Γενικό -  Βαθμός ή βάσεις για την κατεύθυνση του χρόνου;

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Εκ του ασφαλούς και μη γνωρίζοντας τι γίνεται στην πραγματικότητα, νομίζω ότι το πρόβλημα δεν είναι η ποσότητα, αλλά η ποιότητα του διαβάσματός σου. Προσωπικά, μου έχουν πει φίλοι μου που διαβάζουν ώρες για ένα 18: "πώς γίνεται να διαβάζεις 30' και να παίρνεις τόσο καλούς βαθμούς;". Και τους απαντάω, ότι το να διαβάζεις ποιοτικά 15΄ είναι ίσο με το να διαβάζεις 4 ώρες ανοργάνωτα. Όταν λέω ποιοτικά εννοώ:
α) οργανωμένα. Δηλαδή: πρώτα θεωρία και μετα ασκήσεις.
β) συγκεντρωμένα. Δηλαδή: όχι ακούγοντας μουσική, τρώγοντας πίτσα, μιλώντας στο τηλέφωνο ή βλέποντας τηλεόραση (ή κάτι άλλο τέλος πάντων άκυρο)
γ) χρονοθετημένα: Δηλαδή: να έχεις θέσει ένα χρονικό όριο, ώστε να μπορείς να κάνεις και τα υπόλοιπα μαθήματα στην ώρα τους.
Επίσης, για να τα βρεις καλά και με τους βαθμούς αλλά και με τον εαυτό σου, κάθε μέρα πριν αρχίσεις να διαβάζεις γράφε σε ένα χαρτί τι έχεις για αύριο, με ποια σειρά θα τα κάνεις, πόσο χρόνο θα σου πάρουν και πόσα διαλλείματα θα κάνεις ενδιάμεσα (για φαγητό, ξεκούραση, κανα τηλέφωνο κλπ).

Όσον αφορά τα Αρχαία:

Καλά κάνει οι καθηγήτρια και σας βάζει πολλές ασκήσεις. Στα Αρχαία μόνο μέσω του γραψίματος θα μάθεις κάτι. Μερικές πρακτικές συμβουλές
α) όσον αφορά την γραμματική, προσπάθησε να κλίνεις ουσιαστικά που έχει στην άσπρη την γραμματική του οικονόμου (την κλασική) από μόνος σου σε κανα σ/κ, ώστε να εξασκηθείς. Όσον αφορά τα ρήματα κάνε το ίδιο, αλλά ψάξε αυτή τη φορά στα κείμενα των ιστοριογράφων. (Όλα τα παραπάνω που σου λέω έπρεπε να είχαν αρχίσει ήδη από το Γυμνάσιο). Και τώρα για το συντακτικό, απλά πρόσεχε στη τάξη.

Όσον αφορά τα Θρησκ.:

Επειδή και η δικιά μας έτσι είναι, παίρνε σημειώσεις την ώρα που μιλάει από αυτά που λέει και πρόσεχε την, ώστε να καταλάβεις τι θέλει να σας πει και τι θα σας ζητήσει την επόμενη φορά. Προσπάθησε επίσης να δεις αν υπάρχει κάτι απο αυτά που λέει στο βιβλίο.

Καλή συνέχεια!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jimaraz97

Νεοφερμένος

Ο Jimaraz97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Γεια σας παιδια
Ειμαι α λυκειου και θελω να σας ρωτησω σε τι να δωσω βαση στη φυσικη μαθηματικα και χημεια??
Και τι μου προτεινετε να καθομαι και να σπαταλαω χρονο διαβαζοντας αρχαια και θεωριτικης η να αφησω τον καλο γενικο και να αφοσιωθω σε αυτα που με ενδιαφερουν??

Σημείωση: Τα μηνύματα #42-44 προήλθαν από συγχώνευση με το θέμα "Γενικό - Σε τι να επιμείνω για θετική ή τεχνολογική κατεύθυνση".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

artemaki

Διάσημο μέλος

Η Άρτεμις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 3,249 μηνύματα.
Παντως αμα σκοπευεις θετικοτεχνολογικη, μην αφησεις κενα σε Μαθηματικα-Φυσικη.
Χωρις αυτο να σημαινει οτι ολα τα αλλα θα τα αφησεις τελειως. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
Γεια σας παιδια
Ειμαι α λυκειου και θελω να σας ρωτησω σε τι να δωσω βαση στη φυσικη μαθηματικα και χημεια??
Και τι μου προτεινετε να καθομαι και να σπαταλαω χρονο διαβαζοντας αρχαια και θεωριτικης η να αφησω τον καλο γενικο και να αφοσιωθω σε αυτα που με ενδιαφερουν??

Προσωπικά επειδή ενδιαφέρομαι για Τεχνολογική, διαβάζω όλα τα μαθήματα κανονικά, απλά σε Φυσικομαθηματικά δείχνω περισσότερο ενδιαφέρον. Δηλαδή θα κάνω και ασκήσεις εκτός σχολικού βιβλίου στον ελεύθερο χρόνο μου κλπ, ενώ στα αρχαία πχ, δεν θα κάτσω να το ψάξω παραπάνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vagialena

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βαγιαλένα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 168 μηνύματα.
Εγω Θετικη κατευθυνση θα παω, αλλα δεν βρισκω λογο να μη βαζω τα δυνατα μου για ενα καλο βαθμο στα Αρχαια! Στο κατω κατω πρεπει να εισαι επιμελης σε ολα τα μαθηματα, και επιπλεον κατευθυνσεις επιλεγουμε του χρονου....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
ναι αλλα δδεν μπορεις να δωσεις περισσοτερη ή ιση προσοχη με τα μαθηματα της κατευθυνσης που θα ακολουθησεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Επειδη θελω θετικη κατευθυνση φετος φροντιζω να κανω πρωτα Μαθηματικα , Φυσικη , Χημεια που εχω περισσοτερη ορεξη και αφηνω ολα τα θεωρητικα στο τελος , χωρις βεβαια να τα παραμελω ...
Μην αφησεις παντως κανενα κενο σε αυτα τα μαθηματα , απαιτησε το απο τους καθηγητες σου να σου εξιγουν ο,τι δε καταλαβαινεις στο διαλειμμα ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,477 μηνύματα.
Επειδη θελω θετικη κατευθυνση φετος φροντιζω να κανω πρωτα Μαθηματικα , Φυσικη , Χημεια που εχω περισσοτερη ορεξη και αφηνω ολα τα θεωρητικα στο τελος , χωρις βεβαια να τα παραμελω ...
Μην αφησεις παντως κανενα κενο σε αυτα τα μαθηματα , απαιτησε το απο τους καθηγητες σου να σου εξιγουν ο,τι δε καταλαβαινεις στο διαλειμμα ;)
Καλή επιτυχία στις μεταφράσεις και στην Ιστορία:hehe:

(Όχι ότι εγώ τα διαβάζω επιμελώς, αλλά οκ:hehe:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggressive

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aggressive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 957 μηνύματα.
τελευταία χρονιά που διαβάζω αρχαία και βλακείες, του χρόνου μόνο της κατεύθυνσης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nefeli Graf

Περιβόητο μέλος

Η Nefeli Graf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 5,346 μηνύματα.
τελευταία χρονιά που διαβάζω αρχαία και βλακείες, του χρόνου μόνο της κατεύθυνσης.

θετική να φανταστώ;;;:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Καλή επιτυχία στις μεταφράσεις και στην Ιστορία:hehe:

(Όχι ότι εγώ τα διαβάζω επιμελώς, αλλά οκ:hehe:)

Mεταφραση διαβαζω ελαχιστες φορες (ειμαι καλη στα προφορικα , στο συντακτικο κυριως) και Ιστορια τις περισσοτερες φορες στο διαλειμμα καθως η καθηγητρια μας αναπληρωνει μια αλλη καθηγητρια της γ΄λυκειου και κανουμε μια φορα την εβδομαδα , τελευταια ωρα ,με μια ξενογλωσση που την ειχα στο γυμνασιο...problem solved :P;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Και εννοειται οτι βαζουμε βασεις για του χρονου :P Ο βαθμος της Α δε μετραει καν στο απολυτηριο λυκειου οποτε εις τας σφαίρας ημών
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top