Ναυτιλιακών Σπουδών ΠΑ.ΠΕΙ.

ChrisFromGreece

Νεοφερμένος

Ο ChrisFromGreece αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Φίλες και φίλοι αναγνώστες του φόρουμ,

Για αρκετά χρόνια διαβάζω τις συζητήσεις σας, χωρίς όμως ποτέ έως τώρα να έχω συνεισφέρει σε αυτές. Οι συμβουλές σας – και η κοινοποίηση των ανησυχιών σας – υπήρξαν πολύτιμες, ιδιαιτέρως όταν ήταν η δική μου σειρά να εξεταστώ πανελλαδικώς.

Σήμερα, πιστεύω πως έχω να μοιρασθώ κάτι μαζί σας. Αισίως, με την ανακοίνωση των αποτελεσμάτων αυτής, της τελευταίας εξεταστικής, είμαι απόφοιτός του Τμήματος Ναυτιλιακών Σπουδών του Πανεπιστημίου Πειραιώς.

Με αυτή μου την ιδιότητα απευθύνομαι σήμερα σε εσάς ευρύτερα. Ειδικά όμως, απευθύνομαι σε όσους μαθητές σκέφτονται να φοιτήσουν στη Σχολή ως οι επόμενοι πρωτοετείς φοιτητές.

Θα ήμουν διαθέσιμος, με χαρά και ειλικρίνεια, να απαντήσω στις ερωτήσεις σας αναφορικά με τη Σχολή, τις σπουδές μας και τον χώρο της Ναυτιλίας γενικότερα.​
Kαλησπερα φιλε μου,Εγώ θα ήθελα να σε ρωτήσω μια γενική απόψη για το πανεπιστήμιο γιατί ειναι πολύ πιθανό να πέρασω στο τμήμα οργάνωσης και διοικησης
 

Pierre Bezukhov

Νεοφερμένος

Ο Pierre Bezukhov αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Kαλησπερα φιλε μου,Εγώ θα ήθελα να σε ρωτήσω μια γενική απόψη για το πανεπιστήμιο γιατί ειναι πολύ πιθανό να πέρασω στο τμήμα οργάνωσης και διοικησης
Chris,

Ομολογουμένως, δεν είμαι ο πλέον ειδικός για να σου δώσω λεπτομέρειες για το Τμήμα Οργάνωσης και Διοίκησης του Πειραιά. Από όσο γνωρίζω τα μαθήματα του Τμήματος που σε ενδιαφέρει πραγματοποιούνται κυρίως στο κεντρικό κτήριο του Πανεπιστημίου.

Κατά κύριο λόγο, το Πανεπιστήμιο Πειραιά δεν έχει φασαρίες και εντάσεις, ενώ ο υλικοτεχνικός του εξοπλισμός είναι ικανοποιητικός σε αριθμό και σε ποιότητα. Χωρίς να είναι πάντα αληθές δυστυχώς, οι γραμματείες (υπηρεσίες) του ΠΑ.ΠΕΙ είναι συνήθως αρκετά εξυπηρετικές. Επίσης, λόγω του ότι βρίσκεσαι μέσα στην πόλη, ό,τι χρειαστείς υπάρχει δίπλα σου.

Βιβλία θα πάρεις από το ίδιο το Πανεπιστήμιο (με εξαίρεση ίσως κάποια συγγράμματα), αντί να χρειάζεται να γυρίσεις όλη την Αθήνα – πράγμα που δεν βολεύει αρκετούς φοιτητές. Συνάμα, το Πανεπιστήμιο πραγματοποιεί με αρκετή σοβαρότητα την πρακτική άσκηση. Κατά συνέπεια, δεν θα είναι παράξενο τελειώνοντας να έχεις ήδη ξεκινήσει τη σταδιοδρομία σου.

Όπως κάθε Πανεπιστήμιο έτσι και του Πειραιά πάσχει από όσα ταλανίζουν την Ελληνική Ανώτατη Εκπαίδευση: αδιαφορία, έλλειψη καθαριότητας, παρατάξεις, αργή απόκριση σε αλλαγές, πενιχρό ερευνητικό έργο. Μην σε αποθαρρύνουν αυτά όμως – αυτή είναι η κατάσταση στην πλειοψηφία των ιδρυμάτων. Κάνε όσα περισσότερα μπορείς, όσο καλύτερα μπορείς.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,972 μηνύματα.
Chris,

Ομολογουμένως, δεν είμαι ο πλέον ειδικός για να σου δώσω λεπτομέρειες για το Τμήμα Οργάνωσης και Διοίκησης του Πειραιά. Από όσο γνωρίζω τα μαθήματα του Τμήματος που σε ενδιαφέρει πραγματοποιούνται κυρίως στο κεντρικό κτήριο του Πανεπιστημίου.

Κατά κύριο λόγο, το Πανεπιστήμιο Πειραιά δεν έχει φασαρίες και εντάσεις, ενώ ο υλικοτεχνικός του εξοπλισμός είναι ικανοποιητικός σε αριθμό και σε ποιότητα. Χωρίς να είναι πάντα αληθές δυστυχώς, οι γραμματείες (υπηρεσίες) του ΠΑ.ΠΕΙ είναι συνήθως αρκετά εξυπηρετικές. Επίσης, λόγω του ότι βρίσκεσαι μέσα στην πόλη, ό,τι χρειαστείς υπάρχει δίπλα σου.

Βιβλία θα πάρεις από το ίδιο το Πανεπιστήμιο (με εξαίρεση ίσως κάποια συγγράμματα), αντί να χρειάζεται να γυρίσεις όλη την Αθήνα – πράγμα που δεν βολεύει αρκετούς φοιτητές. Συνάμα, το Πανεπιστήμιο πραγματοποιεί με αρκετή σοβαρότητα την πρακτική άσκηση. Κατά συνέπεια, δεν θα είναι παράξενο τελειώνοντας να έχεις ήδη ξεκινήσει τη σταδιοδρομία σου.

Όπως κάθε Πανεπιστήμιο έτσι και του Πειραιά πάσχει από όσα ταλανίζουν την Ελληνική Ανώτατη Εκπαίδευση: αδιαφορία, έλλειψη καθαριότητας, παρατάξεις, αργή απόκριση σε αλλαγές, πενιχρό ερευνητικό έργο. Μην σε αποθαρρύνουν αυτά όμως – αυτή είναι η κατάσταση στην πλειοψηφία των ιδρυμάτων. Κάνε όσα περισσότερα μπορείς, όσο καλύτερα μπορείς.


Πολύ ευγενικό αυτό που κανείς!Ευχαριστουμε πολύ.
 

Αλκης Κ.

Δραστήριο μέλος

Ο Αλκης Κ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 630 μηνύματα.
Chris,

Ομολογουμένως, δεν είμαι ο πλέον ειδικός για να σου δώσω λεπτομέρειες για το Τμήμα Οργάνωσης και Διοίκησης του Πειραιά. Από όσο γνωρίζω τα μαθήματα του Τμήματος που σε ενδιαφέρει πραγματοποιούνται κυρίως στο κεντρικό κτήριο του Πανεπιστημίου.

Κατά κύριο λόγο, το Πανεπιστήμιο Πειραιά δεν έχει φασαρίες και εντάσεις, ενώ ο υλικοτεχνικός του εξοπλισμός είναι ικανοποιητικός σε αριθμό και σε ποιότητα. Χωρίς να είναι πάντα αληθές δυστυχώς, οι γραμματείες (υπηρεσίες) του ΠΑ.ΠΕΙ είναι συνήθως αρκετά εξυπηρετικές. Επίσης, λόγω του ότι βρίσκεσαι μέσα στην πόλη, ό,τι χρειαστείς υπάρχει δίπλα σου.

Βιβλία θα πάρεις από το ίδιο το Πανεπιστήμιο (με εξαίρεση ίσως κάποια συγγράμματα), αντί να χρειάζεται να γυρίσεις όλη την Αθήνα – πράγμα που δεν βολεύει αρκετούς φοιτητές. Συνάμα, το Πανεπιστήμιο πραγματοποιεί με αρκετή σοβαρότητα την πρακτική άσκηση. Κατά συνέπεια, δεν θα είναι παράξενο τελειώνοντας να έχεις ήδη ξεκινήσει τη σταδιοδρομία σου.

Όπως κάθε Πανεπιστήμιο έτσι και του Πειραιά πάσχει από όσα ταλανίζουν την Ελληνική Ανώτατη Εκπαίδευση: αδιαφορία, έλλειψη καθαριότητας, παρατάξεις, αργή απόκριση σε αλλαγές, πενιχρό ερευνητικό έργο. Μην σε αποθαρρύνουν αυτά όμως – αυτή είναι η κατάσταση στην πλειοψηφία των ιδρυμάτων. Κάνε όσα περισσότερα μπορείς, όσο καλύτερα μπορείς.

Ξέχασες το σημαντικότερο.Οτι βρίσκεται στην ομορφότερη πόλη.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top