Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης

Το iSchool είναι η μεγαλύτερη μαθητική διαδικτυακή κοινότητα με 68,848 εγγεγραμμένα μέλη και 2,473,581 μηνύματα σε 78,687 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το iSchool άλλα 412 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool!

Εγγραφή Βοήθεια

Εξετάσεις Α' Γυμνασίου

Είναι δύσκολες οι εξετάσεις;

Δημοσκόπηση πολλαπλών επιλογών.
Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 18)
Πολύ
2
11,11%
Λίγο
4
22,22%
Έτσι κι έτσι
4
22,22%
Καθόλου
9
50,00%

Guest 019112

Guest

Έχει γράψει n/a μηνύματα.

O Guest 019112 έγραψε: στις 12:29, 13-05-10:

Κι ενώ περνά μια ολόκληρη χρονιά στο γυμνάσιο, ευχάριστη ή άσχημη για τον καθένα μας, έρχεται αυτή η μεγάλη ώρα κάποια στιγμή. Ο μήνας τον εξετάσεων! Κι ο πρώτος για κάθε μαθητη και μαθήτρια στη πρώτη τάξη.

Πως νιώθετε που σε μια εβδομάδα θα ξεκινήσετε? Εγώ έχω λίγο άγχος για τ' αρχαία.. και ποιος δεν έχει!

Πειτε τη γνώμη σας.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη teol20 : 19-06-10 στις 20:52. Αιτία: σημείωση ΟΔ
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

Loler

Μαθητής Α' γυμνασίου

Ο Loler αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και Μαθητής Α' γυμνασίου . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O Loler έγραψε: στις 13:10, 13-05-10:

μπα εμενα ειναι η αγαπημενη μου περιοδος της χρονιας....Αν και στεναχωριεμαι που θα φυγω απο το Γυμνασιο τι να κανουμε.... Λυκειο του χρονου... =)
Παράθεση

elinaki97 (Roxanne)

Μαθητής Γ' λυκείου

H Roxanne αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Νέο Πετρίτσι (Σέρρες). Έχει γράψει 103 μηνύματα.

H elinaki97 έγραψε: στις 20:32, 13-05-10:

Αχ πραγματικά εύχομαι να είχα απλά λίγο άγχος κι εγώ..αλλά επειδή είναι η πρώτη φορά των εξετάσεων με έχει πίασει κατάθλιψη...να φανταστείς από το πολύ άγχος πάω να φάω κάτι και το ξερνάω αμέσωςέχω πραγματικά πελαγώσει...αλλά θα προσπαθήσω να δώσω τον καλύτερο μου εαυτό

Αλήθεια ανησυχείς για τα αρχαία?Δηλαδή φαντάσου τι έχει να γίνει με την Ιστορία...(πρώτο μάθημα που δίνουμε..μιλάμε για τρελό γλέντι!!!)
Παράθεση

alouni

Μαθητής Α' γυμνασίου

H alouni αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Μαθητής Α' γυμνασίου . Έχει γράψει 22 μηνύματα.

H alouni love never dies..... έγραψε: στις 11:13, 14-05-10:

παιδια μετα δημοσιευστε κανενα θεμα που σας επεσε..... απο οποιοδηποτε μαθημα..... θα κανω κ εγω το ιδιο.....
Παράθεση

vasia4848

Μαθητής Α' γυμνασίου

H vasia4848 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' γυμνασίου . Έχει γράψει 15 μηνύματα.

H vasia4848 έγραψε: στις 13:49, 14-05-10:

αχ ναι τα αρχαια!!!!δεν τα μπορω με τιποτα!!!γραφουμε την τριτη πρωτο μαθιμα αρχαια και δεν μπορω να σηκεντρωθω να διαβασω!!!
Παράθεση

Guest 019112

Guest

O Guest 019112 έγραψε: στις 12:00, 16-05-10:

Αρχική Δημοσίευση από vasia4848
αχ ναι τα αρχαια!!!!δεν τα μπορω με τιποτα!!!γραφουμε την τριτη πρωτο μαθιμα αρχαια και δεν μπορω να σηκεντρωθω να διαβασω!!!
Σε καταλαβαίνω, ούτε κι εγώ τα μπορώ!
Τουλάχιστον εμείς γράφουμε πρώτο μάθημα ιστορία. Κάτι είναι κι αυτό!
Παράθεση

alouni

Μαθητής Α' γυμνασίου

H alouni αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Μαθητής Α' γυμνασίου . Έχει γράψει 22 μηνύματα.

