Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης

Το iSchool είναι η μεγαλύτερη μαθητική διαδικτυακή κοινότητα με 68,821 εγγεγραμμένα μέλη και 2,472,166 μηνύματα σε 78,623 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το iSchool άλλα 395 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool!

Εγγραφή Βοήθεια

Αεροναυπηγική: από ποια σχολή;

D.Gray-man

Φοιτητής

Ο D.Gray-man αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 306 μηνύματα.

O D.Gray-man έγραψε: στις 21:11, 07-09-09:

Κοίτα σίγουρα η αεροναυπηγική δεν είναι ούτε η πιο εύκολη επιστήμη ούτε έχει απασχόληση στην Ελλάδα. Αλλά δεν νομίζω να μείνω εδώ μετά το μεταπτυχιακό...
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

epsilon

Φοιτητής

Ο epsilon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών και Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Διαχείρισης Ενεργειακών Πόρων Δυτικής Μακεδονίας (Κοζάνη) . Έχει γράψει 549 μηνύματα.

O epsilon έγραψε: στις 21:15, 07-09-09:

Αρχική Δημοσίευση από Nomikarios
άμα περιμένεις να βρεις δουλειά μέσω αεροναυπηγικής ...πιστεύω καλύτερα να γίνεισ αστροναύτης ! :xixi:!!και φαρμακευτική δεν είναι καλύτερα !!!
Κανείς μεγάλο λάθος.Ως αεροναυπηγος μπορεί να μην μπορεις να βρεις δουλειά στην ελλάδα αλλά στην Ευρώπη είναι σίγουρο ότι θα βρεις.Μεγάλες ευρωπαϊκές χώρες με ανεπτυγμένη αεροναυπηγικη βιομηχανία είναι η Γαλλία Αγγλία Γερμανία και λιγότερο η ιταλια και Ισπανία.Με πτυχίο μηχανολογου ή μηχανολογου-αεροναυπηγου και κάποιο σχετικό μεταπτυχιακό τίτλο είναι σίγουρο ότι θα βρεις δουλειά σε καποια από τις προαναφερθεισες χώρες.Επίσης στην Ελλάδα μπορείς να εργαστεις σε κάποια αεροπορική εταιρία στο τεχνικό τμήμα ως προισταμενος ή κάτι παρόμοιο.Όμως ξαναλέω ότι η αεροναύπηγικη είναι πολύ δύσκολη επιστήμη και πρέπει να γουσταρεις πολύ τα αεροπλάνα για να ασχοληθείς.Αεροναυπηγος ως ελεύθερος επαγγελματίας δεν μπορείς να δουλεψεις.Επειδή όμως θα έχεις τα επαγγελματικά δικαιώματα του μηχανολογου θα μπορείς να εργαστεις και ως μηχανολογος.
Παράθεση

Nomikarios

Φοιτητής

Ο Nomikarios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 162 μηνύματα.

O Nomikarios έγραψε: στις 22:05, 07-09-09:

Αρχική Δημοσίευση από epsilon
Κανείς μεγάλο λάθος.Ως αεροναυπηγος μπορεί να μην μπορεις να βρεις δουλειά στην ελλάδα αλλά στην Ευρώπη είναι σίγουρο ότι θα βρεις.Μεγάλες ευρωπαϊκές χώρες με ανεπτυγμένη αεροναυπηγικη βιομηχανία είναι η Γαλλία Αγγλία Γερμανία και λιγότερο η ιταλια και Ισπανία.Με πτυχίο μηχανολογου ή μηχανολογου-αεροναυπηγου και κάποιο σχετικό μεταπτυχιακό τίτλο είναι σίγουρο ότι θα βρεις δουλειά σε καποια από τις προαναφερθεισες χώρες.Επίσης στην Ελλάδα μπορείς να εργαστεις σε κάποια αεροπορική εταιρία στο τεχνικό τμήμα ως προισταμενος ή κάτι παρόμοιο.Όμως ξαναλέω ότι η αεροναύπηγικη είναι πολύ δύσκολη επιστήμη και πρέπει να γουσταρεις πολύ τα αεροπλάνα για να ασχοληθείς.Αεροναυπηγος ως ελεύθερος επαγγελματίας δεν μπορείς να δουλεψεις.Επειδή όμως θα έχεις τα επαγγελματικά δικαιώματα του μηχανολογου θα μπορείς να εργαστεις και ως μηχανολογος.
όντως στο εξωτερικό μπορείς να βρεις δουλειά...αυτό δεν σημαίνει ότι θα είναι εύκολο επίσης...γιατί να διαλέξσουν εσένα όταν έχουν τόσους ντόπιους που κάνουν την ίδια δουλειά με εσένα...έτσι και θα ξενητευτείς και δεν θα έχεις τρομερή επηγγελματική αποκατάσταση!!!δεν ξέρω έτσι μου φαίνεται !!
Παράθεση

