ΕΠΑ.Λ. Vs Γενικό Λύκειο

Ποιο θεωρείτε καλύτερο;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 98)
  • Γενικό Λύκειο

  • ΕΠΑΛ

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
ειδες που το παραδεχτηκες μονη σου: << εμείς οι υπεργαμάτοι γιατροί μαζί με τους ΗΜΜΥτες κυβερνάμε τον κόσμο>>

To παίρνω πίσω το προηγούμενο ποστ. Μάλλον δεν έχεις καν εγκέφαλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Μόνο ο Ελληνάρας πιστεύει ότι τελειώνοντας ενα πτυχίο 5ετούς διάρκειας ΗΜΜΥ και πηγαίνοντας στο εξωτερικό αρκεί για να του φέρουν τα τσουβάλια με το χρήμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Stickerbush

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πεισματάρης Γορίλας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 896 μηνύματα.
Μόνο ο Ελληνάρας πιστεύει ότι τελειώνοντας ενα πτυχίο 5ετούς διάρκειας ΗΜΜΥ και πηγαίνοντας στο εξωτερικό αρκεί για να του φέρουν τα τσουβάλια με το χρήμα.Επτά χρόνια κρίσης και ακόμα να βάλουμε μυαλό!

paopaopao, όπου κι αν πάω, σ' αγαπάωπαωπαω :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Garist

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Garist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Ξάνθη (Ξάνθη). Έχει γράψει 202 μηνύματα.
paopaopao, όπου κι αν πάω, σ' αγαπάωπαωπαω :clapup:

καποια ζωα δεν με πιστευανε τωρα θα με πιστεψουν και αυτα .ΗΜΜΥ και ξερο ψωμι
και λεφτα με τις σακουλες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
To παίρνω πίσω το προηγούμενο ποστ. Μάλλον δεν έχεις καν εγκέφαλο.

Σαν παλιότερη εδώ μέσα θα έπρεπε να ξέρεις οτι πολλές φορές δεν παίρνουμε στα σοβαρά οτι γράφουν τα μέλη μετά απο 7 χρόνια οικονομικής κρίσης οι επιπτώσεις στο hardware του εγκεφάλου είναι δραματικές.Πόσο να αντέξει και αυτό το ρημάδι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Garist

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Garist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Ξάνθη (Ξάνθη). Έχει γράψει 202 μηνύματα.
To παίρνω πίσω το προηγούμενο ποστ. Μάλλον δεν έχεις καν εγκέφαλο.

ανταποδιδω τον χαρακτηρισμο δεσπινοις.Να θυμασαι ομως οταν εγω θα παιρνω τον παχυλο μισθο εσυ θα με κοιτας με γυαλια μυωπικα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
:) μπορώ να συγκρίνω ιατρική και νοσηλευτική αλλα δε θα το κάνω με λεπτομεριες γιατι θα προκάλεσω αντιδράσεις και δε θα βγει πουθενά. Πάντως θεωρώ την νοσηλευτική την θεωρώ για την ώρα πιο δύσκολη και πολυ πιο κουραστική .

Τώρα όσο αφορά την αποκατάσταση η υγεία εχει ζήτηση και στους καιρούς της κρίσης τα επάγγελματα υγείας επιβιώνουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Garist

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Garist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Ξάνθη (Ξάνθη). Έχει γράψει 202 μηνύματα.
Σαν παλιότερη εδώ μέσα θα έπρεπε να ξέρεις οτι πολλές φορές δεν παίρνουμε στα σοβαρά οτι γράφουν τα μέλη μετά απο 7 χρόνια οικονομικής κρίσης οι επιπτώσεις στο hardware του εγκεφάλου είναι δραματικές.Πόσο να αντέξει και αυτό το ρημάδι?

λεφτα υπαρχουν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Goth19

Νεοφερμένος

Ο Goth19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλησπερα σε ολους θα ηθελα να μαθω απο καποιον που γνωριζει να μου πει την καλυτερη γνωμη γιατι ειμαι σε διλλημα.Ειμαι δευτερα λυκειο βγαζω 13μισο σε γενικο λυκειο αλλα σκεφτομαι να παω ναυτικο οπου μαρεσει γιατι θελω να παω για μηχανικος.Πανελληνιες δυσκολα θα γραψω καλα γιατι δεν ειμαι τυπος που εχω πολυ υπομονη με το διαβασμα αλλα κατι μου παν οτι στο εμπορικο ναυτικο περνας μονο και με το απολυτηριο του γενικου.Παντως στη 3η λυκειου αν μεινω γενικο μπορω να βγαλω υψηλο βαθμο διοτι αυτοι που δεν γραφουν πανελκηνιες τους βαζουν υψηλους βαθμους ευχαριστω για την υπομονη σας !!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

locotrelos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο locotrelos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 124 μηνύματα.
Που ειναι το διλημμα ? Καθεσαι στο γενικο και πας εμπορικο ναυτικο .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 186240

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το ιστορικό και το τμήμα της φιλολογίας έχουν αρκετά καλές προοπτικές απασχόλησης, όπως έχει επίσης και το τμήμα κοινωνιολογίας.

Sure
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

don_vito

Δραστήριο μέλος

Ο don_vito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 530 μηνύματα.
Διάβασα σε ένα άλλο θέμα ότι το τμήμα στατιστικής έχει πολύ καλή επαγγελματική αποκατάσταση γιατί είναι πολύ λίγοι οι απόφοιτοι.Υπάρχει κάποιος που μπορεί να το επιβεβαιώσει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manolis_98

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο manolis_98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,055 μηνύματα.

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,877 μηνύματα.

Αν εξαιρέσεις τη λίγο αστεία προφορά (κι εγώ έχω όταν είμαι στο χωριό, no offence) δεν βρίσκω ένα καλό λόγο να μην πάει κάποιος ΕΠΑΛ πλέον. Ειδικά εάν είναι και καλός μαθητής με τα μυαλά στο κεφάλι, θα φυσάει εκεί μέσα.
Βέβαια, από φέτος πολλοί επέλεξαν αυτό το δρόμο, για πιο εύκολη εισαγωγή στη σχολή της αρεσκείας τους, επομένως υπάρχει μεγάλη πιθανότητα σκληρού ανταγωνισμού στις πανελλήνιες.
Ειδικά εάν είναι κάποιος τζιμάνι, πάει εσπερινό (ΓΕΛ ή ΕΠΑΛ) και ξεμπερδευεί, ας κάνει 1 χρονιά παραπάνω, σιγά.
 

JohnGreek

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο JohnGreek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 122 μηνύματα.
Βέβαια, από φέτος πολλοί επέλεξαν αυτό το δρόμο, για πιο εύκολη εισαγωγή στη σχολή της αρεσκείας τους, επομένως υπάρχει μεγάλη πιθανότητα σκληρού ανταγωνισμού στις πανελλήνιες.
Ισχύει.

Βέβαια όσο και να αυξηθεί ο ανταγωνισμός. Για κάποιον που διαβάζει πάλι τα πράγματα είναι πολύ εύκολα μιας και η δυσκολία μεταξύ πανελληνίων από ΕΠΑΛ (2 μαθήματα ειδικότητας τα οποία έχουν διπλό συντελεστή βαθμολογίας) και ΓΕΛ ειναι αστεία

Να δεις που σε λίγα χρόνια θα πηγαίνουν σε ΓΕΛ για να μπούνε πιο εύκολα σε μια σχολή :p
 

Rene2004

Νεοφερμένος

Η Rene2004 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Οικονομικών Επιστημών Μακεδονίας. Έχει γράψει 86 μηνύματα.
Λοιπόν παιδιά φέτος θα πάω β λυκείου και ενώ έχω γραφτεί σε γενικό η οικογένειά μου με προτρέπει να πάω στα ΕΠΑΛ γιατί ίσως περάσω πιο εύκολα σε μια σχολή.Στο σημείο αυτό να αναφέρω ότι είμαι καλή μαθήτρια και ότι έχει τομεα στα ΕΠΑΛ που με ενδιαφερει.Δεν ξέρω όμως τι να κανω.!Δεν έχω ακούσει και τα καλύτερα για τα ΕΠΑΛ !Όμως συγγενικό μου πρόσωπο χωρίς διάβασμα τόσα χρόνια έχοντας όμως πολλές δυνατότητες(αν ένας μαθητής θέλει 1 ωρα διάβασμα να κατανοήσει κάτι αυτός κάνει μιση) έγραψε 12.500.Εσεις πιστεύετε ότι θα είναι πιο εύκολα από τα ΕΠΑΛ ?
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Γεια σου,

Γενικά τα μαθήματα είναι ευκολότερα στο ΕΠΑΛ από θέμα ύλης και βαθμού δυσκολίας, συγκριτικά με το ΓΕΛ. Είναι ευκολότερο να συγκεντρώσεις υψηλότερη βαθμολογία σε ΕΠΑΛ από ότι σε ΓΕΛ.

Δεν είναι κακή ιδέα να πας σε ΕΠΑΛ, πολλά παιδιά το κάνουν. Είτε έχεις στόχο υψηλόβαθμη σχολή είτε όχι. Το μόνο σίγουρο είναι πως διεκδικείς λιγότερες θέσεις συγκριτικά με ΓΕΛ, αλλά αυτό μην σε ανησυχεί. Οι βάσεις εισαγωγής είναι χαμηλότερες γενικά.
 

Rene2004

Νεοφερμένος

Η Rene2004 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Οικονομικών Επιστημών Μακεδονίας. Έχει γράψει 86 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.Γνωριχω ότι οι θέσεις είναι περιορισμένες και αυτό με ανησυχεί λίγο.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top