Εγκληματολογία

sotos12

Νεοφερμένος

Ο sotos12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Λοιπόν άκου Unseen skygge το έχω ψάξει για εγκληματολογία και θέλω να πάρω πτυχίο νομικής . Οκ το ξέρω ότι δεν μπορείς να με βοηθήσεις απλά σε παρακαλώ πολύ μην με προσβάλλεις γιατί απλά ζητάω την βοήθεια σας να δω τι θα κάνω . Αν γνωρίζεις φίλε πας από μεταπτυχιακό . Πάω Β Λυκείου και δεν μου απαντάτε ξεκάθαρα μια απάντηση και αυτό μου κόβει τα φτερά στα όνειρα μου . Αν δεν θες να δώσεις συμβουλές μην μιλάς γιατί δεν με βοηθάς έτσι. Όνειρο μου είναι να γίνω ανιχνευτής χώρου εγκλήματος που σίγουρα έχει μέλλον στο εξωτερικό και έχει καλό μισθό αλλά δεν το ξέρεις δεν μπορώ να στο μάθω τώρα λυπάμαι .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Ανιχνευτής χώρου εγκληματος; Πρώτη φορά το ακούω αν μπορείς εξήγησες μου τι ακριβώς κάνει. Για Εγκληματολογία κλάδους που ήξερα είναι η ψυχολογία που σκιαγραφείς προφίλ εγκληματιών, τα forensics τα οποία χωρίζονται σε πολλές υποκατηγορίες όπως βαλλιστική, αυτοί που ασχολούνται με υπολογιστες, ιατροδικαστές, χημικοί στα εργαστήρια και άλλοι. Έχω την εντύπωση ότι με τον όρο ανιχνευτής χωρου εγκλήματος εννοείς αυτόν που μαζεύει στοιχεία απ'τον χώρο του εγκληματος; Αν δεν κάνω λάθος αυτοί είναι αστυνομικοί και όχι εγκληματολογοι. Επίσης τώρα μας λες ότι τοχεις ψάξει και θες πτυχίο νομικής ενώ πριν ρώταγες τα μόρια Εγκληματολογίας. Πάντως με νομική μόνο Εγκληματολογος μέσω Παντείου μπορείς να γίνεις, δηλαδή να σκιαγραφείς προφίλ δραστών. Ναι οι εγκληματολογοι έχουν Σχετικά μεγάλο μισθό στις ΗΠΑ περίπου 70000 δολλάρια το χρόνο Αλλά κάπου διαβασα ότι πρέπει να είσαι και αμερικανός πολίτης για να δουλέψεις. Αφού λοιπόν θες συμβουλές άκου την δικιά μου. Ξανασκεψου ότι λες τώρα γιατί θα φτάσεις γ λυκείου με απατηλά όνειρα και ξαφνικά θα πέσεις απ'τα σύννεφα. Άμα περιμένεις συμβουλή του τύπου προσπάθησε για να πετύχεις τα όνειρα σου ε Όχι δεν θα στην δώσω γιατί φέτος είδα το πρώτο "θύμα" της Εγκληματολογίας. Μια κοπέλα απτό σχολείο μου που έβγαλε 17400 μόρια αλλα τότε κατάλαβε ότι δεν υπάρχει Εγκληματολογία όπως περίμενε και έμεινε με τα μόρια της "σοκαρισμένη και αβοηθητη"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Σχολή εγκληματολογίας στην Ελλάδα δεν υπάρχει, στο εξωτερικό δεν ξέρω ψάξτο. (Δεν υπάρχει κάποιος σχετικός στο φόρουμ ούτως ή άλλως, τρύπα στο Η2Ο θα κάνεις περιμένοντας και υπάρχει πάντα η google για τα υπόλοιπα). Αν είσαι σίγουρος για τα επαγγελματικά δικαιώματα και την αποκατάσταση εδώ ή έξω, go for it. Στην χειρότερη απλά θα βαράς το κεφάλι σου σε 5 χρόνια όσο θα περιμένεις στο γκισέ του ΟΑΕΔ, αλλά ούτε ο πρώτος ούτε ο τελευταίος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Λοιπόν άκου Unseen skygge το έχω ψάξει για εγκληματολογία και θέλω να πάρω πτυχίο νομικής . Οκ το ξέρω ότι δεν μπορείς να με βοηθήσεις απλά σε παρακαλώ πολύ μην με προσβάλλεις γιατί απλά ζητάω την βοήθεια σας να δω τι θα κάνω . Αν γνωρίζεις φίλε πας από μεταπτυχιακό . Πάω Β Λυκείου και δεν μου απαντάτε ξεκάθαρα μια απάντηση και αυτό μου κόβει τα φτερά στα όνειρα μου . Αν δεν θες να δώσεις συμβουλές μην μιλάς γιατί δεν με βοηθάς έτσι. Όνειρο μου είναι να γίνω ανιχνευτής χώρου εγκλήματος που σίγουρα έχει μέλλον στο εξωτερικό και έχει καλό μισθό αλλά δεν το ξέρεις δεν μπορώ να στο μάθω τώρα λυπάμαι .

