Δεν αντέχω άλλο

ioannaion

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ioannaion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 288 μηνύματα.
Ο πατέρας σου τι ακριβώς πρόβλημα έχει; Οταν λές τσακώνεστε για ανούσια πράγματα δηλαδή;


Μπορεί για παράδειγμα να τύχει να συζητήσουμε για ένα χαζό θέμα (πχ, τον καιρό), η άποψη μου να είναι αντίθετη από τη δική του, και γι αυτό το λόγο να μου φωνάζει και να με βρίζει, προκειμένου να επιβάλει το δικό του. Δεν ακούει! Θεωρεί πως έχει πάντα δίκιο.
 

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Μπορεί για παράδειγμα να τύχει να συζητήσουμε για ένα χαζό θέμα (πχ, τον καιρό), η άποψη μου να είναι αντίθετη από τη δική του, και γι αυτό το λόγο να μου φωνάζει και να με βρίζει, προκειμένου να επιβάλει το δικό του. Δεν ακούει! Θεωρεί πως έχει πάντα δίκιο.


Οσο πάνε οι σχέσεις των γονιών με τα παιδιά γίνονται και πιο προβληματικές τα τελευταία χρόνια.Μπορείς απο του χρόνου να ξεκινήσεις και κάποια μαθήματα σε φροντιστήρια για παιδιά δημοτικού ή γυμνασίου σαν έξτρα αμοιβή και συνέχισε να του τα τρώς τα λεφτά γιατί μόνο γι αυτό κάνει ο προβληματικός...
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Μπορεί για παράδειγμα να τύχει να συζητήσουμε για ένα χαζό θέμα (πχ, τον καιρό), η άποψη μου να είναι αντίθετη από τη δική του, και γι αυτό το λόγο να μου φωνάζει και να με βρίζει, προκειμένου να επιβάλει το δικό του. Δεν ακούει! Θεωρεί πως έχει πάντα δίκιο.

Για τα γκομενικά μιλάτε; Δεν θα ήθελα να σκεφτώ αντίδραση όταν για τον καιρό κάνει έτσι. :lol: :lol: Πού πιστεύεις οφείλεται η τόση απότομη αντίδραση σε όχι και τόσο ουσιώδη θέματα; Ποιο είναι ακριβώς το πλάνο σκέψης του για εσάς τα παιδιά του; Δεν θέλει όπως λες, να δουλέψεις κάπου έστω και μερικής απασχόλησης αλλά για τα μελλοντικά σχέδιά σας τι λέει; Σας έχει εμπιστοσύνη στις επιλογές που κάνετε; :hmm:

Δεν θα ήταν νομίζω ωραίο να βρεθεί λύση μόνο για μια προσωρινή περίοδο όσο σπουδάζεις και μετά τις σπουδές να σου κάνει τη ζωή μαύρη. Το έχεις σκεφτεί και αυτό το σενάριο; :ermm:

Οσο πάνε οι σχέσεις των γονιών με τα παιδιά γίνονται και πιο προβληματικές τα τελευταία χρόνια.

Το οποίο και αντανακλά στην γενικότερη φάση που περνά η Ελληνική κοινωνία. Αψυχολόγητη εικόνα. Οι περισσότεροι νεο-γονείς δεν έχουν ακριβή κατανόηση της σημασίας να κάνει κάποιος οικογένεια. Μια οι βλακείες των ΜΜΕ, των κοινωνικών δικτύων, η απουσία διαλόγου στο σπίτι με τα παιδιά τους, ο καταναλωτισμός ως μέσο γονικής εξάρτησης, ...δεν θέλει και πολύ.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Aπλά ξεκίνα να περνάς όσο περισσότερο χρόνο μπορείς εκτός σπιτιού για να μη μιζεριάζεις. Θες βόλτα στην Αθήνα (που είναι και πανέμορφη αυτή την εποχή), θες γυμναστική στο ΟΑΚΑ, θες άραγμα σε καμια βιβλιοθήκη και διάβασμα; Έχεις άπειρες επιλογές, άπειρο χρόνο, καμία υποχρέωση, εκμεταλλεύσου το.
 

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Είμαι φοιτήτρια (1ο έτος) στην Κρήτη, και είμαι από Αθήνα. Χθες ανέβηκα για να περάσω τα Χριστούγεννα με την οικογένεια μου.

