Espresso μηχανή: Τι πρέπει να προσέξει κάποιος;

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αν κάποιος, λάτρης του espresso, επιθυμεί να αγοράσει μια espresso μηχανή τι πρέπει να προσέξει;
Ποία καταστήματα πρέπει να προσέξει;

Υπάρχουν κάποια προτεινόμενα μοντέλα;
Πως ξεχωρίζουμε μια καλή μηχανή;
Περίπου πόσο budget πρέπει να αφιερώσω έτσι ώστε να μείνω ικανοποιημένος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Δεν είναι ανάγκη να 'ναι ακριβή, μπορείς να πάρεις μία με λιγότερο από 100 ευρώ!
Πρέπει να διαλέξεις αν θέλεις με κάψουλες ή με χύμα καφέ, πχ. Προσωπικά προτεινώ το χύμα καφέ, έχει πιο αυθεντική γεύση και μπορώ να διαλέγω εγώ το χαρμάνι... όπως κι εσύ, αν θέλεις γνήσιο ιταλικό πχ Illy ή τον Starbucks σου. ;)
Δεν πιστεύω να θέλεις να αλέθει κόκκους καφέ, αυτές είναι πολύ εξηζητημένες... Αλλά η πούδρα είναι λίγη διαδικασία παραπάνω (ένα λεπτό δηλαδή). Αν πάρεις κάψουλες, πάρε μεταλλικές, οικολογικές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Κάψουλα; Τι είναι αυτό; Τι πλεονεκτήματα έχει;
Η πούδρα τι είναι;
Ποίο το νόημα να πάρω μηχανή που αλέθει και κόκκους από την στιγμή που όπου πουλάνε κόκκους τους αλέθουν;

Έχω ακούσει ότι φτηνές μηχανές κάνουν το espresso "νεροτό". Πόσα bar και πάνω πρέπει να διαλέξω έτσι ώστε να μην έχω αυτό το φαινόμενο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Δε θα βρεις και δεν έχει νόημα να πάρεις μηχανή που αλέθει. Αυτό είπα και πριν.

Κάψουλα:

Βάζεις στην ειδική υποδοχή της καφετιέρας όλη την κάψουλα. Υπάρχουν με γεύσεις και με διαφορετική πυκνότητα. Αν πάρεις nespresso, πχ, πρέπει να αγοράζεις τις ειδικές κάψουλές της.

Πούδρα:

Κλασικά πράγματα.
Βάζεις την πούδρα/σκόνη του καφέ εδώ

(το οποίο έχει διαφορετικά μεγέθη, αναλόγως του αν θέλεις ristretto, lungo, κλπ, και σε τι ένταση), τη ζουλάς με αυτό ΚΑΛΑ:

το βάζεις εδώ:

και βουρ στη μηχανή. Το πόσο νερό θα αφήσεις να τρέξει, το κανονίζεις εσύ! Ή, κοινώς, πόση ώρα θα περιμένεις να στάζει ο καφές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Δεν είναι λίγο ανόητο να πάρω με κάψουλες; Αφού δεν έχω ούτε πολλές επιλογές και θα πρέπει να ψάχνω τις συγκεκριμένες κάψουλες.

Πόσα bar πρέπει να είναι η μηχανή;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Νομίζω 9. Άλλοι λένε ότι 7-9 αρκούν, κάποιοι απαιτούν να 'ναι πάνω από 9. Πολλές έχουν έχως και 15, μη σου πω και παραπάνω.

Προσωπικά είμαι κατά της κάψουλας. Είναι περιοριστική, αντιοικολογική... καταλαβαίνω να την έχει κάποιος στο γραφείο, πχ, αλλά σπίτι μου θα επέλεγα να έχω the real thing.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αχα μάλιστα. Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Κάθε άλλη πληροφορία φυσικά θα ήταν αποδεχτή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Τίποτις! :)
Από μάρκες, ξέρω ότι οι Krups είναι κορυφή.
Βέβαια και άλλες, όπως η Delonghi ή η βαλκανικής παραγωγής Rohnson έχουνπολύ καλή ποιότητα, ακούω...
Εννοείται και οι ιταλικές, όπως η Ariete...
(τα παραδείγματα στα λινκς είναι τυχαία)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Γνωρίζει κάνεις αν η Krups XP2000 και η Krups XP4000 έχει καμία διαφορά για τον espresso;

Γνωρίζει κάνεις τι είναι το Thermoblock;

Τα 15bar μήπως είναι λίγα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
Εγώ έχω krups και δεν είμαι καθόλου ευχαριστημένη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Ουγκ!

Ποία krups από τις δύο;

Γιατί δεν είσαι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
Δεν έχω καμία από τις δύο, η δική μου είναι πιο παλιά και δεν την έχω και σε αυτό το σπίτι για να κοιτάξω μοντέλο. Μπορώ να δω εντός των ημερών πάντως. Τον καφέ τον κάνει πολύ νερουλό. Ενώ η πίεση που έχει είναι θεωρητικά μεγάλη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
ΩΧ, έχω ξεμείνει και από άλλες επιλογές. (Κοιτάω και το Design)

Πάντως θα το εκτιμήσω πολύ αν μου πεις μοντέλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
Θα σου πω όταν την ξαναδώ!
Το ζήτημα είναι ότι δεν είμαι και η μόνη γιατι και η κολλητή μου είχε κρουπς και τα είχε πάρει. ΚΑι αυτή κι όλας την είχε χρυσοπληρώσει για οικιακή καφετιέρα.

