Προγραμματισμός

Guest 904911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γεια σε όλους,
Έχουμε κανέναν απο δω που να προγραμματίζει?

Εγώ ασχολούμαι με το σετ HTML, CSS, JS, Python, Sql και τα λοιπά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,691 μηνύματα.
Εγώ ασχολούμαι με PHP, HTML, CSS, Javascript και MySQL (web εφαρμογές) :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 904911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πάνω κάτω τα ίδια. Έχεις κάνα προτζεκτ-δουλειά σου να στείλεις να δω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,691 μηνύματα.
Παράδειγμα είναι ο Υπολογιστής Μορίων Πανελλαδικών (αλλά θα πρέπει να μπεις από υπολογιστή desktop σε κανονική ανάλυση για να τον δουλέψεις άνετα (κάποια στιγμή θα ασχοληθώ να τον κάνω mobile friendly :redface:), όλος ο τομέας πανελλαδικών, το mobile friendly style εδώ και πολλά άλλα τμήματα του iSchool.

Δεν είμαι και κανάς φωστήρας, γράφω πολύ απλό / λιτό κώδικα! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 336742

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γεια σε όλους,
Έχουμε κανέναν απο δω που να προγραμματίζει?

Εγώ ασχολούμαι με το σετ HTML, CSS, JS, Python, Sql και τα λοιπά.


Ποια είναι τα λοιπά; :P

Εγώ γράφω κώδικα κυρίως python και C++ για εφαρμογές που αφορούν υπολογιστική φυσική/μαθηματικά.
Αυτό τον καιρό όμως έχω να "παίξω" και με έναν κώδικα fortran, πράγμα που ελπίζω να μη μου βγάλει την ψυχή :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,779 μηνύματα.
objective c, swift, java, kotlin, sql(mysql), js, php, c(arduino), ελαχιστα python (django)


Θέλω να μάθω καλύτερα php, js και να μάθω κάποιο framework react, lavarel, angular, VueJS
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meloveyoudo

Δραστήριο μέλος

Η meloveyoudo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 574 μηνύματα.
Γεια σας! :3
Αν και τελείωσα μια τελείως θεωρητική σχολή βρέθηκα τυχαία σε ένα σεμινάριο web design όπου μας έμαθαν html και ενθουσιαστηκα.
Να αναφέρω γενικά ότι με τους υπολογιστές τα πάω πολύ καλά...πολλές φορές διορθώνω λάθη από το μητρώο και κάνω φορμάτ κλπ μόνη μου..
Οποτε νομιζω θα με ενδιεφερε να ασχοληθώ περισσότερο.
Τι πιστεύετε; Να δώσω κατατακτηριες/πανελληνιες για κάποια σχολή πληροφορικής; Να πάω σε κάποιο ΙΕΚ; Να μάθω απλά περισσότερες γλώσσες μόνη μου;

Ποιες γλώσσες πιστεύετε ότι μπορώ να μάθω;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,691 μηνύματα.
@meloveyoudo pls μην πας σε ΙΕΚ, το επίπεδο είναι δάπεδο και σε μαθαίνουν τα βασικά. Έχω τελειώσει Τεχνικός Εφαρμογών Πληροφορικής με Πολυμέσα (Web designer - Web developer - Video games) και δεν άξιζε. Περισσότερα θα μάθεις μόνη σου αν πάρεις ένα βιβλίο για κάθε γλώσσα που σε ενδιαφέρει και τα συνδυάσεις και με μελέτη από υλικό στο διαδίκτυο και πρακτική στον υπολογιστή σου. :)

Όσο για τις σχολές πληροφορικής, δεν ξέρω να σε διαφωτίσω μιας που κι εγώ δίνω πανελλήνιες μετά από πολλά χρόνια για πληροφορική ΑΕΙ. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 904911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ποια είναι τα λοιπά; :P

Εγώ γράφω κώδικα κυρίως python και C++ για εφαρμογές που αφορούν υπολογιστική φυσική/μαθηματικά.
Αυτό τον καιρό όμως έχω να "παίξω" και με έναν κώδικα fortran, πράγμα που ελπίζω να μη μου βγάλει την ψυχή :P
Λοιπά εννοώ ότι έχει να κάνει με webdev, webdesign.

objective c, swift, java, kotlin, sql(mysql), js, php, c(arduino), ελαχιστα python (django)


Θέλω να μάθω καλύτερα php, js και να μάθω κάποιο framework react, lavarel, angular, VueJS
Μια χαρά.

Γεια σας! :3
Αν και τελείωσα μια τελείως θεωρητική σχολή βρέθηκα τυχαία σε ένα σεμινάριο web design όπου μας έμαθαν html και ενθουσιαστηκα.
Να αναφέρω γενικά ότι με τους υπολογιστές τα πάω πολύ καλά...πολλές φορές διορθώνω λάθη από το μητρώο και κάνω φορμάτ κλπ μόνη μου..
Οποτε νομιζω θα με ενδιεφερε να ασχοληθώ περισσότερο.
Τι πιστεύετε; Να δώσω κατατακτηριες/πανελληνιες για κάποια σχολή πληροφορικής; Να πάω σε κάποιο ΙΕΚ; Να μάθω απλά περισσότερες γλώσσες μόνη μου;

Ποιες γλώσσες πιστεύετε ότι μπορώ να μάθω;;

Χμ, αν θες μόνο και μόνο για την html ξανασκέψου το. Η html αποτελεί μια πολύ απλή γλώσσα που δε θεωρείται προγραμματισμού.

Προσωπικά θεωρώ ότι δεν αξίζει να πας σε σχολή ή ΙΕΚ. Γενικά θεωρώ ότι ο προγραμματισμός, αν σε ενδιαφέρει να μάθεις καλά, είναι καλύτερο να τον μαθαίνεις μόνος σου.

Τώρα μπορείς να διαλέξεις ανάμεσα σε webdesign ή webdev ή fullstack(και τα δύο).
WebDesigner έχει ως βάση HTML, CSS, JS, Jquery και ότι έχει να κάνει με αυτές.
WebDeveloper έχει ως βάση γλώσσες όπως Python, Php, Ruby, ASP κτλ και ως βάση δεδομένων SQL.

Αυτά θεωρώ είναι τα βασικά. Αν ακόμα θες να μάθεις, στείλε μήνυμα να βοηθήσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Γεια σας! :3
Αν και τελείωσα μια τελείως θεωρητική σχολή βρέθηκα τυχαία σε ένα σεμινάριο web design όπου μας έμαθαν html και ενθουσιαστηκα.
Να αναφέρω γενικά ότι με τους υπολογιστές τα πάω πολύ καλά...πολλές φορές διορθώνω λάθη από το μητρώο και κάνω φορμάτ κλπ μόνη μου..
Οποτε νομιζω θα με ενδιεφερε να ασχοληθώ περισσότερο.
Τι πιστεύετε; Να δώσω κατατακτηριες/πανελληνιες για κάποια σχολή πληροφορικής; Να πάω σε κάποιο ΙΕΚ; Να μάθω απλά περισσότερες γλώσσες μόνη μου;

Ποιες γλώσσες πιστεύετε ότι μπορώ να μάθω;;

Η ενασχοληση & ο ενθουσιασμος σου εως τωρα με μια γλωσσα οπως η html θεωρω οτι δεν ειναι καθολου δυνατο κινητρο για να πεις οτι θα βγαλεις μια απαιτητικη σχολη 4 ετων οπως αυτη της πληροφορικης.Eιδικα οταν δεν ειχες καμια επαφη με θετικες επιστημες εως τωρα.Εαν σου αρεσει γενικα το web design συνεχισε τα σεμιναρια και παρε βιβλια σχετικα με αυτο.Θα σου ειναι πολυ πιο συντομο,ενδιαφερον και κερδοφορο route,ειδαλλως θα πρεπει να διαβασεις για 4 ετη πολλα πραγματα που και δεν θα χρησιμοποιησεις ποτε και δεν θα σε ενδιαφερουν,πιθανως σε αυτο που θες να κανεις.Γενικα ο ενθουσιασμος σου ειναι αναγκαια συνθηκη αλλα οχι ικανη στην δεδομενη αυτη στιγμη για να κυνηγησεις μια σχολη πληροφορικης.Καθως οπως εχουμε ξαναπει,πληροφορικη δεν σημαινει μονo coding,ειναι ολοκληρη επιστημη με δικη της φιλοσοφια,ακριβως οπως τα μαθηματικα-με τα οποια βεβαια συνδεεται αρρηκτα.Ειναι καλο ωστοσο οτι υπαρχει μια σπιθα απο οπου και εαν αυτη προερχεται,το ζητουμενο ειναι να δεις εαν θα διατηρηθει καθως θα διαβαζεις πιο εξειδικευμενα και προχωρημενα θεματα.

Ξεκινα με python,ειναι μια πολυ καλη & δυνατη γλωσσα σε μεγαλη ζητηση και ιδιαιτερα φιλικη προς τους beginners.Ετσι θα αρχισεις να συνειδητοποιεις σιγα σιγα εαν σε ενδιαφερει πραγματικα να σπουδασεις την επιστημη της πληροφορικης.Σε καθε περιπτωση προσδιορισε τους στοχους σου και τι προσπαθεια εισαι διατεθιμενη να βαλεις και αποφασισε εαν θα συνεχισεις ως αυτοδιδακτη ή θα πας σε καποια σχολη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 399413

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγώ στο παρελθόν ασχολήθηκα με:
HTML, CSS, Javascript, PHP, Greenfoot, Python, ΓΛΩΣΣΑ(ψευδογλώσσα), Free Pascal, και Java.
Σήμερα γράφω κώδικα (κυρίως) με Visual Basic 2010 express(VB.NET). Με τη Visual Basic μπορείς να δημιουργήσεις από πολύ απλές εφαρμογές μέχρι παιχνίδια !
Όποια/όποιος θέλει να μάθει τα βασικά αρκετών γλωσσών προγραμματισμού και να αποκτήσει πτυχίο πληροφορικής μπορεί να γραφτεί δωρεάν σε Τομέα Πληροφορικής σε ημερήσιο ή εσπερινό ΕΠΑΛ και μετά να επιλέξει την ειδικότητα Τεχνικός Εφαρμογών Πληροφορικής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 904911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλησπέρα μετά από λίγο καιρό.
Χρειάζομαι C++ για ένα προσωπικό project. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι: θα μου δώσει κάποια ώθηση να μάθω C πριν τη C++ όπως ισχυρίζονται κάποιοι ή όχι;
 

Guest 233831

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλησπέρα μετά από λίγο καιρό.
Χρειάζομαι C++ για ένα προσωπικό project. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι: θα μου δώσει κάποια ώθηση να μάθω C πριν τη C++ όπως ισχυρίζονται κάποιοι ή όχι;

Προσωπική άποψη : δεν χρειάζεται να μάθεις C αν ο τελικός σκοπός σου είναι να μάθεις
C++.
Όντως η C και η C++ μοιάζουν πολύ στην σύνταξη αλλά δεν σημαίνει ότι πρώτα πρέπει να μάθεις C για να πας στην C++
Η C++ είναι μια πλήρης γλώσσα προγραμματισμού από μόνη της και αν μάθεις την C++, θα μάθεις και τα περισσότερα του C.
 

Johnsk

Νεοφερμένος

Ο Johnsk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 40 μηνύματα.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Καλησπέρα μετά από λίγο καιρό.
Χρειάζομαι C++ για ένα προσωπικό project. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι: θα μου δώσει κάποια ώθηση να μάθω C πριν τη C++ όπως ισχυρίζονται κάποιοι ή όχι;

Η μια έχει την φιλοσοφία του δομημένου προγραμματισμού και η άλλη του αντικειμενοστραφούς . Δεν έχει σημασία ποια θα μάθεις πρώτη ,ωστόσο κάλο θα ήταν να τσεκάρεις και τις δυο εν καιρό . Θα δεις ότι δεν τίθεται θέμα ανώτερης γλωσσάς ή πιο δύσκολης άλλα διαφορετική φιλοσοφία συγγραφής προγραμμάτων . Σε κάποιες εφαρμογές το να χρησιμοποιήσεις C++ θα είναι επίπονο σε σχέση με C και σε άλλες περιπτώσει το αντίστροφο . Δες την ανάγκη του project σου και μάθε πρώτα την γλώσσα που εξυπηρετεί καλύτερα τις ανάγκες σου.
 

Guest 904911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Προσωπική άποψη : δεν χρειάζεται να μάθεις C αν ο τελικός σκοπός σου είναι να μάθεις
C++.
Όντως η C και η C++ μοιάζουν πολύ στην σύνταξη αλλά δεν σημαίνει ότι πρώτα πρέπει να μάθεις C για να πας στην C++
Η C++ είναι μια πλήρης γλώσσα προγραμματισμού από μόνη της και αν μάθεις την C++, θα μάθεις και τα περισσότερα του C.

Η μια έχει την φιλοσοφία του δομημένου προγραμματισμού και η άλλη του αντικειμενοστραφούς . Δεν έχει σημασία ποια θα μάθεις πρώτη ,ωστόσο κάλο θα ήταν να τσεκάρεις και τις δυο εν καιρό . Θα δεις ότι δεν τίθεται θέμα ανώτερης γλωσσάς ή πιο δύσκολης άλλα διαφορετική φιλοσοφία συγγραφής προγραμμάτων . Σε κάποιες εφαρμογές το να χρησιμοποιήσεις C++ θα είναι επίπονο σε σχέση με C και σε άλλες περιπτώσει το αντίστροφο . Δες την ανάγκη του project σου και μάθε πρώτα την γλώσσα που εξυπηρετεί καλύτερα τις ανάγκες σου.
Ευχαριστώ. Άλλη ερώτηση :laugh:
Αν κάποιος χρειάζεται να μάθει και τα δύο;
 

Guest 233831

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ειναι δυο διαφορετικες γλωσσες προγραμματισμου,κατα τη γνωμη μου οποια και να μαθεις πρωτη δεν εχει μεγαλη σημασια.
Αν ξερεις καποια αλλη γλωσσα προγραμματισμου,και δεν εισαι αρχαριος στον προγραμματισμο,θα σου προτεινα να ξεκινησεις με την C++
Η C ειναι γενικα ποιο απλη και ποιο ευκολη,και ειναι μια καλη εναρξη για καποιον αρχαριο
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Ευχαριστώ. Άλλη ερώτηση :laugh:
Αν κάποιος χρειάζεται να μάθει και τα δύο;

Εάν έχεις σκοπό να ασχοληθείς με ενσωματωμένα συστήματα πρέπει να μάθεις και C ,ώστε να προγραμματίζεις ενα υπολογιστικό σύστημα στο πιο θεμελιώδες επίπεδο του . Σου επιτρέπει περισσότερο έλεγχο σε διάφορα θέματα που άπτονται του λογισμικού όπως διαχείριση μνήμης(ένα από τα πολλά) .
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top