epsilon

Φοιτητής

Ο epsilon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών και Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Διαχείρισης Ενεργειακών Πόρων Δυτικής Μακεδονίας (Κοζάνη) . Έχει γράψει 549 μηνύματα.

O epsilon έγραψε: στις 22:21, 07-09-09:

όντως στο εξωτερικό μπορείς να βρεις δουλειά...αυτό δεν σημαίνει ότι θα είναι εύκολο επίσης...γιατί να διαλέξσουν εσένα όταν έχουν τόσους ντόπιους που κάνουν την ίδια δουλειά με εσένα...έτσι και θα ξενητευτείς και δεν θα έχεις τρομερή επηγγελματική αποκατάσταση!!!δεν ξέρω έτσι μου φαίνεται !!
Δυστυχώς σου φαίνεται λάθος διότι αυτός ο κλάδος είναι δύσκολος και δεν υπάρχουν τόσοι πολλοί που να διεκδικούν μια θέση.Από την άλλη οι αεροναυπηγικες βιομηχανίες είναι τεράστιες και απασχολούν χιλιάδες εργαζόμενους σε όλο το κόσμο γιατί εκτός από τα κεντρικά τμήματα διαθέτουν και παραρτήματα σε πολλές χώρες επομένως πάρα πολλές θέσεις εργασίας.Επίσης οι αεροναυπηγοι δεν κάνουν όλη την ίδια δουλειά.Ο καθένας επικεντρώνεται σε ένα κομμάτι πάνω στο αεροπλάνο και εξειδικεύεται σε αυτό.Άλλοι στους κινητήρες άλλοι στην δυναμική πτήσης άλλοι στα avionics κλπ.
Παράθεση

Nomikarios

Φοιτητής

Ο Nomikarios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 162 μηνύματα.

O Nomikarios έγραψε: στις 22:42, 07-09-09:

Αρχική Δημοσίευση από epsilon
Δυστυχώς σου φαίνεται λάθος διότι αυτός ο κλάδος είναι δύσκολος και δεν υπάρχουν τόσοι πολλοί που να διεκδικούν μια θέση.Από την άλλη οι αεροναυπηγικες βιομηχανίες είναι τεράστιες και απασχολούν χιλιάδες εργαζόμενους σε όλο το κόσμο γιατί εκτός από τα κεντρικά τμήματα διαθέτουν και παραρτήματα σε πολλές χώρες επομένως πάρα πολλές θέσεις εργασίας.Επίσης οι αεροναυπηγοι δεν κάνουν όλη την ίδια δουλειά.Ο καθένας επικεντρώνεται σε ένα κομμάτι πάνω στο αεροπλάνο και εξειδικεύεται σε αυτό.Άλλοι στους κινητήρες άλλοι στην δυναμική πτήσης άλλοι στα avionics κλπ.
καλή φάση ! βλέπω ξέρεις πολλά και χαίρομαι που υπάρχει κάποιος σαν και εσένα για να ενημερώνει τους μελλοντικούς υποψιφίους! Ωστόσο...αξίζει τον κόπο? άμα βρει καλή δουλειά δεν υπάρχει περίπτωση να γυρίσει ποτέ πίσω...και πάλι...άμα υπάρχουν τόσες βιομηχανίες και τόσο μεγάλη ζήτηση...γιατί δεν πάνε?πιστεύω οι ξένοι δεν είναι σαν τους Έλληνες φυγόπονοι και τεμπέληδες..οπαδοί της ήσσονος προσπάθειας και του ελλάσσονα μόχθου...
Παράθεση

epsilon

Φοιτητής

O epsilon έγραψε: στις 23:12, 07-09-09:

