Αναγραφή θρησκεύματος στο Απολυτήριο

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,976 μηνύματα.
Αφού η χειρότερη κυβέρνηση της Ευρώπης έχει διαλύσει την Ελλάδα τώρα 29 βουλευτές του Σύριζα ζητούν στα απολυτήρια γυμνασίου και λυκείου να μην αναγράφεται το θρήσκευμα του μαθητη.Τι θέλει ο Σύριζα με τα απολυτήρια των μαθητών τώρα?Καταλάβαμε ότι ο τσιπρας είναι άθεος οκ,όμως δεν μπορεί να επιβάλλει στους υπόλοιπους να μην πιστεύουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Ο χαρακτηρισμός ενός μαθητή από τη θρησκεία πάνω στο απολυτήριό του δεν έχει καμμία σημασία με το σχολείο. Γιατί το απολυτήριο να μη γράφει επίσης τις άλλες 200 απόψεις που έχω; Τι όφελος έχει να αναγράφει το απολυτήριο τη θρησκεία; Έτσι θα αποδείξει ο κάθε πιστός χριστιανός/μουσουλμάνος/κλπ την πίστη του;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,976 μηνύματα.
Γιατι τόσα χρόνια που υπάρχει τι πρόβλημα προκαλεί?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Γιατι τόσα χρόνια που υπάρχει τι πρόβλημα προκαλεί?
Με την ίδια λογική πολλά πράγματα που δεν προκαλούν πρόβλημα δε θα έπρεπε να αλλάζουν, αλλά αλλαγές οφείλουν να γίνονται.
Κατά τη δική μου ταπεινή άποψη είναι απαράδεκτο το μάθημα των θρησκευτικών να είναι υποχρεωτικό κι όχι επιλογής στο Γυμνάσιο και Λύκειο αλλά αυτά είναι άλλα θέματα...
Το απολυτήριο λυκείου είναι ένα επίσημο έγγραφο το οποίο επισημοποιεί την ολοκλήρωση ενός κύκλου εκπαίδευσης. Είναι ένα έγγραφο το οποίο "αποδεικνύει" τις γνώσεις που απέκτησε ένας μαθητής κατά το σχολικό έτος. Το θρήσκευμα του καθενός τι ακριβώς προσφέρει στην εκπαίδευση; Το αν είσαι χριστιανός ή όχι δε βγαίνει από το σχολείο και δεν υπάρχει λόγος το απολυτήριο λυκείου να επισημοποιεί/επιβεβαιώνει/κατωχυρώνει το θρήσκευμα και την ιδεολογία που ακολουθεί ο καθένας. Δεν έχει καμμία απολύτως χρησιμότητα στην εκπαιδευτική πορεία που χαράζει ο καθένας με βάση το σχολείο. Εάν κάποιοι θέλουν να εντάξουν τη θρησκεία στη δική τους εκπαιδευτική πορεία μπορούν να το συμπεριλάβουν ως μια γραμμούλα στο βιογραφικό τους σημείωμα :thumbup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,976 μηνύματα.
Αν είναι έτσι μπορεί να δίνει το δικαίωμα σε όσους δεν θέλουν να μην το γράφει όμως υπάρχουν πολλά παιδιά που το θέλουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 647452

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αδιάφορο γεγονός.Ποιος θα δει το απολυτήριο σου άλλωστε;Καλύτερα να διαγραφεί γιατί εσύ μπορεί να αλλάξεις θρήσκευμα ή να είσαι άθρησκος,άθεος και να μην θες να φαίνεται στο απολυτήριο σου.Και δεν ξέρω αν στο ξαναβγάζουν πάλι τυπωμένο όπως το θες εσύ.Επίσης τι δουλειά έχει η εκπαίδευση με το θρήσκευμα.Μόνο στην Ελλάδα γίνονται τέτοιες συνδέσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Κι εγώ ρε Φώτη θέλω το απολυτήριο να γράφει πόσο μεγάλο τον έχω αλλά δεν κάνω κι έτσι.