Ο εξερευνητής χώρου εγκλήματος είναι κάποια παπάτζα που έχεις ακούσει στην τηλεόραση αυτό που έρχεται πολύ κοντά σε αυτό το επάγγελμα είναι το τμήμα εξερευνήσεων της Διεύθυνσης Εγκληματολογικών Ερευνών

https://www.youtube.com/watch?v=EsV32G83PA8
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πολιτισμού & Δημιουργικών Μέσων & Βιομηχανιών Θεσσαλίας. Έχει γράψει 1,736 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας! Θα δω τι θα κάνω . Δεν μέ βοηθήσατε πολύ
Off: Δεν είναι και πολύ ευγενικό το μήνυμά σου. Το ότι δεν σου απάντησαν, δεν σημαίνει ότι σε αγνόησαν. Κατά πάσα πιθανότητα δεν υπάρχουν μέλη που να γνωρίζουν από Εγκληματολογία. Και όσοι ξέρουν, ίσως να μην είχαν χρόνο ή κάτι...

On: Όταν λες εγκλήματα, εννοείς κάποια σειρά, ή αληθινά εγκλήματα; Τέλος πάντων, τα καλύτερα προπτυχιακά για Εγκληματολογία είναι αυτά της Κοινωνιολογίας, της Νομικής και της Ψυχολογίας. Μπορείς και από άλλα, όμως αυτά δίνουν τις καλύτερες βάσεις πιστεύω. Και από εκεί και πέρα αλλάζει και με το τι θες να ασχοληθείς.. Π.χ. από Ψυχολογία μπορείς να γίνεις Offender Profiler, δηλ. Σκιαγράφος προφίλ του εγκληματία (αυτό που θέλω εγώ). Από Κοινωνιολογία και Νομική δεν ξέρω όλες τις διεξόδους αλλά έχουν γερές βάσεις για Εγκληματολογία.
Όσον αφορά το εξωτερικό, αν μπορείς να πας, προσπάθησε το... Στην Ελλάδα όλα αυτά δεν έχουν και πολύ ζήτηση εκτός αν ασχοληθείς με ηλεκτρονικό έγκλημα που και πάλι δεν λέει και πολλά. Στο εξωτερικό δεν ξέρω τι παίζεται αλλά εκεί το Profiling (που έγραψα πριν), χρειάζεται και χρησιμοποιείται πολύ. Έχω έναν γνωστό κοντά στη Florida και η Εγκληματολογία έχει πολύ ζήτηση εκεί και η σκιαγράφηση. Φυσικά δεν ισχύει αυτό παντού, απλώς αναφέρω περιστατικό..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πολιτισμού & Δημιουργικών Μέσων & Βιομηχανιών Θεσσαλίας. Έχει γράψει 1,736 μηνύματα.
Εκτός των: Κοινωνιολογία, Νομική, Αστυνομία και Ψυχολογία Παντείου, ποια άλλα τμήματα οδηγούν στην απόκτηση μεταπτυχιακού στην Εγκληματολογία? Μπορείς π.χ. και από Ψυχολογία ΕΚΠΑ, από Πολιτική Επιστήμη κλπ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Από σχεδόν όλες τις θεωρητικές επιστήμες μπορείς να πας το θέμα είναι τι ακριβώς προσφέρει επαγγελματικα το συγκεκριμένο μεταπτυχιακό εκτός από τις γνώσεις οι οποίες ωραίες μεν αλλά να μπορεί να τις χρησιμοποιήσει και αυτός που θέλει δε. Θα ήταν χρήσιμο να μας πει κάποιος που έχει κάνει το συγκεκριμένο μεταπτυχιακό αν τον βοήθησε κάπου επαγγελματικά γιατί μου φαίνετε δυστηχως ότι είναι σαν την κοινωνιολογία. Ωραία σχολή δηλαδή Αλλά από δουλειά δεν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chri18

