Ρωσικά

Aalex

Νεοφερμένος

Ο Aalex αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Αυτό σκέφτομαι και εγώ αλλά δεν βλέπω κανέναν να αναφέρει την Πρεσβεία και λέω τί στο καλό τόσο κορυφή είναι το Πούσκιν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tntqaz

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Βέλγιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 294 μηνύματα.
Εγώ τουλαχιστον δεν μπορώ να σου πω τπτ με σιγουριά γιατι το 'χω παρατήσει λίγο..
Πάντος γνώρησα πριν απο κατι μέρες οικογένεια με μανα Ρωσίδα (ψαγμένα άτομα.. Berkley και τέτοια) και μου λέει πως είναι ότι πιο official μπορείς να πάρεις, με "σίγουρη" αναγνώρηση παντού (ως κρατικό) και σου βγαίνει πιο φτηνά..
Εξετάσεις λέει έχουν μια φορά τον χρόνο μέσα στον Ιού(-ν/λ)ιο και αν σε ενδιαφέρει πολύ να πάρεις πολλές πληροφορείες γιατι κατι μου έλεγε για λογοτεχνικό βιβλιο που στο βαζουν σαν τανία O.o hardcore πράμματα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aalex

Νεοφερμένος

Ο Aalex αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Ευχαριστώ,νά'σαι καλά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγαθαρχιδης

Νεοφερμένος

Ο Αγαθαρχιδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 93 μηνύματα.
φροντιστηριο στη σαλονικα ποιο θεωρειται καλυτερο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
φροντιστηριο στη σαλονικα ποιο θεωρειται καλυτερο?

Ίδρυμα Μελετών της Χερσονήσου του Αίμου. Δεν είναι φροντιστήριο αλλά διδάσκονται οι σλαβικές γλώσσες εκεί. 1000Ε/ακαδημαϊκό έτος, ισχυρίζονται ότι μετά από 2 χρόνια μπορείς να πάρεις Β1 ή Β2. Google it για περισσότερες πληροφορίες γιατί δεν το 'χω πρόχειρο. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγαθαρχιδης

Νεοφερμένος

Ο Αγαθαρχιδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 93 μηνύματα.
Ίδρυμα Μελετών της Χερσονήσου του Αίμου. Δεν είναι φροντιστήριο αλλά διδάσκονται οι σλαβικές γλώσσες εκεί. 1000Ε/ακαδημαϊκό έτος, ισχυρίζονται ότι μετά από 2 χρόνια μπορείς να πάρεις Β1 ή Β2. Google it για περισσότερες πληροφορίες γιατί δεν το 'χω πρόχειρο. :)
Να'σαι καλα, θα το ψαξω... Ασχολεισαι με ρωσσικα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

$ia

Νεοφερμένος

Η $ia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Πάντως σαν γλώσσα έχει πολύ ζήτηση, ειδικά για όσους ασχολούνται με τον τουριστικό τομέα. Ψάχνω για καλοκαιρινή δουλειά και 9 στις 10 περιπτώσεις ζητάνε ρώσικα!! ευτυχώς δεν θέλουν κάτι περίπλοκο, οπότε πιστεύω σε ένα χρόνο θα έχω μάθει τα βασικά και του χρόνου θα βρω ευκολότερα δουλίτσα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφικών & Κοινωνικών Σπουδών Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Θέλω και εγώ να μάθω ρώσικα στο μέλλον. :)
Γνωρίζω πως είναι πολύ δύσκολα.. Αν προσπαθήσω μόνη μου, μπορώ να μάθω λίγα; :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

russia4ever

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο russia4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ξάνθη (Ξάνθη). Έχει γράψει 222 μηνύματα.
Γεια σας!!! Είμαι καινούριος εδώ... . Ξέρω Ρώσικα (ας πούμε από το 100% το 90%) από 6 χρονών χωρίς κάποια βοήθεια από ιδιαίτερα/φροντιστήρια αλλά με πολύ λίγη από τους γονείς (είναι από Καζαχστάν, αλλά εγώ γεννήθηκα Ελλάδα).
Τώρα, για έναν Έλληνα να μάθει Ρώσικα είναι δύσκολο, γιατί έχει τα παχιά γράμματα όπως ч(παχύ τσ), щ(παχύ σιε), ш(παχύ σ), ж(παχύ ζ), ы(αυτό προφέρεται παχύ "ι" και βγαίνει από το λαιμό όπως κι όλα) και πιστεύω χωρίς να 'μαι σίγουρος ότι θα πάρει καμιά 2-3ετία μέχρι να σπάσει ο λαιμός και η γλώσσα.
Τη γλώσσα αυτή την ακούω και την μιλάω κάθε μέρα.
Αλλά όποιος είναι στο βήμα να τα μάθει να είναι πολύ πολύ προσεκτικός, γιατί δε διαβάζονται όπως γράφονται π.χ η λέξη хорошо(χαρασό)=καλά, εδώ τα δύο "ο" προφέρονται "α" επειδή δεν τονίζονται.