Πέρα απ' αυτό πάντως, είναι ενδιαφέρον να δει κανείς πώς τόσα χρόνια το σχολείο ήταν εργαλείο "εθνικής" προπαγάνδας. Πράγματα άσχετα με την εκπαίδευση όπως το θρήσκευμα στο απολυτήριο, η προσευχή, οι μαθητικές παρελάσεις, ο εκκλησιασμός πέρασαν στο εκπαιδευτικό σύστημα επί τούτου, χωρίς να έχουν καμία σχέση και πλέον μας φαίνεται μέχρι και κακό να τα καταργήσουμε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
Οι θρησκευτικές πεποιθήσεις του καθενός είναι απαράδεκτο να αναγράφονται σε οποιοδήποτε δημόσιο έγγραφο, όχι μόνο στο απολυτήριο λυκείου. Εκτός των άλλων λόγων, που αναφέρθηκαν παραπάνω, ζούμε σε μία συντηρητική κοινωνία, στην οποία υφίστανται ακόμα διακρίσεις με βάσει τις θρησκευτικές πεποιθήσεις. Ποιος με διαβεβαιώνει δηλαδή πως δε θα με απορρίψουν από μία δουλειά ή μία σχολή, όπου θα χρειαστεί να προσκομίσω το απολυτήριο λυκείου μου, επειδή είμαι άθεος?

Παρεμπιπτόντως, σκοπεύω να κάνω διαγραφή θρησκεύματος στο ληξιαρχείο μόλις κλείσω τα 18. Αν δεν περάσει ο νόμος και το απολυτήριο λυκείου μου γράφει στο θρήσκευμα ΧΟ, μπορώ να πάω στο σχολείο κ να ζητήσω να μου εκδώσουν καινούριο απολυτήριο λυκείου? Ξέρει κανείς τι γίνεται σε αυτήν την περίπτωση?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

harry akritas

Διάσημο μέλος

Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,099 μηνύματα.
Ποιος με διαβεβαιώνει δηλαδή πως δε θα με απορρίψουν από μία δουλειά ή μία σχολή, όπου θα χρειαστεί να προσκομίσω το απολυτήριο λυκείου μου, επειδή είμαι άθεος?

Στο Ιράν ίσως σε απορρίψουν, στον ανεπτυγμένο κόσμο δεν γίνονται τέτοια πράγματα. Ποιος εργοδότης ή σχολή απορρίπτει άτομα με βάση τη θρησκεία σε μια πολιτισμένη χώρα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
Στο Ιράν ίσως σε απορρίψουν, στον ανεπτυγμένο κόσμο δεν γίνονται τέτοια πράγματα. Ποιος εργοδότης ή σχολή απορρίπτει άτομα με βάση τη θρησκεία σε μια πολιτισμένη χώρα;
Και πώς είσαι τόσο σίγουρος πως εγώ δε θα χρειαστεί να πάω στο Ιράν, ή σε οποιαδήποτε άλλη χώρα που εσύ δε θεωρείς πολιτισμένη για επαγγελματικούς ή ακαδημαικούς λόγους?
Ακόμα και σε "πολιτισμένες" χώρες όμως (και φυσικά στην Ελλάδα), τέτοια περιστατικά δεν είναι ιδιαίτερα σπάνια. Γενικότερα, το να αναγράφονται οι πεποιθήσεις σου (πολιτικές, θρησκευτικές, δεν έχει σημασία) σε ένα δημόσιο έγγραφο δεν είναι ποτέ καλή ιδέα, ανεξάρτητα από το πόσο δημοκρατική και "πολιτισμένη" είναι μία χώρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πολιτισμού & Δημιουργικών Μέσων & Βιομηχανιών Θεσσαλίας. Έχει γράψει 1,735 μηνύματα.
Πιστεύω πως οποιαδήποτε προσωπική άποψη και μάλιστα τόσο ιδιωτική πληροφορία σαν αυτή, δεν θα έπρεπε να αναγράφεται ΠΟΥΘΕΝΑ :P Γιατί να ξέρει ο καθένας το θρήσκευμα σου, τη Πολιτική σου άποψη κλπ κλπ; Βασικά ίσως καν να μην διαβαστεί εξαρχής το χαρτί άρα είναι και λίγο αχρηστούλικο (μην ακουστεί υπερβολική η κανονική λέξη). Πολύ πιθανόν κάποιος να αλλάξει πολλές φορές θρησκεία στη ζωή του. Κάθε φορά θα πηγαίνει να βγάζει νέο απολυτήριο; Ναι σιγά :P
Όσον αφορά τον θεματοθέτη, απλώς επειδή δεν αναγράφεται η θρησκεία σου, δεν σημαίνει ότι σε αναγκάζει να μην πιστεύεις. Ο πραγματικός εγωιστής, είναι αυτός που λέει ότι θέλει να υπάρχει το θρήσκευμα, γιατί έτσι περιορίζεις όλους τους ανθρώπους. Ο καθένας ξέρει μέσα του πού πιστεύει και πού όχι. Το χαρτί δεν έχει ΚΑΜΙΑ αξία αν γράφει κάτι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,976 μηνύματα.
Κανονικα επρεπε να ειναι προερετικο και οχι να μην γραφετε σε κανενα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