ΑΠό την άλλη μπορεί να ήταν απλώς γκαντεμιά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chimera

Δραστήριο μέλος

Η Chimera αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 723 μηνύματα.
Εμείς έχουμε μία Izzy (σαν αυτή) και είμαστε ευχαριστημένοι. Βέβαια δεν τα πολυξέρω τα χαρακτηριστικά για να σου πω :hmm:.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cosette

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η cosette αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 229 μηνύματα.
Γεια σας!:hello:
Και έχω τις ίδιες απορίες σχετικά με τις μηχανές espresso και μπορώ να πω ότι κατάλαβα κάποια πράγματα παραπάνω(thanx Γίδι ;))
Τώρα βέβαια έχω μπερδευτεί αρκετά με την αναζήτηση μοντέλου, καθώς οι τιμές ποικίλουν και δεν είμαι διατεθειμένη να ξοδέξω πάρα πολλά χρήματα.:/: Δυστυχώς μόνο εγώ είμαι λάτρης του espresso από όλη την οικογένεια, οι υπόλοιποι προτιμούν γαλλικό ή ελληνικό.
Για παράδειγμα, έχω βρεί αυτό και αυτό το μοντέλο που έχουν αρκετά χαμηλή τιμή και κάποια που είναι πιο ακριβά. Υπάρχουν πολύ μεγάλες διαφορές;
Ποιες μηχανές έχετες εσεις και τι προτείνεται;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Γνωρίζει κάνεις αν η Krups XP2000 και η Krups XP4000 έχει καμία διαφορά για τον espresso;

Γνωρίζει κάνεις τι είναι το Thermoblock;

Τα 15bar μήπως είναι λίγα;
ακριβά μοντέλα, δε χρειάζεσαι κάτι τέτοιο..ο σύζυγος είναι λάτρης του εσπρέσσο..με αυτή τη μηχανή krups https://www.dooyoo.co.uk/espresso-machines/krups-espresso-vivo-f880/ κανουμε τη δουλειά μας, όμορφα, άνετα κι ωραία.
τα 15 bar είναι πάρα πολλά για "σπιτική" εσπρεσσιέρα..12-13 είναι το νορμάλ..
επίσης καφέ χύμα να αγοράζεις, μέχρι να βρεις ποια γεύση σου "πηγαίνει" καλύτερα..
και αν θες καπουτσίνο, μη ξεχνάς το γάλα να έχει όλα του τα λιπαρά για να κάνει ωραίο αφρόγαλα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Χωρίς να έχω καμία ιδέα από το άθλημα, δεν σου την προτείνω. Την είδα από κοντά και μου φάνηκε πολύ πλαστικό. Γενικά δεν μου γέμισε το μάτι.


@doo
υπάρχει περίπτωση τα πιο ακριβά μοντέλα της krups, π.χ. σαν αυτό που θέλω να πάρω, να βγάζουν νερώτο espresso;

Τα watt παίζουν κανένα ρόλο;


Υ.γ.: Το αφρόγαλα πως γίνεται; Αν έχω προσέξει καλά γίνεται με το μαραφέτι που έχουν κάποιες espresso δεξιά,π.χ. σαν αυτό που μου προτείνει η doo. Σωστά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

zanin

Διάσημο μέλος

Η zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 2,838 μηνύματα.
σου προτείνω να πάρεις εσπρεσομηχανή με πολλά bars, ετσι ώστε να σου βγάζει καλύτερο καϊμάκι. επείσης οι μηανές με κάψουλες εχουν το θετικό να εχουν ακριβ΄γ δωση εσπρέσσο για να βγει κανονική μερίδα

ακριβά μοντέλα, δε χρειάζεσαι κάτι τέτοιο..ο σύζυγος είναι λάτρης του εσπρέσσο..με αυτή τη μηχανή krups https://www.dooyoo.co.uk/espresso-machines/krups-espresso-vivo-f880/ κανουμε τη δουλειά μας, όμορφα, άνετα κι ωραία.
τα 15 bar είναι πάρα πολλά για "σπιτική" εσπρεσσιέρα..12-13 είναι το νορμάλ..
επίσης καφέ χύμα να αγοράζεις, μέχρι να βρεις ποια γεύση σου "πηγαίνει" καλύτερα..
και αν θες καπουτσίνο, μη ξεχνάς το γάλα να έχει όλα του τα λιπαρά για να κάνει ωραίο αφρόγαλα!

κι 'ομως το ελαφρύ γάλα κάνει καλύτερο αφρό... στα starbucs όταν δουλευα καναμε αφρό με ελαφρυ γάλα γιατί έβγαινε πιο συμπαγης. βεβαια σημαντικο ρόλο παίζει και η δύναμη της μηχανής που βγαζει ζεστό αερα

σε ένα δοχείο που το υλικο του είναι όπως του μπρικιού βάζουμε μια σχετικα μικρή ποσότητα γαλατος και τοποθετούμε το γάλα στο τσουτσουνι της μηχανής που βγαζει ζεστο αερο. το τσουτσουνι αρχικα είναι χαμηλά στο μπρικι και όταν το γάλα αρχιζει και ζεσταίνεται το τσουτσούνι ανεβαίνει πιο ψηλά.

αν δεν εχεται καλό μηχανημα μπορείτε να χτυπήσετε το γαλα που βρισκεται στο μπρίκι σε μια μηχανή φραπέ ώσπου να γινει παχυρευστο. μετα το βάζετε σε ενα ποτηράκι και το ζεσταίνετε στο φούρνο μικροκυμάτων για 12 δευτερα ,εχρι να φουσκώσει το γάλα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Τα 15bar αρκούν για αφρόγαλα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top