Σχολές Επικοινωνίας

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Ναι, τα σεμινάρια και τα εργαστήρια είναι με απουσίες.
Τα υπόλοιπα όχι.
 

Arianara S3

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Arianara S3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αστυφυλάκων. Έχει γράψει 383 μηνύματα.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Ναι, έχει κάποια. Σας ενημερώνουν όμως, το ξέρετε.
 

Arianara S3

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Arianara S3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αστυφυλάκων. Έχει γράψει 383 μηνύματα.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Ναι ναι αλλά όχι πολλά, όσο μεγαλώνουν τα έτη μειώνονται οι θεωρίες και αυξάνονται τα εργαστήρια-σεμινάρια
 

Arianara S3

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Arianara S3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αστυφυλάκων. Έχει γράψει 383 μηνύματα.
Στο Πάντειο εργαστήριο στο πρώτο εξάμηνο είναι μόνο η Πληροφορική; Ξέρει κανείς κάτι;

Ναι ναι αλλά όχι πολλά, όσο μεγαλώνουν τα έτη μειώνονται οι θεωρίες και αυξάνονται τα εργαστήρια-σεμινάρια
Μήπως ξέρεις Ρεβέκκα ποια ήταν τα περσινά εργαστήρια του Α' Εξαμήνου;
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.

Arianara S3

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Arianara S3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αστυφυλάκων. Έχει γράψει 383 μηνύματα.

Ροβερτα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ροβερτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Μόνο αυτό που λέει εργαστηριακό μάθημα δηλαδή; Και επίσης, όλα τα άλλα δεν είναι υποχρεωτικής παρακολούθησης έτσι;


Δεν είναι μόνο το μάθημα "Εισαγωγή στις Νέες Τεχνολογίες και Εργαστηριακές Εφαρμογές" εργαστηριακό. Υπάρχουν και άλλα όπως:
Ανάλυση δεδομένων στη δημοσιογραφία,Monitoring στα ΜΜΕ, Ειδικά ρεπορτάζ, Σχεδιασμός και Ανάπτυξη Ψηφιακών παιχνιδιών επικοινωνιακού σκοπού, Σεμινάριο ραδιοφώνου-ραδιοφωνική δημοσιογραφία, Σχεδιασμός και ανάπτυξη υπηρεσιών ψηφιακής επικοινωνίας, Σχεδιασμός και Ανάπτυξη Συνεργατικού Περιεχομένου στο Διαδίκτυο, Οπτικός Σχεδιασμός Εντύπου...
Απλώς στο πρόγραμμα σπουδών δεν αναγράφονται ως εργαστηριακά μαθήματα° είναι μαθήματα επιλογής και σεμινάρια. Στο τμήμα μας δεν υπάρχουν κατευθύνσεις με την έννοια του αυστηρού διαχωρισμού των φοιτητών από το Ε' εξάμηνο και εξής αλλά ο κάθε φοιτητής/ η κάθε φοιτήτρια με τα μαθήματα επιλογής και τα σεμινάρια που θα επιλέξει ακολουθεί ουσιαστικά τη δική του/της κατεύθυνση.

Όσον αφορά την παρακολούθηση μόνο τα σεμινάρια στο 3ο και στο 4ο έτος έχουν υποχρεωτική παρακολούθηση. Ωστόσο, αυτό δεν σημαίνει ότι στα υποχρεωτικά μαθήματα και στα επιλογής δεν χρειάζεται η παρουσία του φοιτητή καθώς στις εξετάσεις τίθενται και θέματα που έχουν ειπωθεί στις παραδόσεις. Δηλαδή δεν καλύπτεσαι μόνο με το σύγγραμμα.