harry akritas

Διάσημο μέλος

Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,099 μηνύματα.
Και πώς είσαι τόσο σίγουρος πως εγώ δε θα χρειαστεί να πάω στο Ιράν, ή σε οποιαδήποτε άλλη χώρα που εσύ δε θεωρείς πολιτισμένη για επαγγελματικούς ή ακαδημαικούς λόγους?
Ακόμα και σε "πολιτισμένες" χώρες όμως (και φυσικά στην Ελλάδα), τέτοια περιστατικά δεν είναι ιδιαίτερα σπάνια. Γενικότερα, το να αναγράφονται οι πεποιθήσεις σου (πολιτικές, θρησκευτικές, δεν έχει σημασία) σε ένα δημόσιο έγγραφο δεν είναι ποτέ καλή ιδέα, ανεξάρτητα από το πόσο δημοκρατική και "πολιτισμένη" είναι μία χώρα.

Στο Ιράν αν προσπαθήσεις να κάνεις κάποια αλλαγή που αφορά άμεσα ή έμμεσα τη θρησκεία τους μάλλον θα καταλήξεις στη φυλακή. Πρόκειται για ένα καθαρά θεοκρατικό κράτος και μάλιστα με μια θρησκεία καταπιεστική, όπως το Ισλάμ. Γι αυτό και το χαμηλό επίπεδο πολιτισμού, το οποίο εσύ μάλλον αμφισβητείς ότι είναι χαμηλό αναφέροντας τις δυτικές χώρες ως "πολιτισμένες".
Η αναγραφή του θρησκεύματος στα δημόσια έγγραφα δεν είναι απαραίτητη, όμως το επιχείρημα ότι θα σου στερήσει μια θέση εργασίας ή φοίτησης στην Ευρώπη (ναι και στην Ελλάδα) ή στην Αμερική ή οπουδήποτε εγώ αποκαλώ "πολιτισμένο" κόσμο είναι άστοχο. Ίσως εσύ ξέρεις κάποιο πανεπιστήμιο ή εταιρία που να δέχεται αποκλειστικά χριστιανούς και να μην ξέρω εγώ. Θα μπορούσες να το μοιραστείς όμως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
Στο Ιράν αν προσπαθήσεις να κάνεις κάποια αλλαγή που αφορά άμεσα ή έμμεσα τη θρησκεία τους μάλλον θα καταλήξεις στη φυλακή. Πρόκειται για ένα καθαρά θεοκρατικό κράτος και μάλιστα με μια θρησκεία καταπιεστική, όπως το Ισλάμ. Γι αυτό και το χαμηλό επίπεδο πολιτισμού, το οποίο εσύ μάλλον αμφισβητείς ότι είναι χαμηλό αναφέροντας τις δυτικές χώρες ως "πολιτισμένες".
Η αναγραφή του θρησκεύματος στα δημόσια έγγραφα δεν είναι απαραίτητη, όμως το επιχείρημα ότι θα σου στερήσει μια θέση εργασίας ή φοίτησης στην Ευρώπη (ναι και στην Ελλάδα) ή στην Αμερική ή οπουδήποτε εγώ αποκαλώ "πολιτισμένο" κόσμο είναι άστοχο. Ίσως εσύ ξέρεις κάποιο πανεπιστήμιο ή εταιρία που να δέχεται αποκλειστικά χριστιανούς και να μην ξέρω εγώ. Θα μπορούσες να το μοιραστείς όμως.
Οι Ιρανοί διαμαρτύρονται καθημερινά για το παρόν καθεστώς στη χώρα τους, και ο κίνδυνος να καταλήξουν στη φυλακή (αν και υπαρκτός) δεν είναι υπολογίσιμος, ειδικά στις μεγάλες πόλεις. Σε φόρουμς στο ίντερνετ μπορείς να βρεις Ιρανούς, που ζουν στο Ιράν και δηλώνουν άθεοι, ή γράφουν καθόλου κολακευτικά πράγματα για το ισλάμ και τη χώρα τους, χωρίς καν να προσπαθούν να διατηρήσουν την ανωνυμία τους. Λίγο άστοχο το παράδειγμα του Ιράν επομένως. ;)
Και δεν υπάρχουν ανώτεροι και κατώτεροι πολιτισμοί. Όλοι οι πολιτισμοί έχουν προσφέρει κάτι στην ανθρωπότητα και είναι εξίσου σημαντικοί.
Το να απορρίψει ένα πανεπιστήμιο κάποιον για ιδεολογικούς λόγους είναι λίγο τραβηγμένο, αλλά δεν είναι δύσκολο να το κάνει μία επιχείρηση, ειδικά μία μικρή. Ακόμα και ο τρόπος που θα σου μιλήσουν όμως σε μία δημόσια υπηρεσία, όπου μπορεί ο υπάλληλος να δει το θρήσκευμά σου, αφού φαίνεται σε δημόσιο έγγραφο, μπορεί να αποτελέσει διάκριση σε βάρος σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Και Εσυ ρε παιδί μου πολυ φασαρία για το τίποτα. Λες και Ποιος θα κοιτάξει το απολυτήριο σου να δει τι γράφει στο θρήσκευμα.Επισης σε διαβεβαιώ δεν θα χρειαστεί ποτε να πας για ακαδημαϊκούς λόγους σε ενα κράτος που θα σε απορρίψει λογω θρησκείας. Απ την αλλη αν χρειαστεί για οικονομικούς λόγους να μεταναστεύσεις σε μια τέτοια "πολιτισμενη" χώρα που δεν στο εύχομαι θα ξεχασεις τον αθεισμο και θα ακολουθείς τα μουσουλμανικά έθιμα και εσύ. Συγγενικό μου πρόσωπο που δουλεύει σε τέτοια χώρα παρότι αθεο δεν τολμάει να μην ακολουθήσει Ραμαζάνι κτλ. Πραγματικά θεωρείς ότι αν πας Ιράν επειδή θα δηλώνεις άθεος και δεν θα ακολουθείς Ραμαζάνι; Το παράδειγμα του Ιράν καθόλου άστοχο δεν ήταν καθώς αναφέρεσαι σε μια μερίδα περίπου 10000 ανθρώπων μέσα σε τοσα εκατομμύρια. Δεν υπάρχουν κατώτεροι και ανώτεροι πολιτισμοί υπάρχουν όμως παρωχημένοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Ιωαννίνων και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,871 μηνύματα.
Και που γράφει το θρήσκευμα τι έγινε δηλαδή;; :P Ο εργοδότης σου δηλαδή επιλέγει να σε προσλάβει επειδή το απολυτήριο σου γράφει χριστιανός ορθόδοξος και όχι επειδή έχεις δυνατότητες;Κατ'εμέ δε πρέπει να αναγράφεται θρήσκευμα.Και που αναγράφεται οι πραγματικοί θρησκευόμενοι είναι μετρημένοι στα δάχτυλα του ενός χεριού(και όταν λέω θρησκευόμενοι δεν εννοώ τους τυπολάτρες)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

