Διατροφολογία - Διαιτολογία Χαροκοπείου

Κωνσταντίνα Σακ

Νεοφερμένος

Η Κωνσταντίνα Σακ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
καλησπέρα ηθελα να ρωτησω αν καποιος διαθετει τα παρακατω συγγραμματα και θα μπορουσε να μου τα δανεισει γιατι θέλω να δωσω κατατακτηριες και μου ειναι ιδιαιτέρως δυσκολο να τα αγοράσω. Ειμαι πολυ προσεκτική και θα τα παραδωσω στην κατασταση που θα μου δοθουν. Το mail μου ειναι k_sakketou@hotmail.com
Πραγματικα θα με βοηθουσε πολυ γιατι σαν δευτερη επιλογη θα πρεπει να τρεχω καθημερινα στη βιβλιοθηκη.

1. «Βιολογία»#Τόμος Ι, Campbell N., Reece J., κ.ά.,, Ηράκλειο 2010.
2. «Βασικές#Αρχές#Κυτταρικής#Βιολογίας», Alberts, Bray, John Son, Lewis, Raff, Roberts, Walter, Broken Hill Publishers Ltd, Αθήνα, 2006.
3. «Εισαγωγή στη Διατροφή του Ανθρώπου», Gibney M, Vorster H, Kok F. (eds), Εκδόσεις Παρισιάνου Α.Ε., Αθήνα, 2007.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VaKoSi

Νεοφερμένος

Ο VaKoSi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Γεια σας, είμαι 34 ετών και αποφάσισα να πάω στο εσπερινό ΕΠΑΛ. Αργότερα, όταν το τελειώσω, γνωρίζει κάποιος ή κάποια αν είναι πιθανό να μπω στο Χαροκόπειο πανεπιστήμιο στο Τμήμα Επιστήμης Διαιτολογίας-Διατροφής της Σχολής Επιστημών Υγείας & Αγωγής ή Στο αντίστοιχο ΤΕΙ Θεσσαλονίκης?

*ποιες είναι οι βάσεις από το εσπερινό ΕΠΑΛ?
*υπάρχει όριο ηλικίας?
*Είναι εύκολο για κάποιον στην ηλικία μου να το πραγματοποιήσω?

Η οποιαδήποτε πληροφορία, θα μου είναι πολύτιμη, σας ευχαριστώ προκαταβολικά και ελέγχω συνέχεια την σελίδα μήπως και απαντήσει κάποιος....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnys

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 183 μηνύματα.
Καλησπέρα..Ζητώ τη βοήθεια από όσα μέλη γνωρίζουν σχετικά με τη σχολή...Αρχικά,είμαι από τεχνολογική κατεύθυνση και είχα μάθημα επιλογής βιολογίαΑν περάσω Χαροκόπειο θα δυσκολευτώ με τις Χημείες?Ααα και τι παίζει με τις κατατακτήριες?Τι είναι?Ποιοι τις δίνουν?Ευχαριστώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

steve391242

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Στέφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 146 μηνύματα.
Στις κατατακτηριες μπορουν να μετασχουν μονο οι πτυχιουχοι της τριτοβαθμιας εκπαιδευσης (τει,αει,πανεπιστημια γενικως). Δινεις 3 μαθηματα,τα οποια οριζονται απο το εκαστοτε τμημα,και αναλογως αν γραψεις πανω απο την βαση και εχεις την υψηλοτερη βαθμολογια απο οσους εδωσαν περνας στο τμημα. Και οι θεσεις που δινονται για τους κατατακτηριους εξαρτονται απο το τμημα επισης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnys

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 183 μηνύματα.
Στις κατατακτηριες μπορουν να μετασχουν μονο οι πτυχιουχοι της τριτοβαθμιας εκπαιδευσης (τει,αει,πανεπιστημια γενικως). Δινεις 3 μαθηματα,τα οποια οριζονται απο το εκαστοτε τμημα,και αναλογως αν γραψεις πανω απο την βαση και εχεις την υψηλοτερη βαθμολογια απο οσους εδωσαν περνας στο τμημα. Και οι θεσεις που δινονται για τους κατατακτηριους εξαρτονται απο το τμημα επισης.

Ααα οκ τρόμαξα..Νόμιζα που όσοι περνούν από πανελλήνιες δίνουν επιπλέον εξετάσεις..Γενικά ας απαντήσει κάποιος είναι βαρβάτη σχολή σαν τα πολυτεχνεία ή παλεύεται?Ανησυχώ για της χημείες γιατί είμαι από τεχνολογική?Ααα και κάτι άλλο?Ισχύει ότι το 80% είναι κορίτσια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
ΠΔ 311/1997: Επαγγελματική κατοχύρωση των πτυχιούχων του Τμήματος Διαιτολογίας του Χαροκοπείου ΑΕΙ Οικιακής Οικονομίας
https://athena.hua.gr/careeroffice/sites/default/files/professional_rights_dieticians.pdf
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

irw gk

Νεοφερμένος

Η irw gk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 84 μηνύματα.
οσοι φοιτητειτε στο τμημα της διατροφολογιας στο χαροκοπειο μπορειτε να μου πειτε τη γνωμη σας; ειστε ευχαριστημενοι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panchos1985

Νεοφερμένος

Ο panchos1985 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπέρα!Υπάρχει κανένας του τμήματος να μας δώσει πληροφορίες?Σχεδιάζω να δώσω και εγώ κατατακτήριες.Θα μπορούσε κάποιος φοιτητής εκεί να επικοινωνήσει?Η βοήθεια του θα ήταν πολύτιμη καθώς ψάχνω τα βιβλία που έχουν αναφερθεί και από άλλα παιδιά.Αν κυρίως είναι από μεγαλύτερα έτη και δεν τα χρειάζεται ,θα μπορούσα να τα δανεισ΄τω και να τα επιστρέψω βέβαια στην ίδια κατάσταση???!!:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnman97

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Johnman97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 152 μηνύματα.
Καλησπερα!! Μπορει καποιος που σπουδαζει στο συγκεκριμενο τμημα να μου στειλει ενα μηνυμα στο iscool εδω, να ρωτησω καποια πραγματα? Ευχαριστω πολυ!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,692 μηνύματα.
Καλησπερα!! Μπορει καποιος που σπουδαζει στο συγκεκριμενο τμημα να μου στειλει ενα μηνυμα στο iscool εδω, να ρωτησω καποια πραγματα? Ευχαριστω πολυ!!!
Αν αυτά που θέλεις να ρωτήσεις μπορούν να ερωτηθούν και δημόσια, μπορείς να γράψεις εδώ στο topic τις ερωτήσεις σου :thumbup:
Θα το δουν και περισσότεροι, αλλά και θα ενημερωθούν οι μελλοντικοί χρήστες που μπορεί να βρουν το θέμα αργότερα. :yes:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Κοινωνικής Εργασίας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Παιδιά καλησπέρα, είναι κανείς τώρα φοιτητής ή πρόσφατα απόφοιτος του τμήματος, να μου πει την γνώμη του; :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Magda

Νεοφερμένος

Η Magda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπέρα σας!

Είμαι χημικός και ενδιαφέρομαι να δώσω και γω κατατακτήριες στη σχολή διατροφολογίας.
Θα εκτιμούσα αν καποιος που φοιτεί στο συγκεκριμένο τμήμα θα μπορούσε να μου δώσει περαιτέρω πληροφορίες και να μου δανείσει τα αντίστοιχα βιβλία.

Σας ευχαριστώ πολύ!
 

Guest 101954

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μπορεί κάποιος φοιτητής ή απόφοιτος να μου πει τη γνώμη του για τη σχολή; Κυρίως όσον αφορά την επαγγελματική αποκατάσταση
 

Guest 909165

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Χελλόου δερ! Συγχαρητήρια σε όσους πέτυχαν τους στόχους τους, αλλά και σε όλους τους υπόλοιπους που έβαλαν τα δυνατά τους σε τόσο πρωτόγνωρες συνθήκες. Για να μην τα πολυλογώ, όπως ίσως κάποιοι από εσάς θυμάστε ήθελα Ιατρική, ωστόσο τελικά πέρασα στο τμήμα Επιστήμης Διαιτολογίας και Διατροφής στο Χαροκόπειο. Πριν αποφασίσω 100% ότι θα ξαναδώσω, θα ήθελα να πάρω τις γνώμες φοιτητών αυτού του τμήματος, σε περίπτωση που τελικά μου αρέσει. Πώς είναι από πλευράς δυσκολίας; Τα μαθήματα είναι ενδιαφέροντα; Τι προοπτικές έχει ως επάγγελμα στο μέλλον; Επίσης μπήκα να δω το πρόγραμμα σπουδών και πρόσεξα ότι είχε στα 2 πρώτα εξάμηνα ξένη γλώσσα. Εϊναι κάποια συγκεκριμένη ή έχει επιλογές; Αν δε μιλούσαμε για Ιατρική και ήθελα κάποια σχολή με λιγότερα από 12 (συν την ειδικότητα) χρόνια θα πήγαινα σίγουρα για την εμπειρία και καθώς η διατροφολογία είναι ένα θέμα που με ενδιαφέρει. Θα εκτιμούσα κάθε απάντηση καθώς πρέπει να πάρω την τελική απόφαση μέσα στο Σ/Κ.:)
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Lebron

Νεοφερμένος

Ο Lebron αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Θέλω μια γνώμη για τις προοπτικές της σχολής και την ποιότητα του Χαροκόπειου πανεπιστημίου
 

idontknow1

Νεοφερμένος

Η idontknow1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Η σχολή έχει τεράστιες προοπτικές. Μπορείς εκτός απο διαιτολόγος σε γραφείο, να γίνεις κλινικός διαιτολόγος,να ασχοληθείς και με την βιομηχανία τροφίμων, με την αθλητική διατροφολογία, με την έρευνα και πάρα πολλά άλλα. Μέσα στη σχολή σε κάθε εξάμηνο θα γνωρίζεις τουλάχιστον ένα καινούργιο τομέα που μπορείς να ασχοληθείς. Οφείλω να σε προειδοποιήσω όμως ότι η σχολή έχει αρκετή χημεία και ο οδηγός σπουδών αλλά και οι καθηγητές είναι πάρα πολύ απαιτητικοί. Ο πανεπιστημιακός χώρος είναι πάρα πολύ μικρός και οι διαλέξεις διεξάγονται σε αίθουσες και όχι αμφιθέατρα (προ κόβιντ εποχές :angelnot:). Τέλος πρέπει να γνωρίζεις ότι η σχολή έχει πάρα πολλά εργαστήρια που θα σε καταρτίσουν κατάλληλα.
Για οτιδήποτε άλλο χρειαστείς πες μου! :cool:
 

Lebron

Νεοφερμένος

Ο Lebron αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Εβγαλα 16,800 πιστεύεις την πιάνω;πέρυσι ειχε 15,700 και προπερσι 16,900 περίπου
 

idontknow1

Νεοφερμένος

Η idontknow1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Δυστυχώς δεν έχω κοιτάξει καθόλου τα φετινά θέματα και την δυσκολία τους για να σου πω :ermm:
 
Top