ΜΒΑ σε κάτι γενικό ή ΜΒΑ σε κάτι εξειδικευμένο

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Παιδιά καλησπέρα. Έχω ένα θέμα που με απασχολεί και χρειάζομαι τις γνώμες σας.

Είναι προτιμότερο να κάνω ένα γενικό ΜΒΑ, για να έχω πρόσβαση επαγγελματική σε πολλούς κλάδους ή να κάνω ένα ΜΒΑ πχ σε κατι εξειδικευμένο, όπως ο Τουρισμός , τα Ναυτιλιακά? Από την άλλη αν κάνεις κάτι εξειδικευμένο σε τέτοιους τομείς, ξέρεις ότι θα δουλεύεις μόνο σε αυτούς τους τομείς. Ενώ με ένα γενικό ΜΒΑ, θα έχεις και άλλα παραθυράκια επαγγελμάτων , έτσι ώστε να εργαστείς.

Ποια είναι η γνώμη σας?

Επίσης θέλω να μου πείτε γνώμες για ΜΒΑ της ΕΛΛΆΔΟΣ γιατί δεν έχω χρήματα να πάω εξωτερικό να το κάνω. Το ΜΒΑ του ΑΠΘ και του Πειραιά, έχουν καλά ονόματα στην ΕΛΛΆΔΑ?
 

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Τα executive MBA δηλαδή αυτά που έχουν εξειδίκευση σε συγκεκριμένο τομέα γίνονται για στελέχη εταιρειών δηλαδή άτομα που ήδη εργαζόνται χρόνια και θέλουν το κάτι παραπάνω γι' αυτό και επιλέγουν το συγκεκριμένο μεταπτυχιακό.Αν αποφασίσεις να κάνεις λοιπόν εξειδικευμένο MBA σαν στέλεχος μελλοντικά θα κάνεις πάνω στον κλάδο που δουλεύεις.Δεν γίνεται δηλαδή να δουλεύεις σε ξενοδοχειακή μονάδα και να κάνεις πάνω σε τράπεζα.Εϊναι άκυρος ο σκοπός του μεταπτυχιακού αυτού τότε.
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τα executive MBA δηλαδή αυτά που έχουν εξειδίκευση σε συγκεκριμένο τομέα γίνονται για στελέχη εταιρειών δηλαδή άτομα που ήδη εργαζόνται χρόνια και θέλουν το κάτι παραπάνω γι' αυτό και επιλέγουν το συγκεκριμένο μεταπτυχιακό.Αν αποφασίσεις να κάνεις λοιπόν εξειδικευμένο MBA σαν στέλεχος μελλοντικά θα κάνεις πάνω στον κλάδο που δουλεύεις.Δεν γίνεται δηλαδή να δουλεύεις σε ξενοδοχειακή μονάδα και να κάνεις πάνω σε τράπεζα.Εϊναι άκυρος ο σκοπός του μεταπτυχιακού αυτού τότε.


ναι δεν αναφέρομαι ακριβώς σε αυτό. Υπάρχουν και ΜΒΑ , που δέχονται και να μην εισαι στελεχος. Αν και εργάζομαι 2 χρόνια σε λογιστικό γραφείο, οπότε έχω προυπηρεσία και το κίνητρο να κυνηγήσω μια καλύτερη θέση στο μέλλον. Αυτό που ερωτώ είναι αν θελω να δουλεψω αυριο-μεθαυριο στο λογιστηριο ενος ξενοδοχειου ή ναυτιλιακής , πέρα του πρωτου μου πτυχιου που εχω σαν Λογιστική και Χρηματοοικονομική, αν ένα ΜΒΑ γενικού περιεχομένου θα με βοηθούσε. Αυτό
 

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
ναι δεν αναφέρομαι ακριβώς σε αυτό. Υπάρχουν και ΜΒΑ , που δέχονται και να μην εισαι στελεχος. Αν και εργάζομαι 2 χρόνια σε λογιστικό γραφείο, οπότε έχω προυπηρεσία και το κίνητρο να κυνηγήσω μια καλύτερη θέση στο μέλλον. Αυτό που ερωτώ είναι αν θελω να δουλεψω αυριο-μεθαυριο στο λογιστηριο ενος ξενοδοχειου ή ναυτιλιακής , πέρα του πρωτου μου πτυχιου που εχω σαν Λογιστική και Χρηματοοικονομική, αν ένα ΜΒΑ γενικού περιεχομένου θα με βοηθούσε. Αυτό


Τα MBAs είναι πάντα γενικά. Ορισμένα παρέχουν τη δυνατότητα εξειδίκευσης εντός του προγράμματος.