καλή φάση ! βλέπω ξέρεις πολλά και χαίρομαι που υπάρχει κάποιος σαν και εσένα για να ενημερώνει τους μελλοντικούς υποψιφίους! Ωστόσο...αξίζει τον κόπο? άμα βρει καλή δουλειά δεν υπάρχει περίπτωση να γυρίσει ποτέ πίσω...και πάλι...άμα υπάρχουν τόσες βιομηχανίες και τόσο μεγάλη ζήτηση...γιατί δεν πάνε?πιστεύω οι ξένοι δεν είναι σαν τους Έλληνες φυγόπονοι και τεμπέληδες..οπαδοί της ήσσονος προσπάθειας και του ελλάσσονα μόχθου...
Αξίζει το κόπο 100% αν έχεις τρέλα με τα αεροπλάνα.Οι οικονομικές απολαβές είναι επίσης πολύ καλες.
Και ποιος σου είπε ότι δεν πανε?Έλληνες αεροναυπηγοι διαπρέπουν στο εξωτερικό.Όσοι είναι εδώ είτε δεν μπορούν να αποχωριστουν την Ελλάδα είτε απλώς μετανιωσαν γιατί αντιμετώπισαν δυσκολίες και προτίμησαν να εργαστούν ως απλοί μηχανολογοι εύκολα και γρήγορα.
Παράθεση

D.Gray-man

Φοιτητής

Ο D.Gray-man αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 306 μηνύματα.

O D.Gray-man έγραψε: στις 13:17, 26-09-09:

Τι ξέρετε για την αποκατάσταση των υπόλοιπων πολυτεχνικών σχολών;
Παράθεση

stella (Στέλλα)

Φοιτητής

H Στέλλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και Φοιτητής του τμήματος Νομικής Θεσσαλονίκης . Έχει γράψει 472 μηνύματα.

H stella έγραψε: στις 15:02, 27-09-09:

Αρχική Δημοσίευση από D.Gray-man
Τι ξέρετε για την αποκατάσταση των υπόλοιπων πολυτεχνικών σχολών;

Ξέρω οτι οι φαρμακοποιοί στις μεγάλες πόλεις δεν έχουν και ιδιαίτερη δουλειά...άσε που πλέον έχουν καταντήσει απλώς έμποροι και πουλούν καλλυντικά καθώς απο τα φάρμακα δε βγάζουν καθαρά λεφτά.νομίζω φορολογούνται πολυ τα φαρμακα(διορθωστε με αν κάνω λάθος)...έχω ακούσει απο το θειο μου οτι όλοι οι φαρμακοποιοί φέρνουν μέχρι και ανατομικά παπόυτσια κλπ στα φαρμακεια γαι να βγάλουν χρήματα...οι πολιτικοί μηχανικοί απο την άλλοι είναι πρωτοι σε ανεργία...αλλά αν έχεις γνωριμίες ή γίνεις εργολήπτης δημοσίων έργων θα έχεις πάντα δουλειά και με πολυ καλές απολαβές...
Παράθεση

D.Gray-man

Φοιτητής

O D.Gray-man έγραψε: στις 23:56, 01-10-09:

Όσον αφορά τους Πολιτικούς Μηχανικούς, γίνεται να κάνουν μεταπτυχιακό στον Αρχιτεκτονικό Σχεδιασμό;

Επίσης, από την κατεύθυνση "Ηλεκτρονικής και Υπολογιστών" των ΗΜΜΥ ΑΠΘ, τι σχετικές ειδικεύσεις υπάρχουν για το μεταπτυχιακό;
Παράθεση

Thoba19

Φοιτητής

Ο Thoba19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 1,086 μηνύματα.

