Ιατρική Κρήτης - είναι όντως η καλύτερη σχολή;

Λέων Συγγ

Νεοφερμένος

Ο Λέων Συγγ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 48 μηνύματα.
Παιδιά είμαι από το Ηράκλειο Κρήτης και μένω στο Ηράκλειο Κρήτης, θέλω να σπουδάσω ιατρικη, όλοι μου λένε ότι η ιατρική σχολή της Κρήτης είναι η καλύτερη στην Ελλάδα , λένε ότι σε όλες τις άλλες σχολές είναι ανοργανωτοι και γενικά γίνεται χαμός, το θέμα μου είναι ότι εγώ δεν θέλω να σπουδάσω στην Κρήτη (άλλοι θενε να σπουδάζουν κοντά εκεί που μένουν λόγω οικονομικών θεμάτων) εγώ όμως δεν έχω οικονομικό θέμα και θέλω να πάω εκτός Κρήτης να σπουδάσω γενικά για την εμπειρία του να μένω μόνος μου να είμςι κάπου που δεν είναι κανένας συγγενης μου εκεί, πείτε μου τη γνώμη σας:cry_x: εγώ θέλω να πάω Θεσσαλονίκη να σπουδάσω αλλά και εκεί μου έχουν πει ότι η σχολή είναι χάλια:ermm: χρειάζομαι τη γνώμη σας..
 

Yiorgosk

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος Αγησίλαος Κουφαλιτάκης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Παιδιά είμαι από το Ηράκλειο Κρήτης και μένω στο Ηράκλειο Κρήτης, θέλω να σπουδάσω ιατρικη, όλοι μου λένε ότι η ιατρική σχολή της Κρήτης είναι η καλύτερη στην Ελλάδα , λένε ότι σε όλες τις άλλες σχολές είναι ανοργανωτοι και γενικά γίνεται χαμός, το θέμα μου είναι ότι εγώ δεν θέλω να σπουδάσω στην Κρήτη (άλλοι θενε να σπουδάζουν κοντά εκεί που μένουν λόγω οικονομικών θεμάτων) εγώ όμως δεν έχω οικονομικό θέμα και θέλω να πάω εκτός Κρήτης να σπουδάσω γενικά για την εμπειρία του να μένω μόνος μου να είμςι κάπου που δεν είναι κανένας συγγενης μου εκεί, πείτε μου τη γνώμη σας:cry_x: εγώ θέλω να πάω Θεσσαλονίκη να σπουδάσω αλλά και εκεί μου έχουν πει ότι η σχολή είναι χάλια:ermm: χρειάζομαι τη γνώμη σας..


Η επιλογή της σχολής ειναι μια δύσκολη διαδικασία και πρεπει να το σκεφτείς καλά. Το ότι δεν υπάρχει οικονομικό πρόβλημα τώρα μη το παίρνεις ως εγγύηση ότι θα σπουδάσεις σε άλλη πόλη, σήμερα είμαστε αύριο δεν είμαστε (πω αισιοδοξία). Δεν ξέρεις τι συμβαίνει την άλλη στιγμή. Αλήθεια πόσο χρονών είσαι?
 

Λέων Συγγ

Νεοφερμένος

Ο Λέων Συγγ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 48 μηνύματα.
Η επιλογή της σχολής ειναι μια δύσκολη διαδικασία και πρεπει να το σκεφτείς καλά. Το ότι δεν υπάρχει οικονομικό πρόβλημα τώρα μη το παίρνεις ως εγγύηση ότι θα σπουδάσεις σε άλλη πόλη, σήμερα είμαστε αύριο δεν είμαστε (πω αισιοδοξία). Δεν ξέρεις τι συμβαίνει την άλλη στιγμή. Αλήθεια πόσο χρονών είσαι?


