Πληροφορική - Βοήθεια/Απορίες στην Πληροφορική

yozerehs

Τιμώμενο Μέλος

Ο yozerehs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 4,969 μηνύματα.
Και εγώ το ίδιο. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,004 μηνύματα.
Φίλε μου, το μήνυμα που απάντησες έχει ημερομηνία 8/11/2009. Φαντάζομαι αυτός που ρώτησε, θα έχει λύσει πια την απορία του.
Κάνετε ΑΥΤΑ στην Γ'Γυμνασίου ??? ΕΧΩ ΜΕΙΝΕΙ :O
Εγώ αυτά τα πρωτοείδα στη Γ' Λυκείου. :P
Και εγώ το ίδιο. :P
Αυτά υπάρχουν στα βιβλία του γυμνασίου και είναι στην ύλη. Όμως, οι καθηγητές της πληροφορικής, συνήθως προτιμούν να μας αφήνουν να σερφάρουμε και να παίζουμε στο πι-σι και αυτοί να έχουν την ησυχία τους.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Κάνετε ΑΥΤΑ στην Γ'Γυμνασίου ??? ΕΧΩ ΜΕΙΝΕΙ :O

Εγώ αυτά τα πρωτοείδα στη Γ' Λυκείου. :P

Και εγώ το ίδιο. :P

αυτοί που τα κάνουν να δείτε πώς θα μείνουν όταν κληθούν σε λίγα χρόνια να τα δώσουν πανελλαδικά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Elenits@

Νεοφερμένος

Η Ελένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Ξέρετε από πού μπορώ να κατεβάσω το MicroWorlds Pro, το πρόγραμμα Logo που χρησιμοποιούμε στο σχολείο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Γιατί δεν ψάχνεις στο google;
Δεν ξέρω αν είναι νόμιμο για να σου δώσω link, ψάξτο. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Elenits@

Νεοφερμένος

Η Ελένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 37 μηνύματα.
έψαχνα αλλά δεν το βρήκα..! :)
Αλλά μου το έδωσε μια φίλη οποτε εντάξει.. :)
ευχαριστώ!!

μας έβαλε ο καθηγητης μας μια ασκηση και δεν μπορω να καταλαβω πως να την κανω.. είναι για την logo..

"Γράψτε διαδικασία όπου θα εμφανίζεται ένας ακέραιος αριθμός τυχαίος με τιμές απο 0 μεχρι 20
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

stefanos22

Νεοφερμένος

Ο stefanos22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Στο microworlds pro μας ζητάει να βρούμε τον μέσο όρο.δίνοντας όσους αριθμούς να'ναι.να μας λεει πχ δωσε αριθμο ,να δινουμε δωσε αριθμο , να δινουμε .κ.ο.κ. οσους αριθμους θελουμε.χρησιμοποιωντας την εωτολη ΣΥΝΕΧΩΣ , ΕΡΩΤΗΣΗ κλπ.please θελω βοηθεια.να φτιαξει μια διαδικασια δηλ . ξεκινωντας :
για μεσο_ορο ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katerinamaria

Νεοφερμένος

Η katerinamaria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Μπορειτε να με βοηθησετε σε 2 προβληματα στην πληροφορικη ??Ειναι επειγον!! πλζζζζζ!!...

Το 1ο
Βημα 1:Δημιουργηστε 1 μεταβολεα με ονομα r
Βημα 2:Δημιουργηστε 2 κουμπια με τα ονοματα ΜΗΚΟΣ και ΕΜΒΑΔΟΝ
Βημα 3:Γραψτε τις καταλληλες διαδικασιες ετσι ωστε οταν παταμε το κουμπι ΜΗΚΟΣ να υπολογιζεται και να εμφανιζεται (χρησιμοποιωντας την εντολη ανακοινωση) το μηκος L της εριφερειας ενος κυκλου και αντιστοιχα οταν παταμε το κουμπι ΕΜΒΑΔΟΝ να υπολογιζεται και να εμφανιζεται (χρησιμοποιωντας την εντολη ανακοινωση) το εμβαδον Ε ενος κυκλου.Η ακτινα του κυκλου θα ειναι καθε φορα η τιμη που θ εχει ο μεταβολεας r
Δινεται οτι το μηκος L=2*3,14*r και το εμβαδον Ε=3,14 * r στη δευτερα. (χρησιμοποιηστε και την εντολη ΚΑΝΕ)
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Το 2ο
Βημα 1:Δημιουργηστε 2 μεταβολεισ με το ονομα ΝΙΚΕΣ και ΙΣΟΠΑΛΙΕΣ
Βημα 2:Δημιουργηστε ενα κουμπι με το ονομα ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
Βημα 3ο:Γραψτε τις καταλληλες διαδικασιες ετσι ωστε οταν παταμε το κουμπι ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ να υπολογιζεται και να εμφανιζεται (χρησιμοποιωντας την εντολη ανακοινωση)η βαθμολογια Β μιας υποτιθεμενης ομαδας.Οι νικες και οι ισοπαλιες της ομαδας θα ειναι καθε φορα οι τιμες που θα εχουνε οι μεταβολεις ΝΙΚΕΣ και ΙΣΟΠΑΛΙΕΣ Η καθε ομαδα παιρνει 3 βαθμους για καθε νικη και 1 βαθμο για καθε ισοπαλια.(χρησιμοποιηστε και την εντολη ΚΑΝΕ)

Πλζζ οσο πιο γρηγορα μπορειτε.Αν δεν ξερετε την λυση βοηθηστε με οσο μπορειτε!!Ευχαριστω..Απομενουν μονο 2 μερες!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sight

Νεοφερμένος

Ο sight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Μπορειτε να με βοηθησετε σε 2 προβληματα στην πληροφορικη ??Ειναι επειγον!! πλζζζζζ!!...
Το 1ο
Βημα 1:Δημιουργηστε 1 μεταβολεα με ονομα r
Βημα 2:Δημιουργηστε 2 κουμπια με τα ονοματα ΜΗΚΟΣ και ΕΜΒΑΔΟΝ
Βημα 3:Γραψτε τις καταλληλες διαδικασιες ετσι ωστε οταν παταμε το κουμπι ΜΗΚΟΣ να υπολογιζεται και να εμφανιζεται (χρησιμοποιωντας την εντολη ανακοινωση) το μηκος L της εριφερειας ενος κυκλου και αντιστοιχα οταν παταμε το κουμπι ΕΜΒΑΔΟΝ να υπολογιζεται και να εμφανιζεται (χρησιμοποιωντας την εντολη ανακοινωση) το εμβαδον Ε ενος κυκλου.Η ακτινα του κυκλου θα ειναι καθε φορα η τιμη που θ εχει ο μεταβολεας r
Δινεται οτι το μηκος L=2*3,14*r και το εμβαδον Ε=3,14 * r στη δευτερα. (χρησιμοποιηστε και την εντολη ΚΑΝΕ)
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Το 2ο
Βημα 1:Δημιουργηστε 2 μεταβολεισ με το ονομα ΝΙΚΕΣ και ΙΣΟΠΑΛΙΕΣ
Βημα 2:Δημιουργηστε ενα κουμπι με το ονομα ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
Βημα 3ο:Γραψτε τις καταλληλες διαδικασιες ετσι ωστε οταν παταμε το κουμπι ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ να υπολογιζεται και να εμφανιζεται (χρησιμοποιωντας την εντολη ανακοινωση)η βαθμολογια Β μιας υποτιθεμενης ομαδας.Οι νικες και οι ισοπαλιες της ομαδας θα ειναι καθε φορα οι τιμες που θα εχουνε οι μεταβολεις ΝΙΚΕΣ και ΙΣΟΠΑΛΙΕΣ Η καθε ομαδα παιρνει 3 βαθμους για καθε νικη και 1 βαθμο για καθε ισοπαλια.(χρησιμοποιηστε και την εντολη ΚΑΝΕ)

Πλζζ οσο πιο γρηγορα μπορειτε.Αν δεν ξερετε την λυση βοηθηστε με οσο μπορειτε!!Ευχαριστω..Απομενουν μονο 2 μερες!!

Σε ποια γλώσσα πρέπει να γίνουν αυτά;;Αν είναι για ΓΛΩΣΣΑ,η διατυπωση μου φαίνεται πολύ περίεργη...Περισσότερο για Visual Basic μοιάζουν αυτά...Ας πούμε,πώς θα φτιάξω ''κουμπί'' στη ψευδογλώσσα!;

1ο:

Γράψε 'Δώσε r'
Διάβασε r
Γράψε '(1)ΜΗΚΟΣ (2)ΕΜΒΑΔΟΝ'
Αρχή_επανάληψης
Γράψε 'Επέλεξε 1/2'
Διάβασε α
Μέχρις_ότου α=1 ή α=2
Αν α=1 τοτε
κ<-2*3.14*r
Γράψε 'ΜΗΚΟΣ=',κ
αλλιώς
λ<-3.14*(r^2)
Γράψε 'ΕΜΒΑΔΟΝ=',l
Τέλος_αν

2ο:

Γράψε 'Δώσε ΝΙΚΕΣ'
Διάβασε νι
Γράψε 'Δώσε ΙΣΟΠΑΛΙΕΣ'
Διάβασε ισ
Γράψε 'ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ'
βαθ<-3*νι+ισ
Γράψε βαθ

Αυτά που έγραψα είναι τμήμα προγράμματος. Αν σου ζητάει να τα κάνεις σε αλγόριθμο, θα γράψεις :
Αλγοριθμος ονομα
εντολες...
Τελος ονομα
αλλά όπου γράφω Γραψε '....' εσύ θα βάλεις Εμφανισε "...."
Επίσης, αν την εντολή Αρχη_επαναληψης....Μεχρις_οτου δεν την ξέρεις ,απλά τις γραμμές 'Αρχη_επαναληψης' και 'Μέχρις_ότου α=1 ή α=2' αγνόησε τες.
Για οτιδήποτε απορίες, βοήθεια κτλ, email στο psarouni@hotmail.com
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

dimosthenisgeo

Νεοφερμένος

Ο dimosthenisgeo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 49 μηνύματα.
Εχουμε μια ασκηση για την Πληροφορικη.Η ασκηση ειναι στις ασκησεις ανακεφαλεωσης της πρωτης ενοτητας στη σελιδα 201.Ειναι η ασκηση 3 και λεει:Εστω οτι δεν διαθετουμε ρολοι,αλλα 2 κλεψυδρες,μια των 7 λεπτων και μια των 4.Πως μπορουμε να ξερουμε οτι περασαν 9 λεπτα:hmm::confused::/:;​
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blue_butterfly

Τιμώμενο Μέλος

Η Ριρίκα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 25,456 μηνύματα.
Έχω μια ιδέα αλλά ίσως είναι και μπούρδα δεν ξέρω. Τέλος πάντων ξεκινάμε κανονικά με την κλεψύδρα των 7 λεπτών την αφήνουμε εκεί να τρέχει και μόλις τελειώσει βάζουμε τη δεύτερη αλλά πριν τη βάλουμε την αφήνουμε ξέρεις ξαπλωτά σε ίσιο δάπεδο, αν το κάνουμε αυτό λογικά θα έχει την ίδια ποσότητα και στις δύο πλευρές της κλεψύδρας άρα από όποια πλευρά και αν την ξεκινήσεις μετά 2 λεπτά θα τρέχει η άμμος ή ό,τι άλλο είναι μέσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimosthenisgeo

Νεοφερμένος

Ο dimosthenisgeo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 49 μηνύματα.
ευχαριστω:)!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blue_butterfly

Τιμώμενο Μέλος

Η Ριρίκα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 25,456 μηνύματα.
Αν είπα μπούρδα συγνώμη.:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christina123

Δραστήριο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 699 μηνύματα.
καλησπερα.μια ερωτηση θελω να κανω. στο microworlds pro πως γινεται να γεμισουμε με χρωμα ενα σχημα;;π.χ ενα τετραγωνο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chanyeol

Νεοφερμένος

Η chanyeol αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογικών Εφαρμογών & Τεχνολογιών (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Έχω πρόβλημα στον αλγόριθμο που γράφω για το μάθημα της Πληροφορικής στη σχολή. Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει?
 

Guest 904911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλησπέρα chanyeol,
Θα σου συνιστούσα να γράψεις εδώ:
1) Τι έχεις να κάνεις.
2) Τι έχεις κάνει μέχρι στιγμής.
3) Τι πρόβλημα αντιμετωπίζεις / τι δε ξέρεις να κάνεις.
ώστε να σε βοηθήσουμε.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top