Κατάργηση του ασύλου και ακύρωση της τέταρτης Νομικής στην Πάτρα

Wrong

Δραστήριο μέλος

Η αβάπτιστη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Υποψήφιος διδάκτορας. Έχει γράψει 439 μηνύματα.
Δεν ξέρω τι γίνεται τώρα, Johnny. Πιθανότατα ούτε εσύ ξέρεις, εφόσον ζεις κι εσύ έξω. Θυμάμαι, όμως, ότι, στην εποχή του Νώε που ήμουν κι εγώ προπτυχιακή φοιτήτρια, το φοιτητικό στεγαστικό επίδομα το παίρναμε όλοι/ες με πολλή πολλή καθυστέρηση, κάποια άτομα δε, δεν το πήρανε ποτέ, ενώ πληρούσαν τα κριτήρια, και κινήθηκαν δικαστικά. Οπότε, τι κάνεις αν οι γονείς σου δεν έχουν να σου στείλουν ώσπου να το πάρεις (αν το πάρεις); Δουλεύεις, αυτό κάνεις. Και επιστρέφουμε στην αρχή του προβληματισμού μου.

Να προσθέσω και κάτι ακόμα για τη Γαλλία: ότι φοιτητές/τριες εργαζόμενοι/ες πλήρους απασχόλησης απαλλάσσονται επίσημα από φροντιστηριακά μαθήματα, εργαστήρια, υποχρεωτικές παρακολουθήσεις κλπ. Αυτό το είχα ξεχάσει παραπάνω, μέσα στη βιασύνη μου να γράψω όλα τα υπόλοιπα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Δεν νομίζω το ν+2 να εφαρμοστεί για όσους εργάζονται, πόσο μάλλον πλήρη απασχόληση.
 

GoddamnRight

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GoddamnRight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 339 μηνύματα.
Αερολογιες ΔΑΠιτη (καρφωθηκες με τους "αριστερους")...

Γιατι τοσο μισος για τους φοιτητες? Αν σας ενδιαφερει το επιπεδο τοσο πολυ, βρειτε τροπους να βελτιωθει η διδασκαλια των μαθηματων. Βοηθηστε τους φοιτητες αντι να τους τιμωρειτε.

Καταργηση ασυλου, υποχρεωτικη διαγραφη (απο σχολη που εχεις φτυσει αιμα για να μπεις).. Η διαφορα σας απ'τα "Χρυσαυγουλα" ποια ειναι? Τα αρματα μαχης?


Καρφώθηκα? χαχα λολ. Εγώ είμαι κατά των κομμάτων στα πανεπιστήμια, απλά η αλήθεια πονάει, το καταλαβαίνω. Μάλλον εσύ καρφώθηκες που κόλλησες στη συζήτηση τη χρυσή αυγή :hehe:

Κατάργηση ασύλου? Εννοείται πως ναι. Ανυπομονώ!
Η διδασκαλία βελτιώνεται και με την αξιολόγηση καθηγητών και με το ξεσκαρτάρισμα φοιτητών.
Α! και αν κάποιος έχει φτύσει αίμα για να μπει, καλό είναι να στρώνει και λίγο τον κώλο του για να την τελειώσει, ε?

Αλληλεπίδραση μόνο με αριστερούς είχα ως φοιτητής, μόνο αυτοί χτυπούσαν πόρτες. Ναι, σημαίνει ότι ασχολούνται περισσότερο, αλλά τι να το κάνω όταν δεν αξίζουν. Ο μέσος αριστερός κομματικοποιημένος φοιτητής χρωστάει 20 μαθήματα, θεωρεί ότι δικαιούται τα πάντα όλα (άπειρο χρόνο σε εστίες, γιατί δουλεύει και δεν μπορεί να τελειώσει σε ν + 2 ή μάλιστα να φτιάξουν όσες εστίες χρειάζονται για να στεγαστούν όόόόλοι οι φοιτητές ανεξαιρέτως, γιατί σαφώς το δικαιούνται) και κλαίγεται συνέχεια για καθηγητές, δυσκολίες κ.λπ. κ.λπ. Κάνουν κανένα καλό με τους αγώνες τους, το αναγνωρίζω, αλλά στο μεγαλύτερο σύνολο είναι για γέλια. Και υποπτεύομαι θα αρχίζετε να κλείνετε σχολές και τέτοια με το έτσι θέλω, επειδή δικαίως θα καταργήσουν το άσυλο.

Ευτυχώς έχω ξεμπερδέψει με το τσίρκο των πανεπιστημίων. Άντε να αραιώνεστε όλοι εσεις των κομμάτων, που πέρα από ένα δύο καλά, παρασιτείτε εις βάρος φοιτητών που έχουν μπει για να μάθουν 2-3 πράγματα. Έναν αξιόλογο "αγωνιστή" που να αποτελεί παράδειγμα προς μίμηση, τόσο στον αγώνα, όσο και στα βιβλία και που να στοχεύει στη βελτίωση των πραγματικών συνθηκών μάθησης και να μην κολλάει στα αιτήματα ΝΑΤΟ, καπιταλισμό και τέτοια, δεν έχω πετύχει. Οπότε, μένει να γελάμε ;)
 
Τελευταία επεξεργασία:

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Σορι παιδιά αν ένας ξεπεράσει το ν+2 και του μένουν 1 μάθημα για πτυχίο ή τα έχει περάσει όλα και θέλει να δώσει παραπάνω για καλύτερο μ.ο., αυτόν τον διαγράφεις;
 

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.

damn

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο damn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 1,771 μηνύματα.
θα επρεπε να ντρεπεστε και μονο που λετε οτι συμφωνειτε να εφαρμοστει το ν+2
 

Guest 019112

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καρφώθηκα? χαχα λολ. Εγώ είμαι κατά των κομμάτων στα πανεπιστήμια, απλά η αλήθεια πονάει, το καταλαβαίνω. Μάλλον εσύ καρφώθηκες που κόλλησες στη συζήτηση τη χρυσή αυγή :hehe:

Κατάργηση ασύλου? Εννοείται πως ναι. Ανυπομονώ!
Η διδασκαλία βελτιώνεται και με την αξιολόγηση καθηγητών και με το ξεσκαρτάρισμα φοιτητών.
Α! και αν κάποιος έχει φτύσει αίμα για να μπει, καλό είναι να στρώνει και λίγο τον κώλο του για να την τελειώσει, ε?

Αλληλεπίδραση μόνο με αριστερούς είχα ως φοιτητής, μόνο αυτοί χτυπούσαν πόρτες. Ναι, σημαίνει ότι ασχολούνται περισσότερο, αλλά τι να το κάνω όταν δεν αξίζουν. Ο μέσος αριστερός κομματικοποιημένος φοιτητής χρωστάει 20 μαθήματα, θεωρεί ότι δικαιούται τα πάντα όλα (άπειρο χρόνο σε εστίες, γιατί δουλεύει και δεν μπορεί να τελειώσει σε ν + 2 ή μάλιστα να φτιάξουν όσες εστίες χρειάζονται για να στεγαστούν όόόόλοι οι φοιτητές ανεξαιρέτως, γιατί σαφώς το δικαιούνται) και κλαίγεται συνέχεια για καθηγητές, δυσκολίες κ.λπ. κ.λπ. Κάνουν κανένα καλό με τους αγώνες τους, το αναγνωρίζω, αλλά στο μεγαλύτερο σύνολο είναι για γέλια. Και υποπτεύομαι θα αρχίζετε να κλείνετε σχολές και τέτοια με το έτσι θέλω, επειδή δικαίως θα καταργήσουν το άσυλο.

Ευτυχώς έχω ξεμπερδέψει με το τσίρκο των πανεπιστημίων. Άντε να αραιώνεστε όλοι εσεις των κομμάτων, που πέρα από ένα δύο καλά, παρασιτείτε εις βάρος φοιτητών που έχουν μπει για να μάθουν 2-3 πράγματα. Έναν αξιόλογο "αγωνιστή" που να αποτελεί παράδειγμα προς μίμηση, τόσο στον αγώνα, όσο και στα βιβλία και που να στοχεύει στη βελτίωση των πραγματικών συνθηκών μάθησης και να μην κολλάει στα αιτήματα ΝΑΤΟ, καπιταλισμό και τέτοια, δεν έχω πετύχει. Οπότε, μένει να γελάμε ;)
Ποια σχολη εχεις τελειωσει για να εχουμε καλο ερωτημα? Και γιατι εκανες παρεα με αριστερους αφου και καλα δεν εισαι ΔΑΠιτης. Το 90% των φοιτητων τους εχουν κλασμενους τους αριστερους και τους δεξιους.

Εν παση περιπτωσει, εσυ που ησουν προτυπο φοιτητη, πες μας απο ποιο πανεπιστημιο αποφοιτησες(ελληνικο ελπιζω, οχι καμια Ρουμανια) και κανενα βαθμο. Να βρουμε και κανενα δημοσιευμα σου σε καποιο επιστημονικο περιοδικο ισως.
 

