Λατινογενείς vs Γερμανογενείς vs Σλαβικές γλώσσες

Λατινογενείς vs Γερμανογενείς vs Σλαβικές γλώσσες

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 16)
  • Γερμανογενείς γλώσσες

    Ψήφοι: 2 12.5%
  • Λατινογενείς γλώσσες

    Ψήφοι: 11 68.8%
  • Σλαβικές γλώσσες

    Ψήφοι: 3 18.8%

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
Ποιες είναι πιο εύκολες?Θα προτιμούσατε να μάθετε μία λατινογενή,μία γερμανογενή ή μία σλαβική γλώσσα?Ποιες θεωρείτε πιο χρήσιμες?Εγώ προτιμώ τις λατινογενείς και τις γερμανογενείς γλώσσες!Πιο χρήσιμες-τουλάχιστον με την τωρινή οικονομική κατάσταση που επικρατεί στην Ευρώπη,θεωρώ πως είναι οι γερμανογενείς γλώσσες.Τώρα με τις σλαβικές γλώσσες δεν ξέρω.Μπορεί να γίνουν πολύ χρήσιμες στο μέλλον,αλλά προς το παρόν δεν το βλέπω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Κατ εμε οι ευκολοτερες ειναι οι λατικογενεις βλ ιταλικα, ισπανικα. Ευκολοτερη προφορα και γενικα μοιαζουν αρκετα μεταξυ τους αλλα και με τα ελληνικα... Εγω μαθαινω μονο γερμανογενεις γλωσσες βλ γερμανικα, αγγλικα (νομιζω γερμανογενης γλωσσα ειναι), ολλανδικα και σκεφτομαι για δανικα ή σουηδικα ( οπως και να εχει αν μαθω τωρα σουηδικα αργοτερα θα μαθω δανικα ή το αντιστροφο). Οι σλαβικες με απωθουν... Η προφορα τους, η γραφη τους ολα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.

Νομιζω ανηκει στις δυτικες Γερμανογενεις μαζι με τα Ολλανδικα και καποιες αλλες διαλεκτους. Δεν εχει σχεση με κελτικες γλωσσες οπως τα Ιρλανδικα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

russia4ever

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο russia4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ξάνθη (Ξάνθη). Έχει γράψει 222 μηνύματα.
Εμένα μ' αρέσουν μόνο οι Σλαβικές γλώσσες, γιατί κατά κάποιο τρόπο μοιάζουν πολύ.
Θα 'λεγα πως θα 'ταν καλό να μάθει κάποιος και μια σλαβική γλώσσα π.χ Τσέχικα, Σέρβικα, Σλοβενικά, Σλοβακικά, Ουκρανικά, Πολωνικά, Ρώσικα και Λευκορώσικα, γιατί όπως και να 'χει όλο και κάποιος θα βρεθεί να του δώσουμε πληροφορίες.
Γενικά είμαι των βαρέων γλωσσών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Soleado Febrero ~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Soleado Febrero ~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,033 μηνύματα.
Λατινογενείς :inlove: Έχουν μια τεράστια μαγεία αυτές οι γλώσσες πιστεύω πως προσωπικά μου ταιριάζουν περισσότερο!!Από την άλλη οι γερμανογενείς με απωθούν αρκετά όπως και γενικά οι ''βαρείες'' γλώσσες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kurosaki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Kurosaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 286 μηνύματα.
Όλες οι γλώσσες κουβαλάνε τους πολιτισμούς των λαών από τους οποίους ομιλούνται και η καθεμιά έχει τη δική της μαγεία. So yeah.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top