Γνώσεις απο Μαθηματικά Κατεύθυνσης και Άλγεβρας Β Λυκείου για την Γ Λυκείου

kostasgian2

Νεοφερμένος

Ο kostasgian2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 81 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά. Θα πάω Γ Λυκείου και είμαι με Βιολογία. Μαθηματικά Κατεύθυνσης δεν διάβαζα καθόλου όλη τη χρονιά ενώ Άλγεβρα ξέρω άριστη Τριγωνομετρία και γενικές γνώσεις από λογάριθμους. Μπορεί κάποιος να μου πει αναλυτικά τι χρειάζεται για την Γ Λυκείου από αυτά τα δύο μαθήματα (Μαθηματικά Κατεύθυνσης και Άλγεβρα) για Φυσικοχημεία;
 

tsiobieman

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 798 μηνύματα.
Καλησπέρα! από Μαθηματικά Κατεύθυνσης δεν νομίζω να χρειάζεσαι κάτι για Φυσική , αλλά ρίξε μια ματιά στα διανύσματα καλού κακού (θα τα χρειαστείς στο Πανεπιστήμιο ΣΙΓΟΥΡΑ) , από Άλγεβρα τριγωνομετρία θα τη χρειαστείς 100% στη Φυσική οπότε καλό που την γνωρίζεις καλά. Τα υπόλοιπα θα τα μάθεις του χρόνου (ρώτα και κάποιον καθηγητή για να είσαι σίγουρος). Αυτό που ξέρω σίγουρα είναι ότι στη Φυσική Γ Λυκείου θα χρειαστείς Μαθηματικά Κατεύθυνσης Γ Λυκείου (παραγώγους ολοκληρώματα κλπ, θα τα μάθεις σύντομα με το καλό :D). Για τη χημεία μόνο γνώσεις χημείας Β και Α Λυκείου (ενώσεις κλπ) είναι αρκετές πιστεύω καθώς όσα χρειαστείς θα τα μάθεις του χρόνου (είναι πάρα πολλά βέβαια από ότι μου έχουν πει).
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά. Θα πάω Γ Λυκείου και είμαι με Βιολογία. Μαθηματικά Κατεύθυνσης δεν διάβαζα καθόλου όλη τη χρονιά ενώ Άλγεβρα ξέρω άριστη Τριγωνομετρία και γενικές γνώσεις από λογάριθμους. Μπορεί κάποιος να μου πει αναλυτικά τι χρειάζεται για την Γ Λυκείου από αυτά τα δύο μαθήματα (Μαθηματικά Κατεύθυνσης και Άλγεβρα) για Φυσικοχημεία;

Φυσική : Βασικότατες γνώσεις τριγωνομετρίας(επίλυση τριγωνομετρικών εξισώσεων & ταυτότητες) . Ουσιαστικά όσο καλά ξέρεις τριγωνομετριά τόσο καλύτερα θα καταλάβεις ταλαντώσεις και κυματική . Επομένως εαν έχεις αναπτύξει πολύ καλή διαίσθηση στην γεωμετρία και την τριγωνομετρία δεν θα χρειάζεται να μάθεις τίποτα απ'έξω . Πέρα φυσικά απο τις εξισώσεις κίνησης που παράγεις με λογισμό και αυτές θα πρέπει εφόσον δεν έχεις πάρει μαθηματικά να τις παπαγαλήσεις καθώς δεν απαιτούν να γνωρίζετε απειροστικό λογισμό αλλά ούτε θα σας δίνουν τις σχέσεις που ισχύουν.

Χημεία : Να μπορείς να βρείς τις ρίζες μιας πολυωνυμικης εξίσωσης δευτέρου βαθμού με τον γνωστό τρόπο (διακρίνουσα) ή εαν τις "βλέπεις" και κατευθείαν, και να είσαι σε θέση να αντιληφθείς οτι εαν αναφέρεσαι σε ποσότητες ύλης ή χρόνου οι αρνητικές ρίζες απορρίπτονται :hehe: .
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top