Μοριακή βιολογία ή νοσηλευτικη;

Lydiaa19

Νεοφερμένος

Η Lydiaa19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γεια σας έδωσα φέτος πανελλήνιες για δεύτερη χρονιά με στόχο την ιατρική αλλά δεν κατάφερα να συγκεντρώσω τα μόρια που χρειάζονται επομένως τώρα βρίσκομαι σε αδιέξοδο. Είμαι ανάμεσα στις σχολές νοσηλευτική ΕΚΠΑ και μοριακή βιολογία και γενετική στην Αλεξανδρούπολη. Θέλω αφού τελειώσω οποιαδήποτε σχολή περάσω να δώσω κατατακτήριες για ιατρική. Όμως δεν ξέρω ποιά από τις δυο να διαλέξω εσεις τι μου προτείνετε; Έχω ακούσει πως οι κατατακτήριες στην Αλεξανδρούπολη είναι πιο εύκολες και αν σπούδασω εκεί οι καθηγητές βοηθάνε. Από την άλλη η νοσηλευτική είναι πιο κοντά σε αυτό που μου αρέσει και η σχολή έχει περισσότερα ενδιαφέροντα μαθήματα για εμένα. Αν γίνει κάτι και δεν μπορέσω να περάσω ούτε με κατατακτήριες ιατρική πιστεύω ότι η μοριακή βιολογία μου δίνει περισσότερες επιλογές να ασχοληθώ με θέματα όπως μελέτη ασθενειών κλπ σε σχέση με τη νοσηλευτική που είναι μονόδρομος.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 336742

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το επάγγελμα του νοσηλευτή είναι πιο κοντά στο επάγγελμα του γιατρού απ'ότι του βιολόγου πάντως...

Edit: Όπως και να 'χει, γνώμη μου είναι άμα όπως λες σου αρέσει πιο πολύ η νοσηλευτική, πήγαινε εκεί και βλέπεις μετά, δεν έχει νόημα από τώρα να σκέφτεσαι τι θα κάνεις (στην καλύτερη) σε 4 χρόνια.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

adonman

Νεοφερμένος

Ο Αντώνης Μανασσής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Λοιπόν, κατ' αρχάς να ξέρεις ότι όντως η νοσηλευτική ως επάγγελμα είναι πολύ πιο κοντά στην ιατρική, εν σχέσει με τη βιολογία που δεν έχει καμία σχέση (άλλο η έρευνα και άλλο να δουλεύεις στον κλινικό χώρο ως νοσηλευτής). Το εάν πιστεύεις ότι σου αξίζει να γίνεις νοσηλευτής είναι άλλη υπόθεση και δε θα το σχολιάσω για να μη παρεξηγηθώ.

Μπορώ να σου πω με σιγουριά ότι το βιολογικό (γτ η μοριακή βιολογία σε αυτό το χώρο εντάσσεται) σου δίνει ένα καλύτερο background για να δώσεις κατατακτήριες. Μη περιμένεις να σε βοηθήσει κανένας σε αυτό, εκτός αν ο μπαμπάς είναι καθηγητής στην αντίστοιχη ιατρική. Η νοσηλευτική θα σου δώσει ένα καλύτερο background για μέσα στην σχολή, ωστόσο, αυτό θα σε αφορά μόνο εάν περάσεις.

Θα πρέπει όμως να σκεφτείς πολύ σοβαρά τι θα έκανες αν δε περνούσες τις κατατακτήριες. Αυτό που θα επιλέξεις θα πρέπει να είσαι διατεθειμένος να το ασκήσεις επαγγελματικά ως δεύτερη επιλογή.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top