Εύρεση γρήγορης δουλειάς για χημικούς

Guest 101954

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Λοιπόν μια καλή αρχή είναι να ανοίξεις δικό σου Χημείο ώστε να μετράς καθαρότητα νερού, οξύτητα λαδιού και παράλληλα να γίνεις ιδιαιτεράς... καθώς πάιρνεις εμπειρία πας σε ένα ιδιωτικό φροντιστήριο και σαν 3ο βήμα ανοίγεις δικό σου φροντιστήριο.

Θεωρώ λάθος την λογική των μεταπτυχιακών με τον τρόπο που εφαρμόζονται εδώ οπότε δε θα τα συνιστούσα.




Σε εξειδικεύει το μεταπτυχιακό αυτό ώστε να παρασκευάζεις φάρμακα αρκετά δύσκολο και χωρίς ιδιαίτερο νόημα θα έλεγα.
Καλύτερα να δώσεις κατατακτήριες στην φαρμακευτική και να κάνεις οποιοδήποτε άλλο ευκολότερο μεταπτυχιακό.


Είχα σκεφτεί να δώσω κατατακτήριες για Ιατρική, αλλά το σκέφτομαι ακόμα.
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας ΑΠΘ. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Χημικός ακούμε - τι μας έρχεται στο μυαλό; Συνήθως δύο πράγματα: είτε καθηγητής, είτε χημικός σε εργοστάσιο. Είναι όμως μόνο αυτό; Σίγουρα όχι. Τι "πόρτες" λοιπόν μας ανοίγει ένα πτυχίο χημικού; Τι επιλογές έχουμε;

Καταρχάς ας μην υποτιμούμε τις δύο προαναφερθείσες εναλλακτικές. Ένας καλός χημικός με ικανότητα να μεταδίδει τις γνώσεις του, μπορεί να διδάξει χημεία (και βιολογία πολλές φορές) σε μαθητές λυκείου αλλά και σε φοιτητές. Δεδομένου ότι το επάγγελμα του καθηγητή δεν πεθαίνει ποτέ και σε συνδυασμό με το εισόδημα που έχει ένας μέσος καθηγητής του ιδιωτικού τομέα είναι μια καλή και αρκετά ασφαλής επιλογή. Εξίσου καλές απολαβές έχει και η ακαδημαϊκή καριέρα, αλλά απαιτεί αφοσίωση και πολλά χρόνια σπουδών.

Από την άλλη, όλες (μα όλες) οι μονάδες παραγωγής είναι υποχρεωμένες να έχουν έναν χημικό τουλάχιστον. Οι χημικοί στη βιομηχανία αναλαμβάνουν τον ποιοτικό έλεγχο των προϊόντων, βελτιώνουν ή αναπτύσσουν επιχειρησιακές μεθόδους και ελέγχουν τις χημικές διεργασίες που πραγματοποιούνται. Μπορεί επίσης κάποιος να εργαστεί είτε ως υπάλληλος σε εταιρία είτε ως ελεύθερος επαγγελματίας ασχολούμενος με πιστοποιήσεις τύπου HACCP, ISO, για βιολογικά προϊόντα κ.ό.κ.

Άλλοι τομείς στους οποίους μπορεί να εργαστεί ένας χημικός:
- Ως χημικός αναλυτής. Η χημική ανάλυση (δηλαδή η εύρεση της σύστασης ενός συγκεκριμένου δείγματος) έχει ευρύτατες εφαρμογές: από αναλύσεις δειγμάτων αγροτικών προϊόντων για έλεγχο υπολειμμάτων από φυτοφάρμακα μέχρι τοξικολογική ανάλυση.
- Χημικός στην αστυνομία.
- Εργαστηριακός χημικός σε εργαστήρια πανεπιστημίων, ερευνητικών κέντρων, στο Χημείο του Κράτους και σε νοσοκομεία.
- Με την επιλογή συγκεκριμένων μαθημάτων απ' τη σχολή, μπορεί να πάρει πιστοποιητικό οινολογίας και να εργαστεί ως οινολόγος.
- Σε βιολογικούς καθαρισμούς και επεξεργασία αποβλήτων.
- Με το κατάλληλο μεταπτυχιακό, οι δυνατότητες ενός χημικού μπορούν να διευρυνθούν και σε άλλους τομείς όπως η φαρμακοβιομηχανία, ο τομέας υγείας, η βιοτεχνολογία κ.ά. Οι επιλογές ενός χημικού είναι πολλές, ωστόσο οι συνθήκες εργασίας συχνά είναι ανθυγιεινές (λόγω της επαφής με τοξικά υλικά, δύσοσμες ουσίες), η προσφορά στην αγορά εργασίας είναι μεγάλη σε σχέση με τη ζήτηση και ως εκ τούτου, ο βασικός μισθός σε πολλές θέσεις ξεκινά από αρκετά χαμηλά. Ωστόσο δεν παύει να είναι ένας κλάδος με εξαιρετικό ενδιαφέρον και ανεξάντλητες προοπτικές!


ΥΓ: Για οποιονδήποτε κλάδο θα θέλατε να αντλήσετε περισσότερες πληροφορίες, μπορείτε να θέσετε τον προβληματισμό σας εδώ και να το αναπτύξουμε!
 
Τελευταία επεξεργασία:

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Ηello fellow chemists.

Όπως είπε πολύ σωστά η συνάδελφος, ενας χημικός μπορεί να εργαστεί είτε στην εκπαίδευση, είτε ως αναλυτής, είτε ως επιστημονικός υπεύθυνος.

Προσωπικά διδασκω χημεία και βιολογια λυκείου, ενώ η κύρια ασχολία μου είναι η εκπαίδευση για πανεπιστήμια του εξωτερικού (Μ. Βρετανία, Ιταλία, Ρουμανία, Κροατία κτλ)

Απο εκεί και πέρα εχω δουλέψει και λίγο ως αναλυτής σε χημεία αναλυσεων, κυρίως νερών, αλκοολούχων και τροφίμων (καθώς το μεταπτυχιακό μου είναι στη χημεία τροφίμων, και γενικά πράγματα που έχω κάνει κατευθυνονται στον χώρο των τροφίμων).

Κι εγώ στη διάθεσή σας για οποια πληροφορία
 

T C

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο T C αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 226 μηνύματα.
Παρακαλώ πολύ διαψεύστε την παρακάτω εικόνα και πείτε μου ότι είναι ψέμα:laugh::laugh:
-ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

Συνημμένα

  • 1617282841978.jpeg
    1617282841978.jpeg
    11 KB · Εμφανίσεις: 137

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Ιωαννίνων και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,871 μηνύματα.
Παρακαλώ πολύ διαψεύστε την παρακάτω εικόνα και πείτε μου ότι είναι ψέμα:laugh::laugh:
-ευχαριστώ εκ των προτέρων
Το δεξιά που βλέπεις δεν είναι τίποτα μπροστά σε κάτι άλλα χαχαχαχα.Κάτσε να δεις παραδειγματάκι:


IMG_20210402_020520.jpg
 

Pharmacist01

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pharmacist01 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φαρμακευτικής ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 385 μηνύματα.
Το δεξιά που βλέπεις δεν είναι τίποτα μπροστά σε κάτι άλλα χαχαχαχα.Κάτσε να δεις παραδειγματάκι:


View attachment 78602
Βιοχημεία εε; Αρκετά ζόρικο μάθημα, αλλά ίσως και το πιο χρήσιμο.

Παρακαλώ πολύ διαψεύστε την παρακάτω εικόνα και πείτε μου ότι είναι ψέμα:laugh::laugh:
-ευχαριστώ εκ των προτέρων
Δυστυχώς φίλε μου, μακάρι να ήταν τόσο απλή η χημεία, αλλά είναι 100 φορές πιο περίπλοκη.
 

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Ιωαννίνων και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,871 μηνύματα.
Βιοχημεία εε; Αρκετά ζόρικο μάθημα, αλλά ίσως και το πιο χρήσιμο.


Δυστυχώς φίλε μου, μακάρι να ήταν τόσο απλή η χημεία, αλλά είναι 100 φορές πιο περίπλοκη.
Θα με πεις μαζόχα αν σου πω ότι μου αρέσει; χαχαχαχ
 

Pharmacist01

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pharmacist01 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φαρμακευτικής ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 385 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top