Δεν έχω κοπέλα

Γατέχων

Νεοφερμένος

Ο Γατέχων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Σπάρτη (Λακωνία). Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Men of style και ξερό ψωμί ,οι σπεσιαλίστες του φλερτ εν Ελλάδι ...δεν περιγράφω άλλο!!
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,869 μηνύματα.
Συμφωνώ όμως στις μέρες μας το χρήμα μετράει πολύ.
Κι αν αύριο επιτυχημένος είναι όποιος έχει ένα αυτί θα πας να κόψεις το αυτί σου;

Δεν μπορείς να ζεις τη ζωή σου σύμφωνα με το τί θέλει η κοινωνία και τί θεωρεί η κοινωνία επιτυχημένο και καλό. Εσύ θα αποφασίσεις τί είναι καλό για σένα. Εσύ νομίζεις οτι θα τελειώσεις τη σχολή, θα βρεις μια καλή δουλειά με καλό μισθό και μετά οι πόρτες της ευτυχίας θα ανοίξουν αυτόματα. Εμ δεν πάει έτσι. Αν δεν έχεις επενδύσει στο να βρεις τί σε κάνει ευτυχισμένο και πώς να βελτιώσεις τον ψυχικό σου κόσμο, θα μείνεις να μετράς τα λεφτά σου μην έχοντας τί να τα κάνεις.
 

Griff

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Griff αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 269 μηνύματα.
Δεν διαφωνώ ότι τους αξίζουν αυτοί οι άντρες, απλά αυτό αποτελεί απόδειξη πως μπορεί να υπάρχει αγάπη με αυτά τα χαρακτηριστικά που ανέφερες.



Ναι, απλά ελπίζω να καταλαβαίνεις πως η δική σου προσήλωση στην αυτοβελτίωση δεν είναι λιγότερο arbitrary από την προσήλωση του άλλου στην δουλειά ή στον ηδονισμό, καθώς αν βγάλεις το Θεό από τη μέση δεν υπάρχει και κανένας νόμος που να λέει ότι αυτός ο τρόπος ζωής είναι σωστός και ο άλλος όχι.




Αυτό είναι μια τεράστια, τεράστια κουβέντα φίλε. Θα την αγγίξω μόνο επιφανειακά και θα πω... πίστη. Ο άνθρωπος είναι ικανός να ζήσει μια πληρέστατη ζωή σαν μοναχός αλλάζοντας όλο του είναι μέσο της πίστης, οπότε το αληθινό και το το ψεύτικο είναι πολύ πιο fuzzy απ'ότι πιστεύεις.




Δεν ξέρω πως το έχεις στο μυαλό σου αλλά το σεξ είναι αναγκαιότατη συνθήκη σε μια ερωτική σχέση. Χωρίς αυτό δεν υφίσταται καν ερωτική σχέση και το κακό σεξ είναι συνηθέστατη αιτία χωρισμού και κεράτου. Τα λεφτά, δηλαδή το υλικό συμφέρον ως ένα βαθμό επίσης. Χωρίς κασέρι δεν έχει κοκό μακροπρόθεσμα.

Κοίτα να δεις τώρα τι κάνεις :D Λες πως δεν είσαι φιλόσοφος και δεν ξέρεις τι είναι η πραγματική αγάπη, αλλά πιο κάτω λες πως είσαι ικανός να την δεις, δηλαδή να την αναγνωρίσεις. :D

Νομίζω πως έχεις μια πολύ ιδεατή και ρομαντική άποψη για το είναι αγάπη και συναίσθημα. Εγώ τα βλέπω πιο ρεαλιστικά τα πράγματα. Και το λέω χωρίς διάθεση ειρωνείας.

Υπάρχει διαφορά ανάμεσα στο τι φαίνεται να είναι κάτι και στο τι είναι πραγματικά: το γεγονός ότι μια τοξικότατη σχέση φαινομενικά διέπεται από αγάπη δεν ισοδυναμεί με ὐπαρξη πραγματικής αγάπης. Όπως αντίστοιχα τα ναρκωτικά δεν ισοδυναμοὐν με πραγματική ευτυχία, έτσι και αυτή η αγάπη δεν θεμελιώνεται στη λογική. Είναι ξεκάθαρο πού οδηγεί αυτό.

Η προσήλωση στην αυτοβελτίωση δεν είναι δική μου εμμονή. Είναι προϊόν λογικής, και είμαι απόλυτα βέβαιος ότι συμφωνείς με αυτό, έστω και σε διαφορετικό πλαίσιο. Σε αντίθεση με την εργασιομανία, η οποία μακροπρόθεσμα σε καταστρέφει, και τον ηδονισμό, ο οποίος δεν αυξάνει την αξία σου, η αυτοβελτίωση είναι ο δρόμος προς μια ευτυχισμένη ζωή. Αν δεν θες να το δεις σε επίπεδο ηθικής, δες το σε επίπεδο μόρφωσης. Ποιος από τους δύο έχει μεγαλύτερη αξία στην αγορά εργασίας, ένας που έχει πτυχίο στον τομέα του και ξέρει μια-δύο γλώσσες, ή ένας που συνεχώς φροντίζει να αυξάνει τις γνώσεις του και να μαθαίνει νέα πράγματα; Όποιος από τους δύο έχει μεγαλύτερη αξία, προφανώς και θα αμοίβεται καλύτερα, άρα και η ζωή του θα είναι, υλικά τουλάχιστον, ανώτερη από τη ζωή του άλλου.

Επίσης μην νομίζεις ότι πίσω από αυτά που λέω κρύβω κάποιον θεό. Νομίζω η θέση σχετικά με αυτόν είναι προφανής. :P

Ωραίο παράδειγμα, συγχέεις όμως το αληθινό και ψεύτικο συναίσθημα με το αληθινό και το ψεύτικο γενικότερα, που πράγματι αποτελούν τεράστια συζήτηση. Στην προκειμένη, η πίστη του μοναχού είναι πραγματική, για αυτό και τα συναισθήματα που την ακολουθούν είναι επίσης ισχυρά. Σύγκρινε τώρα τα συναισθήματα που βιώνει αυτός με έναν που δηλώνει κοινωνικά πιστός. Σε ποια περίπτωση είναι ισχυρότερα τα συναισθήματα;

Με αυτό το παράδειγμα απάντησες έμμεσα και στο πρώτο ερώτημα για τις τοξικές σχέσεις. Σε προσωπικό και πολύ βασικό επίπεδο, σημασία έχει περισσότερο η υποκειμενική αντίληψη για το θέμα. Σε μια μεγαλύτερη κλίμακα, ωστόσο, θεωρητική, φιλοσοφική, επιστημονική κ.λπ. δεν μπορούμε να βασιστούμε στις παραισθήσεις του καθενός, αλλά πρέπει να κινηθούμε με τη λογική.

Για το σεξ: θα δεχτώ ότι παίζει σημαντικότατο ρόλο σε μια σχέση, αλλά δεν είναι αναγκαία συνθήκη για την ύπαρξη αγάπης. Δεν έχεις δει ηλικιωμένα ζευγάρια που από άποψη αγάπης ξεπερνάνε τις περισσότερες σχέσεις, ή δεν έχεις δει ζευγάρια όπου ένας από τους δύο είναι παράλυτος; Σε αυτές τις περιπτώσεις υπάρχει ποιοτικό, ή έστω, σεξ; Είναι φανερό, επομένως, πως αν επιδιώκουμε να ορίσουμε την αγάπη, πρέπει να λάβουμε υπόψη μας και αυτές τις παραμέτρους (χωρίς φυσικά να δαιμονοποιούμε το σεξ).

Αντίστοιχα παραδείγματα υπάρχουν και για τους υλικούς πόρους; Πόσα ζευγάρια παραμένουν μαζί παρά τις οικονομικές αντιξοότητες που αντιμετωπίζουν; Έχω προσωπικά παραδείγματα, φαντάζομαι έχεις και εσύ.

Έλα βρε Χάκερ :P Την αναγνωρίζω, δεν την ορίζω. Είναι σαν να προσπαθείς να δεις ένα βουνό ενώ έχεις μυωπία. Το βλέπεις, διακρίνεις το περίγραμμα, αλλά όχι τις λεπτομέρειες :P Δεν προσπαθὠ να ορίσω την αγάπη, τονίζω όμως κάποιες αντιφάσεις που παρατηρώ.

Δεν ξέρω αν βλέπω τα πράγματα υπερβολικά ιδεαλιστικά ή όχι. Θέλω να ελπίζω ότι όσα λέω έχουν λογική βάση και δεν ακούγονται σαν παραμύθια. Σίγουρα, βέβαια, λόγω πείρας βλέπεις τα πράγματα πιο ρεαλιστικά από εμένα, και σε πολλά θέματα δεν μπορώ παρἀ να συμφωνήσω μαζί σου. Στο συγκεκριμένο, ωστόσο, διαφωνώ κάθετα, και για τους λόγους που προανέφερα αλλά και γιατί πιστεύω βαθύτατα ότι ο όμοιος αναζητά τον ομοίο του. Αν κάποιος ψάχνει μια σχέση μόνο για να κάνει σεξ και να βιώνει μια επιφανειακή αγάπη, τότε αυτό ακριβὠς θα πάρει. Αντίθετα όμως, κάποιος που δεν αναζητά μόνο αυτά σε μια σχέση, αλλά τη σύνδεση με τον σύντροφό του, δεν θα αρκούνταν ποτέ μόνο στο σεξ και στο χρήμα.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Υπάρχει διαφορά ανάμεσα στο τι φαίνεται να είναι κάτι και στο τι είναι πραγματικά: το γεγονός ότι μια τοξικότατη σχέση φαινομενικά διέπεται από αγάπη δεν ισοδυναμεί με ὐπαρξη πραγματικής αγάπης. Όπως αντίστοιχα τα ναρκωτικά δεν ισοδυναμοὐν με πραγματική ευτυχία, έτσι και αυτή η αγάπη δεν θεμελιώνεται στη λογική. Είναι ξεκάθαρο πού οδηγεί αυτό.

Συνεχίζεις να χρησιμοποιείς τον όρο πραγματικό/ψεύτικο για πράγματα που δεν έχει κανένα νόημα καθώς δεν υπάρχει κανένας τρόπος να μετρήσεις την πραγματικότητα, οπότε η κουβέντα αρχίζει να κάνει κύκλους με επίκεντρο ένα no true scotsman fallacy.

Η προσήλωση στην αυτοβελτίωση δεν είναι δική μου εμμονή. Είναι προϊόν λογικής, και είμαι απόλυτα βέβαιος ότι συμφωνείς με αυτό, έστω και σε διαφορετικό πλαίσιο. Σε αντίθεση με την εργασιομανία, η οποία μακροπρόθεσμα σε καταστρέφει, και τον ηδονισμό, ο οποίος δεν αυξάνει την αξία σου, η αυτοβελτίωση είναι ο δρόμος προς μια ευτυχισμένη ζωή. Αν δεν θες να το δεις σε επίπεδο ηθικής, δες το σε επίπεδο μόρφωσης. Ποιος από τους δύο έχει μεγαλύτερη αξία στην αγορά εργασίας, ένας που έχει πτυχίο στον τομέα του και ξέρει μια-δύο γλώσσες, ή ένας που συνεχώς φροντίζει να αυξάνει τις γνώσεις του και να μαθαίνει νέα πράγματα; Όποιος από τους δύο έχει μεγαλύτερη αξία, προφανώς και θα αμοίβεται καλύτερα, άρα και η ζωή του θα είναι, υλικά τουλάχιστον, ανώτερη από τη ζωή του άλλου.

Επίσης μην νομίζεις ότι πίσω από αυτά που λέω κρύβω κάποιον θεό. Νομίζω η θέση σχετικά με αυτόν είναι προφανής. :P

Δεν διαφωνώ επί της ουσίας με την αποβελτίωση, το point μου ήταν πως αφενός αυτός δεν είναι ο τρόπος σκέψης των περισσοτέρων και αφετέρου πως η αυτοβελτίωση δεν είναι iherently καλή παρά μόνο αν υποβοηθά τους προσωπικούς στόχους του καθενός. Διαφωνώ λοιπόν πως θα πρέπει να είναι αυτοσκοπός. Αυτό είναι μια δική σου υποκειμενική θεώρηση που πηγάζει από τους δικούς σου στόχους. Γι αυτό και η θέση σου δεν είναι περισσότερο ισχυρή από αυτήν του εργασιομανή, καθώς αν του πεις για αυτοβελτίωση θα σου πει "i'm not interested" και δεν έχεις και κανένα legit argument για να συνεχίσεις.

Γι αυτό και ανέφερα το Θεό, επειδή μόνο στηριζόμενος σε ένα αξίωμα όπως ο Θεός μπορείς να δικαιολογήσεις την ηθική, την αρετή κτλ. Μπορείς να γράψεις ένα κάρο επιχειρήματα για το τι είναι ηθικό και τι όχι, αλλά δεν μπορείς να γράψεις ούτε ένα για να μου απαντήσεις στην ερώτηση "Γιατί πρέπει να είμαι ηθικός?". Αυτός ήταν και ένας από τους λόγους που εφύβραμε τον Θεό.

Ωραίο παράδειγμα, συγχέεις όμως το αληθινό και ψεύτικο συναίσθημα με το αληθινό και το ψεύτικο γενικότερα, που πράγματι αποτελούν τεράστια συζήτηση. Στην προκειμένη, η πίστη του μοναχού είναι πραγματική, για αυτό και τα συναισθήματα που την ακολουθούν είναι επίσης ισχυρά. Σύγκρινε τώρα τα συναισθήματα που βιώνει αυτός με έναν που δηλώνει κοινωνικά πιστός. Σε ποια περίπτωση είναι ισχυρότερα τα συναισθήματα;

Με αυτό το παράδειγμα απάντησες έμμεσα και στο πρώτο ερώτημα για τις τοξικές σχέσεις. Σε προσωπικό και πολύ βασικό επίπεδο, σημασία έχει περισσότερο η υποκειμενική αντίληψη για το θέμα. Σε μια μεγαλύτερη κλίμακα, ωστόσο, θεωρητική, φιλοσοφική, επιστημονική κ.λπ. δεν μπορούμε να βασιστούμε στις παραισθήσεις του καθενός, αλλά πρέπει να κινηθούμε με τη λογική.

Το point μου ήτανε πως ο άνθρωπος έχει την ικανότητα να επιλέγει πως θα δει τον κόσμο και αυτό διαμορφώνει και την εσωτερική του κατάσταση. Ο μοναχός πιστεύει κάτι το οποίο δεν υπάρχει. Η πίστη του είναι μια απλή αυταπάτη αντικειμενικά μιλώντας. Επειδή όμως επιλέγει να θεωρήσει πως ο Θεός είναι αληθινός αρχίζει να βλέπει τον κόσμο διαφορετικά και να είναι χαρούμενος. Έτσι και ο εργασιομανής μπορεί να πιστέψει πως η ευτυχία προέρχεται από την δουλειά και πως το sugar baby του τον αγαπά πραγματικά γιατί αυτό είναι η πραγματική αγάπη, μια ανταλλαγή και χρησιμοποιώντας αυτήν την θεώρηση να επηρεάσει την εσωτερική του κατάσταση. Αυτά ισχύουν. Έχουμε πολλά παραδείγματα ανθρώπων που το κάνανε αυτό, από φυλακισμένους, μέχρι Εβραίους σε στρατόπεδα συγκέντρωσης. Λέγεται paradigm shift.

Για το σεξ: θα δεχτώ ότι παίζει σημαντικότατο ρόλο σε μια σχέση, αλλά δεν είναι αναγκαία συνθήκη για την ύπαρξη αγάπης. Δεν έχεις δει ηλικιωμένα ζευγάρια που από άποψη αγάπης ξεπερνάνε τις περισσότερες σχέσεις, ή δεν έχεις δει ζευγάρια όπου ένας από τους δύο είναι παράλυτος; Σε αυτές τις περιπτώσεις υπάρχει ποιοτικό, ή έστω, σεξ; Είναι φανερό, επομένως, πως αν επιδιώκουμε να ορίσουμε την αγάπη, πρέπει να λάβουμε υπόψη μας και αυτές τις παραμέτρους (χωρίς φυσικά να δαιμονοποιούμε το σεξ).

Αντίστοιχα παραδείγματα υπάρχουν και για τους υλικούς πόρους; Πόσα ζευγάρια παραμένουν μαζί παρά τις οικονομικές αντιξοότητες που αντιμετωπίζουν; Έχω προσωπικά παραδείγματα, φαντάζομαι έχεις και εσύ.

Δίχως σεξουαλική έλξη και πράξη τότε έχουμε αγάπη με την μορφή της αδελφικότητας/φιλίας. Δεν αμφισβητώ πως μια τέτοια μπορεί να υπάρξει.

Έλα βρε Χάκερ :P Την αναγνωρίζω, δεν την ορίζω. Είναι σαν να προσπαθείς να δεις ένα βουνό ενώ έχεις μυωπία. Το βλέπεις, διακρίνεις το περίγραμμα, αλλά όχι τις λεπτομέρειες :P Δεν προσπαθὠ να ορίσω την αγάπη, τονίζω όμως κάποιες αντιφάσεις που παρατηρώ.
.

Η ανικανότητα να ορίσουμε κάτι με σαφήνεια και ακρίβεια είναι πολύ μεγαλύτερο πρόβλημα από ότι νομίζεις, διότι χωρίς έναν τέτοιο ορισμό δεν μπορούμε να διατυπώσουμε θέσεις που είναι αληθείς ή ψευδείς (από εκεί πηγάζει και το no true scotsman fallacy). Οι άνθρωποι είμαστε όντα που εκ του φυσικού μας προβάλουμε, δηλαδή θεωρούμε πως επειδή νιώθουμε κάτι με έναν συγκεκριμένο τρόπο, ή κάνουμε κάποια πράγματα, τότε αυτά αληθεύουν και για τους υπόλοιπους, πράγμα που δεν ισχύει πάντα και θέλει πολύ training για να το αποβάλουμε. Θα μπορούσε λοιπόν κάλλιστα η δική σου εκδοχή της πραγματικής αγάπης να είναι η ψεύτικη αγάπη ενώ η πραγματική να είναι η σχέση του sugar daddy. Αφού δεν μπορούμε να ορίσουμε τι είναι αγάπη τότε όλα αυτά είνια fuzzy logic και προσωπικά μας projections.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Μου κάνει εντύπωση ότι σε αυτό το φόρουμ δεν υπάρχει θέμα "Δεν έχω κοπέλι". Γιατί οι κοπέλες βρίσκουν πιο εύκολα κοπέλια; Ή μάλλον δεν το κάνουν θέμα; :hmm:

Συμφωνώ με τους προηγούμενους να δώσεις το περισσότερο βάρος στα μαθήματα σου,όχι όμως να φτάσεις 35 χρονών με 6ψήφιο λογαριασμό και να μην έχεις καμία επαφή με το αντίθετο φύλο.Μπορείς και πρέπει να ασχοληθείς με όλους τους τομείς,τριβή με το αντίθετο φύλο,γνώσεις στην επιστήμη που θες να ακολουθησείς και γενικότερη αυτοβελτίωση(και τα προηγούμενα στο τελευταίο έγκεινται)

Tι είδους skill είναι αυτό που θα πρέπει να το δει σαν κάτι που θα πρέπει να το βελτιώσει; Δηλαδή υπάρχει στη ζωή κάποιος μετρητής που μας βγάζει ένα αποτέλεσμα ότι αν δεν βελτιώσουμε κάτι χάνουμε κάτι; Νομίζω στη ζωή έρχονται καταστάσεις που δεν τις προγραμματίζουμε. Δεν είναι τόσο μαύρα ότι ο χρόνος περνάει. Ο χρόνος περνάει όταν δεν κάνουμε τίποτα, τελείως.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μου κάνει εντύπωση ότι σε αυτό το φόρουμ δεν υπάρχει θέμα "Δεν έχω κοπέλι". Γιατί οι κοπέλες βρίσκουν πιο εύκολα κοπέλια; Ή μάλλον δεν το κάνουν θέμα; :hmm:

Επειδή οι γυναίκες είναι το παθητικό φύλο στην υπόθεση και συνεπώς πέραν από το να έχουν μια προσεγμένη εμφάνιση και να δώσουν κάποια subtle hints δεν χρειάζεται να κάνουν κάτι. Περιμένουν προσφορές και λένε το ναι αν θέλουν. Οι γυναίκες που δεν μπορούν να βρουν γκόμενο είναι πολύ λίγες και είναι πολύ προφανές το γιατί. Οι υπόλοιπες που δεν έχουν το αντιμετωπίζουν απλά ως κάτι που δεν "έτυχε" μέχρι τώρα, καθώς ξέρουν πως ούτως η άλλως το φυσικό τους είναι να δέχονται προσφορές και άρα θα γίνει "τυχαία" κάποια στιγμή στο μέλλον οπότε δεν αγχώνονται από την έλλειψη μέχρι να φτάσουν σε μια ηλικία που αλλάζει το πράγμα.


Tι είδους skill είναι αυτό που θα πρέπει να το δει σαν κάτι που θα πρέπει να το βελτιώσει; Δηλαδή υπάρχει στη ζωή κάποιος μετρητής που μας βγάζει ένα αποτέλεσμα ότι αν δεν βελτιώσουμε κάτι χάνουμε κάτι; Νομίζω στη ζωή έρχονται καταστάσεις που δεν τις προγραμματίζουμε. Δεν είναι τόσο μαύρα ότι ο χρόνος περνάει. Ο χρόνος περνάει όταν δεν κάνουμε τίποτα, τελείως.

Το skill του να μιλάς σε γυναίκες χωρίς να δείχνεις αυτιστικός, κοινωνικά απροσάρμοστος, απελπισμένος ή λιγούρης και ταυτόχρονα να μπορείς να τους δείξεις τα ελκυστικά σου στοιχεία. Αυτό είναι μια επίκτητη ικανότητα που χτίζεται και δεν την έχει κανείς εκ γενετής, ενώ όποιος άντρας λειτουργεί με γυναικείο τρόπο σκέψης, δηλαδή "αυτά τυχαίνουν και είναι απρογραμμάτιστα" καταλήγει να μην το καλλιεργεί και εν τέλει να μένει με τη Μαρία Παλάμη. Φυσικά αν κάποιος είναι οκ με το να αυτοερωτοτροπεί δεν υπάρχει και κανένα "πρέπει". Είναι οκ να είσαι awkward στα 16. Στα 30 είσαι creep.
 

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Μου κάνει εντύπωση ότι σε αυτό το φόρουμ δεν υπάρχει θέμα "Δεν έχω κοπέλι". Γιατί οι κοπέλες βρίσκουν πιο εύκολα κοπέλια; Ή μάλλον δεν το κάνουν θέμα; :hmm:


Δεν έχουν θέμα, στην σημερινή κοινωνία είναι πανεύκολο να βρεις αγόρι αν θες.

Πάντως αυτήν την ανάγκη να το παίζουν οι άνδρες γαμιάδες δεν την βλέπω στο εξωτερικό ιδιαίτερα, κυρίως οι Έλληνες (ειδικά αυτοί που δεν γαμάνε) φαίνεται ότι το έχουν ως πολύ σημαντική αξία για να δείξει ένας άνδρας την αξία του.

