Γερμανικά: βαθμίδες εκμάθησης & πτυχία

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Δεν μπορώ την λογοτεχνία του Goethe...
Ναι, η αλήθεια είναι ότι αυτό που σε βάζουν να διαβάσεις βιβλίο και΄μενα μου τη δίνει.
Τότε πας για το Αυστριακό.
Από θεωρητικής άποψης τουλάχιστον,στο αναγνωρίζουν..:)
Αν και σε τέτοιες περιπτώσεις καλό θα΄ταν να ρωτήσει τον αρμόδιο που σου ζητάει πιστοποίηση Γ2.
Π.χ. Αν το θέλεις για σπουδές,στείλε ένα mail και ρώτα τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Capellini

Νεοφερμένος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Από ότι βλέπω όμως το συγκεκριμμένο δεν εξετάζεται στην Ελλάδα...
Για δουλειά/μετανάστευση θέλω τα γερμανικά όχι για σπουδές.Φαντάζομαι ένα C1 είναι αρκετό για αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Arco Iris

Νεοφερμένος

Η Arco Iris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Καλησπερα!

Θα ηθελα να σας ρωτησω ποσος χρονος χρειαζεται για την αποκτηση του Β2 με μετριο διαβασμα αν καποιος εχει παρει το Β1 πριν απο 6 χρονια κ χωρις ουσιαστικη επαφη με τη γλωσσα αυτο το διαστημα.

Ευχαριστω εκ των προτερων οποιον απαντησει!!!!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Από ότι βλέπω όμως το συγκεκριμμένο δεν εξετάζεται στην Ελλάδα...
Για δουλειά/μετανάστευση θέλω τα γερμανικά όχι για σπουδές.Φαντάζομαι ένα C1 είναι αρκετό για αυτό.
Μία χαρά είναι. Επειδή κάνω προετοιμασία για Β2 (Goethe) και τα'χω δει όλα σου λέω ότι είσαι μια χαρά καλυμμένη. Το πολύ,το πολύ αν δεν τους καλύπτει το Γ1 δίνεις Daf που δεν το νομίζω. Γενικά,το τι πτυχίο έχεις είναι σχετικό. Καλή χρήση της γλώσσας θέλουν να δουν.
Καλησπερα!
Θα ηθελα να σας ρωτησω ποσος χρονος χρειαζεται για την αποκτηση του Β2 με μετριο διαβασμα αν καποιος εχει παρει το Β1 πριν απο 6 χρονια κ χωρις ουσιαστικη επαφη με τη γλωσσα αυτο το διαστημα.
Ευχαριστω εκ των προτερων οποιον απαντησει!!!!!!!!!!!
Αν μιλάς για Zertifikat B2 1,5 χρόνο εγώ θα΄λεγα.
Αν μιλάς για ΚΠγ μπορεί και λιγότερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Arco Iris

Νεοφερμένος

Η Arco Iris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
οχι για GOETHE θα ηθελα! Εκτος απο Ιουνιο ποτε αλλοτε εχει εξετασεις? Εχετε να προτεινεται καποιο καλο φροντιστηριο στο κεντρο της Αθηνας? Ευχαριστω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MsBonita31

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Mariah αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 134 μηνύματα.
Ιουνιο, Σεπτεμβρη και Ιανουαριο με Φεβρουαριο οι εξεταστικες αποσο ξερω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Arco Iris

Νεοφερμένος

Η Arco Iris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Ευχαριστω! Μηπως ξερετε και καποιο καλο φροντιστηριο? Κοιταξα στο Goethe αλλα μου φανηκε λιγο ακριβο :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MsBonita31

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Mariah αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 134 μηνύματα.
Εγω προσωπικα προτιμω παντα τα μικρα φροντηστηρια της γειτονιας..οσα ειναι γνωστα και εχουν φημη δν ειναι απαραιτητα τα καλυτερα..οποτε ψαξε καλυτερα ενα με λιγους μαθητες και δες αν κανουν δουλεια..αν ναι συνεχιζεις εκει! Γνωμη μου :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Markos T.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Markos T. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 226 μηνύματα.
Γνωρίζει κανείς τι είναι το Αυστριακό C2 Wirtschaftssprache ;
Είναι όντως C2 ; Είναι περισσότερο προσανατολισμένο σε οικονομικά ή γενικά σε εργασιακές καταστάσεις ;

Μόνο στην Αυστρία αναγνωρίζεται επαγγελματικά. Βασικά το όνομα τα λεει όλα εξάλλου. Είναι δηλαδή περισσότεορ προσανατολισμένο στα οικονομικά, την γλώσσα των οικονομολόγων που χρησιμοποιούν και αντίστοιχους όρους. Πάντως πρέπει νάναι πιο εύκολο σε σχέση με το γενικό Γ2 του Goethe.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gareth

Δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 509 μηνύματα.
Να ρωτήσω κάτι..?
Ενδιαφέρομαι να ξεκινήσω γερμανικά. Αυτό που έχω να πω είναι ότι δεν γνωρίζω τίποτα απολύτως από γερμανικά οπότε ξεκινάω από την αρχή.
Ενδιαφέρομαι να φτάσω μέχρι το επίπεδο C1. Με αυτό το επίπεδο μπορώ να έχω ευχέρεια λόγου ..πχ σκεφτόμουν μεταπτυχιακό σε Γερμανία..είμαι καλυμένος με C1 ή είναι καλύτερο να έχω το C2..?
Επίσης σε πόσα χρόνια μπορώ να φτάσω στο επίπεδο C1?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νάγια Τ.

