Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης

Το iSchool είναι η μεγαλύτερη μαθητική διαδικτυακή κοινότητα με 68,844 εγγεγραμμένα μέλη και 2,473,394 μηνύματα σε 78,680 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το iSchool άλλα 182 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool!

Εγγραφή Βοήθεια

Εκκλησιαστικές Ακαδημίες

Δάφνη21791 (Δάφνη)

Απόφοιτος

H Δάφνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Απόφοιτος . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H Δάφνη21791 έγραψε: στις 18:35, 12-07-08:

Παιδιά......θέλω πολύ να μπω στο Πρόγραμμα διαχείρισης εκκλησιαστικών κειμηλίων στη Θεσσαλονίκη....Μήπως έχετε ακούσει για το αν θα ανέβει η βάση του και πόσο περίπου?? :thanks:
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

Evris7

Απόφοιτος

Ο Evris7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Απόφοιτος . Έχει γράψει 784 μηνύματα.

O Evris7 έγραψε: στις 18:40, 12-07-08:

Έχω ακούσει ότι δύσκολα θα ανεβεί πάνω από 10.000 μόρια. Αλλά μην δώσεις βάση σε αυτό. Περίμενε μέχρι να ανακοινωθούν επίσημα οι βάσεις του 2008. Καλή τύχη!
Παράθεση

Alex0077

Απόφοιτος

Ο Alex0077 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών και Απόφοιτος . Έχει γράψει 54 μηνύματα.

O Alex0077 έγραψε: στις 03:47, 13-07-08:

Το τμήμα που λες δν είναι αναγνωρισμένο... Νομίζω δεν παίρνεις καν πτυχείο , παρά μόνο μια βεβαίωση... όπως και κάποια άλλα τμήματα.
Παράθεση

Proudqueen

Φοιτητής

H Proudqueen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών , Φοιτητής του τμήματος Κοινωνικής Εργασίας ΤΕΙ Αθήνας και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 539 μηνύματα.

H Proudqueen έγραψε: στις 12:08, 13-07-08:

εγω δεν ηξερα καν οτι υπαρχει τετοιο τμημα
αληθεια πως το διαλεξες?
η εκτιμηση ειναι 9430 δηλαδη χαμηλοτερη απο περσι..ποσα εβγαλες?
Παράθεση

met0511 (Ρία)

Φοιτητής

H Ρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών , Φοιτητής του τμήματος Άλλο και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 10 μηνύματα.

H met0511 έγραψε: στις 10:34, 17-07-08:

ειναι πολυ ενδιαφερον τμημα αν μπορουσα θα το επελεγα...δεν ξερω αν αναγνωριζεται ή οχι παντως υπαρχουν πιστευω προοπτικες καθως λιγοι το επιλεγουν...
Παράθεση

m3Lt3D (Γιάννης)

Φοιτητής

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών , Φοιτητής του τμήματος Εφαρμοσμένων Μαθηματικών και Φυσικών Επιστημών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 872 μηνύματα.

O m3Lt3D έγραψε: στις 00:31, 18-10-08:

Αρχική Δημοσίευση από met0511
ειναι πολυ ενδιαφερον τμημα αν μπορουσα θα το επελεγα...δεν ξερω αν αναγνωριζεται ή οχι παντως υπαρχουν πιστευω προοπτικες καθως λιγοι το επιλεγουν...
με δουλευς?
Παράθεση

Zero96ken

Νεοφερμένος

Ο Zero96ken αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O Zero96ken έγραψε: στις 17:12, 29-06-11:

Θελω να κανω μια ερωτηση...χρειαζονται προκατακτικες εξετασεις για τις εκκλησιαστικες ακαδημιες? Παλιοτερα χρειαζοταν αλλα διαβασα μετα απο μια αναζητηση στο google πως το 2010 αυτο καταργηθηκε! Ισχυει και για φετος? Διαφωτιστε με παρακαλω
Παράθεση

babisgr

Φοιτητής

Ο babisgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 806 μηνύματα.

O babisgr έγραψε: στις 12:46, 30-06-11:

Για τη Θεολογία Θεσ/νικης και Αθήνας το Ποιμαντικό Θεσσαλονίκης και το Κοινωνικής (αν θυμάμαι καλά το τίτλο) Θεολογίας Αθήνας πάντοτε έμπαινες μόνο με τις παννελήνιες χωρίς άλλες εξετάσεις..

Για το Ιερατικών Σπουδών που πιθανόν να εννοείς έχω την εντύπωση (που όπως λες μπορεί και να καταργήθηκε) ότι οι προκατακτικές εξετάσεις είναι απλώς μια συνέντευξη που σου παίρνουν ... (μπαίνουν μόνο άντρες) (δες λίγο τι σου λέω και στο πμ..)
Παράθεση

Zero96ken

Νεοφερμένος

Ο Zero96ken αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O Zero96ken έγραψε: στις 13:22, 30-06-11:

Βασικα εγω αναφερομαι στο τμημα εκκλησιαστικης μουσικης και ψαλτικης που μπαινουν ανδρες και γυναικες...το site της σχολης των ιωαννινων αναφερει πως δε χρειαζεται πλεον προκαταρκτικη εξεταση αλλα θελω να σιγουρευτω. Να κοιτα και το site http://www.aeavellas.gr/el/academy.php
Παράθεση

babisgr

Φοιτητής

Ο babisgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 806 μηνύματα.

O babisgr έγραψε: στις 14:14, 30-06-11:

Γράφει: Το Πρόγραμμα Εκκλησιαστικής Μουσικής και Ψαλτικής έχει οκτώ εξάμηνα σπουδών και πρόκειται για τμήμα στο οποίο οι φοιτητές εκπαιδεύονται για την εκμάθηση της Βυζαντινής Εκκλησιαστικής Μουσικής και Ψαλτικής Τέχνης. Οι υποψήφιοι αγόρια και κορίτσια, απόφοιτοι Λυκείου εισάγονται με το σύστημα των Πανελληνίων Εξετάσεων για πρόσβαση στην Τριτοβάθμια εκπαίδευση και μπορούν να το δηλώσουν όσοι έχουν πρόσβαση στις Σχολές του πρώτου επιστημονικού πεδίου σύμφωνα με το μηχανογραφικό δελτίο των Πανελληνίων Εξετάσεων.

οπότε προφανώς δεν απαιτούνται τίποτα άλλες εξετάσεις... Αν είσαι β λυκείου και ενδιαφέρεσαι δλδ για του χρόνου μπορώ να μάθω και θα σου πω ποιο συγκεκριμένα.. αν είναι για φέτος
Πάντως όπως σου είπα και στο πμ δες για επαγγελματικά δικαιώματα και έτσι..Δηλαδή από το τμήμα θα βγεις με πτυχίο βυζαντινής μουσικής.. ε και; αυτό και 'γω θα το κάνω χωρίς να πάω στη σχολή (εφόσον έχω κάτι άλλο να κάνω)
Παράθεση

Zelatina

Απόφοιτος

H Zelatina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Δάφνη (Αττική). Έχει γράψει 42 μηνύματα.

H Zelatina Μήπως και βρούμε πουθενά τον εαυτό μας. έγραψε: στις 02:56, 28-08-11:

Επιπλέον..δεν είναι ακριβώς στα Γιάννενα το τμήμα. Είναι στη Μονή Βελλά. Κατά τη γνώμη μου δεν αξίζουν τέσσερα χρόνια εκεί, για τη Βυζαντινή μουσική και μόνο. Εκτός κι αν η πώρωσή σου με αυτό είναι σε εξωπραγματικό επίπεδο!
Παράθεση

moutzouritsa

Νεοφερμένος

H moutzouritsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H moutzouritsa υπαρχει μαρσιππος για γατια???? :D έγραψε: στις 16:38, 10-07-13:

Αρχική Δημοσίευση από Δάφνη21791
Παιδιά......θέλω πολύ να μπω στο Πρόγραμμα διαχείρισης εκκλησιαστικών κειμηλίων στη Θεσσαλονίκη....Μήπως έχετε ακούσει για το αν θα ανέβει η βάση του και πόσο περίπου?? :thanks:
Δηλαδη μπαινουν γυναικες στη διαχειριση εκκλησιαστικων κειμηλιων?Εχω ψαξει παντου για δω τι ισχυει αλλα δεν λεει πουθενα κατι σχετικο!ρωταω γιατι ειναι προγραμμα της εκκλησιαστικης ακαδημιας...
Παράθεση

Civilara

Επιφανές Μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,160 μηνύματα.

O Civilara Farewell έγραψε: στις 20:22, 08-01-14:

Σύμφωνα με την παράγραφο 1 του άρθρου 3 του νόμου 3432/2006 ισχύουν τα εξής:

"Οι Ανώτερες Εκκλησιαστικές Σχολές Αθηνών, Θεσσαλονίκης, Βελλάς Ιωαννίνων και Ηρακλείου Κρήτης μετονομάζονται σε Ανώτατες Εκκλησιαστικές Ακαδημίες (Α.Ε.Α.). Οι Ανώτατες Εκκλησιαστικές Ακαδημίες καταρτίζουν στελέχη της Ορθόδοξης Εκκλησίας στην Ελλάδα, παρέχουν εκπαίδευση και χορηγούν πτυχία ισότιμα με εκείνα των Ιδρυμάτων της Ανώτατης Εκπαίδευσης. Η λειτουργία των Ανωτάτων Εκκλησιαστικών Ακαδημιών αρχίζει από το ακαδημαϊκό έτος 2007−2008."
Παράθεση

damn

Περιβόητο Μέλος

Ο damn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών . Έχει γράψει 1,396 μηνύματα.

O damn έγραψε: στις 13:52, 04-07-14:

Γεια σας ενδιαφερομαι για την σχολη διαχειρισης εκκλησιαστικων κειμηλιων.Ποιες ειναι οι προυποθεσεις εισαγωγης υποψηφιψν γι αυτη την σχολη?
Παράθεση

Santa1995

Νεοφερμένος

Ο Santa1995 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O Santa1995 έγραψε: στις 18:22, 31-12-14:

Αρχική Δημοσίευση από Civilara
Σύμφωνα με την παράγραφο 1 του άρθρου 3 του νόμου 3432/2006 ισχύουν τα εξής:

"Οι Ανώτερες Εκκλησιαστικές Σχολές Αθηνών, Θεσσαλονίκης, Βελλάς Ιωαννίνων και Ηρακλείου Κρήτης μετονομάζονται σε Ανώτατες Εκκλησιαστικές Ακαδημίες (Α.Ε.Α.). Οι Ανώτατες Εκκλησιαστικές Ακαδημίες καταρτίζουν στελέχη της Ορθόδοξης Εκκλησίας στην Ελλάδα, παρέχουν εκπαίδευση και χορηγούν πτυχία ισότιμα με εκείνα των Ιδρυμάτων της Ανώτατης Εκπαίδευσης. Η λειτουργία των Ανωτάτων Εκκλησιαστικών Ακαδημιών αρχίζει από το ακαδημαϊκό έτος 2007−2008."
Καλησπέρα, Σιβιλάρα να σε ρωτήσω κάτι και να μου πεις την γνώμη σου.

Έδωσα πανελλήνιες το 2013 , και φέτος θέλω να κάνω 10% για τις ανώτερες εκκλησιαστικές σχολές. Δεν με ενδιαφέρει σε ποια πόλη θα είναι. Εχω πιάσει 7,727 χιλ.μόρια +τριτεκνία πιστεύεις ότι έχω ελπίδες να εισαχθώ το 2015?
Παράθεση

Sotiris.Y

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο Sotiris.Y αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών . Έχει γράψει 66 μηνύματα.

O Sotiris.Y έγραψε: στις 23:11, 25-03-19:

Να ρωτήσω κάτι; Για να μπεις στο Πρόγραμμα Εκκλησιαστικής Μουσικής και Ψαλτικής τί προϋποθέσεις χρειάζονται και τί εισαγωγικές εξετάσεις γίνονται; (αν γίνονται) Επίσης, μπορεί κάποιος να μπει στη σχολή χωρίς να ξέρει καθόλου Βυζαντινή Μουσική; Ευχαριστώ!
Παράθεση

Certi

Δραστήριο Μέλος

Ο Certi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Λαμία (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 194 μηνύματα.

O Certi έγραψε: στις 22:26, 02-04-19:

Αρχική Δημοσίευση από Sotiris.Y
Να ρωτήσω κάτι; Για να μπεις στο Πρόγραμμα Εκκλησιαστικής Μουσικής και Ψαλτικής τί προϋποθέσεις χρειάζονται και τί εισαγωγικές εξετάσεις γίνονται; (αν γίνονται) Επίσης, μπορεί κάποιος να μπει στη σχολή χωρίς να ξέρει καθόλου Βυζαντινή Μουσική; Ευχαριστώ!
"Το Πρόγραμμα Εκκλησιαστικής Μουσικής και Ψαλτικής έχει οκτώ εξάμηνα σπουδών και πρόκειται για τμήμα, στο οποίο οι φοιτητές εκπαιδεύονται για την εκμάθηση της Βυζαντινής Εκκλησιαστικής Μουσικής και Ψαλτικής Τέχνης. Οι υποψήφιοι, αγόρια και κορίτσια, απόφοιτοι Λυκείου, εισάγονται με το σύστημα των Πανελληνίων Εξετάσεων. Μπορούν να δηλώσουν το Πρόγραμμα Εκκλησιαστικής Μουσικής και Ψαλτικής, όσοι έχουν πρόσβαση στις Σχολές του πρώτου επιστημονικού πεδίου, σύμφωνα με το μηχανογραφικό δελτίο των Πανελληνίων Εξετάσεων." -Σελίδα ΑΕΑ Βελλάς Ιωαννίνων

Στο πρόγραμμα σπουδών αναφέρει την εισαγωγή στη Βυζαντινή Μουσική οπότε το πιο πιθανό είναι να ξεκινάς από το μηδέν, χωρίς να χρειάζεται να γνωρίζεις Βυζαντινή Μουσική από πριν. Το θεωρώ απίθανο να ζητούν προηγούμενες γνώσεις στις σπουδές. Ελπίζω να βοήθησα λίγο.
1
Παράθεση

Sotiris.Y

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο Sotiris.Y αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών . Έχει γράψει 66 μηνύματα.

O Sotiris.Y έγραψε: στις 17:45, 03-04-19:

Ευχαριστώ! Να 'σαι καλά! Λες να γίνει πράσινη σχολή επειδή δεν την θέλουν πολλοί;
Παράθεση

Certi

Δραστήριο Μέλος

Ο Certi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Λαμία (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 194 μηνύματα.

O Certi έγραψε: στις 19:56, 03-04-19:

Αρχική Δημοσίευση από Sotiris.Y
Ευχαριστώ! Να 'σαι καλά! Λες να γίνει πράσινη σχολή επειδή δεν την θέλουν πολλοί;

Το βρίσκω λίγο απίθανο, μιας και οι σχολές έχουν πάντα έναν καλό αριθμό εισακτέων. Εκτός αυτού, η μία από αυτές (Κρήτης) έχει ακόμα περισσότερα μόρια και από την Θεολογία στο ΕΚΠΑ/Θεολογία ΑΠΘ, ενώ η άλλη έχει σχεδόν φτάσει Θεολογία Αθηνών σε μόρια. Αυτό σημαίνει ότι έχουν αρκετή ζήτηση και οι βάσεις δεν πέφτουν καθόλου. Για παράδειγμα, η Εκκλησιαστική Μουσική και Ψαλτική του Ηρακλείου Κρήτης ανέβηκε 1271(!) μόρια το 2018. Το πιθανότερο είναι να παραμείνουν σχολές πρόσβασης μονο μέσω Πανελληνίων.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια