Να κρατήσω τα βιβλία ή να τα δωρίσω;

DimitraChan

Νεοφερμένος

Η DimitraChan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Λοιπόν, φεύγω φοιτήτρια φέτος και αφήστε με να σας πω ότι έχω παρά πολλά βιβλία (εξωσχολικά) στο δωμάτιο μου και λογικό είναι να μην μπορώ να τα πάρω όλα μαζί μου. Μαζί μου θα πάρω τα αγαπημένα μου και μερικά αδιάβαστα. Το μεγάλο μου πρόβλημα είναι ότι είμαι βιβλιοφάγος, βιβλιοσυλλέκτης, όπως θέλετε πείτε το. Λατρεύω τα βιβλία, την υφή τους, την μυρωδιά τους, τα πάντα γενικά. Και γενικά ξοδεύω όλα μου τα λεφτά μόνο σε βιβλία. Αλλά τώρα τελευταία έχω αρχίσει να υιοθετώ τον μινιμαλισμό και σκέφτομαι να ξεφορτωθώ όσα βιβλία δεν μου άρεσαν και με άφησαν αδιάφορη. Υποθέτω πως στην δημόσια βιβλιοθήκη της πόλης μου θα είναι πιο χρήσιμα απ'ότι στα ράφια μου όπου θα μείνουν άθικτα. Από την άλλη όμως τα βιβλία αυτά ανήκουν στην συλλογή μου, δεν μπορώ να τα ξεφορτωθώ τόσο εύκολα. Τι μου προτείνετε να κάνω;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,689 μηνύματα.
1. Τα δωρίζεις σε βιβλιοθήκη.
2. Τα δωρίζεις σε άλλους φορείς (πχ νομίζω ότι ακόμα και οι φυλακές δέχονται βιβλία).
3. Τα πουλάς σε αγγελίες ή σε σχετικά μαγαζάκια μεταχειρισμένων βιβλίων (πχ η Αθήνα έχει πολλά, αλλά να ξέρεις ότι τα παίρνουν σε εξευτελιστικές τιμές)
4. ή απλά τα αποθηκεύεις κάπου. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D.a.i.s.y

Νεοφερμένος

Η D.a.i.s.y αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Εργοθεραπείας ΠΑΔΑ. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Μπορείς ακόμα και να δημοσιεύσεις εδώ όσα βιβλία δε θες να δεις αν ενδιαφέρεται κάποιος να τα αγοράσει!:happy:
 

Dimitris_Gr

Νεοφερμένος

Ο Dimitris_Gr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Διοικητικής Επιστήμης & Τεχνολογίας Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 109 μηνύματα.
www.metabook.gr και σε λίγες ώρες ήδη θα έχει πωληθεί το 1/3. Βέβαια μπορείς και να τα δωρίσεις.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Λοιπόν, φεύγω φοιτήτρια φέτος και αφήστε με να σας πω ότι έχω παρά πολλά βιβλία (εξωσχολικά) στο δωμάτιο μου και λογικό είναι να μην μπορώ να τα πάρω όλα μαζί μου. Μαζί μου θα πάρω τα αγαπημένα μου και μερικά αδιάβαστα. Το μεγάλο μου πρόβλημα είναι ότι είμαι βιβλιοφάγος, βιβλιοσυλλέκτης, όπως θέλετε πείτε το. Λατρεύω τα βιβλία, την υφή τους, την μυρωδιά τους, τα πάντα γενικά. Και γενικά ξοδεύω όλα μου τα λεφτά μόνο σε βιβλία. Αλλά τώρα τελευταία έχω αρχίσει να υιοθετώ τον μινιμαλισμό και σκέφτομαι να ξεφορτωθώ όσα βιβλία δεν μου άρεσαν και με άφησαν αδιάφορη. Υποθέτω πως στην δημόσια βιβλιοθήκη της πόλης μου θα είναι πιο χρήσιμα απ'ότι στα ράφια μου όπου θα μείνουν άθικτα. Από την άλλη όμως τα βιβλία αυτά ανήκουν στην συλλογή μου, δεν μπορώ να τα ξεφορτωθώ τόσο εύκολα. Τι μου προτείνετε να κάνω;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Αν είσαι βιβλιοφάγος γιατί απλά δεν τα τρως; Αν δεν τρως τίποτα άλλο πιστεύω πως σε κανένα μήνα η βιβλιοθήκη σου θα είναι μετακίνησιμη.
 

Praxis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Praxis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 224 μηνύματα.
απο τοτε που το ανεβασε θα εχουν φυγει σιγουρα τα βιβλια....δεν υπαρχει κανονας για necrothreads?
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top