harry akritas

Διάσημο μέλος

Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,099 μηνύματα.
Οι Ιρανοί διαμαρτύρονται καθημερινά για το παρόν καθεστώς στη χώρα τους, και ο κίνδυνος να καταλήξουν στη φυλακή (αν και υπαρκτός) δεν είναι υπολογίσιμος, ειδικά στις μεγάλες πόλεις. Σε φόρουμς στο ίντερνετ μπορείς να βρεις Ιρανούς, που ζουν στο Ιράν και δηλώνουν άθεοι, ή γράφουν καθόλου κολακευτικά πράγματα για το ισλάμ και τη χώρα τους, χωρίς καν να προσπαθούν να διατηρήσουν την ανωνυμία τους. Λίγο άστοχο το παράδειγμα του Ιράν επομένως. ;)
Και δεν υπάρχουν ανώτεροι και κατώτεροι πολιτισμοί. Όλοι οι πολιτισμοί έχουν προσφέρει κάτι στην ανθρωπότητα και είναι εξίσου σημαντικοί.
Το να απορρίψει ένα πανεπιστήμιο κάποιον για ιδεολογικούς λόγους είναι λίγο τραβηγμένο, αλλά δεν είναι δύσκολο να το κάνει μία επιχείρηση, ειδικά μία μικρή. Ακόμα και ο τρόπος που θα σου μιλήσουν όμως σε μία δημόσια υπηρεσία, όπου μπορεί ο υπάλληλος να δει το θρήσκευμά σου, αφού φαίνεται σε δημόσιο έγγραφο, μπορεί να αποτελέσει διάκριση σε βάρος σου.

