Αρχιτεκτονική ΕΜΠ

Fosa

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Fosa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 276 μηνύματα.
Έλεος, έχω ακούσει μέχρι και για άτομα που πέρασαν στη σχολή που ήθελαν στην επαρχία και ΞΑΝΑΔΙΝΟΥΝ για να μπουν στο ΕΜΠ... Παραλογισμός και βλακεία κατα συρροή λέγεται αυτό,
Ψώνιο στο κεφάλι είναι,α ρε Ελλαδάρα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kay

Νεοφερμένος

Η kay αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 43 μηνύματα.
βασικα καλως η κακως το ΕΜΠ δινει χαρτι που μετραει ΠΑΡΑ πολυ,δλδ αν κανεις αιτηση για μεταπτυχιακο στο εξωτερικο και πεις οτι εισαι αποφοιτος ΕΜΠ ειναι ελαχιστες οι πιθανοτητες να μη σε παρουν...
περα ομως απο αυτο απο οτι εχω ακουσει απο φοιτητες που ειναι ΕΜΠ οτι επειδη και καλα εχει τετοιο ονομα το εμπ οι καθηγητες τα εχουν φορτωσει στο κοκκορα,ερχονται οποτε να ναι, ξεζουμιζουν τους μεταπτυχιακους για να κανουν τη δουλεια που θα επρεπε οι ιδιοι να κανουν και δε δινουν ιδιατερη σημασια στους προπτυχιακους...ολα αυτα βεβαια ειναι φημες!επισης απ'οτι εχω δει στη λιστα μαθηματων της αρχιτεκτονικης που με ενδιαφερει ,στο εμπ τα μαθηματα ειναι περισσοτερα τεχνικα και μαθηματικοφυσικα ενω πχ στην αρχιτεκτονικη πατρων ειναι περισσοτερο καλλιτεχνοεικαστικα πραγμα που σαφως με συμφερει γιατι δε θελω να γινω μηχανικος,καθως με ενδιαφερει περισσοτερο η εικαστικη προσεγγιση της αρχιτεκτονικης...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Afey

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θέμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Καλά, το πρώτο που είπες δεν ισχύει σε καμία περίπτωση. Για κάνε αίτηση σε καλά πανεπιστήμια με πτυχίο του ΕΜΠ που έχει βαθμό 5 να δούμε που θα σε πάρουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xrictian

Νεοφερμένος

Η xrictian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 63 μηνύματα.
Αυτο το οτι πρεπει να ξεκνησεις αμεσα σχεδιο δεν ισχυει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

Η Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,829 μηνύματα.
Αυτο το οτι πρεπει να ξεκνησεις αμεσα σχεδιο δεν ισχυει.

Το λες μετά από πείρα αυτό; :redface:
Σε ρωτάω γιατί εγώ φέτος έδωσα σχέδια, και ελεύθερο και γραμμικό, και πήγα στα κουτουρού, τουλάχιστον στο γραμμικό, γιατί δεν είχα κάνει ποτέ αρχιτεκτονικό σχέδιο, και μπορώ να πω ότι τα αποτελέσματα ήταν αρκετά απογοητευτικά.
Πιστεύω ότι αν αρχίσεις από την πρώτη λυκείου έναν πολύ αργό ρυθμό στο σχέδιο και συνεχίσεις έτσι μέχρι την τρίτη όπου εκεί συνήθως κάνεις 1 μέρα την εβδομάδα 6 ώρες είναι οκ.
Εγώ έκανα ελεύθερο στη τρίτη λυκείου στο σχολείο εξαιτίας ειδικότητας και δεν ένιωθα ότι είχα ανάγκη να κάνω και σε φροντ (και να ήθελα δεν υπήρξε οικονομική δυνατότητα :P), γραμμικό όμως πιστεύω ότι χρειαζόμουν και μάλιστα σε όλο το λύκειο, όχι μόνο στη τρίτη, σε αντίθεση όμως, δεν έκανα καθόλου, μόνο στη δευτέρα λυκείου που ήταν τελείως διαφορετικό γραμμικό σχέδιο από αυτό των πανελλαδικών.
Βέβαια παίζει ρόλο και κατά πόσο ο άλλος αφιερώνει χρόνο για εξάσκηση και κατά πόσο πιάνει και το χέρι του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xrictian

