Ο λόγος της εκπαίδευσης στο σχολείο

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,986 μηνύματα.
Έχει παραγίνει γιατί συνήθως οι μαθητές που δε διαβάζουν τόσο πάνε με την αντίληψη "πω βαριέμαι να διαβάσω τώρα στο τέλος".
Κι έτσι έχουν την ανούσια ανασφάλεια. Όλοι στο σχολείο είχαμε τέτοιους. Εδώ εγώ στη Γ Λυκείου έχω έναν που δίνει πανελλήνιες και φοβάται να μείνει ενδοσχολικές χωρίς λόγο. Ειδικά Γ Λυκείου που αντιγράφουμε άνετα, εδώ βγάλαμε κινητό για συνώνυμα στην έκθεση. :hehe:


Ωραίος!
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,881 μηνύματα.
Ε με την λογική αυτή στα ίδια άτομα στο μέλλον μπορεί να μην τους αρέσει να δουλεύουν.Τι σημαίνει πρέπει να τους πούμε μπράβο καθήστε σπίτι και μην κάνετε τίποτα;Αυτή η νοοτροπία του yolo μας έφαγε στην Ελλάδα και μετά κλαιγόμαστε ότι δεν πετύχαμε επαγγελματικά.Και ρωτώ πως θα βρεις μια δουλειά με 1.000+ όταν δεν ξέρεις που πέφτει η Ρωσία;Είχα συμμαθήτρια του 13 και δεν ήξερε την πρωτεύουσα της Αγγλίας.Αυτο είναι ρεζίλι.
Ζούμε στην ίδια χώρα όπου οι απόφοιτοι πανεπιστημίων και μεταπτυχιακών φτιάχνουν καφέ και πάνε πίτσες; Εκτός αυτού, δεν είναι όλοι φτιαγμένοι για να γίνουν επιστήμονες. Αυτοί που ασχολούνται με κάποια τέχνη είναι οι καλύτεροι αυτή την εποχή. Βγάζουν τα κέρατά τους, δεν κόβουν καν αποδείξεις και παίρνουν και επιδόματα. Μια χαρά.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,986 μηνύματα.
Ζούμε στην ίδια χώρα όπου οι απόφοιτοι πανεπιστημίων και μεταπτυχιακών φτιάχνουν καφέ και πάνε πίτσες; Εκτός αυτού, δεν είναι όλοι φτιαγμένοι για να γίνουν επιστήμονες. Αυτοί που ασχολούνται με κάποια τέχνη είναι οι καλύτεροι αυτή την εποχή. Βγάζουν τα κέρατά τους, δεν κόβουν καν αποδείξεις και παίρνουν και επιδόματα. Μια χαρά.


Συγνώμη αλλά δεν μπορώ (γιατί δεν είναι σωστό) να πω μπράβο σε κάποιον που γράφει 5 γιατί βαριέται να ανοίξει το βιβλίο αλλά είναι 9 ώρες στο instagram.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,881 μηνύματα.
Συγνώμη αλλά δεν μπορώ (γιατί δεν είναι σωστό) να πω μπράβο σε κάποιον που γράφει 5 γιατί βαριέται να ανοίξει το βιβλίο αλλά είναι 9 ώρες στο instagram.
Φώτη το λάθος που κάνεις, και επίτρεψέ μου να στο πω και ξέρω οτι θα το λάβεις υπόψη σου, είναι οτι κρίνεις τους άλλους με βάση τις απόψεις τις δικές σου. Είναι φυσιολογικό να το κάνεις αυτό γιατί όλοι λίγο πολύ το κάνουμε, απλά εσύ πωρώνεσαι πολύ θετικά ή αρνητικά με ανθρώπους με τους οποίους έχετε παρόμοιες ή διαφορετικές απόψεις αντίστοιχα.

Στην προκειμένη κανείς δε σού ζήτησε να πεις ή να μην πεις μπράβο σε κανέναν, ούτε και είπε κανείς οτι το κορίτσι αυτό είναι στο ίνσταγκραμ όλη μέρα και τώρα θέλει να περάσει την τάξη. Αυτές είναι οι δικές σου φαντασίες. Γενικά παρατηρώ οτι σε όποιο θέμα ανοίγει κάποιος αρχίζεις να κρίνεις (θετικά ή αρνητικά) αντί να απαντάς σε αυτό που ρωτάει. Η κοπέλα αυτή δε ζήτησε από κανέναν να την κρίνει γιατί δεν έγραψε καλύτερα την υπόλοιπη χρονιά ή γιατί δε διάβασε. Ρώτησε μια συγκεκριμένη ερώτηση και εσύ έσπευσες να την επικρίνεις. Εκτός του οτι αυτό είναι εκτός θέματος, ας το προσπεράσουμε αυτό, καταντάς και αντιπαθής. Οι αμερικάνοι λένε, δε χτυπάμε ένα άλογο όταν είναι κάτω. Σκέψου λοιπόν αυτά που σού λέω, θα σού κάνουν καλό στη ζωή σου. Ο κάθε άνθρωπος ζει τη δική του ζωή και κάνει τις δικές του επιλογές. Δε σού ζήτησε κανείς να τον επικρίνεις, να τον επαινέσεις ή να τον βάλεις στον σωστό δρόμο. Ζήσε τη ζωή σου κι άσε τους άλλους να ζήσουν τη δική τους.

Εννοείται με αγάπη.<3
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,986 μηνύματα.
Φώτη το λάθος που κάνεις, και επίτρεψέ μου να στο πω και ξέρω οτι θα το λάβεις υπόψη σου, είναι οτι κρίνεις τους άλλους με βάση τις απόψεις τις δικές σου. Είναι φυσιολογικό να το κάνεις αυτό γιατί όλοι λίγο πολύ το κάνουμε, απλά εσύ πωρώνεσαι πολύ θετικά ή αρνητικά με ανθρώπους με τους οποίους έχετε παρόμοιες ή διαφορετικές απόψεις αντίστοιχα.

Στην προκειμένη κανείς δε σού ζήτησε να πεις ή να μην πεις μπράβο σε κανέναν, ούτε και είπε κανείς οτι το κορίτσι αυτό είναι στο ίνσταγκραμ όλη μέρα και τώρα θέλει να περάσει την τάξη. Αυτές είναι οι δικές σου φαντασίες. Γενικά παρατηρώ οτι σε όποιο θέμα ανοίγει κάποιος αρχίζεις να κρίνεις (θετικά ή αρνητικά) αντί να απαντάς σε αυτό που ρωτάει. Η κοπέλα αυτή δε ζήτησε από κανέναν να την κρίνει γιατί δεν έγραψε καλύτερα την υπόλοιπη χρονιά ή γιατί δε διάβασε. Ρώτησε μια συγκεκριμένη ερώτηση και εσύ έσπευσες να την επικρίνεις. Εκτός του οτι αυτό είναι εκτός θέματος, ας το προσπεράσουμε αυτό, καταντάς και αντιπαθής. Οι αμερικάνοι λένε, δε χτυπάμε ένα άλογο όταν είναι κάτω. Σκέψου λοιπόν αυτά που σού λέω, θα σού κάνουν καλό στη ζωή σου. Ο κάθε άνθρωπος ζει τη δική του ζωή και κάνει τις δικές του επιλογές. Δε σού ζήτησε κανείς να τον επικρίνεις, να τον επαινέσεις ή να τον βάλεις στον σωστό δρόμο. Ζήσε τη ζωή σου κι άσε τους άλλους να ζήσουν τη δική τους.

Εννοείται με αγάπη.<3


Δεν κρίνω λέω την αλήθεια.Δεν γίνεται ένα χρόνο να μην κανείς τίποτα αλλά τώρα να κλαίγεσαι.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,881 μηνύματα.
Δεν κρίνω λέω την αλήθεια.Δεν γίνεται ένα χρόνο να μην κανείς τίποτα αλλά τώρα να κλαίγεσαι.
Όχι δε λες την αλήθεια. Λες την δική σου υποκειμενική αλήθεια. Γίνεται και παραγίνεται, ό,τι θέλει κάνει ο καθένας, δε θα σού πάρει την άδεια. Πάλι διάβασες διαγώνια αυτά που σού έγραψα και μπήκες σε αμυντικο-επιθετικό mode.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,986 μηνύματα.
Όχι δε λες την αλήθεια. Λες την δική σου υποκειμενική αλήθεια. Γίνεται και παραγίνεται, ό,τι θέλει κάνει ο καθένας, δε θα σού πάρει την άδεια. Πάλι διάβασες διαγώνια αυτά που σού έγραψα και μπήκες σε αμυντικο-επιθετικό mode.


Όχι Himela κανένα επιθετικό mood λέω τα πράγματα όπως είναι.Δεν μπορείς να μου λες ότι μπαίνεις 6-7 ώρες instagram αλλά βαριέσαι να ανοίξεις ένα βιβλίο για 1 ώρα.Το ελληνικό σύστημα βέβαια το συντηρεί αυτό.
Μην σας Κάνει εντύπωση λοιπόν η κατάσταση που υπάρχει στην Ελλάδα.

Βέβαια εξακολουθώ να μην βρίσκω λόγο για το συγκεκριμένο θέμα από την στιγμή που η κοπέλα έχει 15.5 Μ.Ο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Nihilist

Τιμώμενο Μέλος

Ο Nihilist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,355 μηνύματα.
Όχι Himela κανένα επιθετικό mood λέω τα πράγματα όπως είναι.Δεν μπορείς να μου λες ότι μπαίνεις 6-7 ώρες instagram αλλά βαριέσαι να ανοίξεις ένα βιβλίο για 1 ώρα.Το ελληνικό σύστημα βέβαια το συντηρεί αυτό.
Μην σας Κάνει εντύπωση λοιπόν η κατάσταση που υπάρχει στην Ελλάδα.

Βέβαια εξακολουθώ να μην βρίσκω λόγο για το συγκεκριμένο θέμα από την στιγμή που η κοπέλα έχει 15.5 Μ.Ο.

6-7 ώρες την ημέρα στο instagram εκείνοι, 20 ώρες στο ischool εσύ <3
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,986 μηνύματα.

Nihilist

Τιμώμενο Μέλος

Ο Nihilist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,355 μηνύματα.
Με την διαφορά ότι εγώ δεν κόντευα να μείνω!Αυτη είναι η μικρή διαφορά.

Δεν το συναρτώ με τις ενδοσχολικές μόνο. Αν δεν κάνω λάθος σε μερικές μέρες δίνεις πανελλήνιες για δεύτερη χρονιά, οπότε μηδένα προ του τέλους μακάριζε. Μπορεί να βρεθείς στην ίδια θέση με την κοπέλα που επικρίνεις εδώ. Ελπίζω βέβαια να μη συμβεί κάτι τέτοιο και σου εύχομαι καλή επιτυχία.

Sorry for the off-topic.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,986 μηνύματα.
Δεν το συναρτώ με τις ενδοσχολικές μόνο. Αν δεν κάνω λάθος σε μερικές μέρες δίνεις πανελλήνιες για δεύτερη χρονιά, οπότε μηδένα προ του τέλους μακάριζε. Μπορεί να βρεθείς στην ίδια θέση με την κοπέλα που επικρίνεις εδώ. Ελπίζω βέβαια να μη συμβεί κάτι τέτοιο και σου εύχομαι καλή επιτυχία.

Sorry for the off-topic.


Μπα δεν νομίζω!Σε ευχαριστώ παντός!!!
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η μόρφωση είναι η καλλιέργεια του πνεύματος και της ψυχής και πρέπει να είναι ο σκοπός κάθε συνειδητοποιημένου ατόμου πρωταρχικά απέναντι στον εαυτό του. Δεν έχει σημασία αν αυτό το άτομο στην πορεία της ζωής του γίνει αγρότης, σερβιτόρος, σκουπιδιάρης, υδραυλικός και γενικά αν ασκήσει ένα επάγγελμα το οποίο απαιτεί συγκεκριμένες τεχνικές γνώσεις και όχι απαραίτητα μόρφωση πανεπιστημιακού επιπέδου. Η μόρφωση μας βοηθάει να κατανοήσουμε τον κόσμο! Δεν είναι ανάγκη να γίνουμε όλοι επιστήμονες ή ερευνητές, είναι όμως ανάγκη να έχουμε κάποιες γνώσεις πάνω στα αντικείμενα που βλέπουμε ή ακούμε καθημερινά (πολιτισμό, πολιτική, φιλοσοφία, ιστορία, λογοτεχνία κτλ).΄Εχοντας αυτό το υπόβαθρο μπορούμε να αξιολογήσουμε αυτά που μας "σερβίρουν" ως σωστά, να εκφέρουμε μια εμπεριστατωμένη άποψη πάνω σε ένα θέμα, να αντιμετωπίσουμε ένα δίλημμα παίρνοντας μια σωστή απόφαση. Η μόρφωση είναι ανάγκη, είναι ζωή! Δεν υποστηρίζω ότι πρέπει όλοι να αγαπούν υποχρεωτικά την εκπαιδευτική διαδικασία ούτε να αφιερώνουν όλο τους το εικοσιτετράωρο πάνω από τα βιβλία.΄Οσοι το θέλουν ας το κάνουν, όσοι δεν θέλουν ας μην το κάνουν! ΄Ομως υπάρχει μια τεράστια διαφορά από το να είσαι άριστος μαθητής με το να κινδυνεύεις να μείνεις στην ίδια τάξη! Το να κινδυνεύεις να μείνεις στην ίδια τάξη με τα σημερινά πανεύκολα για να περάσεις δεδομένα, σημαίνει ότι είσαι παντελώς αδιάφορος, ότι δεν σου κεντρίζει το ενδιαφέρον απολύτως κανένα αντικείμενο, ότι στην ουσία απαξιώνεις τον ίδιο σου τον εαυτό (τουλάχιστον εγώ αυτό πιστεύω και καταθέτω την άποψή μου). Υπάρχουν 12 "χρυσά" χρόνια (που δεν θα μπορέσουμε στο μέλλον να γυρίσουμε τον χρόνο πίσω για να διορθώσουμε αυτά που θα συνειδητοποιήσουμε ότι χάσαμε) που μπορούν να μας αλλάξουν τη ζωή αν προσπαθήσουμε λίγο κι εμείς! Κρίμα δεν είναι να πάνε χαμένα;
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,881 μηνύματα.
Λένω πραγματικά σού λέω, και σέβομαι την άποψή σου, οτι δε συγχέω επ' ουδενί τη μόρφωση με τη γνώση της ζωής, την ύπαρξη απόψεως για αυτά που συμβαίνουν γύρω μας και την επιτυχία στη ζωή γενικότερα. Υπάρχουν νέα παιδιά και έφηβοι που σού μιλάνε και αναρωτιέσαι πού βρήκαν τέτοια εξυπνάδα, ευγλωττία και άποψη, ενώ στο σχολείο είναι σκράπες και θεωρώ αυτό συμβαίνει για τους εξής λόγους: απαξιούν να ξοδέψουν ενέργεια για πράγματα που βρίσκουν βαρετά και αχρείαστα, αλλά και βλέπουν γύρω τους την έλλειψη αξιοκρατίας και θεωρούν πως ό,τι και να κάνουν δε θα καταφέρουν να πετύχουν οπότε ποιος ο λόγος να προσπαθούν.

Δεν πιστεύω οτι αυτά τα 12 χρόνια διαμορφώνουν τη ζωή μας λόγω του σχολείου. Κανείς ενήλικας δεν πάει σε ψυχολόγο να παραπονεθεί ή να πει οτι μετάνιωσε που δεν έγραψε καλύτερα στη χημεία ή δε διάβασε καλύτερα τη γεωμετρία. Όλοι για προβλήματα με τους γονείς και τον περίγυρο συζητούν.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Προσωπικά όλα τα εναύσματα για να αγοράσω περισσότερα βιβλία, να εξερευνήσω όσο μπορώ κάποια αντικείμενα που με ενδιαφέρουν και να φτάσω στο σημείο που βρίσκομαι (όποιο κι αν είναι αυτό τώρα και όποιο θα είναι στο μέλλον) τα πήρα από το σχολείο και το πανεπιστήμιο. Κάτι σου κάνει "κλικ", ξεκινάς, συνεχίζεις και όπου σε βγάλει! Ασφαλώς ο καθένας μπορεί να κάνει ο,τι θέλει! Η προσωπική μου όμως άποψη είναι ότι "το μόνο που δεν μπορούν να μας πάρουν είναι αυτά που έχουμε μέσα στο κεφάλι μας" πράγμα που για μένα είναι ανεκτίμητο!
 

Wrong

Δραστήριο μέλος

Η αβάπτιστη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Υποψήφιος διδάκτορας. Έχει γράψει 439 μηνύματα.
Καθόλου δε μου αρέσει όταν κουνάμε το δάχτυλο, ειδικά σε παιδιά που είναι στην εφηβεία και ειδικά όταν υποθέτουμε ότι οι βαθμοί του ελληνικού εκπαιδευτικού συστήματος καθορίζουν όχι μόνο την ευφυΐα ενός ανθρώπου και τις δυνατότητές του αλλά και τη γενική του καλλιέργεια, την εργατικότητά του, την όρεξή του για μάθηση. Το να έχεις την ικανότητα να μαθαίνεις εύκολα παπαγαλία μπορεί να σε βοηθήσει πολύ στη ζωή σου αλλά σίγουρα δε σημαίνει ότι έχεις αποκτήσει καλλιέργεια ή ουσιαστικές γνώσεις – σημαίνει απλά ότι είσαι σε θέση να αποδώσεις πολύ καλά σε ένα συγκεκριμένο εκπαιδευτικό σύστημα, το οποίο, απ' την άλλη, δε σου προσφέρει κανένα ερέθισμα για να προχωρήσει η σκέψη σου παραπέρα. Είναι πολλά τα κακά του ελληνικού εκπαιδευτικού συστήματος και αν το α ή το β άτομο είναι όλη μέρα στα σόσιαλ μίντια, ποιος φταίει; Αυτό που είναι 15-16 χρονών και αναγκάζεται να υιοθετήσει συγκεκριμένες κοινωνικές συμπεριφορές προκειμένου να έχει την αίσθηση του ανήκειν που τόσο σημαντική είναι στην εφηβεία; Ή το εκπαιδευτικό και γενικότερο σύστημα που θέλει να το τοποθετήσει σε ένα τηλεκατευθυνόμενο καλούπι χωρίς ουσιαστική γνώση και, παράλληλα, να του φορτώσει και μία ελιτίστικη απέχθεια προς κάθε τεχνικό επάγγελμα (καθώς, αν στο ελληνικό σύστημα δεν περάσουμε πανηγυρικά Νομική, Ιατρική ή Πολυτεχνείο έχουμε βιώσει την πλήρη αποτυχία);
Η δική μου γενιά βίωσε ένα απαράδεκτο εκπαιδευτικό σύστημα. 12 χρόνια νιώθω πως δεν έμαθα τίποτα ουσιαστικό. Όσα ξέρω, όσα με βοήθησαν, όσα με οδήγησαν κάπου καλά προερχόταν από προσωπικό ψάξιμο και εξωσχολική μελέτη/ενασχόληση την οποία το εκπαιδευτικό σύστημα καταδίκαζε ως "χάσιμο χρόνου".
Για να απαντήσω και στην ερώτηση, δεν ξέρω τι συμβαίνει πλέον, 10 χρόνια πριν πάντως που έγραψα 1 στην Γεωμετρία και 4 στη Φυσική, έχοντας 13 και 14 στα τρίμηνα αντίστοιχα, δεν χρειάστηκε να ξαναδώσω εξετάσεις Σεπτέμβριο.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Η δική μου γενιά βίωσε ένα απαράδεκτο εκπαιδευτικό σύστημα. 12 χρόνια νιώθω πως δεν έμαθα τίποτα ουσιαστικό. Όσα ξέρω, όσα με βοήθησαν, όσα με οδήγησαν κάπου καλά προερχόταν από προσωπικό ψάξιμο και εξωσχολική μελέτη/ενασχόληση την οποία το εκπαιδευτικό σύστημα καταδίκαζε ως "χάσιμο χρόνου".
Για να απαντήσω και στην ερώτηση, δεν ξέρω τι συμβαίνει πλέον, 10 χρόνια πριν πάντως που έγραψα 1 στην Γεωμετρία και 4 στη Φυσική, έχοντας 13 και 14 στα τρίμηνα αντίστοιχα, δεν χρειάστηκε να ξαναδώσω εξετάσεις Σεπτέμβριο.

H γενιά ξεκινάει από την δεκαετία του 70. Ρίξε μια ματιά στην τηλεταινία "Μάθε παιδί μου γράμματα" να έχεις μια εικόνα πως σκέφτονταν οι νέοι της εποχής. Ντοκυμαντέρ η ταινία για το πόσο εύκολα αλλάζουν οι νοοτροπίες στην Ελλάδα.

 

Wrong

Δραστήριο μέλος

Η αβάπτιστη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Υποψήφιος διδάκτορας. Έχει γράψει 439 μηνύματα.
H γενιά ξεκινάει από την δεκαετία του 70. Ρίξε μια ματιά στην τηλεταινία "Μάθε παιδί μου γράμματα" να έχεις μια εικόνα πως σκέφτονταν οι νέοι της εποχής. Ντοκυμαντέρ η ταινία για το πόσο εύκολα αλλάζουν οι νοοτροπίες στην Ελλάδα.

Την ξέρω την ταινία! Τι ταινία! Κι όμως, ίσως και λόγω της σημερινής ημέρας, σκέφτομαι πως οι νοοτροπίες δεν αλλάζουν σε βάθος, απλώς ανακυκλώνονται και επαναπροσδιορίζονται και ξανά προς τη "δόξα" τραβούμε.

Γράφοντας "γενιά" εννοούσα τους millenials, τα άτομα γεννημένα από αρχές της δεκαετίας του '80 ως τα τέλη της δεκαετίας του '90.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
O κομμουνιστής (με την σωστή έννοια του όρου) Διαμαντόπουλος ως πατέρας του Τσάκωνα, κεντάει στο ρόλο του μέσου αρτηριοσκληρωτικού καραδεξιού-θρησκεία-πατρίδα-γκόμενα-οικογένεια Έλληνα σε θέση ευθύνης. Σήμερα μπορεί να μην έχουμε αυτό τον εμφυλιοπολεμικό διχασμό, αλλά η άρνηση να παρακολουθήσουμε τη Δυτική Ευρώπη σε θέματα εκπαίδευσης είναι μια συγγενής ..μαθηματική άσκηση χωρίς λύση.
 

Wrong

Δραστήριο μέλος

Η αβάπτιστη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Υποψήφιος διδάκτορας. Έχει γράψει 439 μηνύματα.
Γενικά, από προσωπική εμπειρία, βλέπω οτι και στη Δυτική Ευρώπη υπάρχουν προβλήματα στην εκπαίδευση, πχ. στη Γαλλία, παρότι κάθε παιδί που παίρνει το Bac του (ανάλογο των Πανελληνίων) έχει το δικαίωμα να γραφτεί σε οποιαδήποτε σχολή θέλει, σε οποιοδήποτε πανεπιστήμιο, πρακτική που σε εμένα φαίνεται πολύ σωστή απέναντι στα 18χρονα άτομα που πιθανότατα να μην έχουν έναν ξεκάθαρο στόχο, σε κάποια πανεπιστήμια στα οποία όλος ο κόσμος θέλει να μπει, στη Σορβόννη ή στο Assas, ζητάν dossiers (βιογραφικά σημειώματα, αναλυτικές βαθμολογίες κλπ.) ή κάνουν κλήρωση, παρότι τίποτα απ' τα δύο τελευταία δεν είναι νόμιμο - ή, τουλάχιστον, δεν ήταν πριν την τελευταία μεταρρύθμιση, μετά δεν ξέρω τι έγινε γιατί εστίασα, όπως και όλος ο κόσμος, σε άλλα προβλήματα που εισήγαγε αυτή η μεταρρύθμιση. Αυτό, ας πούμε, το ποσοστό των παιδιών που αναγκάζονται είτε να κάνουν dossier είτε περιμένουν ελπίζοντας να κληρωθούν, συνιστά για εμένα ένα πρόβλημα που μένει να λυθεί. Και, σαφώς, το γαλλικό εκπαιδευτικό σύστημα παρότι έχει ορισμένες κατακτήσεις αδιαμφισβήτητες, όπως την εν γένει ελεύθερη και δωρεάν πρόσβαση στην τριτοβάθμια, την επιλογή να ψαχτείς, να δεις τι σου αρέσει κλπ., διατηρεί πολλές δομές που προωθούν την συνέχεια και διατήρηση ορισμένων ελίτ, δηλαδή, από πολλές απόψεις, δεν προσφέρει τις ίδιες ευκαιρίες ή, ακόμα και να τις προσφέρει τυπικά, αλλιώς θα τις αξιοποιήσει ένα παιδί από μεγαλοαστική οικογένεια, αλλιώς ένα παιδί από τα προάστια. Αυτά τα γράφω επειδή και το εδώ σύστημα, παρότι μου φαίνεται πολύ πιο δίκαιο απέναντι στα παιδιά και παρότι θεωρώ ότι τα ωθεί να ψαχτούν περισσότερο και όχι απλά να παπαγαλίσουν στείρα γνώση, έχει κι αυτό τα προβλήματά του. Κατά τ' άλλα, κάθε μέρα βλέπω νηπιαγωγεία, δημοτικά, γυμνάσια, λύκεια (δημόσια) να πάνε τα παιδιά εκδρομές σε μουσεία, σε βιβλιοθήκες, σε χώρους ιστορικού ενδιαφέροντος και είναι όλα τόσο χαρούμενα που χαίρομαι κι εγώ.
Το σκανδιναβικό μοντέλο μου φαίνεται άπειρα ενδιαφέρον επίσης, παρότι σε μία πρώτη επαφή μπορεί να "ξενίσει", όταν ακούς ότι δεν υπάρχουν μαθήματα με την παραδοσιακή έννοια του όρου κλπ. Και πάντοτε, στην Ελλάδα, απορούσα για ποιο λόγο μας έκαναν ξεχωριστά Ιστορία από Γεωγραφία και Λογοτεχνία, πχ., σκεφτόμουν μα αυτά συνδέονται, το ένα οδηγεί στο άλλο, γιατί να αποστηθίζουμε γραμμές για τα Δερβενάκια νομίζοντας ότι είναι, ας πούμε, στη Στερεά Ελλάδα; Τέλος πάντων, είναι πολύ μεγάλη συζήτηση και αρκετά μπερδεμένο αυτό το παλιοσύστημα.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top