Σε απεργιακές κινητοποιήσεις οι πανεπιστημιακοί

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Αυτά μου τα είπαν στο στρατο. Στην αστυνομία μου λένε άλλα χειρότερα.:D:D:D Ευχαριστώ. Πήγαινε να σπάσεις κανά μαγαζί μπας και γεμίσεις το κενό που έχεις μέσα σου... Εσένα περιμένουν από την κυβέρνηση για να πουν να ο κακός. Στήριξε την αλλαγή που θέλεις να κάνεις στον κόσμο στο μυαλό σου και μέσω αυτού άλλαξε τα πράγματα. Με αυτόν τον τρόπο που νομίζεις δε θα αλλάξει τίποτα. Πώς το βλέπεις μπόρεσε αυτή η τακτική που ακολουθείς τόσο καιρό να αλλάξει τίποτα;

Για τους συνδικαλιστικούς φορείς των σωμάτων ασφαλείας που βγήκαν στους δρόμους για τις περικοπές που σας κάνουν,τι γνώμη έχεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ Ν.

Δραστήριο μέλος

Ο ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 490 μηνύματα.
Πολή καλή. Εμείς όμως ούτε σπάμε ούτε σταματήσαμε να δουλεύουμε. Παιδιά δε βλέπετε ότι δεν οδηγούν πουθενά όλα αυτά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kouroumpelo

Νεοφερμένος

Η kouroumpelo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ξάνθη (Ξάνθη). Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Ξέρετε αν είναι ανοιχτές οι γραμματείες των πανεπιστημίων για να κανουμε εγγραφές;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ Ν.

Δραστήριο μέλος

Ο ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 490 μηνύματα.
Νομίζω δεν είναι ανοιχτές αλλά για σιγουριά πήγαινε από το πανεπιστήμιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zaraki

Δραστήριο μέλος

Ο Zaraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 536 μηνύματα.
Ανοιχτες ειναι, μονο τα μελη ΔΕΠ απεργουν και οχι ολα(λιγα προς ελαχιστα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

souzana

Δραστήριο μέλος

Η souzana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 443 μηνύματα.
Ειναι ανοιχτές !!!
Οκ δεν βγαίνει πουθενα αλά πραγματικά δν ξέρω τι πρέπει να γίνει για να ξυπνήσουν !
Για δεύτερη συνεχόμενη χρόνια θα χάσουμε την εξεταστικη του Σεπτεμβρίου....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro Papas

Περιβόητο μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4,300 μηνύματα.
πραγματικα απο εσας που γκρινιαζετε ολη την ωρα για χαμενες εξεταστικες και αδιεξοδους αγωνες (καλα τα μπατσοκαυλα το μονο που ξερουν να λενε ειναι για σπασιματα κλπ λες και ολοι αυτο εχουν στο νου τους αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα) δεν εχω ακουσει καποια ουσιαστικη προταση για το τι μπορουμε να κανουμε ωστε να ανατραπει αυτη η κατασταση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

souzana

Δραστήριο μέλος

Η souzana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 443 μηνύματα.
Έχεις καμία εσυ καλη; Δεν το λέω ειρωνικά σοβαρά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ Ν.

Δραστήριο μέλος

Ο ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 490 μηνύματα.
Να καθίσεις και να μάθεις στους γύρω σου το ήθος και τον αγώνα για τη βιοπάλη και να μην παρασύρεσαι από τις ψευτοεπαναστάσεις που σε θέλουν απλώς εκεί που αυτοί διατάζουν για να καταστρέψουν κάθε θεσμό όπως αυτόν της παιδείας. Απαντώ στον Αλέξανδρο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro Papas

Περιβόητο μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4,300 μηνύματα.
εμενα η προταση μου ειναι ενας διαρκης και μαζικος αγωνας οπου ολα τα κομματια της κοινωνιας θα παλεψουν μαζι για μια δικαιη κοινωνια. με ολα τα μεσα! καταληψεις, διαδηλωσεις, απεργιες και καθε αλλη μορφης κινητοποιηση (προσοχη ειμαι καθετα αντιθετος σε καθε μορφης καταστροφη).