Καλά όπως και να έχει έχω δεν θέλω σε καμία περίπτωση να σπουδάσω στη. Κρήτη θα είναι η τελευταία μου επιλογή
Είμαι 16:))
 

Yiorgosk

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος Αγησίλαος Κουφαλιτάκης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Καλά όπως και να έχει έχω δεν θέλω σε καμία περίπτωση να σπουδάσω στη. Κρήτη θα είναι η τελευταία μου επιλογή
Είμαι 16:))

Όπως έχουν τώρα τα πράγματα δεν ξέρουμε πως θα είναι το σύστημα εισαγωγης στη τριτοβάθμια το 2020, πόσο μάλλον για το 2021 οπότε μόλις με το καλό αρχίσεις τη προετοιμασία σου στη τρίτη λυκείου κατσε και σκέψου καλά επειδή τώρα δεν έχει νόημα. Θα αλλάξεις πολλες επιλογές εκείνη τη χρονιά και δεν ξέρεις πως θα κυλήσουν όλα.
 

Λέων Συγγ

Νεοφερμένος

Ο Λέων Συγγ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 48 μηνύματα.
Όπως έχουν τώρα τα πράγματα δεν ξέρουμε πως θα είναι το σύστημα εισαγωγης στη τριτοβάθμια το 2020, πόσο μάλλον για το 2021 οπότε μόλις με το καλό αρχίσεις τη προετοιμασία σου στη τρίτη λυκείου κατσε και σκέψου καλά επειδή τώρα δεν έχει νόημα. Θα αλλάξεις πολλες επιλογές εκείνη τη χρονιά και δεν ξέρεις πως θα κυλήσουν όλα.


Το σύστημα εισαγωγής στην τριτοβάθμια εκπαίδευση δεν με απασχολεί :/ δεν είναι αυτό το θέμα μου βασικά και δεν νομίζω ότι θα αλλαξει η επιλογή μ στο να θέλω να σπουδάσω ιατρικη:]
 

Dimitris9

Δραστήριο μέλος

Ο Dimitris9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 411 μηνύματα.
Παιδιά είμαι από το Ηράκλειο Κρήτης και μένω στο Ηράκλειο Κρήτης, θέλω να σπουδάσω ιατρικη, όλοι μου λένε ότι η ιατρική σχολή της Κρήτης είναι η καλύτερη στην Ελλάδα , λένε ότι σε όλες τις άλλες σχολές είναι ανοργανωτοι και γενικά γίνεται χαμός, το θέμα μου είναι ότι εγώ δεν θέλω να σπουδάσω στην Κρήτη (άλλοι θενε να σπουδάζουν κοντά εκεί που μένουν λόγω οικονομικών θεμάτων) εγώ όμως δεν έχω οικονομικό θέμα και θέλω να πάω εκτός Κρήτης να σπουδάσω γενικά για την εμπειρία του να μένω μόνος μου να είμςι κάπου που δεν είναι κανένας συγγενης μου εκεί, πείτε μου τη γνώμη σας:cry_x: εγώ θέλω να πάω Θεσσαλονίκη να σπουδάσω αλλά και εκεί μου έχουν πει ότι η σχολή είναι χάλια:ermm: χρειάζομαι τη γνώμη σας..


Γεια σου! Η ιατρική σχολή του Ηρακλείου είναι πράγματα από τις πολύ καλές. Αυτό δε σημαίνει οτι είναι η μόνη.
Πιο πολύ αξίζει η φοιτητική ζωή πίστεψε με, απο την καθε σχολη θα παρεις ουσιαστικές γνώσεις.
Πολύ καλες Ιατρικές επίσης είναι της Λάρισας, των Ιωαννίνων, της Αλεξανδρούπολης(εχει και αεροδρόμιο απευθείας για Ηράκλειο!) κατά τη γνώμη μου πήγαινε σε κάποιες από αυτές. Χωρίς να θέλω να θίξω τα άλλα τμήματα.

Βέβαια , αυτό θα το σκεφτείς το καλοκαιρι εκείνο! Αυτο που εχεις τωρα να κανεις ειναι να διαβάσεις πολυ , να προσπαθήσεις το καλύτερο
 

Αλκης Κ.

Δραστήριο μέλος

Ο Αλκης Κ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 630 μηνύματα.
Αν και νωρίς ακόμα εγώ θα σου πρότεινα ασυζητητί ιατρική Αθηνών.Εκτος του ότι η Αθήνα είναι ο νούμερο ένα προορισμός της Ελλάδας σε αφίξεις κάτι το οποίο ισοδυναμεί με φτηνά αεροπορικά αν σε προβληματίζει το πλοίο η ιατρική Αθηνών καλώς η κακώς είναι η κορυφαία ιατρική στην Ελλάδα τόσο από άποψη εκπαίδευσης απλα σκέψου πόσα νοσοκομεία έχει και κάτ επέκταση διαφορετικά και ξεχωριστά περιστατικά όσο και από αποψη κυρους.Νομιζω αν κάποιος έχει στη διάθεσή του όλες τις ιατρικές αλλά και τη δυνατότητα να σπουδάσει σε οποιαδήποτε πόλη ειλικρινά δεν βρίσκω λόγο να μην επιλέξει Αθήνα.Τωρα κάτι περί φοιτητικής ζωής συγνώμη αλλά για εμένα περιττεύουν.Οχι ότι η πρωτεύουσα δεν είναι καλή για φοιτητές μην τρελαθουμε.Παντως για να συνοψίσω θεωρώ πως είναι κοινως αποδεκτό ότι η ιατρική Αθήνας είναι η τοπ ιατρική στη χώρα.
 

Dimitris9

Δραστήριο μέλος

Ο Dimitris9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 411 μηνύματα.
Θα ηθελα να το υποστηρίξεις με επιχειρήματα αυτο, οχι οτι σε αμφισβητώ , καθε αλλο. Το τμημα σιγουρα ειναι καλο, ομως ενα απο τα αρνητικά της Αθήνας (οι τόσοι πολλοι φοιτητές) επικρατεί ενα «χάος» στις σχολες , αργούν πολλοι να βγουν αποτελέσματα εξετάσεων και γενικα δεν επικρατεί καλη οργάνωση.

Οσο αφορα τη φοιτητική ζωη στην Αθηνα , ειναι πλεον γνωστό οτι φοιτητική ζωή και Αθηνα δεν πανε μαζι και δε συγκρίνεται με τη φοιτητική ζωη σε αλλες πόλεις (καλυτερα μια πιο μικρή πόλη) (Αθηνα σπουδαζει ο αδερφός μου, θελω να πω εχω πείρα και το λεω)
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
To πόσο αργούν οι βαθμοί έχει να κάνει με την ιδιοσυγκρασία του καθηγητή. Θυμάμαι είχαμε καθηγητές σε τμήμα της επαρχίας, που δημιουργούσαν πρόβλημα στην λειτουργία του τμήματος (π.χ. εγγραφές εξαμήνου, ύλη μαθημάτων στο νέο εξάμηνο ειδικά όταν δεν υπήρχε ο Εύδοξος) με τις ιδιοτροπίες τους.
 

Johnjohnjohn

Νεοφερμένος

Ο Johnjohnjohn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Θα ηθελα να το υποστηρίξεις με επιχειρήματα αυτο, οχι οτι σε αμφισβητώ , καθε αλλο. Το τμημα σιγουρα ειναι καλο, ομως ενα απο τα αρνητικά της Αθήνας (οι τόσοι πολλοι φοιτητές) επικρατεί ενα «χάος» στις σχολες , αργούν πολλοι να βγουν αποτελέσματα εξετάσεων και γενικα δεν επικρατεί καλη οργάνωση.

Οσο αφορα τη φοιτητική ζωη στην Αθηνα , ειναι πλεον γνωστό οτι φοιτητική ζωή και Αθηνα δεν πανε μαζι και δε συγκρίνεται με τη φοιτητική ζωη σε αλλες πόλεις (καλυτερα μια πιο μικρή πόλη) (Αθηνα σπουδαζει ο αδερφός μου, θελω να πω εχω πείρα και το λεω)


Εγώ πάλι έχω πολλούς φίλους που και Αθήνα κάνουν ζωάρα. Καλό θα ήταν να μην δίνουμε συμβουλές για κτ τόσο σημαντικό σύμφωνα με τα γούστα μεμονωμένων ατόμων. Πάντα θα υπάρχουν κάποιοι που παίρνουν καλά δεν μια πόλη κ κάποιοι που δεν. Είναι τελείως υποκειμενικό κ εξαρτάται κ από τον χαρακτήρα του ίδιου του ατόμου κ από ένα σωρό άλλους ν παράγοντες που αφορούν τον καθένα ξεχωριστά
 

Αλκης Κ.