Διάσημο μέλος

Η Νάγια Τ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,317 μηνύματα.
Ε σιγουρα αν φθασεις στο C2 θα κατεχεις τη γλωσσα σε καλυτερο επιπεδο απο C1 ,χωρις να σημαινει οτι με το C1 δεν εισαι ηδη σε υψηλο επιπεδο!
Το ποσο γρηγορα θα φθασεις στη συγκεκριμενη βαθμιδα εξαρταται απο το ποσο εντατικα μαθηματα θα κανεις,βεβαια!
Και επισης τα περισσοτερα πανεπιστημια ζητουν σαν ελαχιστο το Β2 ,π.χ. το ETH λεει οτι με ενα Β2 εισαι καλυμμενος.
Προτεινω για αρχη ,να βρεις ενα καλο φροντιστηριο που να ταιριαζει με τους στοχους σου και τους ρυθμους που μπορεις να δουλεψεις!
Στον Κουκιδη μπορεις σε ενα χρονο να εχεις Β1 ,στο Goethe αν δεν ακολουθησεις εντατικα μαθηματα ο χρονος για την αποκτηση του ιδιου πτυχιου ειναι καπου στα 2,5 χρονια κτλ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gareth

Δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 509 μηνύματα.
Τhanks Νάγια..

Τώρα για φροντιστήρια έχεις τίποτα να μου προτείνεις..?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νάγια Τ.

Διάσημο μέλος

Η Νάγια Τ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,317 μηνύματα.
Τhanks Νάγια..

Τώρα για φροντιστήρια έχεις τίποτα να μου προτείνεις..?

Εγω παω στο Goethe,σε γενικες γραμμες ειμαι ευχαριστημενη! Εχω ακουσει ομως κ θετικα σχολια για Κουκιδη χωρις βεβαια να εχω προσωπικη εμπειρια. Πηγαινε και στα δυο,κανε μια ερευνα αγορας κ ευχομαι να επιλεξεις αυτο που σου ταιριαζει πιο πολυ!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gareth

Δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 509 μηνύματα.
Εγω παω στο Goethe,σε γενικες γραμμες ειμαι ευχαριστημενη! Εχω ακουσει ομως κ θετικα σχολια για Κουκιδη χωρις βεβαια να εχω προσωπικη εμπειρια. Πηγαινε και στα δυο,κανε μια ερευνα αγορας κ ευχομαι να επιλεξεις αυτο που σου ταιριαζει πιο πολυ!;)

Θα περάσω και θα ρωτήσω..

Thanks again..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Τhanks Νάγια..

Τώρα για φροντιστήρια έχεις τίποτα να μου προτείνεις..?

Θα σε συμβουλευα να μην πας σε φροντιστηρια και επ ουδενι στο Goethe. Και ο λογος ειναι απλος: τα φροντιστηρια εχουν φτιαχτει για να παρεις ενα χαρτι, οχι για να μαθεις μια γλωσσα. Το Goethe ειναι και πανακριβο και εχει κατι τμηματα ενηλικων μεσα στη νυχτα. Το οτι εχεις το Β2 για παραδειγμα δν σημαινει οτι μπορεις να μιλησεις και γερμανικα. Μπορει να το παρεις και να μην μπορεις να παραγγελεις ουτε μπυρες στα γερμανικα. Κανε καλυτερα μαθημα με καποια καθηγητρια ιδιαιτερα, με 10€ την ωρα βρισκεις αυτη την περιοδο. Ασε τα πτυχια, τα εξεταστρα και την προετοιμασια στην ακρη, μαθε καλα τη γλωσσα 5-6 χρονια με το πασο σου και μετα δωσε ενα τεστ DAF και εισαι καλυμμενος για τις γερμανοφωνες χωρες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

x4r7s

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χάρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 175 μηνύματα.
Ξέρει κανείς αν τα μαθήματα γερμανικών μέσα στο ΕΜΠ αξίζουν ή είναι η ώρα του παιδιού;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νάγια Τ.