Όποια επιλογή και αν κάνεις ανάμεσα στα δύο τμήματα σου εύχομαι καλή συνέχεια και αν θέλεις να μας ενημερώσεις και για την τελική σου επιλογή! :)
 

Arianara S3

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Arianara S3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αστυφυλάκων. Έχει γράψει 383 μηνύματα.
Δεν είναι μόνο το μάθημα "Εισαγωγή στις Νέες Τεχνολογίες και Εργαστηριακές Εφαρμογές" εργαστηριακό. Υπάρχουν και άλλα όπως:
Ανάλυση δεδομένων στη δημοσιογραφία,Monitoring στα ΜΜΕ, Ειδικά ρεπορτάζ, Σχεδιασμός και Ανάπτυξη Ψηφιακών παιχνιδιών επικοινωνιακού σκοπού, Σεμινάριο ραδιοφώνου-ραδιοφωνική δημοσιογραφία, Σχεδιασμός και ανάπτυξη υπηρεσιών ψηφιακής επικοινωνίας, Σχεδιασμός και Ανάπτυξη Συνεργατικού Περιεχομένου στο Διαδίκτυο, Οπτικός Σχεδιασμός Εντύπου...
Απλώς στο πρόγραμμα σπουδών δεν αναγράφονται ως εργαστηριακά μαθήματα° είναι μαθήματα επιλογής και σεμινάρια. Στο τμήμα μας δεν υπάρχουν κατευθύνσεις με την έννοια του αυστηρού διαχωρισμού των φοιτητών από το Ε' εξάμηνο και εξής αλλά ο κάθε φοιτητής/ η κάθε φοιτήτρια με τα μαθήματα επιλογής και τα σεμινάρια που θα επιλέξει ακολουθεί ουσιαστικά τη δική του/της κατεύθυνση.

Όσον αφορά την παρακολούθηση μόνο τα σεμινάρια στο 3ο και στο 4ο έτος έχουν υποχρεωτική παρακολούθηση. Ωστόσο, αυτό δεν σημαίνει ότι στα υποχρεωτικά μαθήματα και στα επιλογής δεν χρειάζεται η παρουσία του φοιτητή καθώς στις εξετάσεις τίθενται και θέματα που έχουν ειπωθεί στις παραδόσεις. Δηλαδή δεν καλύπτεσαι μόνο με το σύγγραμμα.

Όποια επιλογή και αν κάνεις ανάμεσα στα δύο τμήματα σου εύχομαι καλή συνέχεια και αν θέλεις να μας ενημερώσεις και για την τελική σου επιλογή! :)
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ που μπήκες στον κόπο να απαντήσεις και με βοηθάς! Να είσαι καλά! Στο πρώτο εξάμηνο έλεγα απλώς ποια είναι τα υποχρεωτικής παρακολούθησης. Θα ενημερώσω αν και τώρα βρίσκομαι σε τεράστιο δίλημμα γιατί πιάνω και ΕΚΠΑ και Πάντειο.
 

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Να ρωτήσω εγώ γιατί ρωτάς για υποχρεωτική παρακολούθηση...;
Βαριέσαι από τώρα; :P
 

Ροβερτα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ροβερτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ που μπήκες στον κόπο να απαντήσεις και με βοηθάς! Να είσαι καλά! Στο πρώτο εξάμηνο έλεγα απλώς ποια είναι τα υποχρεωτικής παρακολούθησης. Θα ενημερώσω αν και τώρα βρίσκομαι σε τεράστιο δίλημμα γιατί πιάνω και ΕΚΠΑ και Πάντειο.

Χαρά μου να σε βοηθήσω!
Όπως σου έγραψα στο τμήμα μας δεν είναι υποχρεωτικής παρακολούθησης τα μαθήματα στο α' εξάμηνο. Απλώς καλό είναι να παρακολουθείς.
Πάντως τα δύο τμήματα έχουν κοινά στο πρόγραμμα σπουδών. Όσον αφορά τα μαθήματα. Μια συμμαθήτριά μου από το σχολείο η οποία έπιανε και το ΕΚΠΑ και το Πάντειο, επέλεξε το Πάντειο και πέρασε σε αυτό πρώτη. Προσωπικά και εγώ έπιανα και το ΕΚΠΑ και την Πάντειο αλλά προτίμησα το ΕΚΠΑ και είμαι ικανοποιημένη από την επιλογή μου.
Αν επιλέξεις του ΕΚΠΑ έχεις και το κύρος του παλαιότερου πανεπιστημίου.
.
 

