Ρωσικά

russia4ever

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο russia4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ξάνθη (Ξάνθη). Έχει γράψει 222 μηνύματα.
Nαι είμαι στο ΒΣΑΣ στο Πα.Μακ. :)
Ρωσικά μπορείς να διδάξεις αν πάρεις το ανάλογο πτυχίο και χωρίς να μπείς σε αυτές τις σχολές πάντως.
Μόνο το Σλαβικών στην Αθήνα νομίζω ότι δίνει περισσότερη κατάρτιση στην ρωσική γλώσσα γιατί κάνουν πιο προχωρημένα πράγματα καθώς και διδακτική ρωσικής νομίζω.

Δηλαδή το Παρευξείνιων δεν κάνει τόσο προχωρημένα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Δηλαδή το Παρευξείνιων δεν κάνει τόσο προχωρημένα?
Mπορείς να ψάξεις και το πρόγραμμα σπουδών τους αλλά από όσο ξέρω το Σλαβικών στην Αθήνα είναι πιο ψαγμένο στη ρωσική φιλολογία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

russia4ever

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο russia4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ξάνθη (Ξάνθη). Έχει γράψει 222 μηνύματα.
Mπορείς να ψάξεις και το πρόγραμμα σπουδών τους αλλά από όσο ξέρω το Σλαβικών στην Αθήνα είναι πιο ψαγμένο στη ρωσική φιλολογία.

Έχω δει το πρόγραμμα σπουδών των Παρευξείνιων και έχω διαβάσει τους στόχους των μαθημάτων.
Έχω δει και των Σλαβικών Σπουδών επίσης.
Αλλά έχω ένα θέμα, δεν ξέρω ποια να δηλώσω 1η, η μία είναι Κομοτηνή κι εγώ μένω Ξάνθη, ενώ η άλλη Αθήνα αλλά είναι μακριά από το σπίτι της γιαγιάς μου το λέω αυτό γιατί αν περάσω Αθήνα θα μένω στης γιαγιάς μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

χαχαχιχιχεχε

Νεοφερμένος

Η χαχαχιχιχεχε αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
"Αχά ακριβώς όπως τα λές.
Επίσης είναι και τα παρακάτω:
1. Ότι υπάρχουν διαφορές στο πως γράφονται στα βιβλία και στο πώς τα γράφεις εσύ στο τετράδιο σου και πρέπει να το συνηθίσεις.
2. Προφορά. Αν δεν κάνεις με καθηγητή που ξέρει ρωσικά ή έστω με κάποιον συγγενή σου,προφορά σωστή δεν θα μάθεις ποτέ.
3. Πτώσεις ουσιαστικών. Έχει 6 διαφορετικές πτώσεις (ονομαστική,γενική,δοτική,αιτιατική,οργανική,προθετική)
Υπάρχουν πολλές διαφορές στις καταλήξεις στα αρσενικά - θυληκά ουσιαστικά και επίσης συνοδεύονται με προθέσεις,ρήματα κλπ που πρέπει να τα μάθεις όλα για να ξέρεις που μπαίνει τι σε κάθε περίπτωση.
4. Ρήματα κινήσης. Έχουν ας πούμε άλλο ρήμα όταν θές να πείς πηγαίνω με τα πόδια,άλλο για όταν πηγαίνεις με μεταφορικό μέσο,άλλο όταν πηγαίνεις και κουβαλάς κάτι μαζί σου και το πανηγύρι συνεχίζεται.
Μετά σε πιο μεγάλα επίπεδα ίσως υπάρχουν κι άλλες δυσκολίες,εγώ ανέφερα τα βασικά πάντως."

Ασχολείσαι μ' αυτήν τη γλώσσα?
Θέλω να ασχοληθώ επαγγελματικά με τα Ρώσικα, δηλαδή να τα διδάσκω και να κάνω μεταφράσεις, γι' αυτό το λόγο έχω σκεφτεί ότι οι 2 πρώτες σχολές θα είναι Γλώσσας, Φιλολογίας και Πολιτισμού Παρευξείνιων Χωρών και Σλαβικών Σπουδών (το 2015 δίνω πανελλαδικές).

Μακριάάάά... από αυτή τη σχολή!!! Σου το λέει μια πονεμένη!!! ειδικά η ειδίκευση στη ρωσική είναι τραγική εκεί! Και σε καμιά περίπτωση το επίπεδο των απόφοιτων δεν ξεπερνάει το Β2, και αυτό με τα χίλια ζόρια και μόνο με δικό σου κόπο! Καλύτερα να έδινες τα λεφτά σου σε ένα φροντιστήριο στην πόλη σου... θα γινόταν πολύ καλύτερη δουλειά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

russia4ever

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο russia4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ξάνθη (Ξάνθη). Έχει γράψει 222 μηνύματα.
Μακριάάάά... από αυτή τη σχολή!!! Σου το λέει μια πονεμένη!!! ειδικά η ειδίκευση στη ρωσική είναι τραγική εκεί! Και σε καμιά περίπτωση το επίπεδο των απόφοιτων δεν ξεπερνάει το Β2, και αυτό με τα χίλια ζόρια και μόνο με δικό σου κόπο! Καλύτερα να έδινες τα λεφτά σου σε ένα φροντιστήριο στην πόλη σου... θα γινόταν πολύ καλύτερη δουλειά!