Νεοφερμένος

Η xrictian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 63 μηνύματα.
Το οτι πρεπει να πιανει το χερι σου ισχυει.
Εγω π.χ. που εκανα εξι μηνες (Δεκεμβιος '11- Μάιος '12) τα πηγαινα πολυ καλυτερα απο συμμαθητες μου στο σχεδιο οι οποιοι ειχαν ξεκινησει απο πρωτη λυκειου κι απο τριτη γυνασιου(!)
Με μηδεν προετοιμασια δεν καταφερνεις τιποτα πιστευω ειδικα στο γραμμικο.
Εγω θα συμβουλευα οποιον επιθυμει να δωσει σχεδιο στο τελος να ξεκινησει απο δευτερα λυκειου με ενα 12ωρο την εβδομαδα (που το βρισκω υπερ αρκετο) και γενικως αν δε χαζολογαει την ωρα του σχεδιου (γιατι οι περισσοτεροι αυτο κανουν και βαζω και τον εαυτο μου μεσα, καθως δεν περνανε 6 ωρες ετσι απλα)θα τα παει περιφημα ασχετα απ το αν πιανει ή οχι το χερακι του !;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!w@Nn4

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ωρωπός (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Το οτι πρεπει να πιανει το χερι σου ισχυει.
Εγω π.χ. που εκανα εξι μηνες (Δεκεμβιος '11- Μάιος '12) τα πηγαινα πολυ καλυτερα απο συμμαθητες μου στο σχεδιο οι οποιοι ειχαν ξεκινησει απο πρωτη λυκειου κι απο τριτη γυνασιου(!)
Με μηδεν προετοιμασια δεν καταφερνεις τιποτα πιστευω ειδικα στο γραμμικο.
Εγω θα συμβουλευα οποιον επιθυμει να δωσει σχεδιο στο τελος να ξεκινησει απο δευτερα λυκειου με ενα 12ωρο την εβδομαδα (που το βρισκω υπερ αρκετο) και γενικως αν δε χαζολογαει την ωρα του σχεδιου (γιατι οι περισσοτεροι αυτο κανουν και βαζω και τον εαυτο μου μεσα, καθως δεν περνανε 6 ωρες ετσι απλα)θα τα παει περιφημα ασχετα απ το αν πιανει ή οχι το χερακι του !;)

Με το πρώτο bold συμφωνώ απόλυτα.Το να ξεκινήσει κανείς από μικρότερες ηλικίες εγώ προσωπικά το θεωρώ σπατάλη χρημάτων....:/:
Με το δεύτερο bold, νομίζω υπερβάλλεις λίγο.:P 6 ώρες την εβδομάδα είναι περισσότερο από αρκετές για κάποιον που στοχεύει σε έναν καλό βαθμό....;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

Η Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,829 μηνύματα.
Με το πρώτο bold συμφωνώ απόλυτα.Το να ξεκινήσει κανείς από μικρότερες ηλικίες εγώ προσωπικά το θεωρώ σπατάλη χρημάτων....:/:
Με το δεύτερο bold, νομίζω υπερβάλλεις λίγο.:P 6 ώρες την εβδομάδα είναι περισσότερο από αρκετές για κάποιον που στοχεύει σε έναν καλό βαθμό....;)

Μη το λες αυτό, όλα τα φροντιστήρια 6άωρο κάνουν την βδομάδα, όταν είχα κάνει συζητήσεις με φροντιστήρια η διαφορά ήταν στους καθηγητές και στις τιμές, οι ώρες ήταν ίδιες σε όλα, 6 ώρες κάθε Σάββατο για ελεύθερο και 6 ώρες κάθε Κυριακή για γραμμικό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xrictian

Νεοφερμένος

Η xrictian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 63 μηνύματα.
εννοω 12 ωρες τη βδομαδα (6 ωρες ελευθερο- 6 ωρες γραμμικο).Εσυ μετα μπορεις να το διαμορφωσεις οπως σε βολευει συμφωνα βεβαια με το προγραμμα τησ σχολης σου.
Πιστευω οτι αμα το παρεις σερι απο δευτερα λυκειου μεχρι το μηνα που θα δινεις ειναι μια χαρα !
Το λεω επειδη εγω ενδιαφερμαι μονο για μετσοβειο και οπως καταλαβαινεις πρεπει να γινω ζωγραφος μεχρι τοτε!

btw ξερεις καμια αιμιλια απο ωρωπο??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!w@Nn4

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ωρωπός (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Μη το λες αυτό, όλα τα φροντιστήρια 6άωρο κάνουν την βδομάδα, όταν είχα κάνει συζητήσεις με φροντιστήρια η διαφορά ήταν στους καθηγητές και στις τιμές, οι ώρες ήταν ίδιες σε όλα, 6 ώρες κάθε Σάββατο για ελεύθερο και 6 ώρες κάθε Κυριακή για γραμμικό
Καλά τα φροντιστήρια έχουν πολλέεεεεεες ώρες (τουλάχιστον στον Πλάκα έτσι είναι) για να μπορούν τα παιδιά να φτιάξουν ευκολότερα το πρόγραμμά τους.....Εγώ πάντως που τα πέρασα αυτά για ένα χρόνο δεν άκουσα πολλούς να κάνουν 12ωρο την εβδομάδα.....Νταξ, οι ώρες, πέρα από την αντοχή, διαμορφώνονται και από την οικονομική άνεση του καθενός.Εδώ πάω πάσο.:P

εννοω 12 ωρες τη βδομαδα (6 ωρες ελευθερο- 6 ωρες γραμμικο).Εσυ μετα μπορεις να το διαμορφωσεις οπως σε βολευει συμφωνα βεβαια με το προγραμμα τησ σχολης σου.
Πιστευω οτι αμα το παρεις σερι απο δευτερα λυκειου μεχρι το μηνα που θα δινεις ειναι μια χαρα !
Το λεω επειδη εγω ενδιαφερμαι μονο για μετσοβειο και οπως καταλαβαινεις πρεπει να γινω ζωγραφος μεχρι τοτε!

btw ξερεις καμια αιμιλια απο ωρωπο??
Αν αναφέρεσαι σε εμένα, πάει, τα πέρασα αυτά:P
Μιας και βλέπω πως τώρα προετοιμάζεσαι, ΔΕΝ είναι ανάγκη να γίνεις ζωγράφος.:) Ακόμα και για ΕΜΠ (εδώ αναφέρομαι αποκλειστικά για τα μόρια της σχολής, κανένας λόγος για λειτουργία κτλ)! Βάλε τα δυνατά σου και στο σχέδιο και στα μαθήματα του σχολείου και όλα θα πάνε καλά!:D
ελπίζω η σκέψη του"μόνο για Μετσόβιο ενδιαφέρομαι" να απορρέει για οικονομικούς λόγους...:/:
Ναι, ξέρω, αλλά πώς θα πούμε λεπτομέρειες; Κανά e-mail; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

silverdog

Δραστήριο μέλος

Ο silverdog αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 550 μηνύματα.
Ενδιαφερομαι για κατατακτηριες αρχιτεκτονικη,μπορει καποιος να με ενημερωσει ποσα εργαστηρια εχει η σχολη,εαν εχει πολλα μαθηματικα-τεχνικη μηχανικη και εαν βγαινει η σχολη παραλληλα με δουλεια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

silverdog

Δραστήριο μέλος

Ο silverdog αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 550 μηνύματα.
Καμια βοηθεια εδω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sans-culotte

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Sans-culotte αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 197 μηνύματα.
Ενδιαφερομαι για κατατακτηριες αρχιτεκτονικη,μπορει καποιος να με ενημερωσει ποσα εργαστηρια εχει η σχολη,εαν εχει πολλα μαθηματικα-τεχνικη μηχανικη και εαν βγαινει η σχολη παραλληλα με δουλεια?

Δεν έχω σπουδάσει αρχιτεκτονική αλλά αυτό που ξέρω σίγουρα ως απόφοιτος πολυτεχνείου είναι πως πολλά μαθηματικά έχει κάθε πολυτεχνική σχολή, οι αρχιτεκτονες και οι πολιτικοι μηχανικοι εχουν μεγαλυ υλη τεχνικης μηχανικης (αν εννοεις στατικά κινηματική κλπ) και γενικότερα υπάρχει πρόβλημα αν δουλεύεις παράλληλα. Γιατί μιλάμε για 60+ μαθήματα και υποχρεωτική παρουσία στα εργαστήρια. Οι προπτυχιακές σπουδές στα πολυτεχνεία δεν αφήνουν πολύ περιθώριο για δουλειά, έστω και part-time.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

silverdog

Δραστήριο μέλος

Ο silverdog αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 550 μηνύματα.
Μεσα στα μαθηματα για κατατακτηριες ειναι ο Αρχιτεκτονικος σχεδιασμος ,τι ακριβως ειναι μηπως εχει σχεση με το γραμμικο σχεδιο η κανω λαθος?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νάγια Τ.

Διάσημο μέλος

Η Νάγια Τ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,317 μηνύματα.
Μεσα στα μαθηματα για κατατακτηριες ειναι ο Αρχιτεκτονικος σχεδιασμος ,τι ακριβως ειναι μηπως εχει σχεση με το γραμμικο σχεδιο η κανω λαθος?

Νομίζω για κατατακτηριες στην Αρχιτεκτονικη πρέπει να κανείς και μια συνθεση(δηλ ελεύθερο σχέδιο) που παίζει να ειναι ολίγον τι απαιτητική!:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Artemis13

Νεοφερμένος

Η Artemis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Σας χαιρετω παιδια...!!!
Ειμαι στην τεχνολογικη κατευθυνση,εδωσα Πανελληνιες κ πηρα τα αποτελεσματα τα οποια ηταν απογοητευτικα...
Ολη τη χρονια ειχα διαβασει παρα πολυ κ ειχα ριξει πολλα ξενυχτια...εβγαλα μονο 12.400 κ απο την 2α λυκειου προβληματιζομουν σχετικα με το ποια κατευθυνση να επιλεξω καθοτι υπερτερουσα στα θεωρητικα μαθηματα απ'οτι στα θετικο-τεχνολογικα...
Λογω της απωλειας μοριων επελεξα τεχνολογικη με την προυποθεση οτι με διαβασμα θα ανταπεξελθω...
Τωρα σκεφτομαι να ξαναδωσω και σκεφτομαι να αλλαξω σε θεωρητικη,γιατι πιστευω πως κ παλι το αποτελεσμα δε θα ναι αναμενομενο,ειδικα για τις απαιτησεις της αρχιτεκτονικης!!Βεβαια δεν ειμαι αποφασισμενη αλλα ζητω τη γνωμη σας γιατι νομιζω πως τα κενα δεν καλυπτονται ευκολα..
βεβαια στο μυαλο μ ειχα κ εναλλακτικες οπως γραφιστικη και πολιτικων μηχανικων(τα οποια δεν νομιζω να τα φτανω)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SsS28

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο SsS28 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 239 μηνύματα.
Σας χαιρετω παιδια...!!!
Ειμαι στην τεχνολογικη κατευθυνση,εδωσα Πανελληνιες κ πηρα τα αποτελεσματα τα οποια ηταν απογοητευτικα...
Ολη τη χρονια ειχα διαβασει παρα πολυ κ ειχα ριξει πολλα ξενυχτια...εβγαλα μονο 12.400 κ απο την 2α λυκειου προβληματιζομουν σχετικα με το ποια κατευθυνση να επιλεξω καθοτι υπερτερουσα στα θεωρητικα μαθηματα απ'οτι στα θετικο-τεχνολογικα...
Λογω της απωλειας μοριων επελεξα τεχνολογικη με την προυποθεση οτι με διαβασμα θα ανταπεξελθω...
Τωρα σκεφτομαι να ξαναδωσω και σκεφτομαι να αλλαξω σε θεωρητικη,γιατι πιστευω πως κ παλι το αποτελεσμα δε θα ναι αναμενομενο,ειδικα για τις απαιτησεις της αρχιτεκτονικης!!Βεβαια δεν ειμαι αποφασισμενη αλλα ζητω τη γνωμη σας γιατι νομιζω πως τα κενα δεν καλυπτονται ευκολα..
βεβαια στο μυαλο μ ειχα κ εναλλακτικες οπως γραφιστικη και πολιτικων μηχανικων(τα οποια δεν νομιζω να τα φτανω)

Δεν ξερω... εγω πιστευω οτι απο την μια ειναι καλυτερο να διαλεγεις την κατευθυνση που εισαι "καλη" ετσι οπως ειναι το συστημα αλλα απο την αλη αμα ξαναδωσεις με τεχνολογικη μπορεις να χτυπησεις αρκετα παραπανω μορια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Artemis13

Νεοφερμένος

Η Artemis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Κ γω διαπιστωσα δυστυχως τωρα πως δεν ειναι απλα διαβασμα,ειναι κατι παραπανω,να τοχεις!
Κ βεβαια δε θα μετανιωσω για τιποτα περισσοτερο που δεν πηγα θεωρητικη εξαρχης..!εγω παντως με το βαθμο δυσκολιας να ανεβαινει καθε χρονο ειδικα φυσικη-μαθηματικα πιστευω πως κ του χρονου ηττα θα φαω!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gareth

Δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 509 μηνύματα.
Ελάτε να μαζευτούμε όλοι οι ΕΜΠίτες Αρχιτέκτονες που πέρασαν φέτος!

Πέρασα Αρχιτεκτονική ΕΜΠ .

Παναγιώτης

Κανείς άλλος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gareth

Δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 509 μηνύματα.
Μα κανείς άλλος:/::/:;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top