Ανοιχτόμυαλοι υπάρχουν σχεδόν σε κάθε κοινωνία, ακόμα και στις πιο συντηρητικές. Στο παράδειγμα του Ιράν συγκεκριμένα, αν και δεν ξέρω γιατί έχουμε κολλήσει τόσο πολύ σε αυτό, είναι μια χώρα που έχει πρόεδρο ιμάμη. Πόσο προοδευτική μπορεί να είναι μια τέτοια χώρα; Τώρα αν μπορείς να δηλώσεις άθεος ή χριστιανός δεν ξέρω, όμως ξέρω ότι θα πρέπει να ακολουθήσεις τον μουσουλμανικό τρόπο ζωής, γιατί αλλιώς μπορεί να έχεις (ίσως) νομικές κυρώσεις, αλλά σίγουρα κοινωνικό στιγματισμό. Και ναι εκεί δεν θα βρεις σίγουρα δουλειά αν δηλώνεις άθεος.
Εσύ μπορεί να θεωρείς έναν πολιτισμό που υποβιβάζει τις γυναίκες, τις βάζει να κυκλοφορούν με μπούρκες, μισεί τους ομοφυλόφιλους, τους άθεους, τους "άπιστους" ότι είναι ίσος με έναν που προωθεί την ανεξιθρησκία, την ελευθερία έκφρασης και επιλογής. Θα μου επιτρέψεις όμως να μη συμμεριστώ κι εγώ το κλισέ "δεν υπάρχουν ανώτεροι και κατώτεροι πολιτισμοί".
Καμία σοβαρή επιχείρηση (και εννοείται πανεπιστήμιο) δεν πρόκειται να σε απορρίψει για το θρήσκευμά σου. Ο εργοδότης, εφόσον έχεις τα προσόντα, θα σε προτιμήσει, είτε είσαι χριστιανός είτε μουσουλμάνος είτε άθεος. Πολύ απλά γιατί θα έχει κέρδος από σένα. Τώρα αν μιλάμε για το μπακάλικο του μπαρμπα-Θωμά που σιχαίνεται τους μουσουλμάνους και τους άθεους και δεν θα σε προσλάβει στο μπακάλικο γι αυτόν τον λόγο, πάω πάσο. Αν και δεν νομίζω ούτε ο μπαρμπα-Θωμάς ούτε κάποια εταιρία να σου ζητήσει το απολυτήριο λυκείου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
με ολα τα φλεγοντα ζητηματα ασχολειται η κυβερνηση μειοψηφιας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,004 μηνύματα.
1) Η αναγραφή του “θρησκεύματος” και οποιουδήποτε άλλου προσωπικού δεδομένου (π.χ. αγαπημένη ΠΑΕ) σε οποιοδήποτε δημόσιο έγγραφο, απαγορεύεται από τους Νόμους και το Σύνταγμα. Στην ερώτηση οι 29 κατασκευαστές παραθέτουν και την αντίστοιχη νομοθεσία:
Σύμφωνα με τον νόμο 2472/1997 (άρθρο 2) οι θρησκευτικές και φιλοσοφικές πεποιθήσεις αποτελούν ευαίσθητο προσωπικό δεδομένο και όπως όλα τα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα απαγορεύεται να τυγχάνει καταγραφής και επεξεργασίας (στον ίδιο νόμο, άρθρο 7), εκτός κι αν αυτό τεκμαίρεται ως αναγκαίο (άρθρο 4§1 β’, του ιδίου νόμου).
Παρά όμως τη ρητή αυτή πρόβλεψη του νόμου, 20 χρόνια μετά τη ψήφιση του, στους απολυτήριους τίτλους της Β/βάθμιας εκπαίδευσης εξακολουθεί να αναγράφεται το θρήσκευμα των μαθητών/μαθητριών, μολονότι αποκλειστικός σκοπός των εν λόγω δημοσίων εγγράφων είναι η αποτύπωση του επιπέδου σπουδών και εκπαίδευσης του κατόχου του απολυτηρίου.