Μήπως εννοείς απλά μεταπτυχιακά MSc?
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Οχι οχι.. πχ εγω θελω να κανω μεταπτυχιακο στη Διοικηση επιχειρησεων.. ειναι κατι γενικο. Δεν ειναι κατι εξειδικευμενο οπως το Sport management , το Tourism Management. . Θελω να πω οτι το ΜΒΑ σαν σκετη ονομασια σε προωθει αυτοματα σε πιο γενικευμενες θεσεις απο οτι τα αλλα 2 που προανεφερα. Βεβαια υπαρχει και η αλλη οψη του νομισματος που καποιο ΜΒΑ οπως του ΠΑΠΕΙ εχει 3 κατευθυνσεις. Εμενα με νοιαζει η διοικηση επιχειρησεων μιας και ειμαι αποφοιτος απο τμημα λογιστικης και χρηματοοικονομικης. Γιναυτο εθεσα το ερωτημα στην αρχη. Επισης επιτρεψε μου να προσθεσω οτι τα ΜΒΑ τα θεωρω επαγγελματικα μεταπτυχιακα και οχι ακαδημαικα.
 

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Τα MBA θέλουν προαπαιτούμενο 2 χρόνια εργασίας ως στέλεχος επιχείρησης για να σε δεχτούν. Ο βασικότερος παράγοντας λοιπόν είναι το είδος που απαιτεί η εταιρεία που εργάζεσαι, ειδικό ή γενικό.
 

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
Τα MBA θέλουν προαπαιτούμενο 2 χρόνια εργασίας ως στέλεχος επιχείρησης για να σε δεχτούν. Ο βασικότερος παράγοντας λοιπόν είναι το είδος που απαιτεί η εταιρεία που εργάζεσαι, ειδικό ή γενικό.


Δεν ισχύει αυτό στην Ελλάδα.
Τα MBAs του ΟΠΑ και του ΠΑΠΕΙ δεν έχουν ως προϋπόθεση την προϋπηρεσία. Μόνο τα Executive ΜΒΑs θέτουν την προϋπηρεσία ως προϋπόιεση στην Ελλάδα.

Οχι οχι.. πχ εγω θελω να κανω μεταπτυχιακο στη Διοικηση επιχειρησεων.. ειναι κατι γενικο. Δεν ειναι κατι εξειδικευμενο οπως το Sport management , το Tourism Management. . Θελω να πω οτι το ΜΒΑ σαν σκετη ονομασια σε προωθει αυτοματα σε πιο γενικευμενες θεσεις απο οτι τα αλλα 2 που προανεφερα. Βεβαια υπαρχει και η αλλη οψη του νομισματος που καποιο ΜΒΑ οπως του ΠΑΠΕΙ εχει 3 κατευθυνσεις. Εμενα με νοιαζει η διοικηση επιχειρησεων μιας και ειμαι αποφοιτος απο τμημα λογιστικης και χρηματοοικονομικης. Γιναυτο εθεσα το ερωτημα στην αρχη. Επισης επιτρεψε μου να προσθεσω οτι τα ΜΒΑ τα θεωρω επαγγελματικα μεταπτυχιακα και οχι ακαδημαικα.

Τσέκαρε τα ΜΒΑ των ΟΠΑ, Alba, ΠΑΠΕΙ.
Μετά, ΠΑΜΑΚ, ΑΠΘ, ΕΚΠΑ

Δες αν σε ενδιαφέρουν τα μαθήματα κάποιου περισσότερο, ποιοι καθηγητές έχουν καλύτερες διασυνδέσεις με την αγορά.
 
