Ποιο είναι το αγαπημένο σας άθλημα;

Ποιο είναι το αγαπημένο σας άθλημα;
Multiple votes are allowed.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 170)
  • Ποδόσφαιρο

    Ψήφοι: 38 22.4%
  • Μπάσκετ

    Ψήφοι: 47 27.6%
  • Βόλεϋ

    Ψήφοι: 31 18.2%
  • Handball

    Ψήφοι: 5 2.9%
  • Κολύμβηση

    Ψήφοι: 24 14.1%
  • Ενόργανη Γυμναστική

    Ψήφοι: 6 3.5%
  • Στίβος

    Ψήφοι: 17 10.0%
  • Σκι

    Ψήφοι: 4 2.4%
  • Ρυθμική Γυμναστική

    Ψήφοι: 4 2.4%
  • Πολεμικές Τέχνες (Tae Kwon Do, Judo, kung fu κ.λπ.)

    Ψήφοι: 13 7.6%
  • Τένις

    Ψήφοι: 33 19.4%
  • Ping-pong

    Ψήφοι: 19 11.2%
  • Υδατοσφαίριση

    Ψήφοι: 5 2.9%
  • Κωπηλασία

    Ψήφοι: 3 1.8%
  • Ποδηλασία

    Ψήφοι: 18 10.6%
  • Κανένα

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 0 0.0%

Greysanatomy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Greysanatomy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 179 μηνύματα.
2 Aθλήματα θα ήθελα να κάνω/μάθω: Κολύμβηση γιατί πολύ απλά όταν έρχεται το καλοκαίρι 3 μήνες βγάζω λέπια.Και σκι γιατί θέλω να νιώσω αυτή την απομόνωση την ελευθερία και τον ψυχρό αέρα να με λούζει από την ταχύτητα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Πινκ πονκ....εγώ πάρει και πανελλήνιο στο ομαδικό των Λυκείων και έχω ταξιδέψει μαζί με το υπόλοιπο team στην Ιταλία για παγκόσμιο!!!!
Δυστηχώς δεν έχω χρόνο πλέον για να το εξασκήσω :/ Και το μπάσκετ μου αρέσει ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ!
πάντα έχεις χρόνο για ένα άθλημα! μην κάνεις το λάθος να το αφήσεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,976 μηνύματα.
Εμενα το μπάσκετ και ο αγαπημένος μου παίκτης είναι ο nando de colo της cska.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,550 μηνύματα.
Πάντως το ποδόσφαιρο έπαψε να είναι το πρώτο δημοφιλές άθλημα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πρέπει να είναι το μοναδικό poll που η μπασκετάρα παίρνει κεφάλι έναντι του ποδοσφαίρου :P .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,780 μηνύματα.
Πάντως το ποδόσφαιρο έπαψε να είναι το πρώτο δημοφιλές άθλημα...

Αν θυμάσαι τη δεκαετία του 90 σχεδόν όλοι οι Έλληνες ασχολούμασταν με μπάσκετ. H A1 μόνο στον ΑΝΤ1 και παρακολουθούσαμε super Σάββατο με το Στέφανο Χίο και ευρωλίγκα. Ο λόγος ήταν ότι το Ποδόσφαιρο το είχε πάρει το συνδρομητικό supersport και δεν το παρακολουθούσε στη κυριολεξία κανείς.

Στη συνέχεια το 2000 νομίζω όταν το ποδόσφαιρο επέστρεψε στα ελεύθερα κανάλια και με την εκπληκτική μετάδοση του mega στο champions league o κόσμος άρχισε να παρακολουθεί ποδόσφαιρο μετά από χρόνια και το μπάσκετ έμεινε μια γλυκιά ανάμνηση. Έγιναν προσπάθειες να ανακάμψει το μπάσκετ με Παπαλουκάδες, Διαμαντιδηδες, Σπανουλίδες και με τη υπερτιμημένη νίκη μας στο μουλντομπάσκετ της εθνική μας επί της Αμερικής αλλά πάντοτε ήταν κάτω από το ποδόσφαιρο.

Τα τελευταία χρόνια, φέτος ειδικά που δεν είχαμε εκπρόσωπο στο champions league στο ποδόσφαιρο η μόνη σοβαρή διοργάνωση που έμεινε "ελεύθερη" είναι η ευρωλίγκα. Μετά από χρόνια φέτος μπορώ να μπω ότι το μπάσκετ έγινε πιο δημοφιλές από ότι το ποδόσφαιρο αλλά είναι κάτι το παροδικό. Το ποδόσφαιρό θα πέσει σε τηλεοπτική αξία και θα επιστρέψει σε ελεύθερα κανάλια. Μέχρι τότε μόνο μπάσκετ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,550 μηνύματα.
Αρχισε να μου φαίνεται βαρετό και το μπασκετ πια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,780 μηνύματα.
Αρχισε να μου φαίνεται βαρετό και το μπασκετ πια...

Tότε το μπάσκετ είναι σε άλλο επίπεδο σε δημοφιλία. π.χ. Το κεντρικό δελτίο ειδήσεων του ΣΚΑΙ όταν ο Ιωαννίδης μάλωσε με τον Κόκκαλη έφυγε από τον Ολυμπιακό.
:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Imagine01

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Imagine01 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 177 μηνύματα.
Εμενα προσωπικα μου αρεσουν ολα τα αθληματα και το μπασκετ :bounce: και το ping pong ΠΟΛΥ :P αλλα εχω μια ιδιαιτερη αδυναμια στο τεννις! (TOP) :hehe: If you know what I mean <3 ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Mountain

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο The Mountain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 944 μηνύματα.
Το μπάσκετ είναι το κορυφαίο. Η ανθρωπότητα έχει διαπράξει 2 Παγκοσμίους Πολέμους, σιγά μην κόλλαγε στο να επιλέξει λάθος άθλημα για "βασιλιά των σπορ".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Καλά χαλάρωσε
Καλή φάση το μπάσκετ αλλά αυτό το κάθε τρεις και λίγο να υπάρχει διακοπή ροής, επεμβάσεις κλπ είναι ότι χειρότερο.

Κάθε άθλημα τα δικά του..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Κοινωνικής Εργασίας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Γειά σας παιδιά και από εμένα !!


Γενικά μου αρέσουν όλα τα ομαδικά αθλήματα, αγαπώ οτιδήποτε σχετίζεται με μπάλα, αλλά ξετρελαίνομαι με το βόλλεϋ. Παίζω από πάρα πολύ μικρή και μου αρέσει η θέση λίμπερο και διαγώνιος :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,780 μηνύματα.
Τέννις και σνούκερ

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Η πρώτη προσπάθεια των γονιών μου να μας μυήσουν στον αθλητισμό, ήταν γύρω στα 5 μου, μέσω της κολύμβησης. Δεν εκατσα πολύ. :P

Εκεί που εκατσα πολύ, ήταν στο taekwondo (αγωνιστικό). Από τα 7 μέχρι τις Πανελλήνιες. Ηταν μια εμπειρία που διαμορφωσε πολλές πτυχές του εαυτού μου. Σωματικά, νοητικα, ψυχολογικα.

Στο Λυκειο ειχα φτάσει καλό επίπεδο, κατεβαίναμε σε πρωταθλήματα, αναλαμβάναμε προπονήσεις στη σχολή, και τα σχετικά. 2 ώρες προπόνηση στη σχολή τις καθημερινές, κι έξτρα εκγύμναση στο σπίτι. Αυτό που δεν ήξερα ακόμη τοτε, ηταν πως επιβαρυνα καποια θεματα μου. Ωστόσο στο συνολικό πρόσημο, προφανώς ωφεληθηκα και δεν το μετανιώνω. Παρ'ολα αυτά, εν τέλει το φρόνιμο ήταν να αποσυρθώ.

Πλέον συμβάλλω στο σύλλογο διαφορετικά. (Καλύπτοντας υγειονομικά διοργανώσεις). Η μεγάλη μου χαρά ήταν πρόσφατα, οταν σε μια καλυψη είχα εναν καινούργιο εθελοντή μαζί μου, κι ενώ του εξηγούσα τα διαδικαστικά της υπηρεσίας, με ρωτησε από το όνομα μου, αν ήμουν ο ιδιος που κάποτε εκανε εκει προπονήσεις. Και συμπλήρωσε πως ο ιδιος τοτε ηταν ενα από τα μικρα παιδιά της σχολής, και πως με θυμόταν γιατί δίπλα μου είχε μάθει αρκετά πράγματα που εφάρμωσε.

Περαν του taekwondo, παιζω και ποδόσφαιρο, τερματοφυλακας. Ερασιτεχνικά καθαρα, από το δημοτικό εως σήμερα. Γυμνάσιο προς Λυκειο ειχα ενα περασμα από μια τοπική ομάδα, αλλα η αλήθεια δε με ενέπνευσε και τόσο. Το γουστάρω κυρίως σε σχολικές, φροντηστηριακες, πανεπιστημιακές, ή ομάδες φίλων.

Βέβαια πρέπει να παρω φακούς, γιατί ανέβασα αστιγματισμό. :D

Μπάσκετ καλά είναι να βλέπεις, αλλά δεν παίζω εκτός αν πρόκειται για πλάκα /παρωδία. Κατ'αρχην, όταν αθλουμαι, θελω να διοχετεύω εκεί τα νεύρα μου. Δε θα καθόμουν να στοχεύσω ενα κρεμασμενο καλάθι, άσε που στις πέντε πρώτες φάσεις θα έβγαινα με πέντε φάουλ. :P

Γενικά μιλώντας, προτείνω οι μικρότεροι, να βρείτε ένα οποίο αθλημα κρίνετε εσεις πως σας αρέσει, και να ασχοληθείτε. Θα ευεργετηθείτε. Ο, τι επενδύσετε σε αυτό, θα το παρετε πισω σε μεγαλύτερο βαθμο.

Το τι θα διαλέξετε, θα το κρινετε εσεις. Σε καθέναν ταιριάζει κάτι διαφορετικό, ατομικό ή ομαδικό. Τσεκάρετε όμως παντα και την υγεία σας.

Οι μεγαλύτεροι, ενθαρρύνετε τα παιδιά σας να γνωρίσουν διάφορες δραστηριοτητες. Αθλητικές και όχι μόνο. (κάντε τα πρώτα προσκοπους και μετά ερυθροσταυρήτες, με ευχαριστείτε αργότερα).

Ο, τι κι αν κανετε βέβαια, 1)μην τα πιέσετε να κάνουν το άθλημα που εσείς θέλετε/κάνατε, 2)μην τα πιέσετε όσον αφορά τις επιδόσεις τους και 3)να ειστε πρότυπα, κι όχι οι γονείς - μάστιγα εξέδρας, που εκφράζονται ασχημα, βαζουν το αποτέλεσμα πάνω απο ολα, και δυσκολεύουν μέχρι και το έργο του προσωπικού πρώτων βοηθειών. Με παιδί δεν είχα θέμα ποτέ. Με ενήλικες αρκετές φορές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top