O Thoba19 έγραψε: στις 00:21, 13-12-13:

παρατηρησα στον οδηγο σπουδον του απθ οπου ειμαι φοιτητης οτι υπαρχει κυκλος εξειδικευσης:Αεροναυτική και Κινητήρες.Η ερωτηση μου ειναι αν καποιος επιλεξει την εν λογο εξειδικευση μπορει να γραφτει στο τεε (σαν αεροναυπηγος η να αποκτα καποια δικαιοματα) η γενικοτερα αν θα μπορει να αποκτησει διεθνος μιας και δεν υπαρχει εταιριες στην ελλαδα που να ασχολουνται με τον εν λογο κλαδο (εκτος μιας νομιζω στην πατρα)
Παράθεση

Angel27

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο Angel27 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 75 μηνύματα.

O Angel27 έγραψε: στις 00:24, 13-12-13:

Για το μονο που μπορω να σε διαβεβαιωσω ειναι οτι δεν υπαρχει εταιρια τετοια στην ελλαδα...επισης αν εισαι στο τμημα μηχανολογων μηχανικων πχ και θελεις να ασχοληθεις με την αεροναυπηγικη και αεροδιαστημικη ψαξε για την euroavia..και θα ανοιξουν οι δρομοι σου
Παράθεση

Thoba19

Φοιτητής

Ο Thoba19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 1,086 μηνύματα.

O Thoba19 έγραψε: στις 00:29, 13-12-13:

Η εταιρια ειναι αυτη που ελγα http://www.tovima.gr/finance/article/?aid=501857αλλα απο οτι καταλαβα ειναι παραρτημα
Παράθεση

Angel27

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο Angel27 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 75 μηνύματα.

O Angel27 έγραψε: στις 00:35, 13-12-13:

Οκ ομολογω πρωτη φορα την ακουω και ασχολουμε παρα πολυ με τον κλαδο...δεν ξερω αν γινεται κατι ουσιαστικο εκει...επιμενω παντως να ψαξεις για την euroavia
Παράθεση

Thoba19

Φοιτητής

O Thoba19 έγραψε: στις 12:07, 13-12-13:

Οκ θα το δω
Παράθεση

ace1

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο ace1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O ace1 έγραψε: στις 13:32, 13-12-13:

Tι λεει η σχολη απο επαγγελματικη αποκατασταση;
Παράθεση

Thoba19

Φοιτητής

O Thoba19 έγραψε: στις 15:41, 13-12-13:

Αρχική Δημοσίευση από ace1
Tι λεει η σχολη απο επαγγελματικη αποκατασταση;
Του αεροναυπηγου νομιζω οτι μονοδρομος το εξωτερικο .αν λες για του μηχ μηχ γενικοτερα παλι αναλογα με το τι θες να κανεις αλλα γενικοτερα δεν ισχυει οτι μολις παρεις πτυχειο θα δουλεψεις .
Παράθεση

Thoba19

Φοιτητής

O Thoba19 έγραψε: στις 21:47, 04-05-14:

Ειναι κανεις μελος του euroavia ειτε στο εμπ η καπου αλλου;
Παράθεση

VirusX

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο VirusX αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 89 μηνύματα.

O VirusX έγραψε: στις 16:20, 22-08-17:

Συμφέρει από Πάτρα ή από ΕΜΠ για αεροναυπηγός;
Παράθεση

PanosGR (Πάνος)

Φοιτητής

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών , Φοιτητής του τμήματος Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών (ΟΠΑ/Αθήνα) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 836 μηνύματα.

O PanosGR έγραψε: στις 16:25, 22-08-17:

Αρχική Δημοσίευση από VirusX
Συμφέρει από Πάτρα ή από ΕΜΠ για αεροναυπηγός;
Τσέκαρε αυτό το τόπικ : https://www.ischool.gr/showthread.php?t=49731
Παράθεση

Thoba19

Φοιτητής

O Thoba19 έγραψε: στις 23:43, 22-08-17:

Mε τον εν λογο τομεα μπορεις να ασχοληθεις και απο το απθ υπαρχει μια παρομοια κατευθυνση στο 5 ετος αλλα δεν την εχω επιλεξει και για αυτο δεν ξερω και πολλα
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Thoba19 : 22-08-17 στις 23:50.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια