Θα έπρεπε να νομιμοποιηθεί στην Ελλάδα το προσπέρασμα σχολικών τάξεων;

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,977 μηνύματα.

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Άρα όλοι οι επιστήμονες πήδηξαν τάξεις;

Η άρνηση του "οι μεγαλύτεροι επιστήμονες δεν πέρασαν τάξεις" δεν είναι "όλοι οι επιστήμονες πήδηξαν τάξεις". Κάποιοι επιστήμονες (και συγκεκριμένα, όπως τέθηκε εξαρχής από εσένα, οι μεγαλύτεροι) όντως πήδηξαν τάξεις και υπάρχουν πολλά παραδείγματα αν το ψάξεις. Καλώς ή κακώς δεν έχουμε όλοι τις ίδιες κλίσεις και κάποιοι μαθαίνουν χωρίς ιδιαίτερο κόπο αυτά που μπορεί να απαιτούν μεγάλη προσπάθεια από κάποιους άλλους. Κλάιν.
Εμένα ο μόνος μου ενδοιασμός έγκειται στο κατά πόσο ο σκοπός του σχολείου είναι μόνο η απόκτηση γνώσεων. (Θεωρώ ότι) είναι σημαντικό ένα παιδί να συναναστρέφεται συνομηλίκους του και να έχει σχετικές παρέες. Απ'την άλλη βέβαια ίσως κι αυτό να είναι δύσκολο στις (εξαιρετικά σπάνιες) περιπτώσεις που μιλάμε για μεγάλο νοητικό χάσμα.* Ειλικρινά, δεν ξέρω.

*Προφανώς αναφέρομαι στην σχολική ηλικία εδώ. Στο πανεπιστήμιο εννοείται ότι όποιος μπορεί να προχωρήσει πιο γρήγορα, ας προχωρήσει. Γελοία η αναφορά σε σελίδες. :P
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Άρα όλοι οι επιστήμονες πήδηξαν τάξεις;

Φώτη σύμφωνα με την ιστορία των επιστημών, οι μεγάλοι επιστήμονες και όχι αυτοί που εξέλιξαν προϋπάρχουσα θεωρία, συνήθως δεν έχουν κάνει σπουδές με την συμβατική έννοια επειδή ήταν απλά διάνοια. Η διάνοια κατ' εμέ είναι ένα χάρισμα της φύσης. Απλά υποκλίνομαι και τους θαυμάζω γιατί χάρη σ' αυτούς μπορώ να βελτιώσω τη ζωή μου. Ο Νεύτωνας για παράδειγμα επειδή είχε πιάσει πανώλη την περιοχή που ζούσε και το Παν.Cambridge έκλεισε, ο ίδιος έφτιαξε ένα προσωπικό πρόγραμμα μελέτης και σπούδασε μόνος του. Σε ηλικία 18 ετών έμαθε αρχαία Ελληνικά μόνος του και σήμερα βλέπεις οι περισσότεροι ψάχνουν για θέματα sos στα αρχαία για να περάσουν την τάξη. Ο Edison που ίδρυσε την General Electric και συναγωνιζόταν τον Φυσικό Tesla, δήλωνε εμπειροτέχνης φυσικός. Σήμερα και με διδακτορικό φυσικής και οι περισσότεροι ντουγάνια είναι. Θέλω να πω ότι όλα είναι σχετικά. Στην Ελλάδα αλλά και στην Αυστρία (φαντάζομαι και σε άλλες χώρες) έχουν αρκετές εμμονές με την ερμηνεία του κανονισμού και όλα ικανοποιούν τις ορέξεις διαφόρων γραφειοκρατών υπαλλήλων και όχι τις επιθυμίες όσων θέλουν να σπουδάζουν αυτό που θέλουν.

Στην Ελλάδα υπάρχει μια διαφορά. Επειδή η αξιοκρατία και η αποδοχή του καλύτερου από εμάς δεν είναι στο DNA του Έλληνα, αν το σύστημα επέτρεπε κάποιος μαθητής διάνοια να τελείωνε το σχολείο στα 12 έτη! οι υπόλοιποι συμμαθητές θα έβαζαν μέχρι και τον Trump να τελειώσουν το σχολείο στα 12. Το λόγο τον ξέρουν αυτοί. Είναι η δεύτερη εθνική κατάρα της χώρας (δηλαδή, γιατί εσύ ρε, και όχι εγώ, ξέρεις ποιος είμαι εγώ, ξέρεις ποιος είναι ο μπαμπάς μου, θα δεις τι θα πάθεις).
 