Οι περισσότεροι που έχω γνωρίσει έχουν κάνει μια σχέση, είναι καιρό και οι μισοί παντρεύονται ή το πάνε προς τα εκεί. Στην Ελλάδα αν πιστέψουμε τις αρλούμπες του μέσου Έλληνα γαμιά, αλλάζει γκόμενα κάθε ΣΚ.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,869 μηνύματα.
Μου κάνει εντύπωση ότι σε αυτό το φόρουμ δεν υπάρχει θέμα "Δεν έχω κοπέλι". Γιατί οι κοπέλες βρίσκουν πιο εύκολα κοπέλια; Ή μάλλον δεν το κάνουν θέμα; :hmm:
Αν πει ένα αγόρι "δεν έχω κοπέλα", όλα τα αρσενικά μέλη θα αρχίσουν να λένε οτι φταίνε οι κοπέλες που είναι πολύ επιλεκτικές και να συνεχίσει να προσπαθεί ώσπου να βρει και τα θηλυκά μέλη θα τον συμβουλεύουν να είναι ευγενικός, σωστός, "ο εαυτός του" και σίγουρα θα γνωρίσει κάποια σύντομα. Αν πει ένα κορίτσι "δεν έχω αγόρι", αμφότερα τα αρσενικά και θηλυκά μέλη θα προσπαθούν να την πείσουν οτι αυτή κάνει κάποιο λάθος, δεν ντύνεται - βάφεται - χτενίζεται - φέρεται σωστά οπότε αυτή φταίει και πρέπει να βελτιωθεί για να την κοιτάξει άντρας. :look:
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αν πει ένα αγόρι "δεν έχω κοπέλα", όλα τα αρσενικά μέλη θα αρχίσουν να λένε οτι φταίνε οι κοπέλες που είναι πολύ επιλεκτικές και να συνεχίσει να προσπαθεί ώσπου να βρει και τα θηλυκά μέλη θα τον συμβουλεύουν να είναι ευγενικός, σωστός, "ο εαυτός του" και σίγουρα θα γνωρίσει κάποια σύντομα. Αν πει ένα κορίτσι "δεν έχω αγόρι", αμφότερα τα αρσενικά και θηλυκά μέλη θα προσπαθούν να την πείσουν οτι αυτή κάνει κάποιο λάθος, δεν ντύνεται - βάφεται - χτενίζεται - φέρεται σωστά οπότε αυτή φταίει και πρέπει να βελτιωθεί για να την κοιτάξει άντρας. :look:

Ναι, συμφωνώ απόλυτα. Αν είσαι ένας χοντρός αυτιστικός φλώρος το "να είσαι ο εαυτός σου" είναι εκπληκτική συμβουλη.


Νομίζω τα πάραλες Χιμελα. Όποιος και να ρωτήσει "γιατί δεν έχω κοπελα/αγόρι" πάνω κάτω την ίδια απάντηση θα πάρει η οποία είναι να γίνει πιο ελκυστικός/ελκυστική ώστε να προσελκύσει το αντίθετο φύλο.

Απλά οι γυναίκες έχουν μεγαλύτερη προσφορά στο συγκεκριμένο θέμα και γι αυτό είναι και πιο επιλεκτικές. Ελπίζω να μην το αρνείσαι αυτό.
 

Kiki mat

Νεοφερμένος

Η Kiki mat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 82 μηνύματα.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Griff

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Griff αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 269 μηνύματα.
Συνεχίζεις να χρησιμοποιείς τον όρο πραγματικό/ψεύτικο για πράγματα που δεν έχει κανένα νόημα καθώς δεν υπάρχει κανένας τρόπος να μετρήσεις την πραγματικότητα, οπότε η κουβέντα αρχίζει να κάνει κύκλους με επίκεντρο ένα no true scotsman fallacy.


Δεν υπάρχει κανένας τρόπος να μετρήσεις την πραγματικότητα. Λοιπόν:


Δέχεσαι ότι η ερωτική αγάπη είναι συναίσθημα;
Δέχεσαι ότι ένας άνθρωπος δεν μπορεί να νιώσει ερωτική αγάπη μόνος του;
Δέχεσαι, άρα, ότι η ερωτική αγάπη απαιτεί τη σύμπραξη ενός άλλου ανθρώπου, ο οποίος προφανώς προσφέρει αυτό το συναίσθημα;
Δέχεσαι, όμως, ότι για να λειτουργήσει μια σχέση, καθένα από τα δύο μέλη πρέπει να δίνει και να παίρνει αγάπη;
Δέχεσαι, τέλος, ότι ένα συναίσθημα μπορεί να μεταβιβαστεί μόνο αν ο ίδιος ο άνθρωπος το αισθάνεται ή αν είναι άριστος ηθοποιός;

Αν δέχεσαι όλα τα παραπάνω, η πέμπτη πρόταση είναι η ειδοποιός διαφορά ανάμεσα στο γνήσιο και στο φαύλο συναίσθημα. Γιατί όταν εξαγοράζεις αγάπη και σεξ, όσο καλός / καλή ηθοποιός και αν είναι ο επί πληρωμή σύντροφος, γνωρίζεις εξαρχής ότι το συναίσθημα είναι αγορασμένο, όχι γνήσιο.

Sidenote: η πραγματικότητα ερμηνεύεται με τη λογική, και μέσω αυτής προκύπτει ο διαχωρισμός σε αληθινό και ψεύτικο. Η μέτρηση είναι περιττή γιατί οι όροι "αληθέστερο" και "ψευδέστερο" δεν έχουν νόημα. Υπάρχει μόνο "αληθές" και "ψευδές", εκπορευόμενο μέσω της λογικής.

Δεν διαφωνώ επί της ουσίας με την αποβελτίωση, το point μου ήταν πως αφενός αυτός δεν είναι ο τρόπος σκέψης των περισσοτέρων και αφετέρου πως η αυτοβελτίωση δεν είναι iherently καλή παρά μόνο αν υποβοηθά τους προσωπικούς στόχους του καθενός. Διαφωνώ λοιπόν πως θα πρέπει να είναι αυτοσκοπός. Αυτό είναι μια δική σου υποκειμενική θεώρηση που πηγάζει από τους δικούς σου στόχους. Γι αυτό και η θέση σου δεν είναι περισσότερο ισχυρή από αυτήν του εργασιομανή, καθώς αν του πεις για αυτοβελτίωση θα σου πει "i'm not interested" και δεν έχεις και κανένα legit argument για να συνεχίσεις.
Για το πρώτο, ο τρόπος σκέψης των περισσότερων είναι αδιάφορος. Η πλειοψηφία της ελληνικής κοινωνίας πιστεύει ότι το ξύλο μπορεί να δακρύσει ή στο ξεμάτιασμα. Αυτό σημαίνει ότι πράγματι ισχύουν;

Για το δεύτερο, η πρότασή σου ενέχει αντίφαση. Μέσω της αυτοβελτίωσης γίνομαι καλύτερος, είναι λοιπόν δυνατό η βελτίωση να μην είναι καλή;

Αλλά ας δεχτούμε ότι η αυτοβελτίωση δεν είναι καλή από τη φύση της, και ας μιλήσουμε με έναν εργασιομανή; Τι επιχειρήματα θα μπορούσε να φέρει για να υποστηρίξει τη θέση του; Ότι θυσιάζει τη ψυχική του υγεία και την κοινωνική του ζωή για να είναι γρανάζι μιας μηχανής; Δεν αντιλέγω, δικαίωμά του να θέλει να πεθάνει παράγοντας, αλλά τουλάχιστον για την αυτοβελτίωση μπορεί κανείς να φέρει μυριάδες επιχειρήματα υπέρ και ελάχιστα, αν όχι κανένα, κατά. Αν μπορείς, πάντως, να με πείσεις ότι η αυτοβελτίωση δεν πρέπει να είναι αυτοσκοπός, έχω κάθε πρόθεση να αλλάξω άποψη και να σε ακολουθήσω.


Γι αυτό και ανέφερα το Θεό, επειδή μόνο στηριζόμενος σε ένα αξίωμα όπως ο Θεός μπορείς να δικαιολογήσεις την ηθική, την αρετή κτλ. Μπορείς να γράψεις ένα κάρο επιχειρήματα για το τι είναι ηθικό και τι όχι, αλλά δεν μπορείς να γράψεις ούτε ένα για να μου απαντήσεις στην ερώτηση "Γιατί πρέπει να είμαι ηθικός?". Αυτός ήταν και ένας από τους λόγους που εφύβραμε τον Θεό
Υπερβολές. Η ηθική είναι θεμέλιο και του δικαίου και της κοινωνίας. Το δίκαιο, αφενός, για να επιβιώσει μακροπρόθεσμα, πρέπει έστω και φαινομενικά να συμβαδίζει με την κοινωνική ηθική του καιρού του. Αντίστοιχα, η ηθική και η αρετή, υπό την έννοια της θετικής ιδιότητας, είναι απαραίτητη σε κάθε δραστηριότητα. Αν δεν είσαι ανδρείος και κλάνεις μέντες στην πρώτη πιθανή δυσκολία της ζωής σου δεν θα καταφέρεις πολλά. Ούτε αν δεν είσαι σώφρων και ως αποτέλεσμα τρέχεις πίσω από αλκόολ - ναρκωτικά - σεξ. Ούτε αν δεν είσαι έντιμος και ειλικρινής θα μπορέσεις να δημιουργήσεις ουσιαστικές σχέσεις στη ζωή σου. Ούτε αν δεν είσαι υπεύθυνος θα μπορέσει κανείς ποτέ να σε εμπιστευτεί.

Καταλαβαίνεις, προφανώς, ότι η ηθική δεν έχει μεταφυσικό χαρακτήρα. Πρέπει να είμαστε ηθικοί γιατί έτσι η ζωή μας, ατομικά και συλλογικά, είναι καλύτερη και ποιοτικότερη. Βέβαια, εφηύραμε και τον Θεό κάπου στη μέση γιατί τα πρόβατα χρειάζονται έναν βοσκό. Σε καμία όμως περίπτωση ο Θεός δεν είναι πηγή ηθικής.


Το point μου ήτανε πως ο άνθρωπος έχει την ικανότητα να επιλέγει πως θα δει τον κόσμο και αυτό διαμορφώνει και την εσωτερική του κατάσταση. Ο μοναχός πιστεύει κάτι το οποίο δεν υπάρχει. Η πίστη του είναι μια απλή αυταπάτη αντικειμενικά μιλώντας. Επειδή όμως επιλέγει να θεωρήσει πως ο Θεός είναι αληθινός αρχίζει να βλέπει τον κόσμο διαφορετικά και να είναι χαρούμενος. Έτσι και ο εργασιομανής μπορεί να πιστέψει πως η ευτυχία προέρχεται από την δουλειά και πως το sugar baby του τον αγαπά πραγματικά γιατί αυτό είναι η πραγματική αγάπη, μια ανταλλαγή και χρησιμοποιώντας αυτήν την θεώρηση να επηρεάσει την εσωτερική του κατάσταση. Αυτά ισχύουν. Έχουμε πολλά παραδείγματα ανθρώπων που το κάνανε αυτό, από φυλακισμένους, μέχρι Εβραίους σε στρατόπεδα συγκέντρωσης. Λέγεται paradigm shift
Ο μοναχός και ο εργασιομανής δεν επιλέγουν πως θα δουν τον κόσμο. Κανείς μας δεν το επιλέγει αυτό. Γιατί, για να επιλέξεις, προϋποτίθεται ότι έχεις επίγνωση όλων των επιλογών. Αν ο μοναχός ξέρει ότι δεν υπάρχει θεός, πιστεύει παρ' όλα αυτά, ή αν ο εργασιομανής ξέρει πως η δουλειά τον σκοτώνει σταδιακά και πως η αγάπη που αγοράζει είναι εμπόρευμα, προτιμά όμως αυτά από το να αλλάξει τη ζωή του, τότε δεν υπάρχει λόγος να συνεχίσουμε τη συζήτηση, Ο καθένας ζει όπως θέλει ή όπως νομίζει πως θέλει.

Η περίπτωση των φυλακισμένων και των αιχμαλώτων στα στρατόπεδα συγκέντρωσης είναι εντελώς διαφορετική. Εκεί η υιοθέτηση ενός διαφορετικού τρόπου αντίληψης της πραγματικότητας ήταν ίσως ο μοναδικός τρόπος να διαφύγουν από την ολοκληρωτική τρέλα. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι οι συνθήκες μέσα στις οποίες ζούσαν ήταν άξιες ζωής.

Δίχως σεξουαλική έλξη και πράξη τότε έχουμε αγάπη με την μορφή της αδελφικότητας/φιλίας. Δεν αμφισβητώ πως μια τέτοια μπορεί να υπάρξει.
I don't know about you, but προσωπικά δεν συνηθίζω να κοιμάμαι αγκαλιά με τους φίλους μου, ούτε βλέπουμε ταινίες σφιχταγκαλιασμένοι χαϊδεύοντας ο ένας τα μαλλιά του άλλου. But hey, maybe that's just me.

Η ανικανότητα να ορίσουμε κάτι με σαφήνεια και ακρίβεια είναι πολύ μεγαλύτερο πρόβλημα από ότι νομίζεις, διότι χωρίς έναν τέτοιο ορισμό δεν μπορούμε να διατυπώσουμε θέσεις που είναι αληθείς ή ψευδείς (από εκεί πηγάζει και το no true scotsman fallacy). Οι άνθρωποι είμαστε όντα που εκ του φυσικού μας προβάλουμε, δηλαδή θεωρούμε πως επειδή νιώθουμε κάτι με έναν συγκεκριμένο τρόπο, ή κάνουμε κάποια πράγματα, τότε αυτά αληθεύουν και για τους υπόλοιπους, πράγμα που δεν ισχύει πάντα και θέλει πολύ training για να το αποβάλουμε. Θα μπορούσε λοιπόν κάλλιστα η δική σου εκδοχή της πραγματικής αγάπης να είναι η ψεύτικη αγάπη ενώ η πραγματική να είναι η σχέση του sugar daddy. Αφού δεν μπορούμε να ορίσουμε τι είναι αγάπη τότε όλα αυτά είνια fuzzy logic και προσωπικά μας projections.
Θέλω να ελπίζω ότι όσα έχω πει μέχρι στιγμής συνάγονται λογικά το ένα από το άλλο, και δεν παρουσιάζονται σαν αυθαίρετες αντιλήψεις. Εξήγησα τους λόγους για τους οποίους θεωρώ ότι το συναίσθημα που εξαγοράζεται δεν είναι πραγματικό συναίσθημα, με αρκετά λογικό θα έλεγα τρόπο.

Επίσης, δεν χρειάζεται να γνωρίζουμε επακριβώς τι είναι κάτι για να αποκλείσουμε αυτά που δεν είναι. Μπορεί να μην ξέρω τα πάντα γύρω από ένα αυτοκίνητο, ούτε μηχανολογικά, ούτε κατασκευαστικά, για να μπορώ να το ορίσω απόλυτα σωστά, αν ξέρω όμως αρκετά ώστε να μπορώ να το διαχωρίσω από μια γάτα τότε μπορώ να πραγματευτώ γιατί το αυτοκίνητο είναι αυτοκίνητο και όχι γάτα.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν υπάρχει κανένας τρόπος να μετρήσεις την πραγματικότητα. Λοιπόν:


Δέχεσαι ότι η ερωτική αγάπη είναι συναίσθημα;
Δέχεσαι ότι ένας άνθρωπος δεν μπορεί να νιώσει ερωτική αγάπη μόνος του;
Δέχεσαι, άρα, ότι η ερωτική αγάπη απαιτεί τη σύμπραξη ενός άλλου ανθρώπου, ο οποίος προφανώς προσφέρει αυτό το συναίσθημα;
Δέχεσαι, όμως, ότι για να λειτουργήσει μια σχέση, καθένα από τα δύο μέλη πρέπει να δίνει και να παίρνει αγάπη;
Δέχεσαι, τέλος, ότι ένα συναίσθημα μπορεί να μεταβιβαστεί μόνο αν ο ίδιος ο άνθρωπος το αισθάνεται ή αν είναι άριστος ηθοποιός;

Αν δέχεσαι όλα τα παραπάνω, η πέμπτη πρόταση είναι η ειδοποιός διαφορά ανάμεσα στο γνήσιο και στο φαύλο συναίσθημα. Γιατί όταν εξαγοράζεις αγάπη και σεξ, όσο καλός / καλή ηθοποιός και αν είναι ο επί πληρωμή σύντροφος, γνωρίζεις εξαρχής ότι το συναίσθημα είναι αγορασμένο, όχι γνήσιο.

Τα δύο τελευταία δεν τα δέχομαι. Υπάρχουν πολλές σχέσεις πολλών ετών όπου το ένα μέλος δεν δίνει αγάπη και το άλλο δεν λαμβάνει. Τουλάχιστο όχι με την έννοια της αγάπης που εννοείς εσύ. Μπορείς να πεις ότι είναι τοξικές ή οτιδήποτε άλλο αλλά δεν παύουν να είναι σχέσεις που λειτουργούν. Δεν χρειάζεται επίσης να είσαι άριστος ηθοποιός, για την ακρίβεια πολλές φορές δεν χρειάζεται καν να υποκρίνεσαι καθώς πολλοί άνθρωποι είναι τόσο πολύ damaged που αισθάνονται αγάπη όταν τους βαράς, τους απατάς ή οτιδήποτε άλλο. Humans are very complicated beings.


Για το πρώτο, ο τρόπος σκέψης των περισσότερων είναι αδιάφορος. Η πλειοψηφία της ελληνικής κοινωνίας πιστεύει ότι το ξύλο μπορεί να δακρύσει ή στο ξεμάτιασμα. Αυτό σημαίνει ότι πράγματι ισχύουν;

Δεν με κατάλαβες, δεν έκανα είπα πως είναι λάθος επειδή δεν το κάνουν οι περισσότερο. Είπα πως απλά οι περισσότεροι απλά δεν ενδιαφέρονται για την αυτοβελτίωση.

Για το δεύτερο, η πρότασή σου ενέχει αντίφαση. Μέσω της αυτοβελτίωσης γίνομαι καλύτερος, είναι λοιπόν δυνατό η βελτίωση να μην είναι καλή;

Αλλά ας δεχτούμε ότι η αυτοβελτίωση δεν είναι καλή από τη φύση της, και ας μιλήσουμε με έναν εργασιομανή; Τι επιχειρήματα θα μπορούσε να φέρει για να υποστηρίξει τη θέση του; Ότι θυσιάζει τη ψυχική του υγεία και την κοινωνική του ζωή για να είναι γρανάζι μιας μηχανής; Δεν αντιλέγω, δικαίωμά του να θέλει να πεθάνει παράγοντας, αλλά τουλάχιστον για την αυτοβελτίωση μπορεί κανείς να φέρει μυριάδες επιχειρήματα υπέρ και ελάχιστα, αν όχι κανένα, κατά. Αν μπορείς, πάντως, να με πείσεις ότι η αυτοβελτίωση δεν πρέπει να είναι αυτοσκοπός, έχω κάθε πρόθεση να αλλάξω άποψη και να σε ακολουθήσω.

Να στο θέσω αλλιώς. Κάθε άνθρωπος έχει ένα εσωτερικό κάλεσμα, κάτι που δίνει νόημα στην ζωή του, μια αποστολή που πρέπει να πετύχει. Αυτό τουλάχιστο πιστεύω εγώ. Όποιος λοιπόν το έχει βρει αυτό το κάλεσμα και το ακολουθεί ενδιαφέρεται κυρίως γι αυτό. Αυτός είναι ο σκοπός του. Αν μπορεί να τον πετύχει όπως είναι δεν θα τον ενδιαφέρει και πολύ να βελτιωθεί. Αν χρειάζεται να βελτιώσει κάποια πράγματα για να τον πετύχει τότε θα το κάνει. Δεν πρόκειται όμως να βελτιωθεί for the sake of improvement.

Για να σου πω τι επιχειρήματα μπορεί να φέρει ο εργασιομανής πρέπει αρχικά να μου πεις τι ακριβώς περιλαμβάνει κατ εσέ η αυτοβελτίωση. Το γενικό επιχείρημα πάντως είναι το παραπάνω. Αν είναι good enough γι αυτό που τον νοιάζει, τότε είναι προτιμότερο γι αυτόν να αφιερώσει αυτόν τον χρόνο για να κάνει αυτό που τον νοιάζει.


Υπερβολές. Η ηθική είναι θεμέλιο και του δικαίου και της κοινωνίας. Το δίκαιο, αφενός, για να επιβιώσει μακροπρόθεσμα, πρέπει έστω και φαινομενικά να συμβαδίζει με την κοινωνική ηθική του καιρού του. Αντίστοιχα, η ηθική και η αρετή, υπό την έννοια της θετικής ιδιότητας, είναι απαραίτητη σε κάθε δραστηριότητα. Αν δεν είσαι ανδρείος και κλάνεις μέντες στην πρώτη πιθανή δυσκολία της ζωής σου δεν θα καταφέρεις πολλά. Ούτε αν δεν είσαι σώφρων και ως αποτέλεσμα τρέχεις πίσω από αλκόολ - ναρκωτικά - σεξ. Ούτε αν δεν είσαι έντιμος και ειλικρινής θα μπορέσεις να δημιουργήσεις ουσιαστικές σχέσεις στη ζωή σου. Ούτε αν δεν είσαι υπεύθυνος θα μπορέσει κανείς ποτέ να σε εμπιστευτεί.

Καταλαβαίνεις, προφανώς, ότι η ηθική δεν έχει μεταφυσικό χαρακτήρα. Πρέπει να είμαστε ηθικοί γιατί έτσι η ζωή μας, ατομικά και συλλογικά, είναι καλύτερη και ποιοτικότερη. Βέβαια, εφηύραμε και τον Θεό κάπου στη μέση γιατί τα πρόβατα χρειάζονται έναν βοσκό. Σε καμία όμως περίπτωση ο Θεός δεν είναι πηγή ηθικής.

Χαχα υπερβολές? Καταρχάς νομίζω κατανοείς ότι πάρα πολλές φορές είναι άκρως κερδοφόρο και αποτελεί winning strategy το να είσαι ανήθικος, ειδικά αν όλοι οι άλλοι είναι ηθικοί. Σε ένα χωριό χωρίς κλέφτες είναι πάρα πολύ καλή λύση να γίνεις κλέφτης γιατί δεν υπάρχουν συναγερμοί. Αν σε ρωτήσω λοιπόν εγώ γιατί δεν πρέπει να σε σκοτώσω, αφού έχω τόσο μεγάλο κέρδος από τον θάνατο σου, ε φίλε σόρρυ, αλλά δεν υπάρχει κάποιο λογικό επιχείρημα που μπορείς να φέρεις. Might is right. Μπορείς είτε απλά να ικετεύσεις για την ζωή σου, ή να προσπαθήσεις να με απειλήσεις με την μεταθανάτια θεία τιμωρία.

Η ηθική είναι κάτι που έχουμε εφεύρει για να μειώσουμε το law enforcement καθώς κοστίζει. Αλλά η ηθική δεν έχει λογική αφετηρία. Αν κάποιος είναι αρκετά δυνατός ώστε να μπορεί να επιλέξει να είναι ανήθικος και έχει κέρδος από αυτή την επιλογή θα το κάνει. Αυτό λέει η λογική. Αυτό είναι και το νόημα του Θεού. Αποτελεί μια υπέρτατη δύναμη που δεν μπορεί κανείς να υπερνικήσει και γι αυτό είναι και η πηγή της ηθικής. Σκέψου το και θα το κατανοήσεις.

Ο μοναχός και ο εργασιομανής δεν επιλέγουν πως θα δουν τον κόσμο. Κανείς μας δεν το επιλέγει αυτό. Γιατί, για να επιλέξεις, προϋποτίθεται ότι έχεις επίγνωση όλων των επιλογών. Αν ο μοναχός ξέρει ότι δεν υπάρχει θεός, πιστεύει παρ' όλα αυτά, ή αν ο εργασιομανής ξέρει πως η δουλειά τον σκοτώνει σταδιακά και πως η αγάπη που αγοράζει είναι εμπόρευμα, προτιμά όμως αυτά από το να αλλάξει τη ζωή του, τότε δεν υπάρχει λόγος να συνεχίσουμε τη συζήτηση, Ο καθένας ζει όπως θέλει ή όπως νομίζει πως θέλει.

Ναι, αυτό ακριβώς σου λέω. Δεν υπάρχει κάτι αντικειμενικά καλό και σωστό για το πως πρέπει να ζήσει ο καθένας, ώστε να πας και να μου πεις πως η αυτοβελτίωση είναι must και καλή για όλους. Όσο βέλτιστος και να είσαι πάλι λίπασμα θα γίνεις στο τέλος. Το μόνο που έχει σημασία είναι να περάσεις καλά όσο είσαι εδώ. Αν εσύ το επιτυγχάνεις αυτό μέσω της αυτοβελτίωσης more power to you. Αν ο άλλος το επιτυγχάνει μέσα από 80ώρες δουλειάς και σεξ με το sugar baby του θα σου πει απλά "χέσε μας ρε μεγάλε, κοίτα τη δουλειά σου".


I don't know about you, but προσωπικά δεν συνηθίζω να κοιμάμαι αγκαλιά με τους φίλους μου, ούτε βλέπουμε ταινίες σφιχταγκαλιασμένοι χαϊδεύοντας ο ένας τα μαλλιά του άλλου. But hey, maybe that's just me.

Ναι, ωραία τα γούτσου γούτσου αλλά αν δεν υπάρχει σεξ στο εγγυώμαι πως αυτή η σχέση δεν πρόκειται να σταθεί μακροπρόθεσμα. Μπες στο r/DeadBedrooms για να δεις πως είναι οι σχέσεις δίχως σεξ.

Θέλω να ελπίζω ότι όσα έχω πει μέχρι στιγμής συνάγονται λογικά το ένα από το άλλο, και δεν παρουσιάζονται σαν αυθαίρετες αντιλήψεις. Εξήγησα τους λόγους για τους οποίους θεωρώ ότι το συναίσθημα που εξαγοράζεται δεν είναι πραγματικό συναίσθημα, με αρκετά λογικό θα έλεγα τρόπο.

Το συναίσθημα που εξαγοράζεται είναι μια χαρά πραγματικό. Απλά εσύ δεν αναφέρεις πιο συναίσθημα. Αυτό το συναίσθημα που εννοείς εσύ είναι απλά η ανάγκη αυτοεπιβεβαίωσης που έχεις. Θες δηλαδή να αισθάνεσαι πως σε αγαπούν γι αυτό που είσαι και αυτό προφανώς δεν μπορείς να το αγοράσεις καθώς it defeats the purpose. Δεν έχουν όμως όλοι ανάγκη αυτού του είδους το συναίσθημα. Κάποιος μπορεί να έχει ανάγκη μόνο το συναίσθημα που του δημιουργείται όταν έρχεται σε οργασμό μέσα στο κορμί μιας 20αρας ή το συναίσθημα που του δημιουργείται όταν την κυριαρχεί. Δεν έχουν όλοι άνθρωποι τις ίδιες ανάγκες.

Επίσης, δεν χρειάζεται να γνωρίζουμε επακριβώς τι είναι κάτι για να αποκλείσουμε αυτά που δεν είναι. Μπορεί να μην ξέρω τα πάντα γύρω από ένα αυτοκίνητο, ούτε μηχανολογικά, ούτε κατασκευαστικά, για να μπορώ να το ορίσω απόλυτα σωστά, αν ξέρω όμως αρκετά ώστε να μπορώ να το διαχωρίσω από μια γάτα τότε μπορώ να πραγματευτώ γιατί το αυτοκίνητο είναι αυτοκίνητο και όχι γάτα.

Ναι τη γάτα είμαι σίγουρος πως θα την ξεχωρίσεις αλλά αν σου πω να μου πεις την διαφορά μεταξύ δυο αυτοκινήτων δεν θα ξέρεις να απαντήσεις.
 

Kiki mat

Νεοφερμένος

Η Kiki mat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 82 μηνύματα.
Το αυτιστικός είναι argo για το κοινωνικά απροσαρμοστος, δεν μιλάμε για τα άτομα με legit αυτισμό.


Κοινωνικά απροσάρμοστο άνθρωπο , λέγεται ο άνθρωπος με σεβασμό προς τους άλλους . Εγώ σιγά σιγά επιλυνω το πρόβλημα της κοινωνικής προσαρμογής
. Κατάκριση των άλλων. Εντασομαι στην κοινωνία κατακρινω τα ερεθίσματα ,τον λόγο , τους υγειής στόχους . Προσαπτουμε παντού μία αρρώστια. Ο εργατικός εργασιομανης . Η νοικοκυρά ψυχαναγκαστική. Και συλλογικά προσπαθούμε για την θεραπεία του κοινωνικού απροσαρμοστου .Για σένα κοινωνικά απροσαρμοστος τι είναι; Δεν έχει κοπέλα ο άλλος και θιγεις το θέμα κατακρινοντας την επιλεκτικότητα ( δεν του έκανε καμιά κλικ) στο γεγονός των προτύπων "του όμορφου" ή παρουσιάζοντας το υγειες ως πρόβλημα της προσωπικότητάς που χρειάζεται αυτοβελτιώση. Το δικαίωμα της προσωπικότητας το έχουν όλοι . Άλλοι πασχίζουν να την αναδείξουν παντου. Κοινωνικές ομάδες που ισχυρίζονται ότι έχουν υγεία και ότι είναι ψυχοθεραπευμενες ,τρέφονται από τα εκάστοτε θύματα τους . Κοινωνικά απροσαρμοστος είσαι; Μία χαρά προσαρμοσμένος είσαι . Ανήκεις στους ψυχοθεραπευμενους με προσφορά στο κοινωνικό σύνολο. Εγκέφαλος μεγάλος ,συλλογικός.Εγω τα παπουτσάκια μου θα τα ακριβοπληρωνω ,με συνταγή ορθοπεδικου. Καταλαβες τίποτα;
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Κοινωνικά απροσάρμοστο άνθρωπο , λέγεται ο άνθρωπος με σεβασμό προς τους άλλους . Εγώ σιγά σιγά επιλυνω το πρόβλημα της κοινωνικής προσαρμογής
. Κατάκριση των άλλων. Εντασομαι στην κοινωνία κατακρινω τα ερεθίσματα ,τον λόγο , τους υγειής στόχους . Προσαπτουμε παντού μία αρρώστια. Ο εργατικός εργασιομανης . Η νοικοκυρά ψυχαναγκαστική. Και συλλογικά προσπαθούμε για την θεραπεία του κοινωνικού απροσαρμοστου .Για σένα κοινωνικά απροσαρμοστος τι είναι; Δεν έχει κοπέλα ο άλλος και θιγεις το θέμα κατακρινοντας την επιλεκτικότητα ( δεν του έκανε καμιά κλικ) στο γεγονός των προτύπων "του όμορφου" ή παρουσιάζοντας το υγειες ως πρόβλημα της προσωπικότητάς που χρειάζεται αυτοβελτιώση. Το δικαίωμα της προσωπικότητας το έχουν όλοι . Άλλοι πασχίζουν να την αναδείξουν παντου. Κοινωνικές ομάδες που ισχυρίζονται ότι έχουν υγεία και ότι είναι ψυχοθεραπευμενες ,τρέφονται από τα εκάστοτε θύματα τους . Κοινωνικά απροσαρμοστος είσαι; Μία χαρά προσαρμοσμένος είσαι . Ανήκεις στους ψυχοθεραπευμενους με προσφορά στο κοινωνικό σύνολο. Εγκέφαλος μεγάλος ,συλλογικός.Εγω τα παπουτσάκια μου θα τα ακριβοπληρωνω ,με συνταγή ορθοπεδικου. Καταλαβες τίποτα;

Ναι κατάλαβα ότι μάλλον έχεις αυτισμό και προσβλήθηκες επειδή χρησιμοποιησα τη λέξη.

Αυτό που είπα δεν παύει να ισχύει. Αν ο άλλος είναι κοινωνικά απροσαρμοστος, δηλαδή δεν μπορεί να κρατήσει μια φυσιολογική ροή στη κουβέντα με μια κοπέλα, αγχονεται επειδή βρίσκεται δίπλα σε γυναίκα, και άλλα τέτοια που δείχνουν ότι έχει κάποιο ψυχολογικό προβλημα οι πιθανότητες να βρεί κοπέλα μειώνονται δραματικά, καθώς καμία δεν έλκεται από τέτοια άτομα.

Αλλά μάλλον ναι το πρόβλημα είμαι εγώ που το λέω αυτό, καθώς στον κόσμο προφανέστατα δεν γίνονται διακρίσεις και όλοι είμαστε τέλειοι.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,869 μηνύματα.
Ναι κατάλαβα ότι μάλλον έχεις αυτισμό και προσβλήθηκες επειδή χρησιμοποιησα τη λέξη.

Αυτό που είπα δεν παύει να ισχύει. Αν ο άλλος είναι κοινωνικά απροσαρμοστος, δηλαδή δεν μπορεί να κρατήσει μια φυσιολογική ροή στη κουβέντα με μια κοπέλα, αγχονεται επειδή βρίσκεται δίπλα σε γυναίκα, και άλλα τέτοια που δείχνουν ότι έχει κάποιο ψυχολογικό προβλημα οι πιθανότητες να βρεί κοπέλα μειώνονται δραματικά, καθώς καμία δεν έλκεται από τέτοια άτομα.

Αλλά μάλλον ναι το πρόβλημα είμαι εγώ που το λέω αυτό, καθώς στον κόσμο προφανέστατα δεν γίνονται διακρίσεις και όλοι είμαστε τέλειοι.
Λέγε ό,τι θες αγαπητέ. Όλοι τελικά βρίσκουν το ταίρι τους. Μπορεί να μην επιλέγουν όλοι από ντουζίνες άντρες και γυναίκες, αλλά στο τέλος της μέρας σημασία εχει να ξαπλώνεις στο κρεβάτι σου και να κοιμάσαι αν μη τί άλλο ευχαριστημένος από τη μέρα που πέρασες κι από τη ζωή σου. Οι τέλειοι που θες εσύ ας παραμείνουν στην τελειότητά τους, εμείς θέλουμε ανθρώπους με αδυναμίες. :yes:
 

Kiki mat

Νεοφερμένος

Η Kiki mat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 82 μηνύματα.
Ναι κατάλαβα ότι μάλλον έχεις αυτισμό και προσβλήθηκες επειδή χρησιμοποιησα τη λέξη.

Αυτό που είπα δεν παύει να ισχύει. Αν ο άλλος είναι κοινωνικά απροσαρμοστος, δηλαδή δεν μπορεί να κρατήσει μια φυσιολογική ροή στη κουβέντα με μια κοπέλα, αγχονεται επειδή βρίσκεται δίπλα σε γυναίκα, και άλλα τέτοια που δείχνουν ότι έχει κάποιο ψυχολογικό προβλημα οι πιθανότητες να βρεί κοπέλα μειώνονται δραματικά, καθώς καμία δεν έλκεται από τέτοια άτομα.

Αλλά μάλλον ναι το πρόβλημα είμαι εγώ που το λέω αυτό, καθώς στον κόσμο προφανέστατα δεν γίνονται διακρίσεις και όλοι είμαστε τέλειοι.


Κύριε τελειε όπου βρίσκομαι θέλω να τακτοποιησω τα μαχαιροπίρουνα μου ,να τα αλφαδιάσω . Με λούζει ντροπή μαζί με άντρα ή γυναίκα εάν έχω απλυτο πιάτο στον νεροχυτη. Το να δει κάποιος βαθύτερα σε μένα ,ο άλλος δεν είναι ποτέ προταιριοτητα μου . Πρέπει να κάνω τις δουλειές μου με στρατιωτική πειθαρχία και γεωμετρία. Τι έχεις και είσαι ετσί ; Αγχωνομαι γιατί με φωνάζουν οι δουλειές μου . Έτσι είμαι ευτυχισμένη αποδιοργανονομαι εάν έχω εκκρεμότητες . Τα γεμιστά ψήνονται ,έχω πιάτα στον νεροχυτη από χθες. Θα βάλω ένα πλυντήριο πιάτων και αναπολω τις μέρες που περναγα με χλωρίνη τους τοίχους και κάθε επιφάνεια του σπιτιού. Με θεραπεύσαν δεν θα πει τίποτα. Έχω να πλυνω το μπαλκόνι μου είκοσι μέρες. Ξεκιναγα κάθε πρωί από τα μπαλκόνια. Έβγαζα παπλώματα ριχταρια να αεριστουν. Θεωρώ ότι ο ποιοτικός χρόνος μετράει στις σχέσεις.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Λέγε ό,τι θες αγαπητέ. Όλοι τελικά βρίσκουν το ταίρι τους. Μπορεί να μην επιλέγουν όλοι από ντουζίνες άντρες και γυναίκες, αλλά στο τέλος της μέρας σημασία εχει να ξαπλώνεις στο κρεβάτι σου και να κοιμάσαι αν μη τί άλλο ευχαριστημένος από τη μέρα που πέρασες κι από τη ζωή σου. Οι τέλειοι που θες εσύ ας παραμείνουν στην τελειότητά τους, εμείς θέλουμε ανθρώπους με αδυναμίες. :yes:

Ναι, οι κλασσικές feel good χαζομάρες.

Οχι δεν ψάχνετε άντρες με αδυναμίες. Ψάχνετε τον καλύτερο δυνατό άντρα που θα ανεχτεί τα προβλήματα σας ώστε να μην χρειαστεί να κουραστείτε και να τα διορθώσετε. Και όταν λέω σας εννοώ τις γυναίκες που λένε αυτά που λες τώρα και ευτυχώς δεν είναι όλες έτσι.


Εγώ ότι γράφω απευθύνεται σε άντρες που έχουν βαρεθεί να μην έχουν επιλογές, ή επιλογές τους να αποτελούνται μόνο από γυναίκες με ένα κάρο ψυχολογικά, παραιτημενες από κάθε προσπάθεια εξυγίανσης. Αυτοί οι άντρες αν θελουν κάτι καλύτερο θα πρέπει να διορθώσουν τα ελλατωματα τους.

Και ναι, σαφέστατα υπάρχει ένα ταίρι για όλους. Είμαι σίγουρος πως για κάθε άντρα όσο κατεστραμενος και να είναι θα υπάρχει μια γυναίκα στον πλανήτη αρκετά κατεστραμενη ώστε να δημιουργήσουν μια υπέροχα δυσλειτουργικη σχέση. Misery loves company after all.

Κύριε τελειε

Δεν είμαι τέλειος, αλλά ως συνήθως ο καθένας καταλαβαίνει ότι θέλει. Εκτός και αν νομίζεις ας πούμε πως το να έχει ένας άντρας αυτισμό δεν είναι πρόβλημα και δεν θα αντιμετωπίσει κανένα θέμα ως εκ τούτου στην ανεύρεση συντρόφου και πως ο αυτισμός του δεν θα περιορίσει καθόλου το pool γυναικών του με αποτέλεσμα να τον κάνει να καταλήξει σε γυναίκες που θα τον βλάψουν.

Οπως είπα και πάνω feel good χαζομάρες.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Ναι, οι κλασσικές feel good χαζομάρες.

Οχι δεν ψάχνετε άντρες με αδυναμίες. Ψάχνετε τον καλύτερο δυνατό άντρα που θα ανεχτεί τα προβλήματα σας ώστε να μην χρειαστεί να κουραστείτε και να τα διορθώσετε. Και όταν λέω σας εννοώ τις γυναίκες που λένε αυτά που λες τώρα και ευτυχώς δεν είναι όλες έτσι.


Εγώ ότι γράφω απευθύνεται σε άντρες που έχουν βαρεθεί να μην έχουν επιλογές, ή επιλογές τους να αποτελούνται μόνο από γυναίκες με ένα κάρο ψυχολογικά, παραιτημενες από κάθε προσπάθεια εξυγίανσης. Αυτοί οι άντρες αν θελουν κάτι καλύτερο θα πρέπει να διορθώσουν τα ελλατωματα τους.

Και ναι, σαφέστατα υπάρχει ένα ταίρι για όλους. Είμαι σίγουρος πως για κάθε άντρα όσο κατεστραμενος και να είναι θα υπάρχει μια γυναίκα στον πλανήτη αρκετά κατεστραμενη ώστε να δημιουργήσουν μια υπέροχα δυσλειτουργικη σχέση. Misery loves company after all.


Βρε άνθρωπε, ξέρεις εσύ τι ψάχνει ο καθένας και καθεμία σε αυτόν τον κόσμο και δε μας το λες τόσον καιρό;

Σε ό,τι έχει να κάνει με τις «feel good χαζομάρες», μπορεί κάποιοι να νιώθουν καλά απλά και μόνο επειδή μπορούν να νιώθουν καλά, οπότε, αν εσύ δεν νιώθεις καλά ή για οποιονδήποτε άλλο λόγο, δε χρειάζεται να τους ορμάς
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Βρε άνθρωπε, ξέρεις εσύ τι ψάχνει ο καθένας και καθεμία σε αυτόν τον κόσμο και δε μας το λες τόσον καιρό;

Σε ό,τι έχει να κάνει με τις «feel good χαζομάρες», μπορεί κάποιοι να νιώθουν καλά απλά και μόνο επειδή μπορούν να νιώθουν καλά, οπότε, αν εσύ δεν νιώθεις καλά ή για οποιονδήποτε άλλο λόγο, δε χρειάζεται να τους ορμάς

Κουβέντα κάνουμε δεν ορμαω. Απλα είμαι εριστικός γιατι μαρεσει να εκνευριζω
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top