Arianara S3

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Arianara S3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αστυφυλάκων. Έχει γράψει 383 μηνύματα.
Να ρωτήσω εγώ γιατί ρωτάς για υποχρεωτική παρακολούθηση...;
Βαριέσαι από τώρα; :P
Εννοείται πως όχι. Θα παρακολουθώ τακτικότατα, αυτός είναι ο στόχος μου. Απλώς πιστεύω ότι όταν έχει ένα τμήμα υποχρεωτικές παρακολουθήσεις είναι καλύτερο. Έτσι μου έχουν πει κιόλας.

Χαρά μου να σε βοηθήσω!
Όπως σου έγραψα στο τμήμα μας δεν είναι υποχρεωτικής παρακολούθησης τα μαθήματα στο α' εξάμηνο. Απλώς καλό είναι να παρακολουθείς.
Πάντως τα δύο τμήματα έχουν κοινά στο πρόγραμμα σπουδών. Όσον αφορά τα μαθήματα. Μια συμμαθήτριά μου από το σχολείο η οποία έπιανε και το ΕΚΠΑ και το Πάντειο, επέλεξε το Πάντειο και πέρασε σε αυτό πρώτη. Προσωπικά και εγώ έπιανα και το ΕΚΠΑ και την Πάντειο αλλά προτίμησα το ΕΚΠΑ και είμαι ικανοποιημένη από την επιλογή μου.
Αν επιλέξεις του ΕΚΠΑ έχεις και το κύρος του παλαιότερου πανεπιστημίου.
.
Αυτή η φίλη σου που επέλεξε Πάντειο, τι λέει; Πώς την είδε τη σχολή; Επίσης, νομίζω ότι το παλαιότερο τμήμα ΜΜΕ είναι αυτό του Παντείου.
 

Ροβερτα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ροβερτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Εννοείται πως όχι. Θα παρακολουθώ τακτικότατα, αυτός είναι ο στόχος μου. Απλώς πιστεύω ότι όταν έχει ένα τμήμα υποχρεωτικές παρακολουθήσεις είναι καλύτερο. Έτσι μου έχουν πει κιόλας.


Αυτή η φίλη σου που επέλεξε Πάντειο, τι λέει; Πώς την είδε τη σχολή; Επίσης, νομίζω ότι το παλαιότερο τμήμα ΜΜΕ είναι αυτό του Παντείου.
Δεν γνωρίζω πώς της φάνηκε το τμήμα γιατί δεν είχαμε στενές επαφές (φοιτούσαμε απλώς στο ίδιο σχολείο).

Και τα δύο τμήματα ΜΜΕ της Αθήνας ξεκίνησαν τη λειτουργία τους το ακαδημαϊκό έτος 1990-1991.
Δεν κρίνουν οι υποχρεωτικές παρακολουθήσεις την ποιότητα των μαθημάτων ενός τμήματος, αλλά το περιεχόμενο και οι διδάσκοντες του κάθε μαθήματος.
 

Arianara S3

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Arianara S3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αστυφυλάκων. Έχει γράψει 383 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές που μου δώσατε. Επέλεξα τελικά το τμήμα Επικοινωνίας και Μέσων Μαζικής Ενημέρωσης του ΕΚΠΑ!
 

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Με το καλό να μας έρθεις λοιπόν! :)
 

Arianara S3

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Arianara S3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αστυφυλάκων. Έχει γράψει 383 μηνύματα.
Με το καλό να μας έρθεις λοιπόν! :)
Ευχαριστώ πολύ! Ελπίζω να μπω τελικά. Πιάνω βέβαια στα σίγουρα το Πάντειο οπότε είμαι καλυμμένος. Όσον αφορά το ΕΚΠΑ είμαι οριακά με βάση τις εκτιμήσεις.
 

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Δεν πειράζει! Όπου και να πας, σημασία έχει ότι θα κάνεις κάτι που θες και σου αρέσει!
 

N.F

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η N.F αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Χαρά μου να διαφωνώ γιατί έτσι συζητάμε! :)

Ας έρθω και εγώ να σχολιάσω λοιπόν σαν PR Professional (γιατί για να βγάλω τα προς το ζην κάνω και αυτό εδώ και 6 χρόνια! :)) έχοντας δύο βασικά σχόλια.

1. Τα προγράμματα των ΤΕΙ είναι εξαιρετικά καλά. Το γνωρίζω και ξέρω και ανθρώπους που τελείωσαν από εκεί και είναι πολύ καλοί! Ειλικρινά. Αλλά από πού και ως που τα τμήματα των ΑΕΙ δεν είναι πρακτικά; Εγώ, η ίδια, κάνω μαθήματα με project όχι υποθετικά, αλλά στον πραγματικό κόσμο, που μπορούν να βρεθούν online ακόμα και τώρα. Άρα δεν ισχύει για κανένα λόγο αυτό που λες. Τα προγράμματα σπουδών αλλάζουν κάθε χρόνο, δεν μπορεί κάποιος που δεν είναι μέσα να τα παρακολουθήσει.

2. Οι εταιρείες PR και το ξέρω από πρώτο χέρι, δουλεύουμε όλη η οικογένεια σε τέτοιες, αν έχουν στη ζυγαριά έναν ΑΕΙτζη και έναν ΤΕΙτζη είναι θετικοί στον πρώτο. Θες να το κάνω χειρότερο; Γιατί δυστυχώς μπορώ. Αν έχουν έναν από το Deree, έναν από το ALBA, έναν ΑΕΙτζη και έναν ΤΕΙτζη, μπορεί και να προτιμήσουν τους πρώτους.

Επίσης, το Digital marketing, και γενικά όπου αναφέρεται το κομμάτι marketing και θέλουμε να το κάνουμε σωστά, πάμε στο ΟΠΑ, δεν πάμε στις σχολές επικοινωνίας. Με ένα μεταπτυχιακό, μπορείς να το κάνεις όμως εξίσου καλά.

Θα ήθελα να σου ζητήσω λίγο από τον χρόνο σου και να μου πείς τι ζητάει μια εταιρεία ακριβώς για να προσλάβει ένα PR άτομο και ποία είναι τα κριτήρια όταν επιλέγουν απoφοίτους? Φυσικά είναι ανάλογα την θέση και την εταιρεία αλλά εσύ τι εμπειρία έχεις από προσλήψεις εργαζομένων? Τι είναι αυτό που ξεχωρίζει στο CV και στο Cover letter?
 

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Θα ήθελα να σου ζητήσω λίγο από τον χρόνο σου και να μου πείς τι ζητάει μια εταιρεία ακριβώς για να προσλάβει ένα PR άτομο και ποία είναι τα κριτήρια όταν επιλέγουν απoφοίτους? Φυσικά είναι ανάλογα την θέση και την εταιρεία αλλά εσύ τι εμπειρία έχεις από προσλήψεις εργαζομένων? Τι είναι αυτό που ξεχωρίζει στο CV και στο Cover letter?


Αυτό είναι μια εξαιρετικά μεγάλη κουβέντα και εξαρτάται σε πολύ μεγάλο βαθμό από το ποιους πελάτες έχει η κάθε εταιρεία. Αυτό που είναι σίγουρο σε όλες τις εταιρείες PR (το υπογραμμίζω αυτό γιατί η διαφημιστική είναι άλλο πράγμα) είναι ότι έχει ένα βάσανο που λέγεται αποδελτίωση φήμης/δημοσιότητας που είναι το πιο βαρετό και συνάμα το πιο σημαντικό πράγμα στο PR. Επηρεάζει τα πάντα που κάνεις και τη στρατηγική. Όλοι περνάμε από αυτό. Τα ΔΤ, το περιεχόμενο, οι εκδηλώσεις, οι δράσεις έρχονται σε δεύτερο χρόνο.

Σημασία δεν έχει πάντως η εμπειρία, το αντικείμενο είναι αρκετά ευέλικτο. Αλλά πρέπει να είσαι επικοινωνιακός από μόνος σου (αυτό θα φανεί στη συνέντευξη), πρέπει να είσαι γρήγορος και ευέλικτος (και αυτό θα φανεί στη συνέντευξη) και από εκεί και πέρα σίγουρα η καλή πένα και η φαντασία είναι κάτι που ξεχωρίζει. Αναλόγως τις ανάγκες, κοιτάνε στο CV πιο εξειδικευμένες γνώσεις.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top