Μετεγγραφή στο 5ο έτος;

GiwrgosLxs

Νεοφερμένος

Ο GiwrgosLxs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Κοινωνιολογίας Παντείου. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους
Είμαι φοιτητής του τμήματος κοινωνιολογίας στο Πανεπιστήμιο Αιγαίου. Μέχρι πρότινος ήμουν φοιτητής εξ αποστάσεως. Δηλαδή πήγαινα στις εξεταστικές και περνούσα μαθήματα. Έχω περάσει 17 μαθήματα. Από Σεπτέμβρη όμως πρέπει να βρίσκομαι στην Μυτιλήνη υποχρεωτικά για την παρακολούθηση των τεσσάρων υποχρεωτικών σεμιναρίων της σχολής μου. Το πρόβλημα είναι ότι πριν λίγο καιρό μου διαγνωσθεί ένα σοβαρό πρόβλημα υγείας. Η ερώτηση μου είναι: μπορώ να κάνω αίτηση μετεγγραφής αν περάσω από επιτροπή των ΚΕΠΑ και μου δώσουν το 67%; Ή επειδή έχω υπερβεί τα 4 έτη που είναι η σχολή μου δεν έχω πλέον το δικαίωμα; Έχω ρωτήσει αλλά δεν έχω λάβει ξεκάθαρη απάντηση!!! Θα μου πείτε "κάνε λίγο υπομονή και μείνε στην σχολή σου μέχρι να τελειώσεις". Στην προκειμένη περίπτωση όμως είναι δύσκολο έως ακατόρθωτο. Προτιμώ δηλαδή να κινήσω διαδικασίες για μετεγγραφή στη σχολή της Παντείου και να ξεκινήσω σχεδόν απ' την αρχή, παρά να φύγω για Μυτιλήνη. Καθαρά από ιατρικής πλευράς γιατί με παρακολουθούν σε πανεπιστημιακό νοσοκομείο και κάνω κάποιες θεραπείες κάθε μήνα!! Και φυσικά για ψυχολογικούς επίσης λόγους!!! Όποιος γνωρίζει επ ακριβώς τί ισχύει ας με ενημερώσει το συντομότερο. Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν ξέρω αν έχει κάποια διαφορά η κατηγορία ή η σχολή σου, πάντως ξέρω άτομα που πήραν μετεγγραφή στο 5ο(και σε μεγαλύτερο) έτος, οπότε υποθέτω κι εσύ θα μπορείς.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν έχεις πάρει ξακάθαρη απάντηση επειδή αυτή η περίπτωση δεν αναφέρεται ευκρινώς στις σχετικές εγκυκλίους. Προσωπική μου εκτίμηση είναι ότι αφού διαγνώστηκες πρόσφατα (έχει σημασία το πρόσφατα) με σοβαρό πρόβλημα υγείας, δικαιούσαι μετεγγραφής. Θα πρέπει να ακολουθήσεις τη διαδικασία της κατ΄εξαίρεση μετεγγραφής (https://www.minedu.gov.gr/aei-9/met...ovoli-aitiseon-gia-kat-eksairesi-meteggrafi-3). Δες τις αναρτήσεις μου 755 και 757 στη σελ. 31 του θέματος "Τα πάντα για τις μετεγγραφές". Ξεκίνησε από τώρα να ετοιμάζεις τα χαρτιά σου (επειδή κάνουν αρκετό χρόνο να βγουν) ώστε τον Οκτώβριο να τα έχεις έτοιμα και να κάνεις την αίτηση.
 

GiwrgosLxs

Νεοφερμένος

Ο GiwrgosLxs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Κοινωνιολογίας Παντείου. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ για την καθοδήγηση. Φαίνεται να γνωρίζεις αρκετά το τί ισχύει κάθε χρόνο με τις μετεγγραφές. Εγώ να τα μαζέψω τα δικαιολογητικά, αλλά μην περάσω τσάμπα την όλη ταλαιπωρία και στο τέλος μην έχω δικαίωμα αίτησης. Όπως και να έχει θα το ψάξω και θα το κυνηγήσω γιατί είναι θέμα υγείας. Αν γνωρίζεις οτιδήποτε άλλο, διαβάσεις ή ακούσεις κάτι σχετικό ενημέρωσε με!!! Ευχαριστώ και πάλι
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν μπορώ να σε διαβεβαιώσω ότι δεν θα περάσεις τσάμπα την όλη ταλαιπωρία (όπως και κανένας δεν θα μπορέσει να το κάνει) αλλά όπως σου είπα και παραπάνω, προσωπική μου εκτίμηση είναι ότι μπορείς να διεκδικήσεις τη μετεγγραφή σου. Δικαίωμα αίτησης έχουν όλοι! Ακόμα και αν κάποιος δεν δικαιούται μετεγγραφή, μπορεί να κάνει την αίτηση και να του απαντήσουν τεκμηριώνοντας τους λόγους της απόρριψής της. Οπότε καλά θα κάνεις να ξεκινήσεις τη διαδικασία έτσι ώστε να έχεις έτοιμα όλα τα δικαιολογητικά για να τα καταθέσεις μαζί με την αίτηση της κατ΄εξαίρεση μετεγγραφής τον Οκτώβριο που θα βγει η σχετική εγκύκλιος.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Γιατί οι μετεγγραφές δεν γίνονται σε κανένα σοβαρό ιστορικό Πανεπιστήμιο της Ευρώπης; Εκείνα δεν τα γέννησε μάνα; Φύτρωσαν;
 

GiwrgosLxs

Νεοφερμένος

Ο GiwrgosLxs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Κοινωνιολογίας Παντείου. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Δεν μπορώ να σε διαβεβαιώσω ότι δεν θα περάσεις τσάμπα την όλη ταλαιπωρία (όπως και κανένας δεν θα μπορέσει να το κάνει) αλλά όπως σου είπα και παραπάνω, προσωπική μου εκτίμηση είναι ότι μπορείς να διεκδικήσεις τη μετεγγραφή σου. Δικαίωμα αίτησης έχουν όλοι! Ακόμα και αν κάποιος δεν δικαιούται μετεγγραφή, μπορεί να κάνει την αίτηση και να του απαντήσουν τεκμηριώνοντας τους λόγους της απόρριψής της. Οπότε καλά θα κάνεις να ξεκινήσεις τη διαδικασία έτσι ώστε να έχεις έτοιμα όλα τα δικαιολογητικά για να τα καταθέσεις μαζί με την αίτηση της κατ΄εξαίρεση μετεγγραφής τον Οκτώβριο που θα βγει η σχετική εγκύκλιος.

Μόλις είδα ότι στο περσινό σύστημα είχε αυτήν την σημείωση:
Το παρόν σύστημα αφορά φοιτητές των ΑΕΙ και των Ανωτάτων Εκκλησιαστικών Ακαδημιών, που δεν έχουν εξαντλήσει τα προβλεπόμενα εξάμηνα του κύκλου σπουδών στο Tμήμα φοίτησής τους και έχουν αναπηρία ψυχική, σωματική ή διανοητική μεγαλύτερη ή ίση από 67% πιστοποιημένη από ΚΕΠΑ ή πάσχουν από τις αναφερομένες στο παράρτημα της υπ'αριθμ. Φ.151/17897/Β6/2014 (Β'358) ΚΥΑ παθήσεις.
Άρα, μήπως είναι άσκοπο όλο αυτό;

Εκτός κι αν δεν αφορά τις κατ εξαίρεση μετεγγραφές!!! Τι να πω ρε παιδιά δεν ξέρω, έχω αγχωθει απίστευτα πολυ
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μόλις είδα ότι στο περσινό σύστημα είχε αυτήν την σημείωση:
Το παρόν σύστημα αφορά φοιτητές των ΑΕΙ και των Ανωτάτων Εκκλησιαστικών Ακαδημιών, που δεν έχουν εξαντλήσει τα προβλεπόμενα εξάμηνα του κύκλου σπουδών στο Tμήμα φοίτησής τους και έχουν αναπηρία ψυχική, σωματική ή διανοητική μεγαλύτερη ή ίση από 67% πιστοποιημένη από ΚΕΠΑ ή πάσχουν από τις αναφερομένες στο παράρτημα της υπ'αριθμ. Φ.151/17897/Β6/2014 (Β'358) ΚΥΑ παθήσεις.
Άρα, μήπως είναι άσκοπο όλο αυτό;

Εκτός κι αν δεν αφορά τις κατ εξαίρεση μετεγγραφές!!! Τι να πω ρε παιδιά δεν ξέρω, έχω αγχωθει απίστευτα πολυ

Αυτά που γράφεις παραπάνω αφορούν τους υποψηφίους που πάσχουν από σοβαρές παθήσεις και έχουν δικαίωμα πρόσβασης στην τριτοβάθμια εκπαίδευση χωρίς εξετάσεις με κριτήριο το βαθμό απολυτηρίου τους και σε ποσοστό 5% καθ’ υπέρβαση του αριθμού εισακτέων. Αυτή είναι μια άλλη κατηγορία και καμία σχέση δεν έχει με τις κατ΄εξαίρεση μετεγγραφές. Και πάλι σου λέω ότι κανείς δεν μπορεί να σε διαβεβαιώσει ότι θα πάρεις τη μετεγγραφή αλλά σίγουρα δεν είναι άσκοπο να προσπαθήσεις. Αφού λες ότι είναι δύσκολο έως ακατόρθωτο να ολοκληρώσεις τις σπουδές σου στην Μυτιλήνη, αυτή είναι η μόνη σου επιλογή να πάρεις μετεγγραφή. Δεν χρειάζεται να έχεις τόσο πολύ άγχος! Προσπάθησε να ηρεμήσεις γιατί οι διαδικασίες αυτές προχωρούν αργά και πρέπει να έχεις πολλή υπομονή μέχρι να βγουν τα αποτελέσματα. Εσύ από την πλευρά σου θα κάνεις αυτό που πρέπει και από εκεί και πέρα ο,τι είναι να γίνει, θα γίνει!
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top