Κακές σχολές 1ου πεδίου

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Η Βαλκανικών, Σλαβικών και Ανατολικών Σπουδών δίνει, ανάλογα με την κατεύθυνση, και δικαιώματα οικονομολόγου ή πολιτικού επιστήμονα. Είναι πολύ ενδιαφέρουσα μπορώ να πω...

Οικονομολόγου β'. ;) Δηλαδή δεν μπορείς να κάνεις πολλά πράγματα ανεξάρτητος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 001921

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Οικονομολόγου β'. ;) Δηλαδή δεν μπορείς να κάνεις πολλά πράγματα ανεξάρτητος!


Νομίζω μετά από λίγα χρόνια μπορείς να γίνεις και Α', ή όχι;

Πάντως σίγουρα βγαίνεις Πολιτικός Επιστήμων από την κατάλληλη κατεύθυνση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Νομίζω μετά από λίγα χρόνια μπορείς να γίνεις και Α', ή όχι;

Πάντως σίγουρα βγαίνεις Πολιτικός Επιστήμων από την κατάλληλη κατεύθυνση.

Να σου πω δεν το γνωρίζω. Είχα φίλη που σπούδαζε σε αυτή τη σχολή του Πα.Μακ. και αυτή μου είπε το παραπάνω. :hmm:
Επίσης σε αυτό το λινκ δεν τους αναφέρει.https://www.oe-e.gr/news/Υπηρεσίες/Μέλη-του-ΟΕΕ/proupotheseis-eggrafis-melous-oee/464 :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μερόπη Αντωνίου

Νεοφερμένος

Η Μερόπη Αντωνίου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 17 μηνύματα.

Σχολές φούσκες, μόνο και μόνο για να διοριστούν καθηγητές/κολλητοί τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μαρίνα

Νεοφερμένος

Η Μαρίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Τη γνωμη εχετε για το τμημα Τουρκικων και συγχρονων Ασιατικων Σπουδών ;; Περασα φετος και το βρισκω αρκετα ενδιαφέρον ...ειναι κατι ιδιαιτερο και μ'αρεσει! Εχω περασει και Παιδαγωγικο Δημοτικης περυσι αλλα δε θα ηθελα καθολου να εργαζομαι για το υπολοιπο της ζωης μου σε μια αιθουσα διδασκοντας τα ιδια και τα ιδια !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sotiris.Y

Νεοφερμένος

Ο Sotiris.Y αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 66 μηνύματα.
Για εμένα οι 5 πιο βαρετές σχολές του 1ου πεδίου (προσωπική άποψη) είναι:

1. Δημόσιας Διοίκησης (Αθήνα)
2. Κοινωνικής Εργασίας (Αιγάλεω,Πάτρα,Ηράκλειο)
3. Μουσουλμανικών Σπουδών (Θεσσαλονίκη)
4. Ιστορίας και Φιλοσοφίας της Επιστήμης (Αθήνα)
5. Θεατρικών Σπουδών (Αθήνα,Πάτρα,Ναύπλιο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πολιτισμού & Δημιουργικών Μέσων & Βιομηχανιών Θεσσαλίας. Έχει γράψει 1,735 μηνύματα.
Κακές σχολές ως προς τι; Ως προς την επαγγελματική αποκατάσταση και τις χρηματικές απολαβές; Δεν ξέρω, γιατί στην Ελλάδα θεωρώ ότι οι περισσότερες ανθρωπιστικές σχολές δεν έχουν κάποια ιδιαίτερη νομικά θεσμοθετημένη αποκατάσταση, αν εξαιρέσουμε δικηγόρους, παρανομικά, ψυχολόγους, καθηγητές κλπ

Όσον αφορά ''βαρετές'', δεν νομίζω να έχουμε. Από εκεί και μετά είναι θέμα γούστου, κάθε σχολή μπορεί να αρέσει σε κάποιον Έλληνα ή ξένο φοιτητή..

Εγώ προσωπικά, χωρίς να σημαίνει ότι υποτιμώ τις γνώσεις, την αξία κλπ των σχολών, δεν θα ήθελα να σπουδάσω με τίποτα νομική
φιλολογία
ιστορικό-αρχαιολογικό
ξενόγλωσσες
δ.ε.σ.
στρατιωτικές

