Ιδιαίτερα ή φροντιστήριο αγγλικών;

gd89

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο gd89 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 233 μηνύματα.
Koίτα το συγκεκριμένο φροντιστήριο φαίνεται από τα καλύτερα,έχει από το 1970 άλλωστε(ή δεν ισχύει πως ο παλιός είναι και καλός; ).

Aν επιλέξω την οδό του φροντιστηρίου μάλλον εκεί θα πάω. Καθηγητή/ρία για ιδιαίτερο πώς να βρω,στην τύχη από αγγελία;

Kαι όντως δεν φαίνεται να έχον πέσει πολλοί καλοί καθηγητές στον δρόμο μου αν και σίγουρα φταίω και γω γιατί με μία καθηγήτρια που είχα η ξαδέρφη μου πήρε προφίσενσυ ενώ εγώ απέτυχα στο lower.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Ο παλιός είναι καλός όταν δεν έχει χαλάσει στην πορεία ;)

Όπως και να έχει, μια δοκιμή θα σε πείσει.

Στη φάση αυτή δεν θα έψαχνα για καθηγήτρια. Με καθηγήτρια προσπάθησες και απέτυχες. Οπότε δοκίμασε να δεις και το τμήμα.

Ένα άλλο αβαντάζ του τμήματος έναντι του ιδιαίτερου μαθήματος είναι ότι μπορείς να συγκριθείς με τους υπόλοιπους μαθητές και να διαπιστώσεις πόσο κοντά ή μακριά είσαι από το στόχο. Έχεις δηλαδή και μέτρο σύγκρισης και ανταγωνισμό. Προσοχή όμως γιατί πολλές φορές τα τμήματα ενηλίκων επιπέδου Lower έχουν χαμηλό επίπεδο. Αν μπορείς να μπεις σε τμήμα με παιδιά γυμνασίου-λυκείου είναι καλύτερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gd89

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο gd89 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 233 μηνύματα.
Εμένα πάντως ο ανταγωνισμός γενικά με ρίχνει γιατί είμαι πολύ χαμηλά...:(

Τι να κάνω; Έχω κατά μπερδευτεί...και τρεις φορές αποτυχία στο lower δεν είναι λίγες.:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Τότε κατέβα επίπεδο και μπες στο τμήμα Pre-Lower. Δεν έχει νόημα να παρακολουθείς τμήμα Lower χωρίς να μπορείς να συμβαδίσεις με τους άλλους μαθητές, ούτε η λύση είναι να καλύψεις την ύλη ανεπαρκώς. Αλλά δοκίμασε πρώτα. Μπορεί να μην είσαι τόσο πίσω όσο νομίζεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gd89

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο gd89 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 233 μηνύματα.
Δεν είναι τμήμα lower,είναι τμήμα Advance ή Proficiency.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
ΟΚ. Τώρα κάνεις πλάκα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gd89

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο gd89 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 233 μηνύματα.
Όχι σοβαρά μιλάω και φάνηκαν σίγουροι κιόλας.

Άρα είναι ή πολύ καλοί ή πολύ μεγάλοι απατεώνες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Νομίζω ότι το πρώτο μπορούμε να το απορρίψουμε με βεβαιότητα. Εκτός αν κάτι δεν κατάλαβες καλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gd89

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο gd89 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 233 μηνύματα.
Ρε συ δεν το έχεις δει ποτέ αυτό; Πολλοί τάζουν το ίδιο,είναι πολύ της μόδας η βιομηχανία στην εποχή μας και η γραμμή παραγωγής.

''Ό,τι θες γίνεται'' και μονά-ζυγά δικά τους είναι,αν περάσεις είναι μάγκες αυτοί και αν κοπείς εσύ δεν διάβασες,ωραίο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Δεν καταλαβαίνω τι τάζουν. Ότι θα μπεις σε τμήμα Proficiency αλλά θα δώσεις (και θα πάρεις) το Lower?

Το ό,τι θες γίνεται παίζει πολύ αυτή την εποχή λόγω αναδουλειάς τόσο στα φροντιστήρια όσο και στα ιδιαίτερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

laurentides

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η laurentides αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 204 μηνύματα.
Όπου ακούς πολλά κεράσια κράτα και μικρό καλάθι και επί του θέματος αν δεν σου γεμίζει το μάτι το φροντιστήριο που έχεις τσεκάρει κάνε έρευνα αγοράς και σε μερικά άλλα ,πάρε γνώμες από κανέναν γνωστό σου κ.ο.κ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gd89

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο gd89 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 233 μηνύματα.
Δεν καταλαβαίνω τι τάζουν. Ότι θα μπεις σε τμήμα Proficiency αλλά θα δώσεις (και θα πάρεις) το Lower?

Το ό,τι θες γίνεται παίζει πολύ αυτή την εποχή λόγω αναδουλειάς τόσο στα φροντιστήρια όσο και στα ιδιαίτερα.
Tάζουν πως θα μπεις σε τμήμα Proficiency και θα πάρεις τουλάχιστον Advance.

Όπου ακούς πολλά κεράσια κράτα και μικρό καλάθι και επί του θέματος αν δεν σου γεμίζει το μάτι το φροντιστήριο που έχεις τσεκάρει κάνε έρευνα αγοράς και σε μερικά άλλα ,πάρε γνώμες από κανέναν γνωστό σου κ.ο.κ
Το συγκεκριμένο φροντιστήριο με γέμισε περισσότερο από κάθε άλλο.

Τώρα ερχόμενος βρήκα και μια καθηγήτρια αγγλικών από Αγγελία στην στάση, από Miami που δηλώνει trainer και εκπαιδεύτρια καθηγητών.

Οι Αμερικάνοι γενικά δεν είναι πιο επαγγελματίες; Αν και αφού ήρθε Ελλάδα παίζει να χάλασε και αυτή,τέλος πάντων θα την δω αύριο.:worry:

Το παρά αναλύω ίσως και σαφώς φταίω και γω για την τριπλή αποτυχία μου αλλά νομίζω πως και ο δάσκαλος ή το φροντιστήριο έχει την σημασία του,βασικά το δίνω 50%-50%.

Αν είσαι εσύ μάπας,δεν έχεις όρεξη κτλ δεν θα σου μάθει Αγγλικά ούτε ο θεός.

Αν ο δάσκαλος είναι μάπας,δεν έχει όρεξη κτλ...δεν θα μάθεις Αγγλικά ούτε με τον θεό στο πλάι σου.

Λανθάνω κάπου;;;:hmm::hmm::hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Tάζουν πως θα μπεις σε τμήμα Proficiency και θα πάρεις τουλάχιστον Advance.
Πώς ακριβώς θα γίνει αυτό αφού δεν έχεις καταφέρει να πάρεις ούτε το Lower?

Έτσι όπως τα λες, το επίπεδό σου είναι Β1 ή Β1+. To Advanced είναι επίπεδο C1. Η απόσταση μεταξύ B1 και C1 είναι τεράστια και δεν γεφυρώνεται εύκολα. Το μόνο σίγουρο για μένα αν μπεις σε αυτό το τμήμα είναι ότι θα έχεις άλλη μία αποτυχία τον Μάιο.

Το συγκεκριμένο φροντιστήριο με γέμισε περισσότερο από κάθε άλλο.
Τι ακριβώς σε γέμισε; Το ότι τάζουν φύκια για μεταξωτές κορδέλλες;

Τώρα ερχόμενος βρήκα και μια καθηγήτρια αγγλικών από Αγγελία στην στάση, από Miami που δηλώνει trainer και εκπαιδεύτρια καθηγητών.
Κι εγώ είμαι γαλλίδα χορεύτρια καν-καν. Και στον ελεύθερο χρόνο μου εκπαιδεύω αστροναύτες.

Αυτή τη στιγμή όλες οι καλές και έμπειρες καθηγήτριες έχουν κλείσει τις ώρες τους, μέχρι και τα σαββατοκύριακά τους. Η πιθανότητα να βρεις καθηγήτρια της προκοπής από αγγελία είναι πολύ μικρή.

Πήγαινε δες μερικά φροντιστήρια ακόμα. Κάπου έχασες την μπάλα αλλά στο χέρι σου είναι να την ξαναβρείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gd89

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο gd89 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 233 μηνύματα.
Δηλαδή λες φροντιστήριο; Ουφ δεν ξέρω,έχω μπερδευτεί....:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Λέω ή φροντιστήριο (αλλά όχι αυτό που βρήκες) ή καθηγήτρια συστημένη και διπλο- τριπλο- τσεκαρισμένη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gd89

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο gd89 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 233 μηνύματα.
Μπες λίγο chat να μιλήσουμε πιο άμεσα.

(υπόσχομαι να μην στην πέσω):P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφικών & Κοινωνικών Σπουδών Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Εγώ ψηφίζω ιδιαίτερο, γιατί έχω κάνει και σε τάξη κανονικά, και μόνη μου και ήταν πιο αποτελεσματικό απο την άποψη του οτι έβγαζα περισσότερη ύλη.

Γενικά όταν είσαι σε τμήμα, ή και φροντιστήριο, δε βγάζεις στάνταρ ώρες (μα θα λείπουν τα μισά παιδιά, μα θα θέλετε να την κοπανήσετε, μα θα αρρωστήσει ο καθηγητής, μα μα μα) ενώ σε ιδιαίτερο, και να χάσεις, συνήθως τις συμπληρώνεις. :)

Ενώ στο φροντ θα γκρινιάζουν όλοι "γιατί να κάνουμε Σάββατο μάθημα/να κάνουμε μια ώρα παραπάνω/να έχουμε μια σελίδα παραπάνω/μπλαμπλα".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Το θέμα δεν είναι να βγαίνει η ύλη. Το θέμα είναι να εμπεδώνεται η ύλη, και όταν τρέχεις εξ ορισμού δεν εμπεδώνεις. Δεν έχει σημασία αν τρέχεις στο φροντιστήριο ή στο ιδιαίτερο, το αποτέλεσμα είναι το ίδιο. Απλά συνήθως αυτοί που επιλέγουν ιδιαίτερο το κάνουν για να πάνε πιο γρήγορα.

Το αβαντάζ του φροντιστηρίου είναι ότι κάνεις περισσότερες ώρες, άρα έχεις μεγαλύτερη έκθεση στη γλώσσα και συνήθως το μάθημα είναι υψηλότερης ποιότητας (μπορεί ας πούμε να έχεις δύο καθηγητές που ο καθένας ειδικεύεται σε διαφορετικό τομέα, υπάρχει μεγαλύτερη ευελιξία στην επιλογή βιβλίων και συνήθως παίρνεις περισσότερο υλικό). Οι πιθανότητες να πέσεις σε άσχετη καθηγήτρια σε φροντιστήριο είναι επίσης μικρότερες. Δυστυχώς λόγω της αναδουλειάς έχει γεμίσει η αγορά από ανθρώπους που αναλαμβάνουν ιδιαίτερα χωρίς να ξέρουν τι κάνουν.

Όταν κάνεις ιδιαίτερο πρέπει επίσης να είσαι πιο αυτοπειθαρχημένος. Οι περισσότεροι μαθητές ιδιαίτερων ΔΕΝ αναπληρώνουν τις ώρες που χάνουν. Το φροντιστήριο συνήθως σε βάζει σε ρυθμό, ιδιαίτερα τα φροντιστήρια με πιο ακριβά δίδακτρα. Όταν ακούς Proficiency με 500 ευρώ (γκουχ γκουχ), εννοείται ότι στην τάξη θα είναι 20 άτομα και συνέχεια κάποιος θα λείπει και δεν θα συμφωνήσουν να κάνουν μάθημα αναπλήρωσης ημέρα Σάββατο. Άσε που δεν πρόκειται και το φροντιστήριο να το προτείνει.

Γενικά θα έλεγα ότι το φροντιστήριο υπερτερεί του ιδιαίτερου αλλά το πιο βασικό είναι η ποιότητα. Ένα κακό φροντιστήριο σαφώς είναι χειρότερο από ένα καλό ιδιαίτερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eco-warrior

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης ή Αμφιάραος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Βουλγαρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 925 μηνύματα.
Αν γνωρίζει κανείς κάποιον καθηγητή αγγλικών ή κάποιο φροντιστήριο όπου κάνουν ιδιαίτερα μαθήματα, ας μου στείλει προσωπικό μήνυμα.

Ευχαριστώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Αν γνωρίζει κανείς κάποιον καθηγητή αγγλικών ή κάποιο φροντιστήριο όπου κάνουν ιδιαίτερα μαθήματα, ας μου στείλει προσωπικό μήνυμα.

Σε ποια πόλη; Σε ποια περιοχή;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top