Ποια βιβλία σας βοήθησαν να εξασκήσετε και να βελτιώσετε τα αγγλικά σας;

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Προσωπικα τα βιβλια για Αγγλικα(textbooks) τα εβρισκα και τα βρισκω εξαιρετικα βαρετα(κανω τις ασκησεις μονο επειδη πρεπει).
Αυτο που με εχει βοηθησει παρα πολυ,ειναι να διαβαζω λογοτεχνια..Οχι κατι συγκεκριμενο..Απλως να σου αρεσει το θεμα..Οταν εβρισκα μια λεξη που δεν ηξερα απλως ανοιγα το λεξικο και την εβρισκα.Αν και ειναι πρωτα καλυτερο να προσπαθησεις να καταλαβεις το νοημα απο την προταση
Επισης,σταματησα να βλεπω ταινιες και σειρες με υποτιτλους,βλεπω χωρις η σπανια μονο με αγγλικους υποτιτλους.
Και για το τελος..Μην με βρισετε,αλλα αυτο που με βοηθησε απιστευτα να βελτιωσω τα αγγλικα μου ηταν το World of Warcraft.Μπορει να μου εφαγε 5 χρονια απο την ζωη μου.Αλλα η ικανοτητα μου να καταλαβαινω γρηγορα αγγλικα απο ατομα που δεν ειναι η μητρικη τους γλωσσα ειναι ανεκτιμητη για το listening.Ασε που εχεις μια πρωτης ταξεως ευκαιρια να δοκιμασεις τις ικανοτητες σου στο speaking.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitrag

Νεοφερμένος

Η dimitrag αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπερα,
η αδερφη μου αποφασισε μετα απο αρκετα χρονια να διαβασει για να δωσει το πτυχιο ecce και μου ζητησε να τη βοηθησω,γι αυτο ψαχνω να βρω βιβλια για να ξεκινησει.θελω καποιο βιβλιο με practise tests,ενα γραμματικης και μια σειρα βιβλιων.λογικα θα το δωσει σε 1-1,5 χρονο και,αν και δεν ειναι σε ασχημο επιπεδο τα αγγλικα της,ενα φρεσκαρισμα το χρειαζεται.εχετε κατι να μου προτεινετε?:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
Προσωπικα τα βιβλια για Αγγλικα(textbooks) τα εβρισκα και τα βρισκω εξαιρετικα βαρετα(κανω τις ασκησεις μονο επειδη πρεπει).
Αυτο που με εχει βοηθησει παρα πολυ,ειναι να διαβαζω λογοτεχνια..Οχι κατι συγκεκριμενο..Απλως να σου αρεσει το θεμα..Οταν εβρισκα μια λεξη που δεν ηξερα απλως ανοιγα το λεξικο και την εβρισκα.Αν και ειναι πρωτα καλυτερο να προσπαθησεις να καταλαβεις το νοημα απο την προταση
Επισης,σταματησα να βλεπω ταινιες και σειρες με υποτιτλους,βλεπω χωρις η σπανια μονο με αγγλικους υποτιτλους.
Και για το τελος..Μην με βρισετε,αλλα αυτο που με βοηθησε απιστευτα να βελτιωσω τα αγγλικα μου ηταν το World of Warcraft.Μπορει να μου εφαγε 5 χρονια απο την ζωη μου.Αλλα η ικανοτητα μου να καταλαβαινω γρηγορα αγγλικα απο ατομα που δεν ειναι η μητρικη τους γλωσσα ειναι ανεκτιμητη για το listening.Ασε που εχεις μια πρωτης ταξεως ευκαιρια να δοκιμασεις τις ικανοτητες σου στο speaking.

Το ιδιο και εγω WoW +ταινιες +βιβλια(λογοτεχνια)+αλλα games =πολυ καλο επιπεδο στα Αγγλικα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mlsnaag

Νεοφερμένος

Ο mlsnaag αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπέρα,
Ψάχνοντας για κάποιο βιβλίο με γραμματική της αγγλικής γλώσσας βρήκα αυτό:
https://www.politeianet.gr/books/978...erugia-aggliki-grammatiki-sta-ellinika-236610
Υπάρχουν και κάποιες σελίδες ως δείγμα εδώ:
https://issuu.com/giofaniadis/docs/16selidoaggliki/0

Ξέρετε αν είναι καλό;
Ενδιαφέρομαι να διαβάσω για να έχω μια επαφή πριν ξεκινήσω μαθήματα, σε κανένα χρόνο.
Γενικά είμαι αδύναμος σε όλα τα επίπεδα, λόγο κενών που δημιουργόντουσαν σιγά σιγά με τα χρόνια. Οπότε θεώρησα πως το συγκεκριμένο θα με βοηθήσει που έχει όλη τη γραμματική μαζεμένη.
Επίσης με τι άλλο πρέπει να ασχοληθώ αυτό τον χρόνο πέρα από την γραμματική; Γενικά δε θέλω να πάρω πολλά και ακριβά βιβλία.
Ευχαριστώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resistance

Νεοφερμένος

Ο Resistance αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 81 μηνύματα.
Στις 13 Δεκεμβρίου δίνω για το ECPE Michigan έχοντας σύμφωνα με το πρόγραμμα μου ολοκληρώσει έως τότε το Mastering Michigan του Boukouvalas(εκδόσεις Litera ή Archer),το ECPE Practice ExaminationsBook 1-το καινούριο το κόκκινο-της HAU(Hellenic American Union-Ελληνοαμερικανική Ένωση),το ECPE Practice Examinations Book 2-το μπλε-επίσης της HAU και τις γραμματικές του ECPE Practice Examinations Book 1-το μπλε-της HAU επίσης.Θα ήθελα όμως για μια πλήρη ολοκλήρωση της ύλης να μου προτείνετε κάποια βιβλία συγκεκριμένα και μόνο ξεχωριστά για την Γραμματική και το Λεξιλόγιο.Ευχαριστώ εκ των προτέρων και καλή επιτυχία σε όσους διαγωνιστούν για οποιοδήποτε πτυχίο ή περιμένουν αποτέλεσμά τους. :D :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Για λεξιλόγιο, θα σου πρότεινα το words you need. Δεν περιλαμβάνει καθόλου τα ελληνικά, σου έχει τις λέξεις με τα αντίστοιχα συνώνυμά τους από δίπλα και στο τέλος κάθε 5 κεφαλαίων έχει επαναληπτικά τεστ με τις απαντήσεις τους στο πίσω μέρος του βιβλίου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resistance

Νεοφερμένος

Ο Resistance αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 81 μηνύματα.
Για Γραμματική έχεις κάτι στα υπόψιν σου;Το Words You Need πόσα κεφάλαια(και πόσες λέξεις το καθένα περίπου) έχει και το κάθε ένα έχει και ασκήσεις ή σκέτο κατάλογο λέξεων;Τέλος οι λέξεις είναι ομαδοποιημένες σε topic Vocabularies ή αυθαίρετες;Ευχαριστώ!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,869 μηνύματα.
Δεν μπορώ να πιστέψω οτι έκανα αγγλικά από τα 8 μου, πήρα το proficiency (του michigan αλλά δεν προλάβαινα) και αγγλικά κατάφερα να μιλήσω άνετα μόνο με εξάσκηση με σειρές και γράφοντας και μιλώντας με άτομα από το εξωτερικό παρά με αυτά που μάθαινα στο σχολείο και στο φροντιστήριο. Οπότε αυτό που θα πρότεινα είναι (αναλόγως και το επίπεδο βέβαια) μια ελαφριά σειρά τύπου σαπουνόπερας στην οποία το λεξιλόγιο είναι φτωχό και απλό (κάτι σαν το Τόλμη και Γοητεία που έβλεπα εγώ τότε - ακόμα παίζει!). Επίσης κάποιο φόρουμ στα αγγλικά για διάβασμα ώστε να συνηθίσεις το καθημερινό λεξιλόγιο. Είναι απίστευτο πάντως πώς εντυπώνονται λέξεις που δεν τις ήξερα και δεν ξέρω καν πώς γράφονται απλά ακούγοντας podcast ή βλέποντας σειρές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top