Τελευταία επεξεργασία:

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Δεν ισχύει αυτό στην Ελλάδα.
Τα MBAs του ΟΠΑ και του ΠΑΠΕΙ δεν έχουν ως προϋπόθεση την προϋπηρεσία. Μόνο τα Executive ΜΒΑs θέτουν την προϋπηρεσία ως προϋπόιεση στην Ελλάδα.

Κακώς κατ' εμέ. Αλλά ακόμα και έτσι, το γεγονός δεν αλλάζει, ότι αφού το Μεταπτυχιακό στρέφεται στη Διοίκηση, είναι καλύτερο να έχεις αποκτήσει εμπειρία πάνω σε αυτή πρωτού το ξεκινήσεις. Εξάλλου, τα περισσότερα μεταπτυχιακά αυτού του είδους έχουν αρκετά υψηλά δίδακτρα, τα οποία συνήθως καταβάλλει ο εργοδότης σου.
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Κακώς κατ' εμέ. Αλλά ακόμα και έτσι, το γεγονός δεν αλλάζει, ότι αφού το Μεταπτυχιακό στρέφεται στη Διοίκηση, είναι καλύτερο να έχεις αποκτήσει εμπειρία πάνω σε αυτή πρωτού το ξεκινήσεις. Εξάλλου, τα περισσότερα μεταπτυχιακά αυτού του είδους έχουν αρκετά υψηλά δίδακτρα, τα οποία συνήθως καταβάλλει ο εργοδότης σου.

Ναι έχεις ενα μεγαλο δικιο. ΑΛΛΑ...φαντασου τωρα ενα παιδι στην Ελλάδα σημερα που παει και τελειωνει προπτυχιακο στη Διοικηση Επιχειρησεων. Και βγαινει εξω στην αγορα της Ελλαδος. Αυτοματα μπαινει στη κατηγορια εχω ενα πτυχιο αλλα δεν ξερω πως να κατευθυνθω. Ποιος θα μ δωσει εμπιστοσυνη να ξεκινησω σαν junior manager. Οσοι φιλοι εχω , ξεκινησαν με καποιο μη θεωρητικο πτυχιο ΜΕΧΡΙ να καταληξουν σε υψηλοβαθμες θεσεις. Σημερα οποιος εχει θεωρητικα πτυχια ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ. Η επαγγελματικη αγορα θελει πρακτικα πτυχια με σκοπο να σε βαλουν στην εργασια. Σαφως και υπαρχει και η αλλη πκευρα των ακαδημαικων πτυχιων. Σεβαστα πτυχια αλλα κυνηγας αλλους στοχους. Σαφως με πιο υψηλες αμοιβες
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Ναι έχεις ενα μεγαλο δικιο. ΑΛΛΑ...φαντασου τωρα ενα παιδι στην Ελλάδα σημερα που παει και τελειωνει προπτυχιακο στη Διοικηση Επιχειρησεων. Και βγαινει εξω στην αγορα της Ελλαδος. Αυτοματα μπαινει στη κατηγορια εχω ενα πτυχιο αλλα δεν ξερω πως να κατευθυνθω. Ποιος θα μ δωσει εμπιστοσυνη να ξεκινησω σαν junior manager. Οσοι φιλοι εχω , ξεκινησαν με καποιο μη θεωρητικο πτυχιο ΜΕΧΡΙ να καταληξουν σε υψηλοβαθμες θεσεις. Σημερα οποιος εχει θεωρητικα πτυχια ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ. Η επαγγελματικη αγορα θελει πρακτικα πτυχια με σκοπο να σε βαλουν στην εργασια. Σαφως και υπαρχει και η αλλη πκευρα των ακαδημαικων πτυχιων. Σεβαστα πτυχια αλλα κυνηγας αλλους στοχους. Σαφως με πιο υψηλες αμοιβες


Ακριβώς! Παραθέτω την εμπειρία από την Αυστρία, όπου μένω. Στον χώρο των Μαθηματικών και εν γένει θετικών επιστημών που χρησιμοποιούν Μαθηματικά με κάποιον τρόπο, οι προοπτικές είναι καλές αλλά μόνο αν υπάρχει μεγάλη ευχέρεια σε γλώσσες προγραμματισμού και άνεση στην επεξήγηση των γραφημάτων του αλγορίθμου στη...Γερμανική! Η αγορά της κεντρικής Ευρώπης δεν θέλει τους φιγουρατζήδες μπαχαλέλληνες που γράφουν ψεματάκια στο Linkedin. Δεν γίνεται από το ΑΠΘ ο άλλος να ξέρει τόσο καλό προγραμματισμό που να ανταγωνίζεται έναν απόφοιτο του Παν.Bristol. Η αιτία είναι προφανής. Αλλά εκεί, η βλακεία επιμένει...με το ραγιαδίστικο κόμπλεξ.

Για να γίνω συγκεκριμένος, ακόμη και Αυστριακοί που υποτίθεται ότι έχουν πολύ καλό υπόβαθρο από το δημόσιο σχολείο τους, είναι φειδωλοί στην έκθεση δεξιοτήτων. Αφήνουν τον χρόνο να τους κρίνει. Να σημειώσω ότι στα Μαθηματικά του προπανεπιστημιακού έτους όσοι θα σπουδάσουν Θετικές και Οικονομικές επιστήμες ασχολούνται και με εφαρμογές του Μαθηματικού Λογισμού στις Χρονοσειρές (Στατιστική) αλλά όχι όπως κάνουμε το μάθημα Γενικής Παιδείας στο Ελληνικό σχολείο. Για παράδειγμα στα λεγόμενα HTL όπου πάνε παιδιά που θα προχωρήσουν σε Πολυτεχνικές σχολές, ασχολούνται με μηχανολογικές εφαρμογές μέσω C++. Στην ελεύθερη αγορά σε πόστα Οικονομικών θεμάτων, όπου διαπραγματεύονται Οικονομοτεχνικές αναλύσεις, απαιτείται άριστος προγραμματισμός και καλή μαθηματική κατανόηση της Οικονομετρίας (όχι μόνο το επιφανειακό πασάλειμμα που κάνουν οι φοιτητές Οικονομικών). Γι' αυτό και όσοι έχουν καλές σπουδές μπορούν να σταθούν με άνεση. Συνήθως σε τέτοια εξειδικευμένα "τεχνικά" θέματα, τα ακαδημαϊκά τύπου πτυχία / μεταπτυχιακά κάνουν καλή δουλειά. Βέβαια το πρόβλημα είναι ότι στην Αυστρία όσοι μπαίνουν στις Φυσικομαθηματικές ήταν συνειδητοποιημένοι και το 10% κατορθώνει να πάρει πτυχίο, οπότε και έχει βάση η λογική: 40 προπτυχιακοί φοιτητές εισακτέοι στο Μαθηματικό και 400 προπτυχιακοί φοιτητές η Ιατρική. Τα ακαδημαϊκά τύπου πτυχία στο εξωτερικό τουλάχιστον στον Γερμανόφωνο κόσμο έχουν μικρή προτίμηση καθώς ακολουθούν σε σπουδαστικές απαιτήσεις την παλαιά γερμανική σχολή των Gauss, Hilbert....κ.α. φυσιογνωμιών του ακαδημαϊκού Μαθηματικού κόσμου, με προφορικές εργασίες, διαλέξεις, ερευνητικά θέματα εξέτασης, όχι αναπαραγωγή ασκήσεων ή ορισμών από την θεωρία κλπ. Μεγάλο ποσοστό Αυστριακών 16χρονών δεν κατορθώνουν να τελειώσουν το σχολείο...επειδή είναι της πλάκας. Επίσης αδυνατούν εισαχθούν στο oberstufe Γυμνάσιο (όπως λένε αυτοί το Λύκειο).
 
Τελευταία επεξεργασία:

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Ναι έχεις ενα μεγαλο δικιο. ΑΛΛΑ...φαντασου τωρα ενα παιδι στην Ελλάδα σημερα που παει και τελειωνει προπτυχιακο στη Διοικηση Επιχειρησεων. Και βγαινει εξω στην αγορα της Ελλαδος. Αυτοματα μπαινει στη κατηγορια εχω ενα πτυχιο αλλα δεν ξερω πως να κατευθυνθω. Ποιος θα μ δωσει εμπιστοσυνη να ξεκινησω σαν junior manager. Οσοι φιλοι εχω , ξεκινησαν με καποιο μη θεωρητικο πτυχιο ΜΕΧΡΙ να καταληξουν σε υψηλοβαθμες θεσεις. Σημερα οποιος εχει θεωρητικα πτυχια ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ. Η επαγγελματικη αγορα θελει πρακτικα πτυχια με σκοπο να σε βαλουν στην εργασια. Σαφως και υπαρχει και η αλλη πκευρα των ακαδημαικων πτυχιων. Σεβαστα πτυχια αλλα κυνηγας αλλους στοχους. Σαφως με πιο υψηλες αμοιβες


Εάν οι θέσεις management δεν δίνονται στους απόφοιτους bachelor, γιατί το πτυχίο είναι θεωρητικό και δεν γίνεται με το καλημέρα να πάρει κάποιος θέση διευθυντή (με το οποίο συμφωνώ), το MBA πού ακριβώς θα βοηθήσει?
Το μεταπτυχιακό ΔΕΝ σου βρίσκει δουλειά. Σου βρίσκει μόνο μια ΚΑΛΥΤΕΡΗ δουλειά. Τη δουλειά θα στη βρει το πτυχίο.

Κοινώς, για να γίνεις διευθυντικό στέλεχος, θες MBA. Αλλά θέλεις και εμπειρία. Και την εμπειρία την αποκτάς ως υπάλληλος. Επομένως, πρώτα παίρνεις το πτυχίο, μετά πιάνεις δουλειά ως υπάλληλος, μετά κάνεις MBA και μετά ανεβαίνεις τα κλιμάκια της διοίκησης. Κανείς δεν θα δώσει κεντρική θέση ευθύνης σε έναν 24χρόνο που μόλις τελείωσε το MBA του.
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Βεβαίως και συμφωνώ. Μα είμαστε η μοναδική χώρα που ταλανίζεται με αυτή τη νοοτροπία.

Από εκεί και πέρα, ενα πτυχιο στη Διοικηση Επιχειρησεων, ανοιγει πολλες πορτες. Οχι μονο τη θεση του Οικονομικου Διευθυντη. Αυτπ ειναι το τελευταιο. Εξαλλου για να γινεις οικονομικος διευθυντης, θες ενα προπτυχιακο σε ενα τομεα που ξεκινας χαμηλα και με προυπηρεσια 15 ετων ανεβαινεις. Απλα ενα ΜΒΑ σε βοηθαει πιο γρηγορα. Κανεις δεν εγινε μανατζερ σε μια ημερα, οπως ουτε η Ρωμη χτιστηκε σε μια ημερα. Χρειαζεται υπομονη.

Επισης αυτο που θελω να πω και συμφωνω μαζι σου ενα προπτυχιακο ή μεταπυυχιακο στη Διοικηση επιχειρησεων, δεν σημαινει οτι ειναι οικονομικο πτυχιο. Τα ΜΒΑ τα κανουν γιατροι, μηχανολογοι και παει λεγοντας. Απλα εμενα που τελειωσα Λογιστικα και χρηματοοικονομικα θα με βοηθουσε. Εξαλλιυ ςχω ηδη 2 ετη προυπηρεσιας( ναι ξερω δεν ειναι πολλα) αλλα εν συγκριση με ατομα στην ηλικια μου στα 25 μου που δεν εχουν δουλεψει ΠΟΤΕ κατι ειναι
 

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Άρα τι MBA χρειάζεται για να πας από τη θέση που βρίσκεσαι, στη θέση που επιθυμείς;
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top