Για το λόγο αυτό η Ανεξάρτητη Αρχή Προστασίας Δεδομένων Προσωπικού Χαρακτήρα έχει απευθύνει με την Απόφαση 77Α του 2002 σύσταση προς το Υπουργείο Παιδείας αναφέροντας στην αιτιολόγηση της σύστασης, στη σελίδα 3, ότι: «Η αναγραφή του θρησκεύματος στους απολυτήριους τίτλους των μαθητών στοιχειώδους και μέσης εκπαίδευσης προσβάλλει την αρχή της αναγκαιότητας. Διότι σκοπός της σχετικής επεξεργασίας είναι αποκλειστικά και μόνον η επίσημη βεβαίωση ότι ο κάτοχος του απολυτηρίου περάτωσε επιτυχώς τον αντίστοιχο εκπαιδευτικό κύκλο, επιτυγχάνοντας την σημειούμενη επίδοση ( βαθμό ) σε καθένα από τα μαθήματα του υποχρεωτικού προγράμματος διδασκαλίας. Ενόψει του σκοπού αυτού, η αναγραφή του θρησκεύματος του μαθητή σε ξεχωριστό πεδίο επί του τίτλου – αλλά και η καταχώρισή του στο αντίστοιχο αρχείο που τηρεί το σχολείο ( αρχείο τίτλων ) – υπερβαίνει τον σκοπό της επεξεργασίας και, ως εκ τούτου, δεν είναι νόμιμη. Γιατί το θρήσκευμα δεν έχει καμία απολύτως σχέση με την επίδοση του μαθητή, ούτε με την διαγωγή του, που και αυτή βεβαιώνεται στον τίτλο».
Επειδή η θρησκευτική πίστη ή η απουσία αυτής είναι εσωτερικό συνειδησιακό ζήτημα του κάθε πολίτη και αφορά μόνο αυτόν και κανέναν άλλο.
Επειδή η αναγραφή του θρησκεύματος στους απολυτήριους τίτλους σπουδών αντιβαίνει προς την θεμελιώδη αρχή της αναγκαιότητας της επεξεργασίας δεδομένων προσωπικού χαρακτήρα ( άρθρο 4§1 β’, Ν.2472/1997 ), καθώς δεν υπάρχει κανένας λόγος να σημειώνεται το θρήσκευμα πάνω σε δημόσια έγγραφα που αποτυπώνουν επίπεδο σπουδών.
Επειδή ο απολυτήριος τίτλος σπουδών χρησιμοποιείται από τον κάτοχό του ως τυπικό προσόν για ποικίλες χρήσεις ( π.χ. για συμμετοχή σε εξετάσεις και διαγωνισμούς, για εξεύρεση εργασίας κλπ.), γεγονός που είναι δυνατόν να εκθέσει τον κάτοχο του απολυτηρίου σε διακρίσεις με βάση τις θρησκευτικές του πεποιθήσεις, κατά παράβαση του άρθρου 13 του του Συντάγματος.
2) Η αναγραφή του “θρησκεύματος” έχει καταργηθεί εδώ και χρόνια από τις ταυτότητες, τα πιστοποιητικά και όλα τα δημόσια έγγραφα, πλην των απολυτηρίων γυμνασίου και λυκείου.
3) Η “προαιρετική” αναγραφή την οποία κάποιοι ζητούν θα είναι χειρότερη και της υποχρεωτικής, καθώς η έλλειψη αναγραφής “θρησκεύματος” θα ήταν ύπουλη και θα δημιουργούσε περισσότερες υποψίες και διακρίσεις.
4) Απορώ με αυτούς που επιμένουν να αναγράφεται το θρήσκευμά τους σε άσχετα έγγραφα. Κανένας δεν τους απαγορεύει να το κάνουν τατουάζ, αλλά στα δημόσια έγγραφα πρέπει να αναγράφονται μόνον τα απαραίτητα στοιχεία.
5) Είναι συνηθισμένο, κάποιοι για θέματα που δεν θέλουν να θίγονται, να μη λένε καθαρά τη γνώμη τους, αλλά να πετάνε τη συνηθισμένη τους ατάκα “Με αυτά θα ασχολούμαστε τώρα; Υπάρχουν πιο σοβαρά προβλήματα”. Με τη λογική αυτή, θα περιμένουμε να λυθούν τα “μεγάλα” και ποτέ δεν θα λυθούν τα “μικρά”.
6) Η κυβέρνηση προσπαθεί να κρυφτεί πίσω από το δάχτυλό της και δεν δίνει σαφείς σχετικές οδηγίες στα σχολεία. Από τη μια προσπαθεί να το παίξει “αριστερά” και από την άλλη δεν θέλει να στεναχωρήσει το παπαδαριό. Έτσι κάθε σχολείο κάνει ότι νομίζει σωστό με αποτέλεσμα αλαλούμ.
7) Κάποτε όλοι θα πρέπει να καταλάβουμε ότι τα προσωπικά μας δεδομένα και τα ανθρώπινα δικαιώματα δεν είναι διαπραγματεύσιμα.


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top