Νεοφερμένος

Η chri18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Επειδή κι εγώ γι αυτόν το κλάδο ενδιαφερομαι και το έχω ψάξει αρκετά...Υπάρχουν 4 επιλογές:αστυνομια (δεν θα στο προτεινα),κοινωνιολογία Παντείου που επίσης δεν θα στο πρότεινα γιατι υπάρχει σε μεταπτυχιακό επίπεδο μέσω εξετάσεων και όλο το προπτυχιακό πρόγραμμα σπουδών δεν έχει κάποια σχέση με την εγκληματολογια (τουλαχιστον Όχι σε μεγάλο βαθμο).Εγω το κυνήγησα μέσω της νομικής και συγκεκριμένα της Κομοτηνής.Εχουν εξαιρετικό από όσο ξέρω(έδωσα φέτος πανελλήνιες) εγκληματολογικο κλάδο και κάνουν και πρακτική μέσα στην σχολή...μπορεις αν θες να μπεις να δεις συγκεκριμένα τα μαθήματα του δπθ τόσο σε προπτυχιακό όσο και σε μεταπτυχιακό επίπεδο.Η 4η επιλογή που είναι και αυτή πολύ καλή είναι η ψυχολογία...ελπιζω να σε βοήθησα.
Πάντως ξερω πως είναι Γιατί κι εγώ δεν είχα κάποια βοήθεια και απλά έβλεπα παντού ότι δεν έχει μέλλον κλπ...μπορει αυτό να ισχύει αλλά αν σαρεσει κυνήγησε το!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πολιτισμού & Δημιουργικών Μέσων & Βιομηχανιών Θεσσαλίας. Έχει γράψει 1,736 μηνύματα.
Επειδή κι εγώ γι αυτόν το κλάδο ενδιαφερομαι και το έχω ψάξει αρκετά...Υπάρχουν 4 επιλογές:αστυνομια (δεν θα στο προτεινα),κοινωνιολογία Παντείου που επίσης δεν θα στο πρότεινα γιατι υπάρχει σε μεταπτυχιακό επίπεδο μέσω εξετάσεων και όλο το προπτυχιακό πρόγραμμα σπουδών δεν έχει κάποια σχέση με την εγκληματολογια (τουλαχιστον Όχι σε μεγάλο βαθμο).Εγω το κυνήγησα μέσω της νομικής και συγκεκριμένα της Κομοτηνής.Εχουν εξαιρετικό από όσο ξέρω(έδωσα φέτος πανελλήνιες) εγκληματολογικο κλάδο και κάνουν και πρακτική μέσα στην σχολή...μπορεις αν θες να μπεις να δεις συγκεκριμένα τα μαθήματα του δπθ τόσο σε προπτυχιακό όσο και σε μεταπτυχιακό επίπεδο.Η 4η επιλογή που είναι και αυτή πολύ καλή είναι η ψυχολογία...ελπιζω να σε βοήθησα.
Πάντως ξερω πως είναι Γιατί κι εγώ δεν είχα κάποια βοήθεια και απλά έβλεπα παντού ότι δεν έχει μέλλον κλπ...μπορει αυτό να ισχύει αλλά αν σαρεσει κυνήγησε το!!
Σε ευχαριστώ για την άμεση απαντηση!
Κοίτα, εγώ λόγω πρακτικών και οικονομικών λόγων, θα δηλώσω μόνο Αθήνα και Πάτρα.
Αστυνομία και εγώ δεν θέλω καθόλου :redface:
Νομική δεν είναι καθόλου άσχημη ιδέα αλλά δεν θα μπορέσω θα γράψω τόσο ψηλά με ΤΗΝ ΚΑΜΙΑ. Δηλαδή δεν θα μπω καν στη διαδικασία να διαβάσω για Νομική.
Μετά η Κοινωνιολογία μου αρέσει πάρα πολύ. Σίγουρα θα βάλω γιατί είδα το πρόγραμμα σπουδών στο Πάντειο και στο προπτυχιακό, υπάρχει τομέας Εγκληματολογίας. Και μετά το μεταπτυχιακό.
Ωστόσο, οι αληθινή μου αγάπη, είναι η Ψυχολογία. Κάπου είδα ότι μπορείς από την ψυχολογία του Παντείου, όμως δεν έλεγε για του ΕΚΠΑ. Ξέρεις κάτι?
Και τέλος, μου αρέσουν πολύ σχολές τύπους πολιτική επιστήμη, κοινωνικής ανθρωπολογίας, κοινωνικής πολιτικής. Και από αυτές δεν μπορείς?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chri18

