Οργάνωση & Διοίκηση Επιχειρήσεων - ΟΠΑ

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Τι να σου πω! That's it :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Natsuko

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Natsuko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 141 μηνύματα.
Η διοικητική Λογιστική είναι δύσκολη ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ronal

Νεοφερμένος

Ο ronal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 35 μηνύματα.
απαντώ με μικρή καθυστέρηση, αν θυμάμαι καλα, στο οδε την κανει η κ Κόεν.

Εγω λοχρη ειμαι και ηταν ευκολη και ενδιαφερουσα. Είδα παλιά θέματα από όταν είχε εκείνη το μάθημα, δεν διέφερα πολύ απο αυτά που έδωσα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Η διοικητική Λογιστική είναι δύσκολη ;

Την περνάς με στοιχειώδη λογική και γνώση.
Κάποιοι δυσκολεύονται βέβαια. Κακώς.
Η Κοέν θεά πάντως. Από τους καλύτερους καθηγητές στο ΟΔΕ ΟΠΑ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GeorgeRns

Νεοφερμένος

Ο GeorgeRns αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 69 μηνύματα.
1.Την περνάς με στοιχειώδη λογική και γνώση.
2.Κάποιοι δυσκολεύονται βέβαια. Κακώς.
3.Η Κοέν θεά πάντως. Από τους καλύτερους καθηγητές στο ΟΔΕ ΟΠΑ!

1. Μαλακίες.
2. Μόνο εσύ δεν δυσκολεύτηκες επειδή είχες μάνα και πατέρα λογιστές για αυτό έβγαλες βαθμό πτυχίου 8.51 εξάλλου :lol:
3. Ισχύει πολλοί λένε καλά λόγια για την Κοέν ακόμα και από τους ίδιους τους καθηγητές. Δεν τρελαίνομαι εντάξει χαλαρά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
1. Μαλακίες.
2. Μόνο εσύ δεν δυσκολεύτηκες επειδή είχες μάνα και πατέρα λογιστές για αυτό έβγαλες βαθμό πτυχίου 8.51 εξάλλου :lol:
3. Ισχύει πολλοί λένε καλά λόγια για την Κοέν ακόμα και από τους ίδιους τους καθηγητές. Δεν τρελαίνομαι εντάξει χαλαρά.

Δυστυχώς (για σενα), η Διοικητική Λογιστική είναι μάθημα με υψηλά ποσοστά επιτυχίας (εν σχεσει σαφως και με τις άλλες λογιστικες). Είναι η πιο εύκολη Λογιστική με μια πολύ εξηγημενη και καλή καθηγήτρια, που είναι δίκαιη και ξέρεις που περίπου θα κυμανθούν τα θέματα της. Οι γονείς μου δεν είναι λογιστές και επίσης στις Λογιστικες δεν έχω και τους τρελούς βαθμούς *7,5-8,5*(δεν μπαίνουν κιόλας βέβαια).

Αγόρι μου, μην προσπαθείς να μου την πεις.Τοσο πολύ απέχεις από το 8.51 και βγάζεις το κόμπλεξ σου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GeorgeRns

Νεοφερμένος

Ο GeorgeRns αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 69 μηνύματα.
Δυστυχώς (για σενα), η Διοικητική Λογιστική είναι μάθημα με υψηλά ποσοστά επιτυχίας (εν σχεσει σαφως και με τις άλλες λογιστικες). Είναι η πιο εύκολη Λογιστική με μια πολύ εξηγημενη και καλή καθηγήτρια, που είναι δίκαιη και ξέρεις που περίπου θα κυμανθούν τα θέματα της. Οι γονείς μου δεν είναι λογιστές και επίσης στις Λογιστικες δεν έχω και τους τρελούς βαθμούς *7,5-8,5*(δεν μπαίνουν κιόλας βέβαια).

Αγόρι μου, μην προσπαθείς να μου την πεις.Τοσο πολύ απέχεις από το 8.51 και βγάζεις το κόμπλεξ σου?

Χέστηκα για τους βαθμούς σου. Έχω ήδη δουλειά στην κατοχή μου που είναι το σημαντικότερο από τον οποιοδήποτε βαθμό και το ξέρεις. Όσο για εσένα δεν έχω κανένα κομπλεξ μαζί σου. Τα κομπλεξ εσύ τα έχεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Δουλειά είναι κι ο σερβιτόρος btw :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GeorgeRns

Νεοφερμένος

Ο GeorgeRns αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 69 μηνύματα.
Δουλειά είναι κι ο σερβιτόρος btw :D

Αν και καμία δουλειά δεν είναι ντροπή και αν και έχω δουλέψει σαν σερβιτόρος, εννοώ δουλειά επί του αντικειμένου άσχετο το αν εσύ τρολλάρεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ronal

Νεοφερμένος

Ο ronal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 35 μηνύματα.
ρε κρις, μην ταιζεις τα τρολ. Ας μην χαλαμε το θεμα.

Η διοικητικη λογιστικη, είναι απο τις πιο ωραιες κατ εμε, και με διαβασμα και κριτικη σκεψη μπορεις να τα πας πολυ καλα. Εκει που τα αλλα παρακλαδια της λογιστικης σου λενε να συμμορφωθεις με κανονες για την γενική πληροφορηση της κοινωνιας απο της λογιστικες καταστασεις, ενω οι κανονες αυτοι αλλάζουν συνεχώς (πχ, ΔΛΠ, φορολογική νομοθεσία κ.α.), η διοικητικη λογιστική είναι 100% αναγκαία και εφαρμόσιμη, είτε κάποιος στην επιβάλλει είτε όχι.

Απλά πρέπει να καταλάβεις ποιες πληροφορίες, από τα οικονομικά γεγονότα της επιχείρησης ή του περιβάλλοντος μπορούν να σε βοηθήσουν να βελτιώσεις την κερδοφορία της επιχείρησης. Δε θέλει ουτε τρομερές γνώσεις, ούτε απείρο διάβασμα, κρίση και απλή λογική είναι.

Επίσης εγω την βρήκα ενδιαφέρουσα γιατί μου φάνηκε χρήσιμη και στο μάθημα στρατηγικής του κυρίου Παπαδάκη (προφανώς η λογιστική ήταν πιο τεχνικό μάθημα, η στρατηγική πιο γενικό)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Ευχαριστώ ronal που συμφωνείς μαζί μου και μιλάς εμπεριστατωμενα. Έχεις δίκιο δεν θα συνεχίζω να τα ταΐζω. Είναι πολύ ενδιαφέρον μάθημα και όχι τόσο συντηρητικό όσο οι αρχές Λογιστικής και η προχωρημένη Λογιστική. Είναι managerial απλά πρακτικά πράγματα και καθόλου στριφνα πέρα από κάποιες κλασσικές ημερολογιακες εγγραφές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Δουλειά είναι κι ο σερβιτόρος btw :D

Μια κοινωνία για να λειτουργήσει χρειάζεται όλα τα επαγγέλματα.
Και τον σερβιτόρο και τον οδοκαθαριστή και τον υδραυλικό τα πάντα.
Ο καθένας δε μπορεί να κάνει όλα τα επαγγέλματα και ρωτάω που το κακό να είναι κάποιος σερβιτόρος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Μια κοινωνία για να λειτουργήσει χρειάζεται όλα τα επαγγέλματα.
Και τον σερβιτόρο και τον οδοκαθαριστή και τον υδραυλικό τα πάντα.
Ο καθένας δε μπορεί να κάνει όλα τα επαγγέλματα και ρωτάω που το κακό να είναι κάποιος σερβιτόρος

Το κακό να γίνει κάποιος σερβιτόρος στην Ελλάδα σημαίνει ότι ήταν κακός μαθητής ή φοιτητής χωρίς βαθμούς ischool.:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
χωρίς βαθμούς ischool

Πως το εννοείς αυτό
Υγ αυτό έχει να κάνει με την προσφορά και τη ζήτηση.
Στα νησιά ο σερβιτόρος (τουριστικό επάγγελμα) έχει την μεγαλύτερη ζήτηση στον τουριστικό μήνα.
Σε 1 χωριό όχι όμως και τόσο (ορεινό πολύ ορεινό)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

don_vito

Δραστήριο μέλος

Ο don_vito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 530 μηνύματα.
Ένας απόφοιτος οδε με κατευθυνση πληροφοριακών συστημάτων κυνηγάει τις ίδιες δουλειές με έναν απόφοιτο δετ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manolis_98

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο manolis_98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,055 μηνύματα.
αυτά τα τμήματα είναι παρακλάδια του ΟΔΕ ,και θεωρώ πως ναι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Ένας απόφοιτος οδε με κατευθυνση πληροφοριακών συστημάτων κυνηγάει τις ίδιες δουλειές με έναν απόφοιτο δετ?

Ακριβώς τις ίδιες δουλειές. Πόσο μάλλον αν πάρεις μαθήματα επιλογής κατευθυνσης από το ΔΕΤ όπως Java Ι και ΙΙ και Business Intelligence έχεις το ίδιο γνωστικό υπόβαθρο. Το ΔΕΤ είναι ένα μείγμα της παλιάς κατευθυνσης Επιχειρησιακη Έρευνα του Marketing και ΟΔΕ με κατευθυνση Πληροφοριακών Συστημάτων. Φτιάχτηκε κυρίως για να στελεχωθουν μέλη ΔΕΠ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

don_vito

Δραστήριο μέλος

Ο don_vito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 530 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ πολύ.
Δεν μπορούσα να καταλάβω τι διαφορά εχουν.
Αλλά τελικά δεν έχουν������
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ πολύ.
Δεν μπορούσα να καταλάβω τι διαφορά εχουν.
Αλλά τελικά δεν έχουν������

Σε πρόγραμμα σπουδών σαφώς και έχουν διάφορες αλλά επί του πρακτέου καμιά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ag97

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ag97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οργάνωσης & Διοίκησης Επιχειρήσεων ΟΠΑ. Έχει γράψει 125 μηνύματα.
Kαλησπερα στη παρεα.Πρωτο μου ποστ στο φορουμ,ειμαι τριτοετης φοιτητης του ΟΔΕ.Καταρχας να ευχαριστησω τους παντες που εγραψαν εδω μεσα γιατι σας διαβαζω χρονια και με βοηθησατε και στην επιλογη σχολης(να σημειωσω οτι επιανα τις βασεις και στα 8 τμηματα της ΑΣΟΕΕ).Στοχος ειναι να ασχοληθω με το management στο υψηλοτερο δυνατο επιπεδο,αλλα κατανοωντας τις δυσκολιες αυτου του εγχειρηματος ειδικα στην Ελλαδα προβληματιζομαι ιδιαιτερα στη επιλογη κατευθυνσης! Μιλω φυσικα για τις 4 κατευθυνσεις(ΟΔΕ,Μαρκετιγκ,ΛΟΧΡΗ,Πληροφοριακα Συστηματα).Τι προτεινετε και γιατι(δε με νοιαζει μονο το περιορισμενο τοπιο της χρεωκοπημενης Ελλαδας θελω να φυγω εξωτερικο αν γινει εφικτο).Απο διαφορους καθηγητες κατεληξα οτι φαινεται δυνατος συνδυασμος κατευθυνση πληροφοριακα συστηματα με εξειδικευση λογιστικη-χρηματοοικονομικη στο ΜΒΑ αν επιλεξω αυτο για μεταπτυχιακο.Τι λετε εσεις;(θελω απαντησεις αν γινεται και απο φοιτητες αλλων τμηματων).Ευχαριστω εκ των προτερων!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top