physicscrazy

Δραστήριο μέλος

Ο physicscrazy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 585 μηνύματα.
Αρχικά για ενημέρωση στο πανεπιστήμιο έχουμε 43 μαθήματα άρα έχουμε πιθανότητα 0% κάποιος να περάσει τα μαθήματα σε λιγότερο από 2 χρόνια καθώς αν πάρουμε το ΜΟ της ύλης (400 σελίδες) μιλάμε για 17.500 σελίδες.Πιθανοτητα να γνωρίζει και τις 17.500 σελίδες P=0 .Προσγειωση στην πραγματικότητα Νο1
Δηλαδη θες να μου πεις οτι ενας που παιρνει τυχιο στα 4 χρονια ξερει απεκω ολες αυτες τις σελιδες? ξεκαθαρος ειμαι: αν καποιος περασει ολα τα μαθηματα της σχολης του σε οποιοδηποτε χρονο ας παιρνει πτυχιο. Γτ να πρεπει να περιμενει 4 χρονια αν μπορει να το κανει σε 1, σε 2 η σε τρια? Ξεκαθαρη ερωτηση: Εστω οτι στη σχολη σου μπαινει καποιος και σε δυο χρονια περναει και τα 43 μαθηματα. Του δινεις πτυχιο η περιμενες να περασεουν αλλα δυο χρονια χωρις λογο? για εμενα η απαντηση ειναι πολυ ευκολα "του δινεις πτυχιο με τα μπουνια"

Αν ένα παιδί ξέρει την ύλη του λυκείου όπως λες απλά δεν πάει λύκειο(δεν είναι υποχρεωτικό) και πάει σε ένα πανεπιστήμιο στο εξωτερικό.

ΓΙΑΤΙ? γιατι η λυση να ειναι παντα "ας παει στο εξωτερικο"? δηλαδη να παει στι εξωτερικο να συνεισφερει εκει απο οτι εδω? αυτη ειναι η λυση που θεωρεις καλυτερη?
Οι εξετάσεις θα γίνονται από το σχολείο όπου η αξιοκρατία είναι υπό του μηδέν (δώρα σε καθηγητές,χαριστικοι βαθμοί,συμπάθειες κτλ).

δε διαφωνω σε αυτο. το ποια θα ειναι τα κριτηρια για να πηδηξει καποιος ταξεις, οπως επισης και ποιες θα ειναι εξετασεις ειναι θεμα συζητησης σιγουρα.
-Είναι στατιστικά αδύνατον ένας μαθητής να ξέρει από όλα τα μαθήματα όλη την ύλη 100% (εννοώ και από μαθήματα όπως η Ιστορία κτλ που είναι σημαντικά για τον άνθρωπο).

και ξαναρωτω: θες να μου πεις οτι οποιος περναει μια ταξη ξερει το 100% της υλης? εδω περνανε ατομα με 20αρια και δεν ξερουν τα βασικα. οχι, αν καποιος μπορει να αποδειξει με μια ανεξαρτητη διαδικασια οπως ειπες και εσυ, οτι ξερει την υλη σε ενα πολυ καλο βαθμο, και εχει ιδιαιτερη κλιση σε καποιον τομεα, να μπορει νε πηδηξει ταξεις. προφανως να ξερεις σε ικανοποιητικο βαθμο και την ιστορια, δεν ειπα ποτε να περασει καποιος ταξη επειδη ειναι πολυ καλος στα μαθηματικα (για παραδειγμα) χωρις να τον κρινουμε στη γλωσσα η στην ιστορια. ΑΛΛΑ οχι το 100%, κανεις δεν το κανει αυτο ουτως η αλλως
-Δεν νομίζω να κάνει την διαφορά αν ένας πάρει πτυχίο στα 20 η στα 22.Εχει 40 χρόνια έργασιας Μπροστά του χαλαρά για να αποδείξει ποιος είναι.

αυτο δεν ειναι ουτε δικη μου ουτε δικη σου δουλεια να το κρινεις. αυτα τα δυο χρονια ειναι χρονια απο τη ζωη καποιου. αν ησουν εσυ σε αυτη τη θεση εχεις καθε δικαιωμα να πεις οτι δε θες να τα κερδισεις αυτα τα χρονια. ο αλλος μπορει να θελει (εγω στη θεση του θα ηθελα)
-Έχεις δει πολλά παραδείγματα εσυ άτομα στον χώρο εργασίας να πηγαίνουν στην κορυφή τις κλίμακας κατευθείαν;Γιατί να γίνει αυτό στο σχολείο;

Σου εδειξα πανω ενα παραδειγμα. Θες και αλλο? ο ed witten ειναι ο μεγαλυτερος θεωρητικος φυσικος εν ζωη, πηρε το πτυχιο του στα 20. https://en.wikipedia.org/wiki/Edward_Witten
υπαρχουν και αλλοι σιγουρα αλλα νομιζω οτι καθενας μπορει να το καταλαβει πολυ ευκολα.

-Για να κλείσει η συζήτηση στην παιδική ηλικία η υποχρέωση του παιδιού είναι το σχολείο.Επισης είναι γέλιο που συζητάμε ένα τόσο ανούσιο ζήτημα όταν η Ελληνική εκπαίδευση δεν έχει λύσει όλα τα βασικά.

δυστυχως ενας απο τους λογους που η ελληνικη εκπαιδευση ειναι πολυ πισω, ειναι οτι υπαρχουν τετοιες γραφειοκρατικες δυσκαμψιες σε αυτην. "η υποχρεωση του παιδιου ειναι το σχολειο". τετοιες γενικες γραφικοτητες ειναι επικινδυνες. ποιου παιδιου? και ποιο σχολειο ακριβως ειναι υποχρεωση του? του παιδιου που ειναι τοπ 1% ειναι υποχρεωση το ελληνικο σχολειο? απο που και ως που? για να τον κρατησουμε πισω επειδη δεν μπορουμε να δεχτουμε οτι καποιοι ισως ειναι πιο ταλαντουχοιαπο εμας?
-Συμπέρασμα:Αν υπάρχει κάποιος μαθητής που να ξέρει τα ΠΑΝΤΑ (και εννοώ από όλα τα μαθήματα και ολα τα γεγονότα )χωρίς να τα έχει κάνει και εφόσον τα γραπτά ελεγχθούν από έγκυρο οργανισμό και όχι από το τοπικό σχολείο,τότε τα ξαναλέμε.Προς το παρόν αν προσγειωθούμε στην πραγματικότητα και ο κάθε τεμπέλης που θέλει να περνάει τάξεις έτσι να κάτσει να διαβάσει (σίγουρα θα είναι χρήσιμος στην υπόλοιπη τάξη και σίγουρα υπάρχουν πράγματα που δεν γνωρίζει).Ειναι το τελευταίο πρόβλημα του ελληνικού συστήματος.

ολα αυτα τα απαντησα ηδη. παντως οσον αφορα τον ανεξαρτητο οργανισμο δε διαφωνω
-Ένα κτήριο το κτίζεις όροφο όροφο.Οι μεγαλύτεροι επιστήμονες του κόσμου πήγαν κανονικά και σχολείο και πανεπιστήμιο δεν πήδηξαν τάξεις.

εδω υπαρχει προβλημα. πραγματικα χωρις να θελω να σε προσβαλλω καθολου, αλλα εδω φαινεσαι μαλλον μη γνωστης. σου εδειξα ενα παραδειγμα που αυτο που λες δεν ισχυει, πριν κανεις αυτη τη δηλωση. ο npb σου ειπε για το νευτωνα. σου εδειξα και αλλο παραδειγμα. ελπιζω μετα απο αυτα να μαθεις οτι αυτο που εγραψες ειναι λαθος
-Όλα αυτά φιλικά!!!Δεν έχω κάτι μαζί σου φίλε!

για να μη φανω κακος, ουτε εγω σε ξερω αρα δε λεω κατι εχθρικα.

Στην Ελλάδα υπάρχει μια διαφορά. Επειδή η αξιοκρατία και η αποδοχή του καλύτερου από εμάς δεν είναι στο DNA του Έλληνα, αν το σύστημα επέτρεπε κάποιος μαθητής διάνοια να τελείωνε το σχολείο στα 12 έτη! οι υπόλοιποι συμμαθητές θα έβαζαν μέχρι και τον Trump να τελειώσουν το σχολείο στα 12. Το λόγο τον ξέρουν αυτοί. Είναι η δεύτερη εθνική κατάρα της χώρας (δηλαδή, γιατί εσύ ρε, και όχι εγώ, ξέρεις ποιος είμαι εγώ, ξέρεις ποιος είναι ο μπαμπάς μου, θα δεις τι θα πάθεις).
δυστυχως npb εχεις δικιο. και αυτη η αποψη εχει εμποτιστει στην κουλτουρα των ελληνων
 
Τελευταία επεξεργασία:

Resaldis

Δραστήριο μέλος

Ο Resaldis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 784 μηνύματα.
Ξεκάθαρα πρόκειται για ένα χαρισματικό μαθητή,
οι έννοιες δε «χάρισμα» και «ταλέντο» θα πρέπει να συμπεριλάβουν τον αθλητισμό και τις τέχνες.
To CTY Greece του Anatolia College αποτελεί τον κύριο φορέα για την εκπαίδευση των χαρισματικών και ταλαντούχων μαθητών στην Ελλάδα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Όχι απαραίτητα resaldis. Ξέρω παιδιά από απλά δημόσια σχολεία που έχουν γίνει καθηγητές Πανεπιστημίου σε κορυφαία Πανεπιστήμια του εξωτερικού. Σε διάφορα events που βλέπω τα διάφορα Κολέγια απλά διαφημίζουν τις παροχές τους (και καλά κάνουν) χωρίς να σημαίνει ότι όσοι φοιτούν εκεί είναι ή γίνονται διάνοιες.

δυστυχως npb εχεις δικιο. και αυτη η αποψη εχει εμποτιστει στην κουλτουρα των ελληνων

Αυτό που με ενοχλεί είναι ότι τελευταία επειδή θα φύγω στο εξωτερικό για να εργαστώ εισπράττω κακοήθεις ερωτήσεις κουτοπεριέργειας, σχόλια κλπ από ανθρώπους του ευρύτερου περιβάλλοντος χωρίς να καταλαβαίνω την αιτία. Ξέρω ότι από πίσω μου λαμβάνω μειωτικά σχόλια επειδή παίζει πολύ η κασέτα για το brain drain και τα διάφορα τσιτάτα γύρω από αυτό. Επιτυχημένος με βάση ποια κριτήρια ορίζεται κάποιος; Γιατί πρέπει πάντα να ικανοποιούμε την τέρψη του περίγυρου; :hmm:
 
Τελευταία επεξεργασία:

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Εντελώς off-topic, αλλά τράβα nPb εξωτερικό και γύρνα μετά με το πρόγραμμα των 3κ ευρώ το μήνα. Και άσε τους άλλους να κράζουν. Αν μπορούν ας το κάνουν και αυτοί, τα γατάκια.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,977 μηνύματα.
Εντελώς off-topic, αλλά τράβα nPb εξωτερικό και γύρνα μετά με το πρόγραμμα των 3κ ευρώ το μήνα. Και άσε τους άλλους να κράζουν. Αν μπορούν ας το κάνουν και αυτοί, τα γατάκια.


Όταν ο NPb είναι πετυχημένος καθηγητής στην Σουηδία (σε λιγους μηνες) αυτοί που τον κράζουν θα μοιράζουν φυλλάδια!!!
 

harry akritas

Διάσημο μέλος

Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,099 μηνύματα.
Εντελώς off-topic, αλλά τράβα nPb εξωτερικό και γύρνα μετά με το πρόγραμμα των 3κ ευρώ το μήνα. Και άσε τους άλλους να κράζουν. Αν μπορούν ας το κάνουν και αυτοί, τα γατάκια.

Για 1, άντε 2 χρόνια και μετά welcome to Greece. Από τα πιο ηλίθια μέτρα της κυβέρνησης, κανένας σοβαρός επαγγελματίας δεν θα ξεπουλήσει την καριέρα του για 3 χιλιάρικα.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Εντελώς off-topic, αλλά τράβα nPb εξωτερικό και γύρνα μετά με το πρόγραμμα των 3κ ευρώ το μήνα. Και άσε τους άλλους να κράζουν. Αν μπορούν ας το κάνουν και αυτοί, τα γατάκια.

Δεν υπάρχει εξασφαλισμένη θέση. Από όσο ξέρω, θα πρέπει να υποβάλλω αίτηση για να μπω σε λίστα με τους rebrainers και διόλου απίθανο, απόφοιτους Ελληνικών Πανεπιστημίων (νέες σταθερές προσαυξήσεις ανά έτος) συν τους κομματικούς αποφοίτους που θα είναι στις πρώτες θέσεις (οι πιασμένες θέσεις πριν την γέννησή τους). Δηλαδή, πιο εύκολα μπορώ να εργαστώ στις ΗΠΑ για να καθαρίζω την τουαλέτα του Πλανητάρχη.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top