Νεοφερμένος

Η chri18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Κοίτα απο όσο θυμάμαι μεταπτυχιακό στην Εγκληματολογίας έχουν δικαίωμα να κάνουν όλοι σχεδόν οι απόφοιτοι κοινωνικών επιστημων.Απο την μια καταλαβαίνω τους πρακτικοοικονομικους λογους μιας κι εγώ είμαι 13 ώρες μακριά από την κομοτηνη (για να φανταστείς μένω Πελοπόννησο) αλλά αν πραγματικά σαρεσει κυνήγησε το...για τις πολιτικές επιστήμες δεν έχω και την καλύτερη άποψη αλλά και πάλι αυτό είναι η δική μου γνωμη.Συνηθως όσοι περνάνε εκεί κάνουν κατατακτήριες για την νομικη.Εφοσον σου αρέσει η κοινωνιολογία πάλεψε το.Οσο για την ψυχολογία,η Εγκληματολογία είναι ένας κλάδος που σχετίζεται άμεσα με το αντικείμενο που μελετά επομένως δεν έχει σημασία το σε ποια πόλη θα την τελειώσεις Αφού έτσι κι αλλιώς θα χρειαστεί μεταπτυχιακό με εξειδίκευση στην Εγκληματολογία...τουλαχιστον έτσι ξερω εγω

Επίσης...μεγιστο λάθος...δινεις φέτος πανελλήνιες από ότι έχω καταλάβει και είσαι θεωρητικη...να διαβάσεις όσο πιο πολυ μπορείς για να τα πας όσο καλύτερα γιβεται...μργαλο λάθος αυτό το σκεπτικό...ναι θέλει πάρα πολύ διάβασμα αλλά ριναι μια κατεύθυνση που μπορείς τουλσχιστον να καλύψεις κάποια κενά.Ακομα και στα αρχαία έχεις πολλούς μήνες μπροστά σου μπορείς να βελτιωθεις...επομενως μην πας με το σκεπτικό ότι δεν ια γράψεις ψηλά.Εσυ διάβασε για να γράψεις όσο πιο πολλα μορια μπορεις κι ακόμα κι αν δεν περάσεις εκεί που θες θα ξέρεις ότι εσύ τα έδωσες όλα!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πολιτισμού & Δημιουργικών Μέσων & Βιομηχανιών Θεσσαλίας. Έχει γράψει 1,736 μηνύματα.
Κοίτα απο όσο θυμάμαι μεταπτυχιακό στην Εγκληματολογίας έχουν δικαίωμα να κάνουν όλοι σχεδόν οι απόφοιτοι κοινωνικών επιστημων.Απο την μια καταλαβαίνω τους πρακτικοοικονομικους λογους μιας κι εγώ είμαι 13 ώρες μακριά από την κομοτηνη (για να φανταστείς μένω Πελοπόννησο) αλλά αν πραγματικά σαρεσει κυνήγησε το...για τις πολιτικές επιστήμες δεν έχω και την καλύτερη άποψη αλλά και πάλι αυτό είναι η δική μου γνωμη.Συνηθως όσοι περνάνε εκεί κάνουν κατατακτήριες για την νομικη.Εφοσον σου αρέσει η κοινωνιολογία πάλεψε το.Οσο για την ψυχολογία,η Εγκληματολογία είναι ένας κλάδος που σχετίζεται άμεσα με το αντικείμενο που μελετά επομένως δεν έχει σημασία το σε ποια πόλη θα την τελειώσεις Αφού έτσι κι αλλιώς θα χρειαστεί μεταπτυχιακό με εξειδίκευση στην Εγκληματολογία...τουλαχιστον έτσι ξερω εγω

Επίσης...μεγιστο λάθος...δινεις φέτος πανελλήνιες από ότι έχω καταλάβει και είσαι θεωρητικη...να διαβάσεις όσο πιο πολυ μπορείς για να τα πας όσο καλύτερα γιβεται...μργαλο λάθος αυτό το σκεπτικό...ναι θέλει πάρα πολύ διάβασμα αλλά ριναι μια κατεύθυνση που μπορείς τουλσχιστον να καλύψεις κάποια κενά.Ακομα και στα αρχαία έχεις πολλούς μήνες μπροστά σου μπορείς να βελτιωθεις...επομενως μην πας με το σκεπτικό ότι δεν ια γράψεις ψηλά.Εσυ διάβασε για να γράψεις όσο πιο πολλα μορια μπορεις κι ακόμα κι αν δεν περάσεις εκεί που θες θα ξέρεις ότι εσύ τα έδωσες όλα!!
Τώρα θα πάω δευτέρα λυκείου βασικά :P
Σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις... Πρώτες μου επιλογές θα είναι η Ψυχολογία, τα ΕΜΜΕ, κοινωνιολογικά τμηματα και πολιτικές επιστήμες.. :) :)
Λογικά κάπως έτσι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Panagiotis09

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 208 μηνύματα.
Μετά από ένα ψάξιμο θα ήθελα κι εγώ με τη σειρά μου να παραθέσω τις πληροφορίες που βρήκα.
Αρχικά, στην Ελλάδα δεν υπάρχει κάποιο προπτυχιακό πρόγραμμα εγκληματολογίας αλλά μόνο ένα μεταπτυχιακό στο Πάντειο Πανεπιστήμιο.Στο μεταπτυχιακό γίνονται δεκτοί απόφοιτοι πτυχιούχοι Τμημάτων Κοινωνικών, Νομικών, Πολιτικών και Ανθρωπιστικών επιστημών(Νομική,Ψυχολογία,Κοινωνιολογία,Πολιτικές Επιστήμες,Ανθρωπολογία) αλλά ακόμη και απόφοιτοι πτυχιούχοι όλων των Τμημάτων Κοινωνικής Εργασίας ΤΕΙ , του
Τμήματος Πληροφορικής & Μέσων Μαζικής Ενημέρωσης των ΤΕΙ ΠΑΤΡΑΣ, του Τμήματος Διοίκησης Κοινωνικών – Συνεταιριστικών Επιχειρήσεων & Οργανώσεων των ΤΕΙ ΜΕΣΟΛΟΓΓΙΟΥ, του Τμήματος Δημοσίων Σχέσεων & Επικοινωνίας των ΤΕΙ ΔΥΤ. ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ, του Τμήματος Δημοσίων Σχέσεων & Επικοινωνίας των ΤΕΙ ΙΟΝΙΩΝ ΝΗΣΩΝ.Οι γνώσεις που αποκομίζει κάποιος από το μεταπτυχιακό είναι κυρίως θεωρητικές.
Από την άλλη στο εξωτερικό υπάρχουν Bachelors που δίνουν μεγαλύτερη εμβάθυνση στο αντικείμενο(Criminology,Forensic Science,Forensic Investigations).Βέβαια όποιος θέλει να πηγαίνει σε σκηνές εγκλήματος και να εξιχνιάζει τις υποθέσεις καλύτερα να φύγει στο εξωτερικό.Όποιος ενδιαφέρεται να γίνει αναλυτής αίματος(blood spatter analyst ή Bloodstain Pattern Analyst) δηλαδή όποιος θέλει να κάνει το ίδιο επάγγελμα με τον Dexter καλύτερα να σπουδάσει Forensic Sciences.Ο απόφοιτος αυτού του Bachelor έχει γνώσεις εγκληματολογίας και ιατροδικαστικής.
Επιπλέον,ένα τέτοιο αντικείμενο μπορεί να συνδυαστεί με πτυχίο Ιατρικής,Χημείας,Βιολογίας και γενικά πτυχία βιοεπιστημών(Analytical Chemistry and Forensic Science ή Biological and Forensic Sciences ή Human Biosciences).Στην Ελλάδα έχουμε τα εξής τμήματα:Χημείας,Βιολογίας,Βιολογικών Εφαρμογών και Τεχνολογιών,Μοριακής Βιολογίας και Γενετικής ακόμη και το τμήμα Μηχανικών Βιοϊατρικής Tεχνολογίας στο ΤΕΙ Αθήνας(Biomedical Enginnering).Οπότε δεν χρειάζεται κάποιος να αγχώνεται επειδή δεν μπορεί να σπουδάσει στο εξωτερικό ως προπτυχιακός φοιτητής.Θα μπορούσε κάλλιστα να πάρει το πτυχίο του στην Ελλάδα και να κάνει ένα μεταπτυχιακό στο εξωτερικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

silver4

Νεοφερμένος

Ο silver4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Καλησπέρα!! Ενδιαφέρομαι για εγκληματολογία. Απ'οσο ξέρω μπορείς να κάνεις μεταπτυχιακό από τις θεωρητικές επιστήμες αλλά όχι ως forensic σε σκηνές εγκλήματος κλπ. Μόνο σε σωφρονιστικά ιδρύματα. Θέλω να κάνω μεταπτυχιακό από ανθρωπολογία ή κοινωνιολογία. Ξέρει κανείς αν ισχύει αυτό με τα σωφρονιστικά ιδρύματα ή γενικά να μου πει ΑΝ γίνεται από αυτές τις σχολές και γενικά για την εργασία του εγκληματολογου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πολιτισμού & Δημιουργικών Μέσων & Βιομηχανιών Θεσσαλίας. Έχει γράψει 1,736 μηνύματα.
Καλησπέρα!! Ενδιαφέρομαι για εγκληματολογία. Απ'οσο ξέρω μπορείς να κάνεις μεταπτυχιακό από τις θεωρητικές επιστήμες αλλά όχι ως forensic σε σκηνές εγκλήματος κλπ. Μόνο σε σωφρονιστικά ιδρύματα. Θέλω να κάνω μεταπτυχιακό από ανθρωπολογία ή κοινωνιολογία. Ξέρει κανείς αν ισχύει αυτό με τα σωφρονιστικά ιδρύματα ή γενικά να μου πει ΑΝ γίνεται από αυτές τις σχολές και γενικά για την εργασία του εγκληματολογου;
Μπορείς να ανατρέξεις και σε προηγούμενα μηνύματα, αλλά απ' όσο ξέρω, μπορείς.

Δεν είναι απαραίτητο να είναι μόνο σωφρονιστικά ιδρύματα. Και δικό σου γραφείο μπορείς να έχεις ακόμα π.χ. Αλλά σίγουρα μπορείς να κάνεις μεταπτυχιακό από αυτά. :):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

silver4

Νεοφερμένος

Ο silver4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Μπορείς να ανατρέξεις και σε προηγούμενα μηνύματα, αλλά απ' όσο ξέρω, μπορείς.

Δεν είναι απαραίτητο να είναι μόνο σωφρονιστικά ιδρύματα. Και δικό σου γραφείο μπορείς να έχεις ακόμα π.χ. Αλλά σίγουρα μπορείς να κάνεις μεταπτυχιακό από αυτά. :):)

Ευχαριστώ πολύ!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A girl with no name

Νεοφερμένος

Η A girl with no name αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Δινω φετος πανελληνιες και ενδιαφερομαι για το επαγγελμα του εγκληματολογικου επιστημονα. Εκτος απο το χημικο ποια αλλη σχολη θα ηταν καλη επιλογη προς εκεινη την κατευθυνση; Χρειαζεται να κανω και καποιο μεταπτυχιακο ή αρκει το προπτυχιακο; Ευχαριστω
 

Panos_02

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Panos_02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Τσοτίλι (Κοζάνη). Έχει γράψει 178 μηνύματα.
Δινω φετος πανελληνιες και ενδιαφερομαι για το επαγγελμα του εγκληματολογικου επιστημονα. Εκτος απο το χημικο ποια αλλη σχολη θα ηταν καλη επιλογη προς εκεινη την κατευθυνση; Χρειαζεται να κανω και καποιο μεταπτυχιακο ή αρκει το προπτυχιακο; Ευχαριστω
Σιγουα χρφειαζεται μεταπτυχιακο.
Παντως αν κοιταξεις εξω(Σκωτια 100%) νομιζω οτι υπαρχει σιγουρα και προπτυχιακο επανω στην εγκληματολογια.
 

Antonism7

Νεοφερμένος

Ο Antonism7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Γεια σας. Είμαι 16 χρόνων και έχω σαν σκέψη την εγκληματολογία. Θα ήθελα να ασχοληθώ σε πρακτικό επίπεδο , να συνεργαζομε με την Αστυνομία και γενικά έρευνα για λύση εγκλήματος. Από ποιες κατευθύνσεις και με τι σπουδές μπορώ να το κάνω αυτό. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

SlimShady

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών, Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 864 μηνύματα.
Πιστεύω πως το αντικείμενο της Νομικής, σε συνδιασμό με κάποιο ειδικευμένο μεταπτυχιακό, θα σου δώσει τις απαραίτητες γνώσεις και επαγγελματικά δικαιώματα για να ασχοληθείς με τον τομέα της Εγκληματολογίας. Πρέπει όμως να σου επισημάνω, ότι το επαγγλεματικό σενάριο που αναφέρεις φαντάζει αρκετά ουτοπικό κατἐμέ στην Ελλάδα του σήμερα, οχι ανεπίτευκτο, αλλά θα χρειαστεί να καταβάλεις μεγάλη προσπάθεια για να καταφέρεις να βιοποριστείς απο αυτό.
 

Antonism7

Νεοφερμένος

Ο Antonism7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Πιστεύω πως το αντικείμενο της Νομικής, σε συνδιασμό με κάποιο ειδικευμένο μεταπτυχιακό, θα σου δώσει τις απαραίτητες γνώσεις και επαγγελματικά δικαιώματα για να ασχοληθείς με τον τομέα της Εγκληματολογίας. Πρέπει όμως να σου επισημάνω, ότι το επαγγλεματικό σενάριο που αναφέρεις φαντάζει αρκετά ουτοπικό κατἐμέ στην Ελλάδα του σήμερα, οχι ανεπίτευκτο, αλλά θα χρειαστεί να καταβάλεις μεγάλη προσπάθεια για να καταφέρεις να βιοποριστείς απο αυτό.
Σε ευχαριστώ πολύ. Επειδή δεν με ενδιαφέρει η νομική , γίνεται να πας αστυνομία και μετά να μπεις στην ΔΕΕ (που από όσα έχω καταλάβει είναι αυτό που ψάχνω)?
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top