Οικονομικό Επιμελητήριο-Οικονομολογικό Επάγγελμα

κάποιος κάποιος

Νεοφερμένος

Ο κάποιος κάποιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει την διαφορά εγγραφής στο Οικονομικό Επιμελητήριο και της απόκτησης Αδειας Ασκήσεως Οικονομολογικού Επαγγέλματος ?¨

Θέλω να πω πως στο ΟΕΕ γράφονται διάφοροι https://www.oe-e.gr/news/Υπηρεσίες/Μέλη-του-ΟΕΕ/proupotheseis-eggrafis-melous-oee/464 όπως η αφεντιά μου σε λίγους μήνες από Διοίκηση Επιχειρήσεων, και θα γίνω και με την μια, μετά κάποια διαδικασία ίσως τέλος πάντων, λογιστής Β τάξης, όχι ότι με νοιάζει, λέμε τώρα, μάζευε και ας είν και ρώγες.

Πρώτα απ όλα καλά έχω καταλάβει πως η εγγραφή στο ΟΕΕ και η άδεια Λογιστή Β τάξης είναι στανταράκι ? Βλέπω στην αίτηση θέλει λέει στοιχεία για απασχόληση, τι απασχόληση ρε παιδιά, πήρε ο άλλος πτυχίο, να απασχοληθεί θέλει, τι να βάλει ?

Λέει επισης ότι η διαδικασία για την Άδεια του Οικονομολόγου είναι άλλη. Δεν αποσαφηνίζει πολλά πράγματα όμως και δεν τα καταλαβαίνω σερφάροντας

Δεν αφορά όλα τα πρώτα πτυχία Διοίκησης και Οικονομίας ? Αν είναι έτσι και δεν τα αφορά όλα, αν και το πδ 475 λέει για μέλη του ΟΕΕ απλά, το MSc από αμιγώς οικονομικό τμήμα βοηθάει ? Έχει να κάνει με την προϋπηρεσία ? Πόση και σε τι ακριβώς, εφόσον υπάρχουν πράγματα που ακόμα δεν δικαιούσαι και θες την άδεια για να αλλάξει αυτό ? Σε αφορά μόνο για ελεύθερο επάγγελμα, το να πάρεις την άδεια ? Πρακτικά τι κάνεις με την άδεια του Οικονομολόγου που δεν το έκανες πριν ?

Ρωτάω στο ΟΕΕ και μου λένε βέβαια αν θέλω, και θα το κάνω σε λίγους μήνες με το καλό, αλλά σε κουβέντα να βρισκόμαστε, οπότε πολύ θα εκτιμούσα μια εμπεριστατωμένη απάντηση από κάποιον συνάδελφο.

Εδώ το 475/91 για όποιον τον βοηθάει. https://www.taxheaven.gr/laws/law/index/law/293. Λέει ας πούμε ότι η άδεια θα αναφέρει τις ειδικότητες του οικονομολογικού επαγγέλματος τις οποίες καλύπτει. Ανάλογα με τι ? Πτυχίο ? MSc ? Ποια πτυχία, για ποιες ειδικότητες, συγκεκριμένα πράγματα. Ανάλογα την προϋπηρεσία ? Πόση και που για ποιες ειδικότητες? Τίποτε από αυτά δεν έχω μπορέσει να αποσαφηνίσω

Ευχαριστώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Όλοι οι απόφοιτοι οικονομικών σχολών πρέπει με την κτήση του πτυχίου να γραφτούν στο ΟΕΕ. Τι λογιστική άδεια μπορείς να βγάλεις εξαρτάται από την σχολή σου. Άλλη βγάζουν οι λογιστές άλλη οι οικονομολόγοι.

To master αν έχεις μπορεί να σου αλλάξει κατηγορία άδειας αν έχει σχέση με λογιστική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

κάποιος κάποιος

Νεοφερμένος

Ο κάποιος κάποιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 35 μηνύματα.
το ξέρω ότι γράφεσαι στο ΟΕΕ. για τις εντός ΟΕΕ διαφορές μιλάω, τεσπα τα λέμε και πιο κάτω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Αυτά τα επιμε-αλητήρια να μην είχε η χώρα μας..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

κάποιος κάποιος

Νεοφερμένος

Ο κάποιος κάποιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Εντάξει, αρκετά τρολλάρατε την αγωνία κάποιου που δεν τα έχει όλα λυμένα στην ζωή του και πρέπει να δουλέψει για να ζήσει και έχει απορίες , φτάνει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Κανένας δε σε τρολάρει, εσύ μπήκες στο άλλο θέμα με υφάκι και μίλησες για αστοιχείωτους θυμάσαι? Τι δεν καταλαβαίνεις να συμπληρώσεις την αίτηση? Έχει κουτάκι για άνεργους, αυτό τσεκάρεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

κάποιος κάποιος

Νεοφερμένος

Ο κάποιος κάποιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 35 μηνύματα.
και το θυμάμαι και επιμένω, εδώ όμως έκανα 20 ερωτήσεις για το ΟΕΕ, δεν ξέρεις, ok, ούτε γω, ούτε περίμενα να ξέρεις, τι πετάγεσαι ?

και ναι τρολλάρεις, βλέπει ο άλλος χαζοτσακωμούς, δεν απαντάει, αλλάζεις το θέμα κλπ, τρολλάρισμα λέγεται

σταμάτα να παριστάνεις το κακομαθημένο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

κάποιος κάποιος

Νεοφερμένος

Ο κάποιος κάποιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Όλοι οι απόφοιτοι οικονομικών σχολών πρέπει με την κτήση του πτυχίου να γραφτούν στο ΟΕΕ. Τι λογιστική άδεια μπορείς να βγάλεις εξαρτάται από την σχολή σου. Άλλη βγάζουν οι λογιστές άλλη οι οικονομολόγοι.

To master αν έχεις μπορεί να σου αλλάξει κατηγορία άδειας αν έχει σχέση με λογιστική.

Οι ερωτήσεις μου έχουν να κάνουν βασικά με την άδεια ασκήσεως οικονομολογικού επαγγέλματος και όχι του λογιστή, το οποίο το ρώτησα by the way και είπα πως θα πάρω Β ταξης, το ξέρω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Οι ερωτήσεις μου έχουν να κάνουν βασικά με την άδεια ασκήσεως οικονομολογικού επαγγέλματος και όχι του λογιστή, το οποίο το ρώτησα by the way και είπα πως θα πάρω Β ταξης, το ξέρω

Η άδεια οικονομικού επαγγέλματος είναι για να μπορείς να ανοίξεις γραφείο σαν ελεύθερος επαγγελματίας και να παρέχεις consulting για παράδειγμα σε επιχειρήσεις. Είμαι αρκετά σίγουρος πως δεν χρειάζεται για να δουλέψεις σαν υπάλληλος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top