Υ.Γ όποιος/-α θέλει να με ρωτήσει κάτι για τη γλώσσα μη διστάσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Πάντως σαν γλώσσα έχει πολύ ζήτηση, ειδικά για όσους ασχολούνται με τον τουριστικό τομέα. Ψάχνω για καλοκαιρινή δουλειά και 9 στις 10 περιπτώσεις ζητάνε ρώσικα!! ευτυχώς δεν θέλουν κάτι περίπλοκο οπότε πιστεύω σε ένα χρόνο θα έχω μάθει τα βασικά και του χρόνου θα βρω ευκολότερα δουλίτσα :P
Μωρέ ναι τι περίπλοκο να είναι να μάθεις καλά ρωσικά σε έναν χρόνο και να βρείς και δουλίτσα μετά;;
You are ignorant. Δεν είναι ιταλικά καλή μου. ^^

Θέλω και εγώ να μάθω ρώσικα στο μέλλον. :)
Γνωρίζω πως είναι πολύ δύσκολα.. Αν προσπαθήσω μόνη μου, μπορώ να μάθω λίγα; :)
Όχι. Θέλει δάσκαλο,βιβλία και λιώσιμο ακόμα και για τα βασικά πράγματα.

Γεια σας!!! Είμαι καινούριος εδώ... . Ξέρω Ρώσικα (ας πούμε από το 100% το 90%) από 6 χρονών χωρίς κάποια βοήθεια από ιδιαίτερα/φροντιστήρια αλλά με πολύ λίγη από τους γονείς (είναι από Καζαχστάν, αλλά εγώ γεννήθηκα Ελλάδα).
Τώρα, για έναν Έλληνα να μάθει Ρώσικα είναι δύσκολο, γιατί έχει τα παχιά γράμματα όπως ч(παχύ τσ), щ(παχύ σιε), ш(παχύ σ), ж(παχύ ζ), ы(αυτό προφέρεται παχύ "ι" και βγαίνει από το λαιμό όπως κι όλα) και πιστεύω χωρίς να 'μαι σίγουρος ότι θα πάρει καμιά 2-3ετία μέχρι να σπάσει ο λαιμός και η γλώσσα.
Τη γλώσσα αυτή την ακούω και την μιλάω κάθε μέρα.
Αλλά όποιος είναι στο βήμα να τα μάθει να είναι πολύ πολύ προσεκτικός, γιατί δε διαβάζονται όπως γράφονται π.χ η λέξη хорошо(χαρασό)=καλά, εδώ τα δύο "ο" προφέρονται "α" επειδή δεν τονίζονται.

Υ.Γ όποιος/-α θέλει να με ρωτήσει κάτι για τη γλώσσα μη διστάσει.
Αχά ακριβώς όπως τα λές.
Επίσης είναι και τα παρακάτω:
1. Ότι υπάρχουν διαφορές στο πως γράφονται στα βιβλία και στο πώς τα γράφεις εσύ στο τετράδιο σου και πρέπει να το συνηθίσεις.
2. Προφορά. Αν δεν κάνεις με καθηγητή που ξέρει ρωσικά ή έστω με κάποιον συγγενή σου,προφορά σωστή δεν θα μάθεις ποτέ.
3. Πτώσεις ουσιαστικών. Έχει 6 διαφορετικές πτώσεις (ονομαστική,γενική,δοτική,αιτιατική,οργανική,προθετική)
Υπάρχουν πολλές διαφορές στις καταλήξεις στα αρσενικά - θυληκά ουσιαστικά και επίσης συνοδεύονται με προθέσεις,ρήματα κλπ που πρέπει να τα μάθεις όλα για να ξέρεις που μπαίνει τι σε κάθε περίπτωση.
4. Ρήματα κινήσης. Έχουν ας πούμε άλλο ρήμα όταν θές να πείς πηγαίνω με τα πόδια,άλλο για όταν πηγαίνεις με μεταφορικό μέσο,άλλο όταν πηγαίνεις και κουβαλάς κάτι μαζί σου και το πανηγύρι συνεχίζεται. :P
Μετά σε πιο μεγάλα επίπεδα ίσως υπάρχουν κι άλλες δυσκολίες,εγώ ανέφερα τα βασικά πάντως. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

russia4ever

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο russia4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ξάνθη (Ξάνθη). Έχει γράψει 222 μηνύματα.
"Αχά ακριβώς όπως τα λές.
Επίσης είναι και τα παρακάτω:
1. Ότι υπάρχουν διαφορές στο πως γράφονται στα βιβλία και στο πώς τα γράφεις εσύ στο τετράδιο σου και πρέπει να το συνηθίσεις.
2. Προφορά. Αν δεν κάνεις με καθηγητή που ξέρει ρωσικά ή έστω με κάποιον συγγενή σου,προφορά σωστή δεν θα μάθεις ποτέ.
3. Πτώσεις ουσιαστικών. Έχει 6 διαφορετικές πτώσεις (ονομαστική,γενική,δοτική,αιτιατική,οργανική,προθετική)
Υπάρχουν πολλές διαφορές στις καταλήξεις στα αρσενικά - θυληκά ουσιαστικά και επίσης συνοδεύονται με προθέσεις,ρήματα κλπ που πρέπει να τα μάθεις όλα για να ξέρεις που μπαίνει τι σε κάθε περίπτωση.
4. Ρήματα κινήσης. Έχουν ας πούμε άλλο ρήμα όταν θές να πείς πηγαίνω με τα πόδια,άλλο για όταν πηγαίνεις με μεταφορικό μέσο,άλλο όταν πηγαίνεις και κουβαλάς κάτι μαζί σου και το πανηγύρι συνεχίζεται.
Μετά σε πιο μεγάλα επίπεδα ίσως υπάρχουν κι άλλες δυσκολίες,εγώ ανέφερα τα βασικά πάντως."

Ασχολείσαι μ' αυτήν τη γλώσσα?
Θέλω να ασχοληθώ επαγγελματικά με τα Ρώσικα, δηλαδή να τα διδάσκω και να κάνω μεταφράσεις, γι' αυτό το λόγο έχω σκεφτεί ότι οι 2 πρώτες σχολές θα είναι Γλώσσας, Φιλολογίας και Πολιτισμού Παρευξείνιων Χωρών και Σλαβικών Σπουδών (το 2015 δίνω πανελλαδικές).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Γνωρίζω να μιλάω αλλά όχι να γράφω/διαβάζω. Πιστεύετε ότι για την εκμάθηση θα πρέπει να ξοδέψω πολλές ώρες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

russia4ever

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο russia4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ξάνθη (Ξάνθη). Έχει γράψει 222 μηνύματα.
Γνωρίζω να μιλάω αλλά όχι να γράφω/διαβάζω. Πιστεύετε ότι για την εκμάθηση θα πρέπει να ξοδέψω πολλές ώρες?


Σίγουρα...
Όταν λες εκμάθηση εννοείς όλο το πακέτο ή μόνο αυτά που δεν μπορείς(γραφή/ανάγνωση)?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Σίγουρα...
Όταν λες εκμάθηση εννοείς όλο το πακέτο ή μόνο αυτά που δεν μπορείς(γραφή/ανάγνωση)?

Να πάρω πτυχίο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

russia4ever

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο russia4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ξάνθη (Ξάνθη). Έχει γράψει 222 μηνύματα.
Να πάρω πτυχίο.

Χμ...ναι όπως είπες πολλές ώρες εξάσκησης και συστηματικά, για να την καταφέρεις.
Θες να ασχοληθείς επαγγελματικά από ό,τι κατάλαβα, ε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Όχι απλώς ξέρω να μιλάω και θέλω να το εκμεταλλευτώ, μιας και θα είναι πιο εύκολο να πάρω πτυχίο στα ρώσικα παρά σε γερμανικά, γαλλικά κλπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

russia4ever

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο russia4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ξάνθη (Ξάνθη). Έχει γράψει 222 μηνύματα.
Όχι απλώς ξέρω να μιλάω και θέλω να το εκμεταλλευτώ, μιας και θα είναι πιο εύκολο να πάρω πτυχίο στα ρώσικα παρά σε γερμανικά, γαλλικά κλπ.

Όμως για να πάρεις το πτυχίο στα ρώσικα δεν πρέπει να ξέρεις να γράφεις και να διαβάζεις?
Έχεις κάποιον συγγενή για να σε βοηθήσει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Όμως για να πάρεις το πτυχίο στα ρώσικα δεν πρέπει να ξέρεις να γράφεις και να διαβάζεις?
Έχεις κάποιον συγγενή για να σε βοηθήσει?

Ναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

russia4ever

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο russia4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ξάνθη (Ξάνθη). Έχει γράψει 222 μηνύματα.

Очень хорошо(ότσεν χαρασό)=πολύ ωραία/καλά.
το "τσ" παχύ και το "σ" επίσης.

Εμένα όλοι οι συγγενείς μου ξέρουν ρώσικα.

Αν θες να με ρωτήσεις κάτι όσο αφορά την προφορά απλά ρώτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
"

Ασχολείσαι μ' αυτήν τη γλώσσα?
Θέλω να ασχοληθώ επαγγελματικά με τα Ρώσικα, δηλαδή να τα διδάσκω και να κάνω μεταφράσεις, γι' αυτό το λόγο έχω σκεφτεί ότι οι 2 πρώτες σχολές θα είναι Γλώσσας, Φιλολογίας και Πολιτισμού Παρευξείνιων Χωρών και Σλαβικών Σπουδών (το 2015 δίνω πανελλαδικές).
Nαι είμαι στο ΒΣΑΣ στο Πα.Μακ. :)
Ρωσικά μπορείς να διδάξεις αν πάρεις το ανάλογο πτυχίο και χωρίς να μπείς σε αυτές τις σχολές πάντως.
Μόνο το Σλαβικών στην Αθήνα νομίζω ότι δίνει περισσότερη κατάρτιση στην ρωσική γλώσσα γιατί κάνουν πιο προχωρημένα πράγματα καθώς και διδακτική ρωσικής νομίζω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:
Top