Διάσημο μέλος

Η Νάγια Τ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,317 μηνύματα.
Θα σε συμβουλευα να μην πας σε φροντιστηρια και επ ουδενι στο Goethe. Και ο λογος ειναι απλος: τα φροντιστηρια εχουν φτιαχτει για να παρεις ενα χαρτι, οχι για να μαθεις μια γλωσσα. Το Goethe ειναι και πανακριβο και εχει κατι τμηματα ενηλικων μεσα στη νυχτα. Το οτι εχεις το Β2 για παραδειγμα δν σημαινει οτι μπορεις να μιλησεις και γερμανικα. Μπορει να το παρεις και να μην μπορεις να παραγγελεις ουτε μπυρες στα γερμανικα. Κανε καλυτερα μαθημα με καποια καθηγητρια ιδιαιτερα, με 10€ την ωρα βρισκεις αυτη την περιοδο. Ασε τα πτυχια, τα εξεταστρα και την προετοιμασια στην ακρη, μαθε καλα τη γλωσσα 5-6 χρονια με το πασο σου και μετα δωσε ενα τεστ DAF και εισαι καλυμμενος για τις γερμανοφωνες χωρες...

Το Goethe εχει μια χαρα τμηματα οσον αφορα την ωρα! Το αργοτερο που τελειωνεις αν επιλεξεις αυτο το τμημα ειναι 9μιση! Δεν το λες κ μαυρη νυχτα!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Το Goethe εχει μια χαρα τμηματα οσον αφορα την ωρα! Το αργοτερο που τελειωνεις αν επιλεξεις αυτο το τμημα ειναι 9μιση! Δεν το λες κ μαυρη νυχτα!:P

Ειχα παρει ενα φυλλαδιο περισυ κι ελεγε για τμηματα ενηλικων 21,45-23,30...

Ξέρει κανείς αν τα μαθήματα γερμανικών μέσα στο ΕΜΠ αξίζουν ή είναι η ώρα του παιδιού;

Υπαρχει υποχρεωτικο μαθημα αν δν εχεις καποιο χαρτι να προσκομισεις. Αλλα γενικα μπορεις να μπαινεις και χωρις να χρειαζεται να το δωσεις. Παντως απο οσο ξερω ειναι χαμηλου επιπεδου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Να ρωτήσω κάτι..?
Ενδιαφέρομαι να ξεκινήσω γερμανικά. Αυτό που έχω να πω είναι ότι δεν γνωρίζω τίποτα απολύτως από γερμανικά οπότε ξεκινάω από την αρχή.
Ενδιαφέρομαι να φτάσω μέχρι το επίπεδο C1. Με αυτό το επίπεδο μπορώ να έχω ευχέρεια λόγου ..πχ σκεφτόμουν μεταπτυχιακό σε Γερμανία..είμαι καλυμένος με C1 ή είναι καλύτερο να έχω το C2..?
Επίσης σε πόσα χρόνια μπορώ να φτάσω στο επίπεδο C1?
Eeeehm,πίστεψέ με ότι οτιδήποτε από το Β2 και πάνω αναφέρομαι στα πτυχία Goethe έχει βαθμό δυσκολίας αρκετά μεγάλο.Το αν το C1 γίνει δεκτό ή όχι παίζουν ρόλο πολλά πράγματα (αντικείμενο σπουδών (εδώ μεταπτυχιακών σπουδών) και το πανεπιστήμιο) άλλα μπορεί να το κάνουν δεκτό και άλλα να σου ζητήσουν να δώσεις DaF C2.
Επίσης,αν καταφέρεις και πάρεις το Β2 το C1 θα σου φανεί παιχνιδάκι. Μετά έχει πάλι λίγη δουλειά παραπάνω το C2.
Βέβαια,δεν ξέρω το κατά πόσο καλό είναι να μην δώσεις και κάτι ενδιάμεσο πχ Β2.:/: Μη το μειώνεις επειδή είναι επίπεδο Lower στα αγγλικά,τα ποσοστά αποτυχίας είναι μεγάλα.. 3 χρονάκια εγώ λέω και παραπάνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gareth

Δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 509 μηνύματα.
Eeeehm,πίστεψέ με ότι οτιδήποτε από το Β2 και πάνω αναφέρομαι στα πτυχία Goethe έχει βαθμό δυσκολίας αρκετά μεγάλο.Το αν το C1 γίνει δεκτό ή όχι παίζουν ρόλο πολλά πράγματα (αντικείμενο σπουδών (εδώ μεταπτυχιακών σπουδών) και το πανεπιστήμιο) άλλα μπορεί να το κάνουν δεκτό και άλλα να σου ζητήσουν να δώσεις DaF C2.
Επίσης,αν καταφέρεις και πάρεις το Β2 το C1 θα σου φανεί παιχνιδάκι. Μετά έχει πάλι λίγη δουλειά παραπάνω το C2.
Βέβαια,δεν ξέρω το κατά πόσο καλό είναι να μην δώσεις και κάτι ενδιάμεσο πχ Β2.:/: Μη το μειώνεις επειδή είναι επίπεδο Lower στα αγγλικά,τα ποσοστά αποτυχίας είναι μεγάλα.. 3 χρονάκια εγώ λέω και παραπάνω.

Όχι, από Α1 θα ξεκινήσω...μιας και δεν έχω ιδέα από γερμανικά...και θα πάω κλιμακωτά ..μέχρι το C1...ή C2..
Με εντατικά μαθήματα μέχρι το C1 πόσα χρόνια είναι περίπου..?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top