Σχολές 1ου πεδίου με προοπτικές στο εξωτερικό

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Εδω δυσκολευεται ο αποφοιτος βιολογικου να βρει ερευνα που ειναι ενα απο τα βασικα αντικειμενα του,
θα βρει ο δασκαλος και δη στην παιδαγωγικη ερευνα;

χαχαχαχαχα :P

Υγ Η παιδαγωγικη ερευνα τι ειναι;

Ένας Φιλόλογος, όμως, μπορεί πιο εύκολα να ασχοληθεί με την έρευνα.:pfff:
Αν είναι «σπίρτο», σίγουρα θα διακριθεί.

(To αναφέρω μιας και πιάσαμε τους καθηγητάδες.:P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pupilloscope

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Σουβλειμαν ο Μεγαλομπεκρης. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ραπτόπουλο (Ευρυτανία). Έχει γράψει 813 μηνύματα.
Ένας Φιλόλογος, όμως, μπορεί πιο εύκολα να ασχοληθεί με την έρευνα.:pfff:
Αν είναι «σπίρτο», σίγουρα θα διακριθεί.

(To αναφέρω μιας και πιάσαμε τους καθηγητάδες.:P)

Kαι παλι..

ειναι συγκεκριμενοι οι τομεις της φιλολογιας,που εχουν τα φοντα για ερευνα, και θελουν γερο δοντι.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Kαι παλι..

ειναι συγκεκριμενοι οι τομεις της φιλολογιας,που εχουν τα φοντα για ερευνα, και θελουν γερο δοντι.:P

Δεν ξέρω αν θέλουν δόντι. Δε θέλω να πιστέψω κάτι τέτοιο.
Αλλά, ναι, είναι συγκεκριμένοι.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Υγ Η παιδαγωγικη ερευνα τι ειναι;
Πχ. Μαθησιακές δυσκολίες και ένταξη στην τάξη. Παιδική ψυχολογία. Κοκ.
Αν είναι «σπίρτο», σίγουρα θα ανάψει.
ειναι συγκεκριμενοι οι τομεις της φιλολογιας,που εχουν τα φοντα για ερευνα, και θελουν γερο δοντι.:P
Όχι.
Όχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Αν κάνεις ένα μεταπτυχιακό αρχαίας ιστορίας η αρχαίων ελληνικών μπορείς να ασχοληθείς με έρευνα στο εξωτερικό;Η θα ξοδέψεις ένα κάρο λεφτά και θα γυρίσεις στην Ελλάδα να κάνεις ιδιαίτερα;:hmm:
Aυτό μου φαίνεται ενδιαφέρον ας πούμε αλλά σε τι θα το χρησιμοποιήσεις αν θές να μείνεις στην Αγγλία

https://www.bristol.ac.uk/classics/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Αν κάνεις ένα μεταπτυχιακό αρχαίας ιστορίας η αρχαίων ελληνικών μπορείς να ασχοληθείς με έρευνα στο εξωτερικό;
Ναι. Από τις καλύτερες προοπτικές, καθώς είναι εφικτό για τους αλλοδαπούς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cookies&chips

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 195 μηνύματα.
To Διεθνων και Ευρωπαικων πώς το βρισκετε για το εξωτερικο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Καλό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lefteris278

Νεοφερμένος

Ο Λευτέρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 113 μηνύματα.
Με ένα μεταπτυχιακό στο αντικείμενο σπουδών σου στο εξωτερικό, πιστεύω όλα είναι πιο εύκολα... τώρα κάτι εύκαιρο και εύκολο για μόλις πάρεις πτυχίο να φύγεις εξωτερικό (χωρίς κονέ) δεν νομίζω να υπάρχει, αλλιώς όλοι σε αυτή τη σχολή θα ήμασταν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Θεωρητικά, αυτό το "εύκαιρο και εύκολο για μόλις πάρεις πτυχίο να φύγεις εξωτερικό (χωρίς κονέ)" που περιγράφεις, το καλύπτει η σχολή που φοιτώ. Δηλαδή με ένα υποχρεωτικό εξάμηνο στο εξωτερικό (που ελπίζουμε όλοι να διατηρηθεί, ακόμη κι αν δεν υπάρχουν χρήματα, ξέρω), μπορείς να αποδείξεις στο εκάστοτε πανεπιστήμιο την αξία σου ως φοιτητής, με αποτέλεσμα να διεκδικήσεις μια θέση για ένα καλό μεταπτυχιακό και, ενδεχομένως, να καταφέρεις παραμείνεις στο εξωτερικό.

Το μέλλον δεν είναι ευοίωνο, αλλά θεωρώ πως όποιος έχει τις απαραίτητες ικανότητες και ξέρει να τις χειρίζεται σωστά, ανταμείβεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lefteris278

Νεοφερμένος

Ο Λευτέρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 113 μηνύματα.
Το είπες και μόνη σου, "μπορείς να αποδείξεις στο εκάστοτε πανεπιστήμιο την αξία σου ως φοιτητής, με αποτέλεσμα να διεκδικήσεις μια θέση για ένα καλό μεταπτυχιακό " .....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nανσυ94

Νεοφερμένος

Η Nανσυ94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 31 μηνύματα.
η διεθνων παντειου με ενα καταλληλο μεταπτυχιακο φυσικα πιστευετε οτι εχει μελλον στο εξωτερικο ετσι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

annouskagia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η αννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 358 μηνύματα.
η διεθνων παντειου με ενα καταλληλο μεταπτυχιακο φυσικα πιστευετε οτι εχει μελλον στο εξωτερικο ετσι?

εχω την εντυπωση πως τετοιες σχολες εχουν αντικρισμα μονο στο εξωτερικο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristina elen

Πολύ δραστήριο μέλος

Η xristina elen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 1,603 μηνύματα.
στο εξωτερικο εχουν αντικρυσμα πολυ τα πτυχια της κοινωνιολογιασ και της νομικης αλλα και της ψυχολογιασ ...απ οσο εχω ψαξει δηλαδη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

annouskagia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η αννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 358 μηνύματα.
καλησπερα παιδια..ειμαι φοιτητρια στο πτδε ιωαννινων..ειμαι στο α ετος και σε γενικες γραμμες ειμαι ευχαριστημενη απ την σχολη μου και τα μαθηματα της...με απασχολει ομως το μετα...οι καιροι ειναι παρα πολυ δυσκολοι και γι αυτο θα ηθελα να ξερω αν μ ενα καταλληλο μεταπτυχιακο στο εξωτερικο πανω στην ειδικη αγωγη ή την παιδοψυχολογια θα μπορουσα ν αναζητησω δουλεια εκτος ελλαδας ως π.χ.ειδικη παιδαγωγος ή παιδοψυχολογος...ευχαριστω εκ των προταιρων!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Λιγάκι νωρίς δεν είναι για να ψάχνεις για μεταπτυχιακα κλπ;
Πρώτο έτος είσαι ακόμα,έχεις μπόλικα ψωμιά να φάς ακόμα.
Για την ώρα θα σου πρότεινα να κοιτάξεις τα μαθήματά σου,και όταν με το καλό μπείς στο 3 έτος,ξεκινάς σιγά σιγά να ψάχνεις για μεταπτυχιακά προγράμματα άν όντως αυτό θέλεις.Ώστε μέχρι το τέταρτο έτος να έχεις κατασταλάξει και να αρχίσεις τις αιτήσεις απο νωρίς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

^natasa666^

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Νατάσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θεσσαλίας (Βόλος). Έχει γράψει 333 μηνύματα.
Και εγω στην ιδια φαση με σενα ειμαι..αλλα θεωρω λιγο νωρις να ψαξω ακομα για μεταπτυχιακο..καθως ειμαι στο α ετος...παντως εχω σκεφτει στην ψυχολογια κ τον επαγγελματικο προσανατολισμο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KotCoC100

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο KotCoC100 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 258 μηνύματα.
Γεια σας! Το τμήμα "Γλώσσας, Φιλολογίας και Πολιτισμού παρευξείνιων χωρών (Θράκης)" με ενδιαφέρει πάρα πολύ. Έχω όμως τρεις απορίες...

- Μέχρι ποιο επίπεδο μαθαίνεις τη γλώσσα που θα επιλέξεις; Για παράδειγμα ενδιαφέρομαι για τα Τουρκικά. Όταν αποφοιτήσω θα έχω αποκτήσει τη δυνατότητα να χειρίζομαι τη γλώσσα με ευχέρεια και αρτιότητα;

- Σε τι μεταπτυχιακά γίνεσαι δεκτός; Σε αυτά που έχουν σχέση με επιχειρήσεις; Μιας και οι επαγγελματικές προοπτικές στην Κωνσταντινούπολη είναι ευνοϊκές...

- Αναγνωρίζεται το πτυχίο αυτό από τις τουρκικές επιχειρήσεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BloodSparrow

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο BloodSparrow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 354 μηνύματα.
Γεια σας! Το τμήμα "Γλώσσας, Φιλολογίας και Πολιτισμού παρευξείνιων χωρών (Θράκης)" με ενδιαφέρει πάρα πολύ. Έχω όμως τρεις απορίες...

- Μέχρι ποιο επίπεδο μαθαίνεις τη γλώσσα που θα επιλέξεις; Για παράδειγμα ενδιαφέρομαι για τα Τουρκικά. Όταν αποφοιτήσω θα έχω αποκτήσει τη δυνατότητα να χειρίζομαι τη γλώσσα με ευχέρεια και αρτιότητα;

- Σε τι μεταπτυχιακά γίνεσαι δεκτός; Σε αυτά που έχουν σχέση με επιχειρήσεις; Μιας και οι επαγγελματικές προοπτικές στην Κωνσταντινούπολη είναι ευνοϊκές...

- Αναγνωρίζεται το πτυχίο αυτό από τις τουρκικές επιχειρήσεις;

Ιδιες απορίες κι εδώ:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kleisthenis

Νεοφερμένος

Ο Kleisthenis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 75 μηνύματα.
η διεθνων παντειου με ενα καταλληλο μεταπτυχιακο φυσικα πιστευετε οτι εχει μελλον στο εξωτερικο ετσι?

Μιας και το θέμα εγινε bumped έχω και εγώ την παραπάνω απορία για την ζήτηση αποφοίτων σχολών διεθνών σπουδών στο εξωτερικό αλλα και στήν Ελλάδα. Επίσης αναρωτιέμαι κατα πόσο ενα μεταπτυχιακό είναι απαραίτητο και σε ποιους κλάδους: Ας πουμε ενα μεταπτυχιακο στις Διεθνείς Σχέσεις έχει ζήτηση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top