Δασκάλα απολύθηκε επειδή είπε στα παιδιά ότι δεν υπάρχει Άγιος Βασίλης!

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,000 μηνύματα.
ΠΗΓΗ

Μια δασκάλα που αποφάσισε να... «σκοτώσει» τον Άγιο Βασίλη απολύθηκε από το σχολείο που δούλευε καθώς οι μαθητές της ήταν απαρηγόρητοι μετά την αποκάλυψη της αλήθειας.
Συγκεκριμένα η αναπληρώτρια δασκάλα φέρεται να απολύθηκε από ένα δημοτικό σχολείο του Νιού Τζέρσι, όπου εργαζόταν, γιατί είπε στους μαθητές της ότι δεν υπάρχει ο Άγιος Βασίλης.
Οι γονείς των μαθητών της πρώτης δημοτικού στο σχολείο Cedar Hill του Μόντβιλ είπαν ότι χρειάστηκε να παρηγορήσουν τα παιδιά τους μετά το περιστατικό, το οποίο προκλήθηκε όταν ένας μαθητής υποστήριξε ότι υπάρχει ο Άγιος Βασίλης.
Η δήλωση του παιδιού πυροδότησε την οργή της εν λόγω δασκάλας, η οποία φέρεται στη συνέχεια να κατέρριψε και άλλους παιδικούς μύθους όπως ότι δεν υπάρχει το πασχαλινό λαγουδάκι ούτε η νεράιδα των δοντιών.
Ένας από τους γονείς μαθητή στην τάξη, η Λίζα Σίμεκ, έγραψε στο Facebook: ” (Η δασκάλα) τους είπε ότι ο Άγιος Βασίλης δεν υπάρχει και ότι οι γονείς αγοράζουν τα δώρα και τα βάζουν κάτω από το δέντρο τους. Τους είπε ότι οι τάρανδοι δεν μπορούν να πετάξουν και ότι τα ξωτικά δεν υπάρχουν”.
“Μια ενήλικη γυναίκα επιχείρησε να συνθλίψει τα όνειρα 22 εξάχρονων παιδιών από την πρώτη τάξη δημοτικού του Cedar Hill”, σχολίασε.
Ο διευθυντής του δημοτικού σχολείου Μάικλ Τζέι Ρατζ ζήτησε αργότερα συγγνώμη για την συμπεριφορά της δασκάλας με επιστολή του που έστειλε στους γονείς. “Ως πατέρας τεσσάρων παιδιών, γνωρίζω απόλυτα την ευαίσθητη φύση αυτού του ζητήματος. Αν μέσα στις επόμενες ημέρες συζητηθεί το θέμα στο σπίτι μπορείτε να λάβετε τα απαραίτητα βήματα για να διατηρήσετε την αθωότητα των παιδιών σας αυτή την εορταστική περίοδο”.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Είμαι υπερ της απόλυσης, η κάθε πικραμένη δημόσια υπάλληλος δεν έχιε δικαίωμα να μπλέκει με το πως οι γονείς μεγαλώνουν τα παιδιά τους και απ' το περιστατικό φάνηκε ξεκάθαρα πως έχει πολλά ψυχολογικά. Είναι πολύ καλό για τα παιδιά να πιστεύουν σε αυτά τα πράγματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Η απολυση θα μου φαινοταν τραβηγμενη εαν απλα το ελεγε στο ετσι,σιγουρα θα επρεπε να γινουν συστασεις ως προς το υφος της βεβαια,αλλα για ποιον λογο ηταν και εξοργισμενη;Παιδια ειναι,δεν θα εχουν χρονο να μεγαλωσουν και να μαθουν ορισμενα πραγματα ή θα αποβει μοιραιο για το μελλον και την ζωη τους να νιωθουν χαρουμενα στην εορταστικη περιοδο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,000 μηνύματα.
Ναι, έχετε δίκιο. Πρέπει όλοι να "πιστεύουμε" σε κάτι παράλογο. Στον Santa Claus της διαφήμισης της Coca COLA του 1931 (που στη χώρα μας τον κάναμε Αγιοβασίλη για να γιορτάζει την πρωτοχρονιά), σε κεριά που ανάβουν από μόνα τους με θαύμα, σε "αγίους" που βγαίνουν από τα φέρετρά τους και λιώνουν τα παπούτσια τους. Η αλήθεια είναι έγκλημα και πρέπει να τιμωρείται. Χρόνια πολλά λοιπόν (ΧΟ ΧΟ ΧΟ).

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ασφαλώς είναι παρατραβηγμένο να απολυθεί η δασκάλα γι αυτόν τον λόγο αλλά σίγουρα με τέτοια οργή μέσα της, κάτι πρέπει να μην της πήγε καλά το προηγούμενο βράδυ! Υπέρ της αλήθειας στα πάντα αλλά πόσο γλυκό είναι να κοιμάται ένα παιδάκι ευτυχισμένο, με την προσμονή ότι ένας καλός παππούλης θα του αφήσει δώρο κάτω από το δέντρο. Αθώα ψέμματα που ταιριάζουν με τη φαντασία των παιδιών. Ακόμη και όταν φτάσουν σε ηλικία που έχουν πια αντιληφθεί ότι όλο αυτό είναι μύθος, προσπαθούν να πείσουν τον εαυτό τους ότι πράγματι υπάρχει για να παρατείνουν λίγο ακόμα το παραμύθι. Δεν βρίσκω κάτι κακό σ΄αυτό! Καλησπέρα αγαπητέ Δία και Καλές Γιορτές! ΧΟ, ΧΟ, ΧΟ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Panagiotis849

Δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Μάρκετινγκ & Επικοινωνίας ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 688 μηνύματα.
Και εμείς από δάσκαλο στο δημοτικό το μάθαμε αλλά δεν απολύθηκε εκείνος:hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,477 μηνύματα.
Το ίδιο περιστατικό είχε συμβεί και στην τάξη μου, όταν ήμουν Γ' Δημοτικού :P Δεν θυμάμαι να πήγαινα κλαίγοντας στους γονείς μου ή να είχαν γίνει παράπονα στον διευθυντή :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πολιτισμού & Δημιουργικών Μέσων & Βιομηχανιών Θεσσαλίας. Έχει γράψει 1,735 μηνύματα.
Τι εννοεί ότι ΔΕΝ υπάρχει αγιος Βασίλης; Πώς μπορούν αυτές οι λέξεις να χρησιμοποιηθούν με αυτή τη σύνταξη στην ίδια πρόταση; :P

Υπερβολική βρίσκω την απόλυση της, αλλά θεωρώ και λάθος που το είπε σε τόσο μικρά παιδάκια. Οκ, δεν είμαστε όλοι ίδιοι. Εγώ ήμουν 4 χρονών και ημουν σίγουρος ότι αποκλείεται τα δώρα να τα έφερνε ο Άγιος Βασίλης γιατί καταρχάς δεν είχαμε καμινάδα :P και εφόσον κλείναμε πόρτες και παράθυρα, δεν θα έμπαινε από πουθενά άρα δεν κάτι δεν μου κολλούσε :P

Το θέμα όμως είναι, ότι δεν είναι έτσι σε ολα τα παιδιά. Ειδικά σ χώρες όπως η Αμερική που τα κλασικά καταναλωτικα χριστουγεννιάτικα πράγματα είναι πολύ πιο έντονα.

Για να είναι θυμωμένη έχω δύο θεωρίες


  • Σαν παιδάκι είχε ανακαλύψει μόνη της την αλήθεια, όπως εγώ, και επειδή ίσως ήταν και κρυοκ*λη αποφάσισε να καταστρέψει την παιδική κοσμοθεωρία 22 μαθητών στο όνομα της αλήθειας

  • Πίστευε τόσο πολύ στον Βασίλη που όταν της αποκάλυψαν με σκληρό τρόπο ότι δεν υπάρχει, αποφάσισε να συνεχίσει την παράδοση στα παιδάκια για εκδίκηση :P



Μου φαίνεται λίγο αστείο σαν θέμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

harry akritas

Διάσημο μέλος

Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,099 μηνύματα.
Ναι, έχετε δίκιο. Πρέπει όλοι να "πιστεύουμε" σε κάτι παράλογο. Στον Santa Claus της διαφήμισης της Coca COLA του 1931 (που στη χώρα μας τον κάναμε Αγιοβασίλη για να γιορτάζει την πρωτοχρονιά), σε κεριά που ανάβουν από μόνα τους με θαύμα, σε "αγίους" που βγαίνουν από τα φέρετρά τους και λιώνουν τα παπούτσια τους. Η αλήθεια είναι έγκλημα και πρέπει να τιμωρείται. Χρόνια πολλά λοιπόν (ΧΟ ΧΟ ΧΟ).



Πολύ σοβαρά το πήρες το όλο θέμα του Άγιου Βασίλη μου φαίνεται. Τόσο σοβαρά που το μπλέκεις με διάφορα θέματα θρησκευτικής φύσεως. Ας μη συγχέουμε ανόμοιες καταστάσεις.
On topic συμφωνώ με τους περισσότερους από τους προλαλήσαντες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Katerinaa

Νεοφερμένος

Η Κατερίνα^.^ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 114 μηνύματα.
Ξεκάθαρα θεωρώ απαράδεκτη τη στάση της :P Γιατί να στερείς από ένα παιδάκι τη χαρά να περιμένει τον Άγιο Βασίλη, ώστε η ευχούλα του να πραγματοποιηθεί; Τι πιο όμορφο να μοιράζεις χαμόγελα; :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top