Δραστήριο μέλος

Ο Αλκης Κ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 630 μηνύματα.
Θα ηθελα να το υποστηρίξεις με επιχειρήματα αυτο, οχι οτι σε αμφισβητώ , καθε αλλο. Το τμημα σιγουρα ειναι καλο, ομως ενα απο τα αρνητικά της Αθήνας (οι τόσοι πολλοι φοιτητές) επικρατεί ενα «χάος» στις σχολες , αργούν πολλοι να βγουν αποτελέσματα εξετάσεων και γενικα δεν επικρατεί καλη οργάνωση.

Οσο αφορα τη φοιτητική ζωη στην Αθηνα , ειναι πλεον γνωστό οτι φοιτητική ζωή και Αθηνα δεν πανε μαζι και δε συγκρίνεται με τη φοιτητική ζωη σε αλλες πόλεις (καλυτερα μια πιο μικρή πόλη) (Αθηνα σπουδαζει ο αδερφός μου, θελω να πω εχω πείρα και το λεω)


Ε αφού συμφωνούμε ότι είναι το καλύτερο τμήμα γιατί να σου πω επιχειρήματα αφού και ο ίδιος τα ξέρεις.Θα σου πω μόνο μερικά που γνωρίζω ότι ως επί το πλείστον οι καθηγητές είναι κορυφαιοι,και τα συγγράματα επίσης όχι ότι στις άλλες δεν είναι καλοί οι καθηγητές αλλά σίγουρα στην Αθήνα θα υπάρχουν πιο βαριά ονοματα.Επιπλεον στην Αθήνα υπάρχουν καθημερινά εκατοντάδες περιστατικά στα διάφορα νοσοκομεία που εξυπηρετούν όλο το λεκανοπέδιο και όχι μόνο αφού πολλά περιστατικά εκτός Αθηνών εν τέλη καταλήγουν Αθήνα.Σκέψου ότι στις επαρχίες υπάρχει 1 νοσοκομείο δεν συγκρίνεται με τη ζούγκλα της Αθήνας που για κάποιον που θέλει να μάθει και να δει πράγματα είναι σίγουρα καλύτερη.Για να μην επεκταθω τώρα και σε πιο εξειδικευμένα πράγματα όπως στην ανατομία όπου γίνεται με πτώματα ενώ αλλου οχι,και αλλά πολλά τέτοια που δεν τα γνωρίζω κιόλας.Παρομοια κατάσταση είναι και στο ΑΠΘ για αυτό είναι οι κορυφαίες ιατρικές της χώρας άσχετα αν δεν αρέσει σε κάποιους για προφανείς λόγους.
 

Ανδρέας_Π

Νεοφερμένος

Ο Ανδρέας_Π αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Καλησπερα και απο μενα. Τελειωνω Ιατρικη αθηνας φετος (ειμαι 6ο ετος) και ειμαι απο αθηνα.
Θα σου πω τα εξης, που εχω συμπερανει στα χρονια που εχω περασει στη σχολη, αλλα και εμπειριες που μου εχουν μεταφερει συναδελφοι απο αλλες ιατρικες.

1) Αν θες να φυγεις απο το σπιτι για να σπουδασεις σε αλλη πολη για τον οποιοδηποτε λογο και πραγματι μπορει η οικογενεια σου να το υποστηριξει αυτο τοτε να πας. Ειδικα εφοσον απο τωρα εκφραζεις την αναγκη να φυγεις απο το σπιτι μεχρι να αποφοιτησεις θα εχεις μαρτυρησει.

2) Η ιατρικη αθηνας δεν ειναι η ιδανικη σχολη. Ουτε της θεσσαλονικης, ουτε της πατρας, ουτε καμια. Ναι πραγματι η καθε μια εχει καποια θετικα και αρνητικα που τη διαφοροποιουν απο τις υπολοιπες. Στην αθηνα πχ εχεις πολλα νοσοκομεια, μεγαλα ονοματα, μικρο μεσο χρονο αποφοιτησης, νεο προγραμμα σπουδων (2017) κτλ, στο ηρακλειο εχεις καλη ερευνα, στην αλεξανδρουπολη εχεις λιγους φοιτητες και πολλα αλλα πολυ πιο συγκεκριμενα πραγματα τα οποια για να τα μαθεις πρεπει να παρεις συνεντευξεις απο φοιτητες ολων των σχολων- και τοτε ακομα το συμπερασμα σου θα ειναι επισφαλες, καθως τα πραγματα αλλαζουν γρηγορα και απροειδοποιητα πολλες φορες.

3) Βασει των παραπανω η επιλογη της πολης (αφου ξερεις πως θες να σπουδασεις ιατρικη) θα πρεπει να γινει α) αξιολογωντας το αν θες να μεινεις ηρακλειο η οχι και κατοπιν β) να διαλεξεις σε ποια πολη εσυ θα μπορουσες να περασεις 6 χρονια.
(Π.χ. επισκεφτηκα την ιατρικη στα γιαννενα πριν καποιες μερες για ενα ολιγοημερο course και δε μπορω να σου πω πως με ενεπνευσε το περιβαλλον.)

4) Καλως η κακως ιατρικη στην ελλαδα μαθαινεις μονο αν θελεις να μαθεις εσυ ο ιδιος, ενω αντιθετα το πτυχιο το παιρνουν ολοι οσοι μπαινουν- αργα η γρηγορα. Επισης οταν πανω απο το 1/3 εκεινων που ορκιζονται στην αθηνα εχουν και αριστα στο πτυχιο (>8,5) καταλαβαινεις πολλα και για το τι εστι πανεπιστημιακη αξιολογηση...

5) Το τι συμβαινει μεσα στο καθε πανεπιστημιο δε θα πρεπει να σε απασχολει ιδιαιτερα κατα τη γνωμη μου. Οι μεταβλητες ειναι απειρες (απο το να γνωρισεις τυχαια τον Χ καθηγητη που θα σε εμπνευσει να ασχοληθεις με το Υ αντικειμενο μεχρι να αλλαξει ο καθηγητης της εδρας της φυσιολογιας και να καταληξεις να μη μαθαινεις οσα θα επρεπε να μαθεις που θα εχει τεραστιο αντικτυπο για ολη την υπολοιπη καριερα σου αν εσυ δεν το διορθωσεις μονος σου) και στην πραγματικοτητα οπου και αν πας θα εχεις τη δυνατοτητα να αποκομησεις κατα μεσο ορο τα ιδια πραγματα, αρκει να το θες. Δεν πιστευω πως υπαρχει αντικειμενικη απαντηση στο που θα ηταν καλυτερα να σπουδασεις, δεδομενου μαλιστα και του γεγονοτος πως δεν μπορεις να ξερεις τι θα καταληξεις να κανεις μετα το πτυχιο (κλινικος, εργαστηριακος, ερευνα, πιο ιδιαιτερες ειδικοτητες, ακαδημαικος, κτλ).

6) Προσωπικα δε μετανιωσα που εμεινα αθηνα. Ειχα και εχω καλες σχεσεις με τους γονεις μου (πλεον τους βλεπω ολο και λιγοτερο), ισως καποιες φορες να ηθελα να ειμαι σε αλλη πολη, αλλα το αισθημα δεν ηταν ιδιαιτερα εντονο η ενοχλητικο. Απο τη σχολη ειμαι ικανοποιημενος σε καποια πραγματα, σε αλλα οχι. Ομως εμαθα να αξιοποιω τα πλεονεκτηματα που μου δινει και να προσπαθω να αντισταθμισω με προσωπικο κοπο σε οτι μειονεκτει.
 

Guest 468119

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
εγώ όμως δεν έχω οικονομικό θέμα και θέλω να πάω εκτός Κρήτης να σπουδάσω γενικά για την εμπειρία του να μένω μόνος μου να είμςι κάπου που δεν είναι κανένας συγγενης μου εκεί


Αυτή η φράση αντικατοπτρίζει την κοινωνική παρακμή και τον πλεονασμό, για κάτι τέτοιες φράσεις το 50% τ πληθυσμού του πλανήτη ζει κάτω από το όριο της φτώχειας(ναι ξέρω κλισέ αλλά είναι η πραγματικότητα). Λοιπόν, κοίτα να σοβαρευτείς και αν θέλεις να σπουδάζεις αλλού να εστιάσεις σε άλλα ζητήματα και όχι πωε θα τα περνάει η πάρτη σου. Εδώ άλλοι πεινάνε και άλλοι...
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top