H alouni love never dies..... έγραψε: στις 15:03, 16-05-10:

παιδια τα θεματα να δημοσιευσετε μετα..... please
Παράθεση

blue_butterfly (Ριρίκα)

Τιμώμενο Μέλος

H Ριρίκα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,242 μηνύματα.

H blue_butterfly Ζήσε... έγραψε: στις 15:32, 16-05-10:

Παιδια το μονο που εχετε να κανετε ειναι να ηρεμησετε... οι περισσοτεροι ειχαμε αγχος στις εξετασεις της πρωτης γυμνασιου και νομιζω ειναι φυσιολογικο... το αγχος κανει καλο, αλλα προσοχη στο υπερβολικο αγχος που συνηθως στην πρωτη γυμνασιου εχουμε παρα πολυ, το μονο που καταφερνει ειναι να σας μπλοκαρει... το μονο που εχετε να κανετε λοιπον ειναι να ηρεμησετε οσο μπορειτε και να καθησετε να διαβασετε... μολις γραψετε το πρωτο μαθημα θα δειτε πως δεν ειναι και τοσο τραγικα τα πραγματα... καλη σας επιτυχια λοιπον... και οπως ειπε και ενα κοριτσι πριν, καλο θα ειναι να γραφετε τα θεματα που πεφτουν σε καθε μαθημα που δινετε για να μπορουν να βοηθηθουν και τα υπολοιπα παιδια... αυτα απο μενα γιατι σας κουρασα και λιγο...
Παράθεση

liana <3

Νεοφερμένος

H liana <3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών . Έχει γράψει 11 μηνύματα.

H liana <3 so,live your life! έγραψε: στις 15:58, 16-05-10:

Λοιπόν, για Α' Γυμνασίου
SOS για τα Αρχαία--->>
Κείμενο:
1) Η Εκπαίδευση των παιδιών στην Αρχαία Αθήνα
2) Η Αγάπη του Αλεξάνδρου για τον Βουκεφαλα
3) Η Μεταμόρφωση του Λευκιππου

Τώρα για τη γραμματική δε ξέρω... Κάθε σχολείο...κάθε τάξη λειτουργεί διαφορετικά!!!
Σας εύχομαι καλή επιτυχία παιδιά!!

Να δω τι θα κάνω εγώ.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη prinCess. : 16-05-10 στις 16:11. Αιτία: Απαγορεύονται τα κεφαλαία (:
Παράθεση

Drama Prinzessin

Φοιτητής

H Drama Prinzessin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Μαθηματικών (ΑΕΙ/Πάτρα) . Έχει γράψει 2,335 μηνύματα.

H Drama Prinzessin έγραψε: στις 16:26, 16-05-10:

Εμάς πάντως πέρυσι μας έπεσε "Η λύση του γόρδιου δεσμού"....από γραμματική δεν θυμάμαι
Παράθεση

liana <3

Νεοφερμένος

H liana <3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών . Έχει γράψει 11 μηνύματα.

H liana <3 so,live your life! έγραψε: στις 16:40, 16-05-10:

Ναι ε?
Μπορεί και αυτό...!!
Αχχ,τι θα κάνουμε!;;;;
Ψυχρεμία..πάνω απ'όλα...
Παράθεση

Manos112

Μαθητής Γ' λυκείου

Ο Manos112 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 48 μηνύματα.

O Manos112 έγραψε: στις 16:53, 16-05-10:

Μην αγχωνεστε παιδια εγω περασα την α γυμνασιου (χωρις διαβασμα) με 19!
Παράθεση

liana <3

Νεοφερμένος

H liana <3 so,live your life! έγραψε: στις 17:02, 16-05-10:

Μπράβο σου!!...
Ελπίζω και γω..να περάσω την τάξη..και όχι μόνο ..πρέπει να γράψω πάνω απο
18 σε όλα τα μαθήματα για να μην πέσει ο γενίκος μου!.
Πρέπει να κρατήσω το 19,7!!
Ελεοςςςς...
Παράθεση

Guest 019112

Guest

O Guest 019112 έγραψε: στις 22:01, 17-05-10:

Αύριο επιτέλους ξεκινούν!