Από την ώρα που πάτησα στο λιμάνι, μέχρι απόψε, η ψυχολογία μου είναι σε άθλια κατάσταση. Από το λύκειο ήθελα να φύγω από την Αθήνα, και γενικότερα από το σπίτι μου, γιατί ένιωθα πάντα μια καταπίεση.

Δεν ξέρω ειλικρινά πως θα την παλέψω εδώ πέρα μέχρι 3 Γενάρη που φεύγω. Αρχικά δεν έχω καθόλου φίλους εδώ πέρα. Από το σχολείο έχω κόψει επαφές με όλους. Μόνο με μια κοπέλα έχω επαφή και με αυτή πολύ λίγο.

Επιπλέον, με τον πατέρα μου έχω κάπως περίεργες σχέσεις, μονίμως τσακωνομαστε για ανούσια πράγματα, και πολλές φορές με προσβάλει. Ώρες ώρες δεν τον αντέχω.. Ειδικά τώρα που του είπα ότι ψάχνω δουλειά για το καλοκαίρι, με έχει τρελάνει στο δούλεμα.

Πως θα αντέξω 2 εβδομάδες;;

Προσπάθησε να το σκέφτεσαι όσο λιγότερο γίνεται. Μην δίνεις σημασία και θα περάσει ο καιρός.
 

ioannaion

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ioannaion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 288 μηνύματα.
Για τα γκομενικά μιλάτε; Δεν θα ήθελα να σκεφτώ αντίδραση όταν για τον καιρό κάνει έτσι. :lol: :lol: Πού πιστεύεις οφείλεται η τόση απότομη αντίδραση σε όχι και τόσο ουσιώδη θέματα; Ποιο είναι ακριβώς το πλάνο σκέψης του για εσάς τα παιδιά του; Δεν θέλει όπως λες, να δουλέψεις κάπου έστω και μερικής απασχόλησης αλλά για τα μελλοντικά σχέδιά σας τι λέει; Σας έχει εμπιστοσύνη στις επιλογές που κάνετε; :hmm:

Δεν θα ήταν νομίζω ωραίο να βρεθεί λύση μόνο για μια προσωρινή περίοδο όσο σπουδάζεις και μετά τις σπουδές να σου κάνει τη ζωή μαύρη. Το έχεις σκεφτεί και αυτό το σενάριο; :ermm:



Το οποίο και αντανακλά στην γενικότερη φάση που περνά η Ελληνική κοινωνία. Αψυχολόγητη εικόνα. Οι περισσότεροι νεο-γονείς δεν έχουν ακριβή κατανόηση της σημασίας να κάνει κάποιος οικογένεια. Μια οι βλακείες των ΜΜΕ, των κοινωνικών δικτύων, η απουσία διαλόγου στο σπίτι με τα παιδιά τους, ο καταναλωτισμός ως μέσο γονικής εξάρτησης, ...δεν θέλει και πολύ.

Φίλε nPb, δεν ξέρω τι να σου πρωτοπώ.. Ειλικρινά.. Έχω φτάσει 18 χρονών, και ακόμη δεν μπορώ να τον ψυχολογισω.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Φίλε nPb, δεν ξέρω τι να σου πρωτοπώ.. Ειλικρινά.. Έχω φτάσει 18 χρονών, και ακόμη δεν μπορώ να τον ψυχολογισω.

Ναι σίγουρα, η ψυχή ενός ανθρώπου είναι ένα βιβλίο χωρίς επίλογο. ;) Δηλαδή, σαν οικογένεια δεν μιλάτε ποτέ για "εσωτερικά" θέματα; Δεν έχετε το θάρρος να λέτε ο ένας τα μυστικά στον άλλο;
 

ioannaion

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ioannaion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 288 μηνύματα.
Ναι σίγουρα, η ψυχή ενός ανθρώπου είναι ένα βιβλίο χωρίς επίλογο. ;) Δηλαδή, σαν οικογένεια δεν μιλάτε ποτέ για "εσωτερικά" θέματα; Δεν έχετε το θάρρος να λέτε ο ένας τα μυστικά στον άλλο;


Τι εννοείς;
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Είμαι φοιτήτρια (1ο έτος) στην Κρήτη, και είμαι από Αθήνα. Χθες ανέβηκα για να περάσω τα Χριστούγεννα με την οικογένεια μου.

Από την ώρα που πάτησα στο λιμάνι, μέχρι απόψε, η ψυχολογία μου είναι σε άθλια κατάσταση. Από το λύκειο ήθελα να φύγω από την Αθήνα, και γενικότερα από το σπίτι μου, γιατί ένιωθα πάντα μια καταπίεση.

Δεν ξέρω ειλικρινά πως θα την παλέψω εδώ πέρα μέχρι 3 Γενάρη που φεύγω. Αρχικά δεν έχω καθόλου φίλους εδώ πέρα. Από το σχολείο έχω κόψει επαφές με όλους. Μόνο με μια κοπέλα έχω επαφή και με αυτή πολύ λίγο.

Επιπλέον, με τον πατέρα μου έχω κάπως περίεργες σχέσεις, μονίμως τσακωνομαστε για ανούσια πράγματα, και πολλές φορές με προσβάλει. Ώρες ώρες δεν τον αντέχω.. Ειδικά τώρα που του είπα ότι ψάχνω δουλειά για το καλοκαίρι, με έχει τρελάνει στο δούλεμα.

Πως θα αντέξω 2 εβδομάδες;;

Η λύση είναι απλή και δεν τρολλάρω σε αυτό που θα πω .
Ειρωνεύσου τον και εσύ. Εαν είσαι γενικά συναισθηματικός τύπος μπορείς να συνεχίσεις να είσαι . Ωστόσο ανέπτυξε ένα κάλυμμα με το οποίο θα αντιμετωπίζεις τους κακοπροαίρετους και θα φιλτράρεις αυτά που θα σου λένε . Και δυστυχώς κακοπροαίρετος μπορεί να είναι ακόμα και κάποιος απο την οικογένεια μας όπως στην περίπτωση σου. Δεν νομίζω απο πρόθεση βέβαια,αλλά ανεξάρτητα εαν υπάρχει κίνητρο ή όχι η κατάσταση σου δημιουργεί πρόβλημα . Μην προσπαθείς να βρεις την λογική σε όλους τους γύρω σου . Αυτό προϋποθέτει πρώτα οτι έχουν ξεκαθαρίσει τα δικά τους θέματα σε έναν μεγάλο βαθμό,και αρκετοί άνθρωποι δεν το έχουν κάνει αυτό,ακόμα και εαν μεγάλωσαν και άσπρισαν τα μαλλιά τους . Σε ένα περιβάλλον υπάρχουν πολλοί άνθρωποι που εκπέμπουν όλων των ειδών τις διαθέσεις με την στάση και την προσωπικότητα τους . Γίνε δέκτης των θετικών και μάθε να απορρίπτεις τις αρνητικές .

Σε κάθε περίπτωση Χριστούγεννα είναι,προσπάθησε να κάνεις πράγματα που σε ευχαριστούν και σε κάνουν να ξεχνιέσαι .Εστίασε στα θετικά του πατέρα σου παρά στα αρνητικά . Αντιμετώπισε τον με χιούμορ και αυτοσαρκασμό σε αρνητικά του σχόλια παρά άκρα σοβαρότητα . Ελπίζω να μην είναι τόσο ανυπόφορες οι ημέρες που ακολουθούν και να περάσεις όμορφα τις γιορτές σου . Καλά Χριστούγεννα :) .
 

ioannaion

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ioannaion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 288 μηνύματα.
Eννοώ να μιλάτε ανοιχτά σαν πατέρας και κόρη.

Η λύση είναι απλή και δεν τρολλάρω σε αυτό που θα πω .
Ειρωνεύσου τον και εσύ. Εαν είσαι γενικά συναισθηματικός τύπος μπορείς να συνεχίσεις να είσαι . Ωστόσο ανέπτυξε ένα κάλυμμα με το οποίο θα αντιμετωπίζεις τους κακοπροαίρετους και θα φιλτράρεις αυτά που θα σου λένε . Και δυστυχώς κακοπροαίρετος μπορεί να είναι ακόμα και κάποιος απο την οικογένεια μας όπως στην περίπτωση σου. Δεν νομίζω απο πρόθεση βέβαια,αλλά ανεξάρτητα εαν υπάρχει κίνητρο ή όχι η κατάσταση σου δημιουργεί πρόβλημα . Μην προσπαθείς να βρεις την λογική σε όλους τους γύρω σου . Αυτό προϋποθέτει πρώτα οτι έχουν ξεκαθαρίσει τα δικά τους θέματα σε έναν μεγάλο βαθμό,και αρκετοί άνθρωποι δεν το έχουν κάνει αυτό,ακόμα και εαν μεγάλωσαν και άσπρισαν τα μαλλιά τους . Σε ένα περιβάλλον υπάρχουν πολλοί άνθρωποι που εκπέμπουν όλων των ειδών τις διαθέσεις με την στάση και την προσωπικότητα τους . Γίνε δέκτης των θετικών και μάθε να απορρίπτεις τις αρνητικές .

Σε κάθε περίπτωση Χριστούγεννα είναι,προσπάθησε να κάνεις πράγματα που σε ευχαριστούν και σε κάνουν να ξεχνιέσαι .Εστίασε στα θετικά του πατέρα σου παρά στα αρνητικά . Αντιμετώπισε τον με χιούμορ και αυτοσαρκασμό σε αρνητικά του σχόλια παρά άκρα σοβαρότητα . Ελπίζω να μην είναι τόσο ανυπόφορες οι ημέρες που ακολουθούν και να περάσεις όμορφα τις γιορτές σου . Καλά Χριστούγεννα :) .

nPb, πολύ σπάνια. Έχουμε κυρίως τα τυπικά.

Samael, σε ευχαριστώ πολύ. ❤️ Δεν το σκέφτηκα έτσι να σου πω την αλήθεια.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
nPb, πολύ σπάνια. Έχουμε κυρίως τα τυπικά.

Samael, σε ευχαριστώ πολύ. ❤️ Δεν το σκέφτηκα έτσι να σου πω την αλήθεια.


Από τη στιγμή που έχετε τυπική επικοινωνία σαν γονιός-παιδί, τα πράγματα είναι κάπως δύσκολα. Όμως θα μπορούσες να προσπαθήσεις να γνωριστείτε καλύτερα, να μιλήσετε λίγο περισσότερο για διάφορα θέματα. Νομίζω ότι δεν γνωρίζεστε και επικρατεί λάθος ερμηνεία. :hmm:
 

GoddamnRight

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GoddamnRight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 339 μηνύματα.
Από τη στιγμή που έχετε τυπική επικοινωνία σαν γονιός-παιδί, τα πράγματα είναι κάπως δύσκολα. Όμως θα μπορούσες να προσπαθήσεις να γνωριστείτε καλύτερα, να μιλήσετε λίγο περισσότερο για διάφορα θέματα. Νομίζω ότι δεν γνωρίζεστε και επικρατεί λάθος ερμηνεία. :hmm:


That's some bad advice...
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,869 μηνύματα.
nPb, πολύ σπάνια. Έχουμε κυρίως τα τυπικά.
Γλυκό μου κοριτσάκι, αφού λες κι εσύ οτι οι σχέσεις σας είναι τυπικές και οτι ως πατέρας δε σε γνωρίζει ως άνθρωπο ούτε κι εσύ εκείνον, νομίζω οτι ήρθε η ώρα πια να σταματήσεις να καταβάλεις προσπάθεια να τον καταλάβεις και να σε καταλάβει. Γιατί; Γιατί δεν έχει πια σημασία. Είχε 18 χρόνια να ασχοληθεί και να δημιουργήσει με την κόρη του μια σχέση εμπιστοσύνης και αλληλοεκτίμησης και δεν τα εκμεταλλεύθηκε. Αυτό δε θα αλλάξει τώρα, ίσως αλλάξει χρόνια μετά όταν θα γεράσει και θα κάνει κάποια αναθεώρηση στη ζωή του. Εσύ ευτυχώς έφυγες από το σπίτι, ζεις τη ζωή σου, δημιούργησε δεσμούς φιλίας και αγάπης με ανθρώπους που εσύ επιλέγεις και σε εκτιμούν. Ο πατέρας ας μείνει για τώρα απλά πατέρας που ευγνωμονείς που σε βοήθησε και σού πρόσφερε, αλλά μακριά κι αγαπημένοι. Αυτές οι μέρες θα περάσουν, κάνε πράγματα που σού αρέσουν, δες ίσως κάποιον ξάδελφο - ξαδέλφη στην ηλικία σου, κάνε τις βόλτες σου και μην ασχολείσαι. Επίσης δεν υπάρχει λόγος να πεις οτι το καλοκαίρι θα δουλέψεις και να δίνεις αφορμή για σχόλια. Κάνε τη ζωή σου απλά.
 

ioannaion

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ioannaion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 288 μηνύματα.
Γλυκό μου κοριτσάκι, αφού λες κι εσύ οτι οι σχέσεις σας είναι τυπικές και οτι ως πατέρας δε σε γνωρίζει ως άνθρωπο ούτε κι εσύ εκείνον, νομίζω οτι ήρθε η ώρα πια να σταματήσεις να καταβάλεις προσπάθεια να τον καταλάβεις και να σε καταλάβει. Γιατί; Γιατί δεν έχει πια σημασία. Είχε 18 χρόνια να ασχοληθεί και να δημιουργήσει με την κόρη του μια σχέση εμπιστοσύνης και αλληλοεκτίμησης και δεν τα εκμεταλλεύθηκε. Αυτό δε θα αλλάξει τώρα, ίσως αλλάξει χρόνια μετά όταν θα γεράσει και θα κάνει κάποια αναθεώρηση στη ζωή του. Εσύ ευτυχώς έφυγες από το σπίτι, ζεις τη ζωή σου, δημιούργησε δεσμούς φιλίας και αγάπης με ανθρώπους που εσύ επιλέγεις και σε εκτιμούν. Ο πατέρας ας μείνει για τώρα απλά πατέρας που ευγνωμονείς που σε βοήθησε και σού πρόσφερε, αλλά μακριά κι αγαπημένοι. Αυτές οι μέρες θα περάσουν, κάνε πράγματα που σού αρέσουν, δες ίσως κάποιον ξάδελφο - ξαδέλφη στην ηλικία σου, κάνε τις βόλτες σου και μην ασχολείσαι. Επίσης δεν υπάρχει λόγος να πεις οτι το καλοκαίρι θα δουλέψεις και να δίνεις αφορμή για σχόλια. Κάνε τη ζωή σου απλά.


Ευχαριστώ.. ❤️
 

CiNeFiL

Διακεκριμένο μέλος

Η CiNeFiL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,229 μηνύματα.
Καταρχήν σας ευχαριστώ πολύ που αφιερώσατε χρόνο για να μου απαντήσετε. Θα επικεντρωθώ σε αυτά τα 3 μηνύματα. Λοιπόν, στο θέμα των φίλων, δεν μπορώ να τους μιλήσω (Δεν θέλω κι όλας). Δεν με συμπαθούν γενικά και δεν με έχουν σε εκτίμηση, για Χ,ψ λόγους, τους οποίους θεωρώ ανόητους.

Στο θέμα του πατέρα μου τώρα, ήταν πάντοτε ειρωνικός, επέβαλε πάντα το δικό του, και είναι υπερβολικά πολύ του φαίνεσθαι. Όχι μόνο σε εμένα, αλλά και στα αδέρφια μου. Όταν του είπα ότι ψάχνω δουλειά, πάει και μου λέει "όλοι ξέρουν πόσο καλά είμαστε οικονομικά, τι θα πει ο κόσμος αν δουν την κόρη μου να δουλεύει σερβιτόρα; Θα μας βγάλουν ότι δεν έχουμε να φάμε"... Τώρα τι του λες αυτού του ανθρώπου;

Και όχι, δεν μου το κρατάει μανιάτικο που δεν έγινα γιατρός, στο κάτω κάτω ποτέ δεν τον ένοιαζε τι ήθελα να κάνω στη ζωή μου. Πέρσι όταν έδινα, δεν ήξερε καν σε τι σχολή ήθελα να περάσω.

Έχω προσπαθήσει άπειρες φορές να φτιάξω τις σχέσεις μας, αλλά πραγματικά νιώθω ότι χάνω τον χρόνο μου. Δεν ακούει, επιβάλει πάντα το δικό του, και αν διαφωνισω για κάτι που είπε, μου φωνάζει και με βρίζει.

oh weell...γνωριμο πολυ

γενικα οσο γερνανε ηρεμουν, εισαι 18 και το αγχος τους τοτε χτυπαει κοκκινο σκουρο (πριν ειναι σκετο κοκκινο φωσφωριζε) και ειναι και λιγο τα αποθημενα τα δικα τους και λιγο το οτι εχουν φιλοδοξιες δικες τους για τα παιδια τους
υπομονη θελει, μεχρι να γκρεμιστουν
βασικα τα παρατανε, δηλαδη οταν θα φτασεις 20φευγα και θα εχει σηκωσει λευκη σημαια, παραδιδει τα οπλα και ειναι σε φαση οτι εκανα εκανα, mission failed (με μικρο εξαιρεσεις δεν γινονται και αλλοι ανθρωποι)
ως τοτε υπομονη, πολυ υπομονη, περνα χρονο μαζι τους αλλα οταν το θεμα παει προς κακη πλευρα την κανεις με ελαφρα ή το παιζεις τρελος
εγω τα χριστουγεννα εφευγα παντα οσο μπορουσα, οχι οτι αυτο ειναι και καλη λυση αλλα ενυγουει
συζητησε οσο μπορεις αν ειναι και τα αδελφια σου μαζι ακομα καλυτερα και ας μην ακουει αν παει να τσακωθει μην το συνεχιζεις
στο τελος κανε το δικο σου (οταν πρεπει, οχι αντιδραση για την αντιδραση, μεγα λαθος),μην επηρεαζεσαι απ'οτι θεωρεις παραλογο αν θες να δουλεψεις δουλεψε στην τελικη δεν μενεις καν μαζι τους δεν μπορει να επηρεασει την αποφαση σου με κανενα τροπο
επισης μολις εχεις φτιαξει μερικα πραγματα στη ζωη σου και εισαι ανεξαρτητη (σχετικα), αν δει οτι κουτσα στραβα στεκεσε στα ποδια σου εχεις παρει πραγματα στα σοβαρα, θα γκρινιαζει οκ αλλα δεν θα οριεται
μετα απο το τι θα πει ο κοσμος, θα παει στο αχ απετυχα ως πατερας και μετα στο να σε στηριζει με τα δεδομενα που εχει ενω γκρινιαζει αλλα ειναι ενα step καλο step
 

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Γεια σου,
Ξερω πως νιωθεις, ειναι κατι που εχω νιωσει κι εγω απο μικρη σε πολλες περιοδους της ζωης μου . Περα απο τη σχεση που εχεις με τον πατερα σου, περα απο το γεγονος οτι δεν εχεις φιλους εκει που εισαι (κι εμενα οι περισσοτεροι απο το λυκειο βαρετοι μου φαινοντουσαν) μπορει απλα να ειναι στοιχειο του χαρακτηρα σου και ειναι απολυτα οκ. Οπως ανεφερε καποιος εδω μεσα το κακο ειναι οτι πηγες ενω πραγματικα δεν ηθελες να πας και ναι μπορει να τους κακοφαινοταν αν δεν πηγαινες καθολου ή αν πηγαινες λιγες μερες αλλα οπως και να χει αυτη ειναι η πραγματικοτητα.
Δε νομιζω οτι εχω κατι ουσιαστικο να σου προτεινω , σιγουρα παντως θα σε απετρεπα απο το να καταναλωσεις υπερβολικα πολλα γλυκα και λιπαρες τροφες γιατι αν αισθανεσαι μια χαλια, αν τρως πολυ ανθυγιεινά θα αισθανθεις ακομα χειροτερα. Ισως μια καλη λυση , αν φυσικα εχεις την οικονομικη ανεση, θα ηταν ο ψυχολογος στο μελλον για να λυσεις καποια θεματα που σε προβληματιζουν.
 

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Οι λύσει που προτείνονται από τους περισσότερους είναι βραχυπρόθεσμες. Δεν νοείται άνθρωπος που να μην αγαπά τους γονείς του εκτός κι αν μιλάμε πια για πολύ βίαιες και τοξικές καταστάσεις που δεν νομίζω πως ισχύει εδώ. Επειδή λοιπόν η κοπέλα αγαπά τον πατέρα της αλλά αυτός προφανώς δεν ξέρει πως να της δείξει την δική του αγάπη και τρυφερότητα, είναι πλέον και δική της δουλειά να προσπαθήσει να φτιάξει την σχέση τους. Πιστεύω πως είσαι ακόμα στην φάση που δεν μπορείς να καταλάβεις την συμπεριφορά του πατέρα σου και απλώς θυμώνεις μαζί του. Λογικό και δεκτό, χρειάζεσαι τον χρόνο σου. Για πόσα Χριστούγεννα όμως θα αντέχεις απλά να πηγαίνεις πίσω και να κλείνεσαι στο δωμάτιό σου; Άκου την Εχέμυθη και βρες έναν ψυχολόγο για να σε βοηθήσει να δεις τα πράγματα όπως πραγματικά είναι.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top