Τι εννοείς ότι σε καμιά περίπτωση το επίπεδο των απόφοιτων δεν ξεπερνάει το Β2?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cydonian Knight

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Cydonian Knight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 273 μηνύματα.
Ξέρετε κάποιο φροντιστήριο για ρ'ωσικα στην Αθήνα ή ακόμα καλύτερα, κάποιον που να κάνει ιδιαίτερα οικονομικά μαθήματα;
Ευχαριστώ! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

daria

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η daria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 160 μηνύματα.
Έχει κάνει κάποιος ρώσικα στο διδασκαλείο του εκπα??? μπορεί να μου πει τι γνώμη του για τα μαθήματα εκει??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DimitraKapa

Νεοφερμένος

Η DimitraKapa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' ΕΠΑΛ και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 107 μηνύματα.
Εχει κανει κανείς μαθήματα ρωσικών στο ινστιτούτο πουσκιν? Γνωμες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hephaestus

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Hephaestus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιερισσός (Χαλκιδική). Έχει γράψει 1,503 μηνύματα.
σκεφτομαι του χρονου που θα ξεμπερδεψω με τα αγγλικα να αρχισω ρωσικα..τι λετε; αξιζει; ειναι πολυ δυσκολη σαν γλωσσα; ποσα χρονια χρειαζεται για να παρω το 1ο πτυχιο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RomanEmpire

Νεοφερμένος

Ο RomanEmpire αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Είναι μία γλώσσα με μέλλον επαγγελματικά και ιδιαίτερα ενδιαφέρουσα.Γενικά,σαν γλώσσα έχει μία λογική στην δομή της. Έχει τρία γένη(τα οποία ξεχωρίζεις από την κατάληξη,εκτός κάποιων μικρών εξαιρέσεων) και 6 πτώσεις.Αυτό που δυσκολεύει τους περισσότερους στα ρώσικα είναι πτώσεις ,που θα τις συναντάς μέχρι τέλους σε πολλά γραμματικά φαινόμενα,και τα ρήματα κίνησης που δεν είναι τόσο απλά όπως στα ελληνικά ή σε άλλες δυτικές γλώσσες. Πάντως προσωπικά πιστεύω ότι με λίγη εξάσκηση,δεν θα υπάρχει θέμα ούτε με τις πτώσεις,ούτε με τα ρήματα κίνησης.Ίσως σε δυσκολέψουν όταν τα πρωτομάθεις,αλλά μετά επειδή (ειδικά τις πτώσεις θα τις χρησιμοποιείς συνέχεια) θα τα αφομοιώσεις σε μεγάλο βαθμό.Αν κάτι θα έλεγα ότι είναι δύσκολο είναι ότι οι λέξεις δεν έχουν καμία ομοιότητα ετυμολογικά με άλλες,π.χ. από τα αγγλικά ή γαλλικά και ίσως δυσκολευτείς στο να τις θυμάσαι.Αλλά αν πραγματικά σου αρέσει η γλωσσά και είσαι διατεθειμένος να ασχοληθείς δεν θα υπάρξει θέμα.Το ίδιο ισχύει για όλες τις γλώσσες βέβαια.Πιστεύω ότι η συγκεκριμένη σε ιντριγκάρει να την μάθεις ακριβώς επειδή διαφέρει από αυτές που έχουμε συνηθίσει να ακούμε ή να μαθαίνουμε.Τώρα όσο αφορά τα πτυχία για ένα Β1 που σε δυσκολία και σε επίπεδο γνώσεων συγκρίνεται άνετα(και ισοδυναμεί θα έλεγα) με Lower Αγγλικών(Β2),θα χρειαστείς γύρω στα 2 χρόνια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitsos

Νεοφερμένος

Ο dimitsos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 83 μηνύματα.
Γεια σας.
Σκέφτομαι να δηλώσω το τμήμα σλάβικων σπουδών της Αθήνας.

Είναι εύκολα τα μαθήματα εκεί μέσα?? Βατά?? Κατανοητά?? Δύσκολα?? Σε αυτό το τμήμα αρχίζουν την εκμάθηση της γλώσσας από το μηδέν ή χρειάζονται προαπαιτούμενα??
Έχω πάρει κι ένα βιβλίο εκμάθησης ρωσικών άνευ διδασκάλου.

Υπάρχει κάποιος που να είναι μέσα στη σχολή να μας πει δυο λόγια για την ευκολία της??
Ευχαριστώ πολύ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RomanEmpire

Νεοφερμένος

Ο RomanEmpire αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Από όσο ξέρω δεν χρειάζεται κάποια προαπαιτούμενη γνώση των ρωσικών και ξεκινάς την εκμάθηση της γλώσσας από την αλφαβήτα.Αν χρειάζονταν από πριν θα υπήρχε και ως ειδικό μάθημα στις πανελλήνιες.Εγώ που είμαι Βαλκανικών στο ΠαΜακ και κάνουμε ρώσικα ξεκινήσαμε στο πρώτο έτος από το μηδέν,οπότε πιστεύω ότι κάτι αντίστοιχο γίνεται και εκεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitsos

Νεοφερμένος

Ο dimitsos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 83 μηνύματα.
Ευχαριστώ για την πληροφορία.
Δυσκολεύεσαι με τα μαθήματα εκεί?? Είναι κατανοητά??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RomanEmpire

Νεοφερμένος

Ο RomanEmpire αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Ευχαριστώ για την πληροφορία.
Δυσκολεύεσαι με τα μαθήματα εκεί?? Είναι κατανοητά??
Τα μαθήματα είναι εντελώς διαφορετικά από όσο ξέρω από το Σλαβικών Σπουδών της Αθήνας.Το Σλαβικών Σπουδών είναι πιο φιλολογικό,εμείς έχουμε οικονομικά,κοινωνικά και πολιτικά μαθήματα.Είναι δύο διαφορετικές σχολές.Εγώ που είμαι στην οικονομική κατεύθυνση παράδειγμα έχω μόνο οικονομικά μαθήματα .Με σωστή παρακολούθηση και συστηματικό διάβασμα,δεν νομίζω να υπάρχει θέμα,όπως με όλες τις σχολές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostakis2

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kostakis2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ελευθέριο (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 268 μηνύματα.
Και ναι... Αύριο ξεκινάω ρώσικα!! Περαστικά μου :cry_x:
(Ελπίζω μέχρι μεθαύριο να μην τα έχω παρατήσει :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Raduga

Νεοφερμένος

Η Raduga αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Τα ρώσικα είναι μια πολύ ενδιαφέρουσα και, κατά την γνώμη μου, αρκετά χρήσιμη γλώσσα. Ταυτόχρονα όμως είναι και σχετικά δύσκολη. Ου δυσκολίες που συναντάμε είναι η προφορά αφορούν συνήθως την προφορά, αλλά κυρίως την γραμματική φυσικά. Ότι αναφέρθηκε για 6 πτώσεις και δύσκολα ρήματα κίνησης είναι αλήθεια. Επίσης, πολύ σημαντικό ρόλο παίζει και το πόσο χρόνο είναι διατεθειμένος ο καθένας να δαπανήσει για την εκμάθηση της γλώσσας αυτής και πόσο κόπο να κάνει. Πάντα η πρόοδος μας (σε οτιδήποτε και αν κάνουμε) είναι αποτέλεσμα των προσπαθειών μας. Την γραμματική αργά ή γρήγορα θα την μάθετε, αν όμως δεν δίνεται δέουσα σημασία και στο λεξιλόγιο, η πρόοδος δεν θα είναι εντυπωσιακή. Καλή επιτυχία σε όσους αποφάσισαν να προσπαθήσουν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostakis2

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kostakis2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ελευθέριο (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 268 μηνύματα.
Υπάρχει μήπως κάπου στο ίντερνετ ή έστω κάποιο βιβλίο που να έχει είτε θέματα παλαιότερων ετών ή έστω τεστ προσομοίωσης των εξετάσεων της Ρωσικής για το επίπεδο Α1; Βοηθείστε... Απελπίστηκα!!! :( :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Menoula

Νεοφερμένος

Η Menoula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 97 μηνύματα.
ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ενδιαφέρουσα γλώσσα! Εχω ξεκινήσει με τα βασικά. Έχω αγοράσει και 2 αρκετά καλά βιβλία...και βλέπουμε ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papas

Διάσημο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 184336

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γεια σας!!!! Έχω βρει μία μέθοδο εκμάθησης Ρώσικων στο διαδύκτιο, δωρεάν. Τη λένε Дорога в россию 1 και έχω βρει και το 2. Είναι αρκετά καλές μεθόδους!! Προς το παρόν έχω μάθει να γράφω (ξέρετε... ενωμένα) και να διαβάζω. Όχι όμως και να καταλαβαίνω. Ξέρω μονάχα κάποιες μικρές λέξεις, και μιας και θα ήθελα να προχωρήσω στη γλώσσα, θα ήθελα να σας ρωτήσω αν υπάρχει κάπου στο διαδίκτυο κάποιο καλό λεξικό.. спасибо!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top