ωραίες και δύσκολες σχολές, απλώς για άλλου τύπου ανθρώπους :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Κακές σχολές δεν μπορεί να πει κανείς ποιες είναι, μόνο κακές επιλογές με τα τωρινά δεδομένα.
Σε αυτές κατ' εμέ περιλαμβάνονται αυτές που σου δίνουν μεν ένα πολύ γενικό πτυχίο (το οποίο σε ορισμένες περιπτώσεις είναι καλό), δεν μπορείς να κάνεις τίποτα μόνο με αυτό δε. Πρώτο στο μυαλό μου έρχεται το ΜΙΘΕ/ΙΦΕ. Γενικά, καλό είναι ως άνθρωπος να έχεις γνώσεις από διάφορα πεδία και τη βρίσκω όντως ενδιαφέρουσα σχολή. Μετά τι μπορείς να κάνεις όμως; Ιστορία/φιλοσοφία/μαθηματικά μαθαίνεις, ιστορικός/φιλόσοφος/μαθηματικός δεν βγαίνεις. Κλάφ 'τα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πολιτισμού & Δημιουργικών Μέσων & Βιομηχανιών Θεσσαλίας. Έχει γράψει 1,735 μηνύματα.
Κακές σχολές δεν μπορεί να πει κανείς ποιες είναι, μόνο κακές επιλογές με τα τωρινά δεδομένα.
Σε αυτές κατ' εμέ περιλαμβάνονται αυτές που σου δίνουν μεν ένα πολύ γενικό πτυχίο (το οποίο σε ορισμένες περιπτώσεις είναι καλό), δεν μπορείς να κάνεις τίποτα μόνο με αυτό δε. Πρώτο στο μυαλό μου έρχεται το ΜΙΘΕ/ΙΦΕ. Γενικά, καλό είναι ως άνθρωπος να έχεις γνώσεις από διάφορα πεδία και τη βρίσκω όντως ενδιαφέρουσα σχολή. Μετά τι μπορείς να κάνεις όμως; Ιστορία/φιλοσοφία/μαθηματικά μαθαίνεις, ιστορικός/φιλόσοφος/μαθηματικός δεν βγαίνεις. Κλάφ 'τα :P


Αν ψαξεις το τελευταιο μηνυμα στο θρεντ ''ενδιαφερουσες σχολες της θεωρητικης'' γραφω επαγγελματα που μπορεις να κανεις αν εισαι αποφοιτος ΙΦΕ ειτε στην Ελλαδα ειτε στο εξωτερικό..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αν ψαξεις το τελευταιο μηνυμα στο θρεντ ''ενδιαφερουσες σχολες της θεωρητικης'' γραφω επαγγελματα που μπορεις να κανεις αν εισαι αποφοιτος ΙΦΕ ειτε στην Ελλαδα ειτε στο εξωτερικό..

Και όπως σου απάντησαν μάλλον δεν μπορείς να τα κάνεις μόνο ως απόφοιτος ΙΦΕ. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πολιτισμού & Δημιουργικών Μέσων & Βιομηχανιών Θεσσαλίας. Έχει γράψει 1,735 μηνύματα.
Και όπως σου απάντησαν μάλλον δεν μπορείς να τα κάνεις μόνο ως απόφοιτος ΙΦΕ. :P
Εννοείς ότι μπορούν και άλλοι απόφοιτοι αλλων σχολων; Φυσικά.. δεν ειναι επαγγελματα τυπου δασκαλος, δικηγορος, βιολογος, δημοσιογραφος. Ομως αυτο δεν σημαινει οτι δεν θα επρεπε να ειναι.. ούτε και οτι δεν μπορουν να εργαστουν σε αυτους τους κλαδους. Σε μερικα επαγγελματα ειναι δυσκολο, αλλά γινεται.. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εννοείς ότι μπορούν και άλλοι απόφοιτοι αλλων σχολων; Φυσικά.. δεν ειναι επαγγελματα τυπου δασκαλος, δικηγορος, βιολογος, δημοσιογραφος. Ομως αυτο δεν σημαινει οτι δεν θα επρεπε να ειναι.. ούτε και οτι δεν μπορουν να εργαστουν σε αυτους τους κλαδους. Σε μερικα επαγγελματα ειναι δυσκολο, αλλά γινεται.. :)

Όχι, εννοώ ότι απαιτείται περαιτέρω ειδίκευση με μεταπτυχιακά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πολιτισμού & Δημιουργικών Μέσων & Βιομηχανιών Θεσσαλίας. Έχει γράψει 1,735 μηνύματα.
Όχι, εννοώ ότι απαιτείται περαιτέρω ειδίκευση με μεταπτυχιακά.
Ναι, αλλα οχι σε όλα.. τουλαχιστον πολλα απο αυτα στο εξωτ. δεν απαιτουν μεταπτυχιακο. Στις ιστοσελιδες των τμηματων, λεει ξεκαθαρα επαγγελματα που κανεις ως αποφοιτος φιλοσοφιας της επιστημης..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top