GoddamnRight

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GoddamnRight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 339 μηνύματα.
Ποια σχολη εχεις τελειωσει για να εχουμε καλο ερωτημα? Και γιατι εκανες παρεα με αριστερους αφου και καλα δεν εισαι ΔΑΠιτης. Το 90% των φοιτητων τους εχουν κλασμενους τους αριστερους και τους δεξιους.

Εν παση περιπτωσει, εσυ που ησουν προτυπο φοιτητη, πες μας απο ποιο πανεπιστημιο αποφοιτησες(ελληνικο ελπιζω, οχι καμια Ρουμανια) και κανενα βαθμο. Να βρουμε και κανενα δημοσιευμα σου σε καποιο επιστημονικο περιοδικο ισως.


Ίδια γλώσσα μιλάμε, θαρρώ, πού κολλάς? Δεν έκανα παρέα με αριστερούς, απλά αυτοί ενοχλούσαν περισσότερο χτυπώντας πόρτες, κάνοντας καταλήψεις κ.λπ. οπότε είχα αλληλεπίδραση μαζί τους και ας μην το ήθελα. Έτσι έχω καλή άποψη, γιατί έχω γνωρίσει-δει πολλούς. Ό,τι είπα πριν, ήταν αναπαραγωγή δικών τους λεγομένων btw.

Τώρα όσον αφορά τη δική μου πρόοδο, πολύ καλή είναι, μην μου αγχώνεσαι, δεν ήμουν τουρίστας. Βέβαια το ότι ζητάς λεπτομέρειες είναι λυπηρό και λίγο αστείο συνάμα. Λυπηρό που αντί να κοιτάς το γεγονός, κοιτάς αυτόν που το λέει, πράγμα που δείχνει ότι δεν έχεις ιδιαίτερα καλή αντιληπτική ικανότητα (λες και πρέπει να είσαι σεφ για να κρίνεις φαγητό ή σκηνοθέτης για να κρίνεις ταινία) και αστείο, που με τον τρόπο σου και το λέγειν σου, ουσιαστικά πιστοποιείς αυτά που λέω για τους αριστερούς. Oh the irony :hehe: :hehe:
 

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Ίδια γλώσσα μιλάμε, θαρρώ, πού κολλάς? Δεν έκανα παρέα με αριστερούς, απλά αυτοί ενοχλούσαν περισσότερο χτυπώντας πόρτες, κάνοντας καταλήψεις κ.λπ. οπότε είχα αλληλεπίδραση μαζί τους και ας μην το ήθελα. Έτσι έχω καλή άποψη, γιατί έχω γνωρίσει-δει πολλούς. Ό,τι είπα πριν, ήταν αναπαραγωγή δικών τους λεγομένων btw.

Τώρα όσον αφορά τη δική μου πρόοδο, πολύ καλή είναι, μην μου αγχώνεσαι, δεν ήμουν τουρίστας. Βέβαια το ότι ζητάς λεπτομέρειες είναι λυπηρό και λίγο αστείο συνάμα. Λυπηρό που αντί να κοιτάς το γεγονός, κοιτάς αυτόν που το λέει, πράγμα που δείχνει ότι δεν έχεις ιδιαίτερα καλή αντιληπτική ικανότητα (λες και πρέπει να είσαι σεφ για να κρίνεις φαγητό ή σκηνοθέτης για να κρίνεις ταινία) και αστείο, που με τον τρόπο σου και το λέγειν σου, ουσιαστικά πιστοποιείς αυτά που λέω για τους αριστερούς. Oh the irony :hehe: :hehe:


Εν πάση περιπτώσει δε μας είπες, τι σχολή τελείωσες;
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ένα από τα κριτήρια αξιολόγησης των πανεπιστημίων είναι η αναλογία προπτυχιακών φοιτητών προς αριθμό καθηγητών. Είναι αρκετά αυτονόητο ότι όταν φαίνονται μερικές χιλιάδες φοιτητές "ενεργοί", αυτός ο δείκτης πέφτει. Το αν πρέπει (που πρέπει) να προσληφθούν κι άλλοι καθηγητές ή οι υπάρχοντες να περάσουν από αξιολόγηση είναι άσχετο.
Αυτό για να μη λέμε ότι οι αιώνιοι δεν επηρεάζουν πουθενά.
Τώρα, το ερώτημα που θέλω να θέσω σε όσους αντιδρούν τόσο άσχημα σε αυτή τη πρόταση είναι το εξής: θεωρείτε μη επαρκές χρονικό διάστημα το ν+2 ή είστε αντίθετοι στη θέσπιση ενός ορίου; Γιατί νομίζω πως και για 2ν να ήταν η συζήτηση, πάλι τα ίδια θα λέγαμε.
Το ότι υπάρχει η δυνατότητα διακοπής σπουδών γιατί αγνοείται από όσους μιλούν για "λόγους ανωτέρας βίας"; Το ότι εκ των πραγμάτων γίνεται λόγος για ειδικά κριτήρια φοίτησης σε ορισμένες κατηγορίες όπως, το αγαπημένο όλων, η παράλληλη εργασία; Δουλευόμαστε λίγο μεταξύ μας.

Και μα τω θεώ βγάλτε τα κομματικά απ'τη συζήτηση, έχει καταντήσει γελοίο.
 

tsiobieman

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 798 μηνύματα.
Και σε ρωτάω. Τι διαφορά έχει; Θα πάρεις το πτυχίο 15 χρονιά μετά ε και; Καλύτερα να είχες διαγραφεί και να είχες τελειώσει άλλες 3 σχολές ενδιάμεσα.


κατάλαβες τι σου έγραψα; σκέψου το εξής : έχεις περάσει κάθε μάθημα εκτός από 1 στο οποίο σε κόβει συνέχεια ο καθηγητής , όχι επειδή δεν διαβάζεις , αλλά επειδή έχει κόμπλεξ ο ίδιος , ή δεν σε χωνεύει. Θες να μου πεις ότι τόσος κόπος είναι οκ να πάει χαμένος έτσι; η διαφορά είναι ότι έχεις κάνει τόσο κόπο και θα πρέπει να ξεκινήσεις ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ τα πάντα!!! . Αν υπήρχε σοβαρός έλεγχος στους καθηγητές δεν θα είχα κανένα θέμα με το ν+2 γιατί επιλύει πάρα πολλά προβλήματα , αλλά αυτό το μειονέκτημα είναι πολύ σοβαρό γιατί δυστυχώς υπάρχουν πολλοί τέτοιοι καθηγητές. Καλύτερα σε 15 χρόνια παρά ποτέ γιατί ενδιάμεσα θα δουλεύεις κιόλας.

Τώρα, το ερώτημα που θέλω να θέσω σε όσους αντιδρούν τόσο άσχημα σε αυτή τη πρόταση είναι το εξής: θεωρείτε μη επαρκές χρονικό διάστημα το ν+2 ή είστε αντίθετοι στη θέσπιση ενός ορίου; Γιατί νομίζω πως και για 2ν να ήταν η συζήτηση, πάλι τα ίδια θα λέγαμε
μια χαρά επαρκές είναι Ολίβια , ο έλεγχος των καθηγητών δεν είναι επαρκής. Ο άλλος αν θέλει σε έχει στο χέρι γιατί δεν τον ελέγχει κανείς.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
κατάλαβες τι σου έγραψα; σκέψου το εξής : έχεις περάσει κάθε μάθημα εκτός από 1 στο οποίο σε κόβει συνέχεια ο καθηγητής , όχι επειδή δεν διαβάζεις , αλλά επειδή έχει κόμπλεξ ο ίδιος , ή δεν σε χωνεύει. Θες να μου πεις ότι τόσος κόπος είναι οκ να πάει χαμένος έτσι; η διαφορά είναι ότι έχεις κάνει τόσο κόπο και θα πρέπει να ξεκινήσεις ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ τα πάντα!!! . Αν υπήρχε σοβαρός έλεγχος στους καθηγητές δεν θα είχα κανένα θέμα με το ν+2 γιατί επιλύει πάρα πολλά προβλήματα , αλλά αυτό το μειονέκτημα είναι πολύ σοβαρό γιατί δυστυχώς υπάρχουν πολλοί τέτοιοι καθηγητές. Καλύτερα σε 15 χρόνια παρά ποτέ γιατί ενδιάμεσα θα δουλεύεις κιόλας.


μια χαρά επαρκές είναι Ολίβια , ο έλεγχος των καθηγητών δεν είναι επαρκής. Ο άλλος αν θέλει σε έχει στο χέρι γιατί δεν τον ελέγχει κανείς.

Ναι απλά αυτό δεν συμβαίνει ποτέ. Αν πας και γράψεις για 10, θα περάσεις. Αν γράψεις όντως για 10, όχι να νομίζεις ότι έχεις γράψει για 10.
Ακόμα και αν (1 στις 1000) συμβαίνει όντως αυτό, όπως έχει ξαναναφερθεί αναλυτικά από άλλα μέλη, υπάρχουν πράγματα που μπορείς να κάνεις και να βρεις το δίκιο σου. Έλα ρε τσιομπ, σοβαρό παιδί είσαι και σπουδάζεις, μη το κάνουμε ράδιο αρβύλα.
 

Wrong

Δραστήριο μέλος

Η αβάπτιστη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Υποψήφιος διδάκτορας. Έχει γράψει 439 μηνύματα.
@olivi@, προσωπικά θεωρώ ότι εφόσον το κράτος δεν μπορεί, σε αυτή τη φάση, να εγγυηθεί ότι τα παιδιά που θα μπούνε στο πανεπιστήμιο θα έχουν κίνητρα και βοήθεια (όλα αυτά που ανέφερα στο προηγούμενο μήνυμά μου) έτσι ώστε να τελειώσουν στον προβλεπόμενο χρόνο, είναι άκαιρο να γίνεται λόγος για θέσπιση ορίου. Δεν πιστεύω οτι αν εφαρμοστεί το ν+2 θα λυθούν με μαγικό τρόπο οι ανεπάρκειες του ελληνικού πανεπιστημίου. Ναι, πιθανότατα θα ανέβει ο δείκτης στο faculty member/student ratio που αναφέρεις (και πρέπει να γίνουν και επιπλέον προσλήψεις μελών ΔΕΠ, όπως επίσης αναφέρεις). Όλα τα υπόλοιπα, όμως; Όταν υπάρχουν πολύ πιο σοβαρά ζητήματα να λυθούν, λύνεις πρώτα αυτά, δεν πας κατευθείαν στο ν+2. Σε όσες χώρες εφαρμόζεται όριο σπουδών, υπάρχει πρόβλεψη βοήθειας από το κράτος ή από το πανεπιστήμιο (στις ΗΠΑ). Εδώ αν εφαρμοστεί το ν+2, θα υπάρχει κάποιου είδους πρόβλεψη;
Για να το θέσω και αλλιώς, όταν θέλεις να μιμηθείς ευρωπαϊκά πρότυπα, πρέπει να είσαι σε θέση και να καλύψεις όσα καλύπτουν οι ευρωπαϊκές χώρες και να προσφέρεις και όσα προσφέρουν τα μεγάλα ευρωπαϊκά ιδρύματα (Γηραιάς Αλβιώνας συμπεριλαμβανομένων). Κανένα εκπαιδευτικό σύστημα, κανένα πανεπιστήμιο δεν είναι επιτυχημένο λόγω του ορίου φοίτησης, κακά τα ψέματα. Τα Oxbridge, η Freïe, το Humboldt, το LSE, η ENS, σου προσφέρουν κίνητρα να θέλεις να σπουδάσεις, σου επιτρέπουν να κατανοήσεις εις βάθος και να αγαπήσεις την έρευνα και να την κάνεις κι εσύ με όρεξη – αν ψάχνουμε για κίνητρα (πέραν του οικονομικού), τέτοιου είδους πρέπει να είναι, όχι εκβιαστικά τύπου "πτυχίο στα ν+2, αλλιώς διαγράφεσαι". Αυτό δεν είναι κίνητρο, είναι απειλή. Και σε ένα σύστημα που δεν είναι σε θέση να στηρίξει οικονομικά τους/τις φοιτητές/τριες που αδυνατούν να χρηματοδοτήσουν τις σπουδές τους, δεν είναι καν απειλή, είναι ματαίωση.
Για να ολοκληρώσω κι αυτό το σεντόνι, το ζήτημα για εμένα είναι πολύ πιο περίπλοκο από ένα "ν+2".
 

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Για τι βοήθεια μιλάμε;
(Χωρίς ειρωνεία, ειλικρινά θέλω συγκεκριμένα παραδείγματα)
 

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Έχουνε λυθεί όλα τα προβλήματα των ελληνικών πανεπιστημίων και το θέμα σας είναι οι αιώνιοι φοιτητές; σοβαρά τώρα;
Πολύ χολή βγάζετε βρε παιδιά, προσέξτε μην σκίσετε κανένα καλσόν μερικοί.
 

Wrong

Δραστήριο μέλος

Η αβάπτιστη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Υποψήφιος διδάκτορας. Έχει γράψει 439 μηνύματα.
Για τι βοήθεια μιλάμε;
(Χωρίς ειρωνεία, ειλικρινά θέλω συγκεκριμένα παραδείγματα)

Κυρίως οικονομική. Τα έχω γράψει αναλυτικά στο προ-προηγούμενο μήνυμά μου, δεν ξέρω πώς να το βάλω ως "spoiler".
Και από εκεί και πέρα, πρέπει να δίνει και κίνητρα, να ωθεί τα άτομα να αγαπάνε την έρευνα, το αντικείμενο, να διαβάζουν/ψάχνουν μόνα τους, όχι να απαιτεί (όπως συχνά απαιτεί) μία μηχανική παπαγαλία ή πολύ συγκεκριμένα καλούπια εργασίας. Η δημιουργικότητα πού βρίσκεται; Προφανώς ένα πτυχίο (θεωρητικά) σου προσφέρει συγκεκριμένες δυνατότητες και η δημιουργικότητα ή η ώθηση για προσωπική έρευνα/μελέτη να μην είναι η πρώτη προτεραιότητα του α ή του β προγράμματος σπουδών. Όμως, πρέπει να υπάρχει, δεν είναι βοηθητικό (ούτε λογικό) το να βάζουμε τους/τις φοιτητές/τριες σε καλούπια απ' τα οποία λίγο να ξεφύγουν, επέρχεται η τιμωρία.
Προφανώς δεν γνωρίζω τι συμβαίνει σε κάθε σχολή στην Ελλάδα, οπότε οι παρατηρήσεις μου είναι, αναγκαστικά, περιορισμένες. Και ασφαλώς γνωρίζω ότι υπάρχουν εξαιρετικά μέλη ΔΕΠ στην Ελλάδα, που βοηθάνε τους/τις φοιτητές/τριές τους σε τεράστιο βαθμό, δεν έχω σκοπό να υποτιμήσω το λειτούργημά τους – αλλά αναγνωρίζω ότι, πιθανότατα, το σύστημα το ίδιο δεν τους επιτρέπει να εργαστούν όπως θα θέλανε, στο βαθμό που θα θέλανε, κι έτσι στερεί πολλά, και απ' τα παιδιά, και απ' την ίδια την τριτοβάθμια.
Αυτά τα γράφω καθαρά απ' τη σκοπιά του ατόμου που πέρασε απ' τα έδρανα και τώρα βρίσκεται σε θέση απ' την οποία βοηθάει προπτυχιακούς/ές φοιτητές/τριες, με άλλη ιδιότητα. Είναι ζητήματα που με προβληματίζουν και ως εν δυνάμει διδάσκουσα και, ειλικρινά, τα θεωρώ πολύ πιο σημαντικά από το ν+2.
 

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Έχουμε ήδη δωρεάν εκπαίδευση, δωρεάν συγγράμματα, υπάρχουν ήδη υποτροφίες που δίνονται στους καλύτερους, τα περισσότερα πανεπιστήμια έχουν ήδη εστίες και δωρεάν διατροφή και διαμονή, δίνονται ήδη επιδόματα διαμονης σε άλλους έστω και αργοπορημένηα, και θες από πάνω να... πληρώνονται οι φοιτητές;

Συγνώμη κιόλας αλλά είναι υπερβολικά όλα αυτά. Οι φοιτητές στην Ελλάδα πηγαίνουμε με λάθος νοοτροπία στα πανεπιστήμια. Αν οι φοιτητές πήγαιναν με σκοπό να σπουδάσουν και να διαβάσουν όσο περισσότερο μπορούν, ο μέσος όρος αποφοίτησης θα ήταν πολύ μικρότερος του ν+2.

Εγώ αυτή τη στιγμή είμαι πάνω στο ν+2, περίπου τρία χρόνια τα έξυνα στη σχολή, ένα χρόνο τώρα είμαι εξωτερικό και δεν έχω καμία επαφή με τη σχολή, και πάλι είμαι ακριβώς δίπλα στο πτυχίο (2 μαθήματα και διπλωματική). Αν δεν τα έξυνα ή δεν έβγαινα εξωτερικό να δουλέψω θα το είχα πάρει τώρα το πτυχίο. Αλλά το κυριότερο λάθος μου είναι ότι δεν διάβαζα, όπως δεν διαβάζουν οι περισσότεροι που αργούν να τελειώσουν. Όλους όσους ξέρω ότι διάβαζαν μετά τα μαθήματα της σχολής σε καθημερινή βάση όλοι τελείωσαν αμέσως ή τον Σεπτέμβρη μετά.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Κυρίως οικονομική. Τα έχω γράψει αναλυτικά στο προ-προηγούμενο μήνυμά μου, δεν ξέρω πώς να το βάλω ως "spoiler".
Και από εκεί και πέρα, πρέπει να δίνει και κίνητρα, να ωθεί τα άτομα να αγαπάνε την έρευνα, το αντικείμενο, να διαβάζουν/ψάχνουν μόνα τους, όχι να απαιτεί (όπως συχνά απαιτεί) μία μηχανική παπαγαλία ή πολύ συγκεκριμένα καλούπια εργασίας. Η δημιουργικότητα πού βρίσκεται; Προφανώς ένα πτυχίο (θεωρητικά) σου προσφέρει συγκεκριμένες δυνατότητες και η δημιουργικότητα ή η ώθηση για προσωπική έρευνα/μελέτη να μην είναι η πρώτη προτεραιότητα του α ή του β προγράμματος σπουδών. Όμως, πρέπει να υπάρχει, δεν είναι βοηθητικό (ούτε λογικό) το να βάζουμε τους/τις φοιτητές/τριες σε καλούπια απ' τα οποία λίγο να ξεφύγουν, επέρχεται η τιμωρία.
Προφανώς δεν γνωρίζω τι συμβαίνει σε κάθε σχολή στην Ελλάδα, οπότε οι παρατηρήσεις μου είναι, αναγκαστικά, περιορισμένες. Και ασφαλώς γνωρίζω ότι υπάρχουν εξαιρετικά μέλη ΔΕΠ στην Ελλάδα, που βοηθάνε τους/τις φοιτητές/τριές τους σε τεράστιο βαθμό, δεν έχω σκοπό να υποτιμήσω το λειτούργημά τους – αλλά αναγνωρίζω ότι, πιθανότατα, το σύστημα το ίδιο δεν τους επιτρέπει να εργαστούν όπως θα θέλανε, στο βαθμό που θα θέλανε, κι έτσι στερεί πολλά, και απ' τα παιδιά, και απ' την ίδια την τριτοβάθμια.
Αυτά τα γράφω καθαρά απ' τη σκοπιά του ατόμου που πέρασε απ' τα έδρανα και τώρα βρίσκεται σε θέση απ' την οποία βοηθάει προπτυχιακούς/ές φοιτητές/τριες, με άλλη ιδιότητα. Είναι ζητήματα που με προβληματίζουν και ως εν δυνάμει διδάσκουσα και, ειλικρινά, τα θεωρώ πολύ πιο σημαντικά από το ν+2.

Δεν διαφωνώ με τίποτα από όσα λες. Βέβαια εδώ τίθεται και το άλλο θέμα στο οποίο επίσης έχει υπάρξει αναφορά πρόσφατα(νομίζω από την Eileen), πως κάθε φορά που γίνεται προσπάθεια να γίνουν τα πανεπιστήμιά μας "σαν του εξωτερικού", που τυχαία ένα τέτοιο πλάνο απαιτεί παραπάνω κόπο και χρόνο, υπάρχει αντίδραση. Ένιγουέι, μεγάλη συζήτηση, μένω στο ότι δεν διαφωνώ με όσα λες: δεν δίνονται αρκετά ερεθίσματα απ'τη σχολή (η πρακτική και μόνο φαντάσου προσφέρεται για 15-20 άτομα*), οι ομάδες είναι για λίγους, και, και, και...
Δεν διαφωνώ ούτε με το ότι υπάρχουν άλλα προβλήματα που είναι πιο σημαντικά από το ν+2, προφανώς. Αυτό δεν αναιρεί το γεγονός πως είναι κι αυτό ένα πρόβλημα.
Για να μιλήσω και ειλικρινά, προσωπικά εμένα δεν με ενοχλεί, δεν ασχολούμαι με πολλά άτομα στη σχολή και σκοπός μου είναι να τελειώσω όσο το δυνατόν γρηγορότερα γιατί πολύ απλά θέλω να κάνω άλλα πράγματα μετά. Αυτό γιατί δεν μπορώ τις κατηγορίες ότι βγάζουμε χολή επειδή έτσι.
Αλλά, με προσβάλλον (εμένα και πολλούς άλλους στη θέση μου) δηλώσεις τύπου "ναι είμαι 10 χρόνια στη σχολή αλλά ήμουν εξ αρχής πολύ συνεπής και διάβαζα και με έκοβαν καθηγητές επειδή με είχαν άχτι". Όχι φιλαράκι, απλά όχι. Δεν είναι κακό να μην ασχολείσαι με τη σχολή ή να μη το κάνεις συνειδητοποιημένα ή οτιδήποτε αλλά μη κοροϊδεύουμε τους εαυτούς μας. Η τριτοβάθμια εκπαίδευση δεν είναι υποχρεωτική και προσωπικά σέβομαι απόλυτα κάποιον που αποφασίζει να μην σπουδάσει (μιας και οι σπουδές θεωρούνται η default απόφαση) και να βρει δουλειά μετά το σχολείο ή να ασχοληθεί με τη τέχνη του.
(Αν φαίνεται επιθετικό το ύφος μου στο τέλος δεν ήταν ο σκοπός μου, και σίγουρα ως προς εσένα wong. Σε σέβομαι πολύ όταν γράφεις σε τέτοια θέματα.)


