Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης

Το iSchool είναι η μεγαλύτερη μαθητική διαδικτυακή κοινότητα με 68,844 εγγεγραμμένα μέλη και 2,473,394 μηνύματα σε 78,680 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το iSchool άλλα 189 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool!

Εγγραφή Βοήθεια

ΟΕΦΕ: Χημεία κατεύθυνσης Γ' Λυκείου

manos_xatzidakis (Γιάννης)

Απόφοιτος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών και Απόφοιτος . Έχει γράψει 9 μηνύματα.

O manos_xatzidakis έγραψε: στις 18:42, 30-04-08:

Παιδιά, μήπως έχει κάποιος τα θέματα χημείας κατ. να τα ανεβάσει;
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

eliastel

Καθηγητής

Ο eliastel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 46 ετών και Καθηγητής . Έχει γράψει 11 μηνύματα.

O eliastel έγραψε: στις 12:52, 01-05-08:

στείλε μου το e-mail σου και θα το έχεις

οεφε 2008 χημεια θετ κατ
Συνημμένα Αρχεία
Τύπος Αρχείου: pdf g_thet_xhm.pdf (151,7 KB, 362 αναγνώσεις)
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη blue_butterfly : 20-04-12 στις 18:58. Αιτία: Συνεχόμενα μηνύματα
Παράθεση

zorzet

Απόφοιτος

H zorzet αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών και Απόφοιτος . Έχει γράψει 9 μηνύματα.

H zorzet έγραψε: στις 18:07, 06-05-09:

παιδιά μπορεί κανεις να κατεβασει τα θέματα οεφε χημεια κατ? σας παρακαλω!!
Παράθεση

Freedom_

Μαθητής Γ' λυκείου

H Freedom_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 91 μηνύματα.

H Freedom_ έγραψε: στις 10:45, 07-05-09:

Τα φετινά εννοεις?
Ή γενικως όλα?

Ολα τα θεματα μεχρο το 2008 θα τα βρεις εδω
http://www.oefe.gr/index.php?p=themata2008

σιγουρα στο σαιτ υπάρχουν και τα φετινα.. απλα θέλει λιγο ψαξιμο. :no1:
Παράθεση

zorzet

Απόφοιτος

H zorzet αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών και Απόφοιτος . Έχει γράψει 9 μηνύματα.

H zorzet έγραψε: στις 09:52, 09-05-09:

ευχαριστω πολυ.αλλα ρε συ δεν εχει χημεια!!!:xixi:
Παράθεση

qwerty111

Φοιτητής

Ο qwerty111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 1,258 μηνύματα.

O qwerty111 έγραψε: στις 13:53, 20-04-12:

Για πείτε, πόσοι γράψατε σήμερα χημεία;
Εγώ έχω να πως πως ήταν πάρα πολλά. Έγραφα τρεις ώρες συνεχώς. Αυτό που δεν έκανα ήταν το Γ3. Έλεγε ότι έχουμε μίγμα δύο οργανικών ενώσεων του τύπου C(k)H(2k+2)O. Εγώ θεώρησα ότι το Κ είναι ίδιο και για τις δύο ενώσεις, έβγαλα ότι το Κ δεν είναι φυσικός και τα παράτησα εκεί. Αυτό που εννοούσαν όμως είναι ότι η κάθε ένωση μπορεί να είναι αλκοόλη ή αιθέρας και τελικά δεν έχουν τον ίδιο μοριακό τύπο. Πείτε μου, εγώ φταίω;
Λογικά 18,5-19 θα έχω.
Παράθεση

Mr.Blonde

Φοιτητής

Ο Mr.Blonde αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θεσσαλονίκης . Έχει γράψει 821 μηνύματα.

O Mr.Blonde έγραψε: στις 14:04, 20-04-12:

Εγω μετα το βατερλο στη φυσικη εδω τα πηγα καλυτερα πιστευω.
Σε αυτο εβγαλα οτι το ενα ειναι αιθερας με δυο ανθρακες και το αλλο η μεθανολη αφου οξειδωνεται σε CO2.
Το 4ο η διερευνηση δεν ξερω αν την εκανα σωστα γιατι ειχα 35 λεπτα για ολο το θεμα,οποτε εγραφα οτι μου ερχοτανε.
Στην οργανικη ομως βγαινανε κατι χταποδια ενωσεις ή ειναι ιδεα μου;
Παράθεση

qwerty111

Φοιτητής

Ο qwerty111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 1,258 μηνύματα.

O qwerty111 έγραψε: στις 14:08, 20-04-12:

Αρχική Δημοσίευση από Mr.Blonde
Εγω μετα το βατερλο στη φυσικη εδω τα πηγα καλυτερα πιστευω.
Σε αυτο εβγαλα οτι το ενα ειναι αιθερας με δυο ανθρακες και το αλλο η μεθανολη αφου οξειδωνεται σε CO2.
Το 4ο η διερευνηση δεν ξερω αν την εκανα σωστα γιατι ειχα 35 λεπτα για ολο το θεμα,οποτε εγραφα οτι μου ερχοτανε.
Στην οργανικη ομως βγαινανε κατι χταποδια ενωσεις ή ειναι ιδεα μου;
Καλά, οι ενώσεις ήταν τεράστιες. Μια ένωση μια γραμμή.
Στο Γ3 εγώ ασχολήθηκα πρώτα με το 1ο σκέλος (με το Να) και δεν είδα ότι μετά έλεγε ότι η μια ένωση οξειδώνεται και παράγει C02. Τσατίστηκα όμως που το κ μου έβγαινε δεκαδικός και πήγα στο 4ο. Χρειαζόταν καλύτερη διατύπωση. Δεν φταίω εγώ
Παράθεση

Mr.Blonde

Φοιτητής

Ο Mr.Blonde αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θεσσαλονίκης . Έχει γράψει 821 μηνύματα.

O Mr.Blonde έγραψε: στις 14:11, 20-04-12:

Γενικα το διαγωνισμα ειχε λαθακια.
Στο δευτερο η Α δεν εβγαινε ισχυροτερη;
Παράθεση

qwerty111

Φοιτητής

O qwerty111 έγραψε: στις 14:13, 20-04-12:

Αρχική Δημοσίευση από Mr.Blonde
Γενικα το διαγωνισμα ειχε λαθακια.
Στο δευτερο η Α δεν εβγαινε ισχυροτερη;
Ναι. Επίσης, στο Β2 δεν έδινε ότι τα δ/τα είναι στους 25 βαθμούς κελσίου.
Παράθεση

Mr.Blonde

Φοιτητής

O Mr.Blonde έγραψε: στις 14:16, 20-04-12:

Εγω ρωτησα και μου ειπαν οτι εννοειται.Οτι να 'ναι!
Παράθεση

qwerty111

Φοιτητής

O qwerty111 έγραψε: στις 14:18, 20-04-12:

Εγώ έβαλα ως διευκρίνηση στο τέλος ότι θεώρησα ότι η θερμοκρασία είναι 25.
Παράθεση

PSholic_xD

Απόφοιτος

Ο PSholic_xD αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και Απόφοιτος . Έχει γράψει 47 μηνύματα.

O PSholic_xD έγραψε: στις 14:26, 20-04-12:

Το Γ ήταν ωραίο θέμα και σχετικά εύκολο.Το Δ από την άλλη θα ήταν ωραίο αν δεν υπήρχε το Δ3.Άνετα το πιο ηλίθιο υποερώτημα που έχω πετύχει σε άσκηση Χημείας.Το θέμα Β ψιλοανούσιο.Συγκριτικά με τα περσινά θέματα του ΟΕΦΕ,τα φετινά έπιασαν πάτο.Πέρυσι είχαν περισσότερη έμπνευση,και τα θέματα ήταν πιο κοντά στο πνεύμα των θεμάτων των πανελληνίων και ας απουσίαζε το διάγραμμα.
Παράθεση

qwerty111

Φοιτητής

O qwerty111 έγραψε: στις 14:29, 20-04-12:

Αρχική Δημοσίευση από PSholic_xD
Το Γ ήταν ωραίο θέμα και σχετικά εύκολο.Το Δ από την άλλη θα ήταν ωραίο αν δεν υπήρχε το Δ3.Άνετα το πιο ηλίθιο υποερώτημα που έχω πετύχει σε άσκηση Χημείας.Το θέμα Β ψιλοανούσιο.Συγκριτικά με τα περσινά θέματα του ΟΕΦΕ,τα φετινά έπιασαν πάτο.Πέρυσι είχαν περισσότερη έμπνευση,και τα θέματα ήταν πιο κοντά στο πνεύμα των θεμάτων των πανελληνίων και ας απουσίαζε το διάγραμμα.
Μα το Δ3 είναι ένα κλασσικό ερώτημα διερεύνησης.
Παράθεση

PSholic_xD

Απόφοιτος

Ο PSholic_xD αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και Απόφοιτος . Έχει γράψει 47 μηνύματα.

O PSholic_xD έγραψε: στις 14:33, 20-04-12:

Ξεκίνησα τη διερεύνηση "Έστω οτι αντιδρά όλο το HCl και περισσεύει NaA"...αφού έλυσες τα θέματα,νομίζω πως καταλαβαίνεις τη συνέχεια!
Έχασα πολύτιμο χρόνο και εκνευρίστηκα.Ήμουν σίγουρος ότι κάποιο αποτέλεσμα έπρεπε να βγάλω.Το αποτέλεσμα για την συγκεκριμένη περίπτωση όμως έβγαινε από την υπόθεση "Έστω οτι αντιδρούν πλήρως και τα 2".Καταλαβαίνεις το δράμα μου? -_-
Παράθεση

Mr.Blonde

Φοιτητής

O Mr.Blonde έγραψε: στις 14:36, 20-04-12:

Για εμενα το γ θεμα ηταν μακρια απο το πνευμα των πανελληνιων.Πιστευω αρκετα πιο εξεζητημενο σε σχεση με αυτα που πεφτουν.Το Δ θεμα ηταν περισσοτερο στο πνευμα των πανελληνιων αν και Δ3,Δ4 μου φανηκαν δυσκολακια.
υγ:Kοιταξτε λιγο την ασκ122 σελ 157 στο σχολικο.
Παράθεση

qwerty111

Φοιτητής

O qwerty111 έγραψε: στις 14:36, 20-04-12:

Αρχική Δημοσίευση από PSholic_xD
Ξεκίνησα τη διερεύνηση "Έστω οτι αντιδρά όλο το HCl και περισσεύει NaA"...αφού έλυσες τα θέματα,νομίζω πως καταλαβαίνεις τη συνέχεια!
Έχασα πολύτιμο χρόνο και εκνευρίστηκα.Ήμουν σίγουρος ότι κάποιο αποτέλεσμα έπρεπε να βγάλω.Το αποτέλεσμα για την συγκεκριμένη περίπτωση όμως έβγαινε από την υπόθεση "Έστω οτι αντιδρούν πλήρως και τα 2".Καταλαβαίνεις το δράμα μου? -_-
Παιδεύτηκες πολύ. Τελικά πόσα έβγαλες τα mol του HCl; Εγώ, αν θυμάμαι καλά, 4/101 ή κάτι τέτοιο.
Παράθεση

Mr.Blonde

Φοιτητής

O Mr.Blonde έγραψε: στις 14:38, 20-04-12:

Στη διερευνηση ποια περιπτωση ειναι η σωστη;
Παράθεση

qwerty111

Φοιτητής

O qwerty111 έγραψε: στις 14:38, 20-04-12:

Το ΗCl βρίσκεται σε περίσσεια.
1
Παράθεση

Mr.Blonde

Φοιτητής

O Mr.Blonde έγραψε: στις 14:44, 20-04-12:

Ωραια.Εγω βασικα βρηκα 0,042μολ αλλα ολο και καποια μ...κια θα εκανα.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια