Μεταπτυχιακό στην Αμερική

george777

Νεοφερμένος

Ο george777 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 38 μηνύματα.
Καλημέρα! θα ήθελα να ρωτήσω αν ισχύει ότι για μεταπτυχιακό στην Αμερική (ή και γενικά) κάνεις αίτηση ένα χρόνο πριν τελειώσεις δηλ. αν είσαι σε 5ετες τμήμα στο καλοκαίρι 4ου έτους ή αν είσαι σε 4ετες καλοκαίρι 3ου! Thanks in advance!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 336742

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Συνήθως οι αιτήσεις είναι Νοέμβριο-Φλεβάρη αν και αλλάζει από πρόγραμμα σε πρόγραμμα και από πανεπιστήμιο σε πανεπιστήμιο.
Δηλαδή αν πχ είσαι σε 4ετη σχολή και τελειώνεις τώρα, έπρεπε να είχες κάνει αίτηση μέχρι το Φλεβαάρη για να φοιτήσεις το Σεπτέμβριο του 2019.

Keep in mind: Τα δίδακτρα είναι πάρα πολύ υψηλά και σίγουρα αν δεν έχεις μερικά λεφτά στην άκρη δε πρόκειται να τα βγάλεις πέρα όσα teaching assistantships και να κάνεις. Μπορείς όμως να κάνεις αίτηση για διδακτορικό και να σταματήσεις στο master. Έτσι θα πληρώνεσαι κανονικά και δεν θα έχεις να πληρώνεις δίδακτρα. Προσοχή όμως, γιατί αυτό δε γίνεται ούτε σε όλα τα πανεπιστήμια αλλά ούτε και σε όλους τους τομείς και γενικά δε προτείνεται γιατί είναι πολύ research-oriented masters.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νομάρχης

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νομάρχης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 160 μηνύματα.
Ναι, γενικά ισχύει ότι πρέπει να έχεις στείλει την αίτηση 9-12 μήνες πριν, υπάρχουν deadlines. Η προετοιμασία όμως αρχίζει λίγους μήνες πριν στείλεις τις αιτήσεις, καθώς πρέπει να δώσεις TOEFL και GRE και γενικά να φτιάξεις βιογραφικό και SOP (το τελευταίο θα σου πάρει τον περισσότερο χρόνο). Έχε υπόψη σου ότι κάθε αίτηση κοστίζει $50-$100.

Όσο για τα δίδακτρα, ισχύει ότι είναι πολύ υψηλά, αλλά σε πολλά Research Oriented Master's και σε κάποια διδακτορικά παίρνεις Research Assistantship και ένα τεράστιο μέρος των διδάκτρων (αν όχι όλα) καλύπτονται. Αυτό πραγματικά διαφέρει από πανεπιστήμιο σε πανεπιστήμιο και από πρόγραμμα σε πρόγραμμα. Να αναφέρω για παράδειγμα δύο προγράμματα του MIT στον τομέα της μηχανολογίας, το MS in Mechanical Engineering (2 χρόνια) και το MEng in Manufacturing (1 χρόνος): στο πρώτο αν πάρεις RA (που νομίζω όλοι παίρνουν) δεν πληρώνεις απολύτως τίποτα, ενώ στο δεύτερο πληρώνεις, γιατί δεν περιέχει research και επομένως ούτε assistantship positions.

Το κόστος ζωής διαφέρει από πόλη σε πόλη: εξωφρενικό πχ σε Βοστώνη, Νέα Υόρκη, San Francisco κλπ, σε κανονικά πλαίσια (απ ότι έχω ακούσει) σε Georgia, Colorado κλπ...

Ψάξε καλά στις ιστοσελίδες των πανεπιστημίων και, αν δεν λέει ξεκάθαρες πληροφορίες, ρώτα άτομα του προγράμματος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

george777

Νεοφερμένος

Ο george777 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 38 μηνύματα.
ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας! το γνωρίζω οτι τα δίδακτρα είναι υψηλά γι αυτό κιόλας εχώ σκεφτεί κάποιες λύσεις! άκομα 2ο έτος είμαι σε 4ετη σχολή απλά το ψάχνω από νωρίς προκειμένου να είμαι έτοιμος όσο πιο γρήγορα γίνεται! ευχαριστώ και πάλι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 336742

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας! το γνωρίζω οτι τα δίδακτρα είναι υψηλά γι αυτό κιόλας εχώ σκεφτεί κάποιες λύσεις! άκομα 2ο έτος είμαι σε 4ετη σχολή απλά το ψάχνω από νωρίς προκειμένου να είμαι έτοιμος όσο πιο γρήγορα γίνεται! ευχαριστώ και πάλι!


Τι σχολή;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

george777

Νεοφερμένος

Ο george777 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 38 μηνύματα.
πληροφορικής και τηλεματικής στο Χαροκόπειο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top