Αγγλικής Γλώσσας & Φιλολογίας ΑΠΘ vs Ψυχολογίας ΑΠΘ vs Διεθνών & Ευρωπαϊκών Σπουδών ΠΑΜΑΚ

giota.kat

Νεοφερμένος

Η giota.kat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Γεια σας! Φέτος έδωσα πανελλήνιες και τα μόρια που συγκέντρωσα(χωρίς να έχουν βγει ακόμα οι βαθμοί των ειδικών μαθημάτων) μου επιτρέπουν λογικά να εισαχθώ και στα τρία αυτά τμήματα, εγώ όμως δυσκολεύομαι στην απόφασή μου καθώς και τα τρία με ενδιαφέρουν. Ποιες πιστεύετε ότι είναι οι προοπτικές και ποια η άποψή σας για το κάθε τμήμα ;
 

_BetterFly_

Νεοφερμένος

Η _BetterFly_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 85 μηνύματα.
Γεια σου! Αρχικά συγχαρητήρια για την επιτυχία σου στις Πανελλαδικές! :thumbsup:

Είμαι φοιτήτρια της αγγλικής ΑΠΘ, οπότε μπορώ να παραθέσω κάποιες πληροφορίες σχετικά με το τμήμα μας! Η αγγλική φιλολογία είναι μια πολύ ενδιαφέρουσα σχολή και θεωρώ ότι για έμενα ήταν η καλύτερη επιλογή. Στη σχολή τα μαθήματα αφορούν την αγγλική λογοτεχνία, την αμερικανική λογοτεχνία, την θεωρητική γλωσσολογία, την εφαρμοσμένη γλωσσολογία (διδασκαλία), την μετάφραση και τον πολιτισμό. Υπάρχει και πρακτική άσκηση σε σχολείο σε μεγαλύτερο έτος. Να σημειωθεί ότι το μάθημα όπως και οι εξετάσεις γίνονται εξ ολοκλήρου στα αγγλικά, γιατί κάποιοι όπως εγώ βρέθηκαν προ εκπλήξεως :loltooth:. Ως απόφοιτος του τμήματος μπορείς να ασχοληθείς με τη διδασκαλία φυσικά όπως και την μετάφραση και διερμηνεία, ειδικότερα αν ξέρεις κάποια άλλη ξένη γλώσσα! Αν το επίπεδο των αγγλικών σου είναι αρκετά υψηλό και σου αρέσουν κάποια από τα παραπάνω αντικείμενα, τότε μπορείς να την επιλέξεις! Η τελική απόφαση θα είναι δική σου!

Είμαι στην διάθεση σου για περαιτέρω πληροφορίες! :clapup:
 

giota.kat

Νεοφερμένος

Η giota.kat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πολύ! Εσύ θεωρείς ότι με το συγκεκριμένο πτυχίο κάποιος περιορίζεται στην διδασκαλία ή υπάρχουν και άλλες διέξοδοι;
 

_BetterFly_

Νεοφερμένος

Η _BetterFly_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 85 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πολύ! Εσύ θεωρείς ότι με το συγκεκριμένο πτυχίο κάποιος περιορίζεται στην διδασκαλία ή υπάρχουν και άλλες διέξοδοι;


Η διδασκαλία θα έλεγα είναι η στάνταρ επαγγελματική διέξοδος. Μετά ακολουθούν η μετάφραση και η διερμηνεία. Σίγουρα μπορείς να ασχοληθείς και με άλλους τομείς πχ υποτιτλισμός αλλά χρειάζεται περαιτέρω εξειδίκευση. Η διδασκαλία θα μπορούσε επίσης να γίνει στα πλαίσια της ειδικής αγωγής και στο ΕSP (English for Specific Purposes) όπου εξειδικεύεσαι στη διδασκαλία επιστημονικής ορολογίας π.χ τουριστικών, νομικής κ.α. αλλά απαιτείται φυσικά εξειδίκευση.
 

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πολιτισμού & Δημιουργικών Μέσων & Βιομηχανιών Θεσσαλίας. Έχει γράψει 1,735 μηνύματα.
Συγχαρητήρια για τους βαθμούς σου!

Μπορείς να εργαστείς στον τουρισμό, στη δημοσιογραφία, στη γλωσσολογία, σε θεματα αγγλικου και αμερικανικου πολιτισμου, στη λογοτεχνία, στη γλωσσα σε συνδυασμο με ψηφιακα μεσα, μεταφραση, διερμηνεία, υποτιτλισμός, συνταξη, εκπαιδευση, με καταλληλο μεταπτυχιακο στη ναυτιλια, στις δημοσιες σχεσεις, και αν το προχωρήσεις παραπανω, στα οικονομικα και το μαρκετινγκ...
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Να σημειώσουμε ότι αυτά τα 3 τμήματα παρόλο που είναι πολύ ενδιαφέροντα, είναι εντελώς διαφορετικά. Οπότε θα πρέπει να επιλέξεις ποιο αντικείμενο σπουδών σε ενδιαφέρει περισσότερο καθώς η μεταξύ τους σύγκριση είναι αδύνατη!
 

giota.kat

Νεοφερμένος

Η giota.kat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Να σημειώσουμε ότι αυτά τα 3 τμήματα παρόλο που είναι πολύ ενδιαφέροντα, είναι εντελώς διαφορετικά. Οπότε θα πρέπει να επιλέξεις ποιο αντικείμενο σπουδών σε ενδιαφέρει περισσότερο καθώς η μεταξύ τους σύγκριση είναι αδύνατη!


Ναι το γνωρίζω ότι πρόκειται για τελείως διαφορετικά τμήματα και αντικείμενα, απλά ήθελα να ακούσω διαφορετικές απόψεις για το καθένα και τις προοπτικές του πριν πάρω την απόφασή μου για να έχω μια καλύτερη ίσως εικόνα!

Συγχαρητήρια για τους βαθμούς σου!

Μπορείς να εργαστείς στον τουρισμό, στη δημοσιογραφία, στη γλωσσολογία, σε θεματα αγγλικου και αμερικανικου πολιτισμου, στη λογοτεχνία, στη γλωσσα σε συνδυασμο με ψηφιακα μεσα, μεταφραση, διερμηνεία, υποτιτλισμός, συνταξη, εκπαιδευση, με καταλληλο μεταπτυχιακο στη ναυτιλια, στις δημοσιες σχεσεις, και αν το προχωρήσεις παραπανω, στα οικονομικα και το μαρκετινγκ...


Ευχαριστώ πολύ και για την βοήθεια!
 

nekochan

Νεοφερμένος

Η nekochan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Γεια σου! Αρχικά συγχαρητήρια για την επιτυχία σου στις Πανελλαδικές! :thumbsup:

Είμαι φοιτήτρια της αγγλικής ΑΠΘ, οπότε μπορώ να παραθέσω κάποιες πληροφορίες σχετικά με το τμήμα μας! Η αγγλική φιλολογία είναι μια πολύ ενδιαφέρουσα σχολή και θεωρώ ότι για έμενα ήταν η καλύτερη επιλογή. Στη σχολή τα μαθήματα αφορούν την αγγλική λογοτεχνία, την αμερικανική λογοτεχνία, την θεωρητική γλωσσολογία, την εφαρμοσμένη γλωσσολογία (διδασκαλία), την μετάφραση και τον πολιτισμό. Υπάρχει και πρακτική άσκηση σε σχολείο σε μεγαλύτερο έτος. Να σημειωθεί ότι το μάθημα όπως και οι εξετάσεις γίνονται εξ ολοκλήρου στα αγγλικά, γιατί κάποιοι όπως εγώ βρέθηκαν προ εκπλήξεως :loltooth:. Ως απόφοιτος του τμήματος μπορείς να ασχοληθείς με τη διδασκαλία φυσικά όπως και την μετάφραση και διερμηνεία, ειδικότερα αν ξέρεις κάποια άλλη ξένη γλώσσα! Αν το επίπεδο των αγγλικών σου είναι αρκετά υψηλό και σου αρέσουν κάποια από τα παραπάνω αντικείμενα, τότε μπορείς να την επιλέξεις! Η τελική απόφαση θα είναι δική σου!

Είμαι στην διάθεση σου για περαιτέρω πληροφορίες! :clapup:
γειαα μόλις ξεκίνησα να σπουδάζω αγγλική φιλολογία αλλά νομίζω έκανα λάθος επιλογή :/ δεν μου αρέσει η λογοτεχνία ή η ποιηση και δεν ξέρω τι να κάνω. Στα επόμενα έτη έχει και πάλι λογοτεχνία? αν δεν μου αρέσει θα είναι καλύτερα να αλλάξω σχολή?
 

bubblebee

Δραστήριο μέλος

Η bubblebee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 563 μηνύματα.
γειαα μόλις ξεκίνησα να σπουδάζω αγγλική φιλολογία αλλά νομίζω έκανα λάθος επιλογή :/ δεν μου αρέσει η λογοτεχνία ή η ποιηση και δεν ξέρω τι να κάνω. Στα επόμενα έτη έχει και πάλι λογοτεχνία? αν δεν μου αρέσει θα είναι καλύτερα να αλλάξω σχολή?
Δεν σπουδαζω στο τμημα αλλα με μια γρηγορα ματια στο προγραμμα που υπαρχει στο σαιτ της σχολης καταλαβα οτι μεχρι και το δευτερο ετος θα κανετε μαθηματα σχετικα με την λογοτεχνια και στο τριτο ετος γινονται μαθηματα επιλογης.
 
Top