Καλή επιτυχία σε όλους!
Παράθεση

dimosthenisgeo

Φοιτητής

Ο dimosthenisgeo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 49 μηνύματα.

O dimosthenisgeo έγραψε: στις 14:58, 18-05-10:

Σημερα γραψαμε Αρχαια και επεσε το κειμενο ''ενα αδικο παραπονο''.Ειχε τρεις ερωτησεις απ'το κειμενο[α.Γιατι κατηγορουσε το λιονταρι τον Προμηθεα,β.Τι εκανε το λιονταρι μετα απο τη συζητηση αυτη,γ.Περιγραψτε τη συναντηση του ελεφαντα και του λιονταριου(2 μοναδες η α.,2 η β,4 η γ)].Ειχε να κανουμε προτασεις με καποιες λεξεις,να γραψουμε παραγωγα ουσιαστικα απο καποια ρηματα και επιθετα(στα ν.ε.),να μεταφερουμε λεξεις στον αλλο αριθμο,να γραψουμε σε συγκεκριμενη πτωση και αριθμο ουσιαστικα,δυο ρηματα και να γραψουμε το απαρεμφατο τους,να κανουμε χ.α. σε 2 ρηματα στο προσ. που ειναι,να γραψουμε το ειδος μιας προτασης και να το δικαιολογησουμε,να συνταξουμε δυο απαρεμφατα και τελος ειχε δυο λεξεις και επρεπε να τις βρουμε στο κειμενο και να τις αναγνωρισουμε συντακτικα.Ελπιζω να βοηθησα οσους γραφουν μια αλλη μερα και σας ευχομαι ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ!
2
Παράθεση

stefiiloveyaa

Μαθητής Α' γυμνασίου

H stefiiloveyaa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' γυμνασίου . Έχει γράψει 18 μηνύματα.

H stefiiloveyaa έγραψε: στις 15:51, 18-05-10:

λοιπον και εμεις σημερα γραψαμε αρχαια!πανευκολα ηταν ολα!μας ετυχε το κειμενο με τον βουκεφαλα και ειχε μια ερωτηση(απο που προηλθε το ονομα του)και φυσικα η μεταφραση!απο γραμματικη και λεξιλογιο μας μπηκαν ολα εκτως απο μερικα!
Παράθεση

@titi (Αφροδίτη)

Μαθητής Β' λυκείου

H Αφροδίτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών , Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Αίγινα (Αττική). Έχει γράψει 38 μηνύματα.

H @titi έγραψε: στις 17:44, 18-05-10:

ΙΣΤΟΡΙΑ..γραψαμε σημερα.. ΘΑ ΓΡΑΨΩ ΑΥΤΕΣ ΠΟΥ ΘΥΜΑΜΑΙ..

διαλεξαμε απο την πρωτη ομαδα 3 απο τα 5 θεματα
κ απο την δευτερη <<>> 2 απο τα 4<<>>.
Α΄
1.σωστο ή λαθος

2. κυκλωσε το σωστο(π.χ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΤΙ ΕΙΝΑΙ?? ΣΕ ΠΟΙΑ ΕΠΟΧΗ ΗΤΑΝ ΑΥΤΑ??

3.βαλτε τα ονομα στις στιλες..περσικοι πολεμοι ή πελλοπονησιακος πολεμος

4.αντιστοιχιση(ονοματα με χρονολογιες κ μεροι)πχ ΕΦΙΑΛΤΗΣ (Α) (1)τυραννος στην αθηνα εκανε σημαντικα πραγματα το 561π.Χ.
ΠΕΙΣΙΣΤΡΑΤΟΣ (Β) (2)αρχηγος του δημοκρατικου κομματος 462π.Χ στο πλευρο του ο περικλης στο πλευρο του Α--2 & Β--1
5.ΓΡΑΨΤΕ ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ..
α,ολυμπιακοι αγωνες :
β.σεισαχθεια:
γ.δηλιακη συμμαχια:
δ.μεγαρο(νομιζω)

Β΄
1.Ποια ηταν τα αιτια κ οι αφορμες του πελλοπονησιακου πολεμου?:

2.τι ηταν οι λητουργιες στην αθηνα κ γραψε δυο παραδειγματα:

3.τι προεβλεπε η συνθηκη με τους Σπαρτιατες για τους Αθηναιους?:

4.Α)πως ηταν οι ναοι στην αθηνα(ή στην Ελλαδα ''δν θυμαμαι''') Β.απο τις δυο εικονες ποιοι ειναι δωρικοι κ ποιοι ιωνικοι κιονες??

ελπιζω να βοηθησα..!!..ΕΜΕΙΣ ΑΥΤΑ ΕΙΧΑΜΕ...καλη επυτυχια..
την πεμπτη κ την τριτη τι γραφετε??
εμεις γλωσσα κ μαθηματικα..
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη @titi : 18-05-10 στις 20:54.
1
Παράθεση

Guest 019112

Guest

O Guest 019112 έγραψε: στις 20:15, 18-05-10:

Κι εμείς ιστορία, μόνο που τα θέματα ήταν διαφορετικά :

Ομάδα Α'
(Απ'τις 5 τις 3 ερωτήσεις)

Αίτια κι αφορμές Πελλ. πολέμου
Ορισμός μερικών λέξεων (σεισάχθεια κι Απέλλα αν δεν κάνω λάθος)
Περιγραφή ενός μινωικού κτιρίου
Αποτελέσματα Β' αποικισμού
Ότι ξέρεις για την Ιωνική επανάσταση

Ομάδα Β'
(2 απ'τις 4 ερωτήσεις)
Περιγράφη μιας κόρης (εικόνα στο βιβλίο)
Να πεις τη γνώμη σου για τη θέση της γυναίκας στη Σπάρτη σύμφωνα μ'αυτό που απάντησε η Γοργώ (παράθεμα στο βιβλίο)
Πες πως κατάφερε να αναπτυχθεί τόσο ο Κυκλαδικός πολιτισμός

Και το 4ο.. δε το θυμάμαι!

Εμείς την Τρίτη γράφουμε μαθηματικά.
Παράθεση

LiViNGtheLiFE

Φοιτητής

H LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 1,895 μηνύματα.

H LiViNGtheLiFE έγραψε: στις 20:17, 18-05-10:

παιδια γεια σας και μεις σημερα αρχισαμε ως γνωστον με ιστορια πρωτο μαθημα..ειχαμε υλη 25 μαθηματα αλλα πεσανε τα σημαντικοτερα βεβαια...

λοιπον εμας ηταν Α ομαδα μονο αντιστοιχηση και ολα τα αλλα αναπτυξης...
1.θυμαμαι οτι ηταν μια ερωτηση για σεισαχθεια,θεωρικα,αμφικτιονιες και ενα ακομη που δεν θυμαμαι
2.αντιστοιχηση
3.συνεπειες πελοπ.πολεμ. και οροι συναψης ειρηνης
τις αλλες δυο δεν τις θυμαμαι...

Β ομαδα¨
1. πως ηταν η εκπαιδευση στη σπαρτη και τι σχεση ειχε με την διαμορφωση της κοινωνιας?
2. ποιες ηταν οι κοινοτομιες του κλεισθενη και γτ ονομαστηκε θεμελιωτης του δημοκρ. πολιτευματος?

εε...τα αλλα δεν τα θυμαμαι...Α! ηταν και ενα με τον αλεξανδρο σε τι συνησφερε (ελεοσ αμα το λεω σωστα τεσπα) σοτ πολιτισμο και μια αλλη ποιες ηταν οι κυριοτερες μαχες...αλλα δεν θυμαμαι σε ποιες ομαδες...αυτα θυμαμαι...

τι γραφεται 2ο μαθημα?
Παράθεση

LiViNGtheLiFE

Φοιτητής

H LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 1,895 μηνύματα.

H LiViNGtheLiFE έγραψε: στις 20:19, 18-05-10:

και καλη συνεχεια
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Γενικό Εξετάσεις Γ' Γυμνασίου - Από STELLA95
      Το θέμα έχει λάβει 797 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Γ' Γυμνασίου.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 30-04-18 στις 14:05.
    • Γενικό Εξετάσεις Β' Γυμνασίου - Από candygirl96
      Το θέμα έχει λάβει 1383 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Β' Γυμνασίου.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 02-06-17 στις 19:46.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα