Φυσικοί Αθήνας

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,009 μηνύματα.
Δες εμείς κάναμε τα α και β και αποδείξαμε ότι ισχύει ο 3ος νόμος ισχύει για αυτές τις περιπτώσεις. Για τα γ και δ και ε που ημιελαστικές κρούσεις εμείς δεν κάναμε δεν ξέρω να σου απαντήσω...Σίγουρα όμως θα ξέρει ο Δίας!
Μπα. Δεν είμαι σίγουρος. Απλά νομίζω ότι ο ποιητής θέλει να του πούμε ότι δεν ισχύει όταν έχουμε δυνάμεις από απόσταση.


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
Έχουμε κι εμείς δεν μπορώ να πω, αλλά έχετε κι εσείς οι Αθηναίοι κάτι ποιητές...:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

κωσ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο κωσ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 152 μηνύματα.
λογικά εκεί δεν θα πρέπει να ισχύει και ακόμα σε αυτό που λέει στο γ) για οποιεσδήποτε δυνάμεις ... ίσως να μην ισχύει αν και δεν καταλαβαίνω τι ενοεί ...όσοι είναι στο φυσικό αθήνας θα έχουν κάνει αυτή την άσκηση στο έργαστήριο από παλαιότερα ετη στο Φ1 και οι περσινοί στο Φ2 αν το έχει κάνει νανείς ας βοηθήσει Please!!!

Dia αυτό ότι δεν ισχύει όταν έχουμε δυνάμεις από απόσταση πως το αποδεικνύουμε?????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

κωσ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο κωσ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 152 μηνύματα.
Μπα. Δεν είμαι σίγουρος. Απλά νομίζω ότι ο ποιητής θέλει να του πούμε ότι δεν ισχύει όταν έχουμε δυνάμεις από απόσταση.



Dia φώτισε με σε παρακαλω γιατι τα εχω παιξει!!!!! Πως θα δειξω οτι δεν ισχυει για δυναμεις απο απόσταση!!!! ΣΟΣ γρηγορα!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Dia φώτισε με σε παρακαλω γιατι τα εχω παιξει!!!!! Πως θα δειξω οτι δεν ισχυει για δυναμεις απο απόσταση!!!! ΣΟΣ γρηγορα!!!!

Μήπως έχει να κάνει με την Α.Δ.Ο. και Α.Δ.Μ.; :hmm: Προσπάθησε να το αποδείξεις με βάση τα δεδομένα που ξέρεις πάνω στις κρούσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

κωσ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο κωσ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 152 μηνύματα.
Μήπως έχει να κάνει με την Α.Δ.Ο. και Α.Δ.Μ.; :hmm: Προσπάθησε να το αποδείξεις με βάση τα δεδομένα που ξέρεις πάνω στις κρούσεις.

Tι εννοεις?? λογικα εγω αυτο που σκεφτηκα ειναι οτι εκει που ισχυει αδο 8α ισχυει και ο 3ΝΝ ....
Σε δυνεμεις απο αποσταση δεν 3ερω τι να κανω πως να το αποδειξω.... Μπορεις να μου πεις λιγο αναλυτικα?????!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,009 μηνύματα.
Πως θα δειξω οτι δεν ισχυει για δυναμεις απο απόσταση!!!!
Νομίζω ότι αυτό το εξήγησα στο μήνυμα Νο 59. Με τις δυνάμεις από απόσταση, η αληλεπίδραση δεν μεταφέρεται ακαριαία, αλλά με πεπερασμένη ταχύτητα. Eτσι μια μεταβολή στο ένα σώμα θα μεταδοθεί στο άλλο μετά από κάποιο χρονικό διάστημα. Οπότε στο διάστημα αυτό ο 3ος νόμος του Newton πάει περίπατο.


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Η έκθεση εξωτερικής αξιολόγησης του τμήματος Φυσικής του ΕΚΠΑ (Οκτώβριος 2013):
https://www.adip.gr/eks/FINAL REPORT_PHYSICS.pdf
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Natsuko

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Natsuko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 141 μηνύματα.
Καλησπέρα.Υπάρχει κάποιος φοιτητής του φυσικού Αθήνας που να κάνει ιδιαίτερα σε μαθήματα του πρώτου έτους της σχολής;;;Αν ναι,ας μου στείλει pm! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sophia<3

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σοφία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 132 μηνύματα.
παιδια γεια σας εδωσα φετος πανελληνιες τρελενομαι για φυσικη και πιθανοτατα θα βαλω πρωτη επιλογη φυσικο αθηνας .Θελω να κανω μια ερωτηση περισσοτερο θελω να δω το κλιμα που επικρατει στη σχολη πριν τη διαλεξω μπορω να παω να παρακολουθησω κανενα μαθημα μες την εβδομαδα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,009 μηνύματα.
παιδια γεια σας εδωσα φετος πανελληνιες τρελενομαι για φυσικη και πιθανοτατα θα βαλω πρωτη επιλογη φυσικο αθηνας .Θελω να κανω μια ερωτηση περισσοτερο θελω να δω το κλιμα που επικρατει στη σχολη πριν τη διαλεξω μπορω να παω να παρακολουθησω κανενα μαθημα μες την εβδομαδα?
Η παρακολούθηση των διαλέξεων στα πανεπιστήμια είναι ελεύθερη για όποιον το επιθυμεί. Όμως, το τι θα καταλάβεις και τι συμπεράσματα θα βγάλεις, είναι άλλη ιστορία...


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Η ανακοίνωση για το φετινό θερινό σχολείο από το ΕΚΕΦΕ ΔΗΜΟΚΡΙΤΟΣ
https://www.demokritos.gr/Contents.aspx?lang=gr&CatId=1185&View=18

Η φοίτηση είναι δωρεάν, απευθύνεται σε πτυχιούχους και τελειόφοιτους ΑΕΙ και θα είμαι κι εγώ εκεί:P.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sophia<3

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σοφία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 132 μηνύματα.
Η παρακολούθηση των διαλέξεων στα πανεπιστήμια είναι ελεύθερη για όποιον το επιθυμεί. Όμως, το τι θα καταλάβεις και τι συμπεράσματα θα βγάλεις, είναι άλλη ιστορία...



Το βρίσκω λίγο έως πολύ απίθανο να καταλάβω από θέλω να δω το κλίμα γενικότερα γίνεται μα θύμα εννοώ μπορεί κάποιοι να σε εμποδίζουν να προσέξεις η να χαλούν το μάθημα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Natsuko

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Natsuko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 141 μηνύματα.
Hi :) Έχει κανείς σημειώσεις στις πιθανότητες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

unπαικτable

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο unπαικτable αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 963 μηνύματα.
Μιλαμε για το μαθημα του 1ου ετους;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Natsuko

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Natsuko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 141 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top