βεβαια η απαντηση με ερωτηση δεν ειναι απαντηση:whistle:

@μπατσονι

αυτην την στιγμη δεν υπαρχει κανενας θεσμος οπως θα πρεπε! ειδικα η παιδεια ειναι απλα για να μας κανει σκλαβους στα αφεντικα του αυριο. Και ενα πανεπιστημιο δεν υποβαθμιζεται απο μια καταληψη ουτε καταστρεφεται γιατι πολυ απλα οπως ειναι η κατασταση ποσο πιο χαλια να γινει (και καθε φορα το καταστρεφουν και αλλο)?

και δεν ονειρευομαι καμια ψευτοεπανασταση ουτε που εχουν ταξει κατι! πρωτα παλευω για την δημιουργια μιας κοινης ταξικης-κοινωνικης συνειδησης στον λαο και μετα μιλαω για την αλλαγη. Μια αλλαγη που εσυ σαν πιονι του συστηματος και σαν μεγαλος εκφραστης της δυναμης του φοβασαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nefi

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nefi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,097 μηνύματα.
Να καθίσεις και να μάθεις στους γύρω σου το ήθος και τον αγώνα για τη βιοπάλη και να μην παρασύρεσαι από τις ψευτοεπαναστάσεις που σε θέλουν απλώς εκεί που αυτοί διατάζουν για να καταστρέψουν κάθε θεσμό όπως αυτόν της παιδείας. Απαντώ στον Αλέξανδρο.

Μη στεναχωριεσαι τον θεσμο της παιδεια θα τον καταστρεψουν αλλοι πρωτα....:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ Ν.

Δραστήριο μέλος

Ο ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 490 μηνύματα.
Κοίτα φίλε μου, μέσα από αυτά τα πανεπιστήμια που λες έχουν βγει τα μεγαλύτερα ελληνικά μυαλά. Τώρα πώς εσύ θεωρείς ότι η παιδεία είναι τόσο κατεστραμένη είναι άλλο θέμα. Ο τρόπος διδασκαλίας είναι ορθός. Τώρα άλλο που οι φοιτητές καταστρέφουν αυτήν την διδασκαλία με τις κρεπάλες τους. Όποιος θέλει να μάθει μαθαίνει. Εκτός κι αν είσαι αγνωστικιστής και θέλεις να καταργηθεί κάθε εδραιωμένος θεσμός οπότε να έρθει η κοινωνική γαλήνη στην οποία εσύ θα κυβερνάς μάλλον. Κάπως αλλιώς να συνεχίσει να υπάρχει μια κοινωνία δε γίνεται. Κοίταξε το πρωί αν όντως βγαίνει ο ήλιος από την ανατολή. Ή μήπως για μας μόνο είναι ανατολή και για σένα ένα από τα σημεία του ορίζοντα καθώς μάλλον θα αμφισβητήσεις σε λίγο ακόμη κι αυτό. Μην είσαι τόσο επιθετικός με τις φράσεις σου. Δε σε βρίζω εγώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro Papas

Περιβόητο μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4,300 μηνύματα.
Κοίτα φίλε μου, μέσα από αυτά τα πανεπιστήμια που λες έχουν βγει τα μεγαλύτερα ελληνικά μυαλά. Τώρα πώς εσύ θεωρείς ότι η παιδεία είναι τόσο κατεστραμένη είναι άλλο θέμα. Ο τρόπος διδασκαλίας είναι ορθός. Τώρα άλλο που οι φοιτητές καταστρέφουν αυτήν την διδασκαλία με τις κρεπάλες τους. Όποιος θέλει να μάθει μαθαίνει. Εκτός κι αν είσαι αγνωστικιστής και θέλεις να καταργηθεί κάθε εδραιωμένος θεσμός οπότε να έρθει η κοινωνική γαλήνη στην οποία εσύ θα κυβερνάς μάλλον. Κάπως αλλιώς να συνεχίσει να υπάρχει μια κοινωνία δε γίνεται. Κοίταξε το πρωί αν όντως βγαίνει ο ήλιος από την ανατολή. Ή μήπως για μας μόνο είναι ανατολή και για σένα ένα από τα σημεία του ορίζοντα καθώς μάλλον θα αμφισβητήσεις σε λίγο ακόμη κι αυτό. Μην είσαι τόσο επιθετικός με τις φράσεις σου. Δε σε βρίζω εγώ.

1) δεν ειμαστε φιλοι (και με ατομα του συναφειου σου δεν θελω πολλα παρε δωσε)
2)ουτε μηδενιστης ειμαι ουτε αγνωστικιστης ουτε αναρχικος. Θελω να υπαρχουν θεσμοι οι οποιοι θα δουλευουν για το συμφερον μου και οχι να με κανουν κρεας για την κρεατομηχανη τους. Γιατι αυτην την στιγμη παιδεια ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ. οπως και υγεια δικαιοσυνη κλπ βεβαια.
3) δεν εχω καμια προθεση ουτε διαθεση να κυβερνησω. τουλαχιστον οχι κυβερνηση με την εννοια που εχει παρει στην αστικη δημοκρατια.
4) στο υπαρχον συστημα δεν μαθαινει οποιος θελει αλλα οποιος γλυφει και τον παει για διαφορους λογους ο καθηγητης. Δεν φταινε μονο οι φοιτητες. Επισης δεν αναφερεις οτι στις υπαρχουσες συνθηκες δεν μπορει να λειτουργησει ενας φορεας εκπαιδευσης.

5) πιστεψε με δεν ειμαι επιθετικος ισα ισα πολυ ηρεμος! αμα ημουν επιθετικος θα ειχα ηδη φαει μπαν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos90

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο manos90 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 274 μηνύματα.
εμενα η προταση μου ειναι ενας διαρκης και μαζικος αγωνας οπου ολα τα κομματια της κοινωνιας θα παλεψουν μαζι για μια δικαιη κοινωνια. με ολα τα μεσα! καταληψεις, διαδηλωσεις, απεργιες και καθε αλλη μορφης κινητοποιηση (προσοχη ειμαι καθετα αντιθετος σε καθε μορφης καταστροφη).

βεβαια η απαντηση με ερωτηση δεν ειναι απαντηση:whistle:

@μπατσονι

αυτην την στιγμη δεν υπαρχει κανενας θεσμος οπως θα πρεπε! ειδικα η παιδεια ειναι απλα για να μας κανει σκλαβους στα αφεντικα του αυριο. Και ενα πανεπιστημιο δεν υποβαθμιζεται απο μια καταληψη ουτε καταστρεφεται γιατι πολυ απλα οπως ειναι η κατασταση ποσο πιο χαλια να γινει (και καθε φορα το καταστρεφουν και αλλο)?

και δεν ονειρευομαι καμια ψευτοεπανασταση ουτε που εχουν ταξει κατι! πρωτα παλευω για την δημιουργια μιας κοινης ταξικης-κοινωνικης συνειδησης στον λαο και μετα μιλαω για την αλλαγη. Μια αλλαγη που εσυ σαν πιονι του συστηματος και σαν μεγαλος εκφραστης της δυναμης του φοβασαι.
Aυτη η κοινη ταξικη συνειδηση που αναφερεις μπορει να επιτευχθει μονο με εσωτερικες ζυμωσεις.Μεχρι τοτε ομως οι διαφορες πρακτικες των αναρχικων και κυριως των αριστερων ,μου μοιαζουν καπως φασιστικες,καθως επιβαλλονται με το ετσι θελω στην πλειοψηφια της κοινωνιας που δεν αποζηταει παρομοιες κοινωνικες δομες.

Δε μπορει η μειοψηφια να αντιδρα σε καθε κινηση που μπορει να βελτιωσει την κατασταση μας εστω βαση του σημερινου μοντελου ,επειδη πιστευει σε κατι διαφορετικο.Το πιο λογικο για μενα ειναι να μην συμμετεχει.

Προσωπικα πιστευω οτι στην παρουσα φαση αναγκη της κοινωνιας ειναι μια επανασταση που θα ριξει την κυβερνηση και τη σημερινη βουλη και θα φερει στο προσκηνιο σοβαρα και ικανα ατομα που δεν εχουν ασχοληθει μεχρις στιγμης ενεργα με την πολιτικη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top