*Προφανώς μιλάω για τη δική μου σχολή, δεν έχω εμπειρία από άλλες σχολές πέραν των όσων ακούω από τρίτους.
 

Wrong

Δραστήριο μέλος

Η αβάπτιστη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Υποψήφιος διδάκτορας. Έχει γράψει 439 μηνύματα.
Δεν είπα πουθενά ότι θέλω να πληρώνονται οι φοιτητές, είπα ότι πρέπει να δίνονται υποτροφίες/να παρέχεται οικονομική βοήθεια με βάση κοινωνικά κριτήρια, έτσι ώστε να είναι σε θέση όλα τα παιδιά να σπουδάζουν. Οι εστίες, δυστυχώς, έχουν περιορισμένο αριθμό θέσεων, δεν είναι σε θέση να στεγάσουν όλα τα άτομα που τις έχουν ανάγκη. Μπράβο σου που θα το πάρεις το πτυχίο σου δουλεύοντας, κι εγώ το πήρα δουλεύοντας, αλλά επαναλαμβάνω ότι όταν μιλάμε γενικά για την αναμόρφωση ενός εκπαιδευτικού συστήματος δεν πρέπει να το κάνουμε με βάση τις εξαιρέσεις ή τα επιτυχημένα παραδείγματα ανθρώπων που τα κατάφεραν κόντρα στις προβλέψεις, αλλά με βάση το μεγαλύτερο ποσοστό των φοιτητών/τριών, με βάση το μέσο όρο.
 

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Δεν είπα πουθενά ότι θέλω να πληρώνονται οι φοιτητές, είπα ότι πρέπει να δίνονται υποτροφίες/να παρέχεται οικονομική βοήθεια με βάση κοινωνικά κριτήρια, έτσι ώστε να είναι σε θέση όλα τα παιδιά να σπουδάζουν. Οι εστίες, δυστυχώς, έχουν περιορισμένο αριθμό θέσεων, δεν είναι σε θέση να στεγάσουν όλα τα άτομα που τις έχουν ανάγκη. Μπράβο σου που θα το πάρεις το πτυχίο σου δουλεύοντας, κι εγώ το πήρα δουλεύοντας, αλλά επαναλαμβάνω ότι όταν μιλάμε γενικά για την αναμόρφωση ενός εκπαιδευτικού συστήματος δεν πρέπει να το κάνουμε με βάση τις εξαιρέσεις ή τα επιτυχημένα παραδείγματα ανθρώπων που τα κατάφεραν κόντρα στις προβλέψεις, αλλά με βάση το μεγαλύτερο ποσοστό των φοιτητών/τριών, με βάση το μέσο όρο.


Όσοι έχουν ανάγκη εστίες συνήθως τις παίρνουν. Εξαιρέσεις αποτελούν τα πανεπιστήμια που δεν έχουν εστίες και εκεί πιστεύω πρέπει κάτι να γίνει. Όσον αφορά αυτούς που δεν μπαίνουν εστίες ξαναλέω, θα πάρουν το φοιτητικό στεγαστικό επίδομα. Πραγματικά θεωρώ ότι είναι πολύ μικρή η μερίδα των φοιτητών που πραγματικά δεν μπορεί να σπουδάσει και καθυστερεί για αυτό. Ακόμα και οι πιο φτωχές οικογένειες που ξέρω έχουν καταφέρει να σπουδάσουν τα παιδιά τους. Αν είσαι τελείως φτωχός θα πάρεις εστία δεν γίνεται αλλιώς. Αν δεν είσαι αλλά είσαι φτωχός θα σε συγκρατεί το επίδομα. Και κάτι τελευταίο, το πιο πιθανό είναι το νομοσχέδιο να περιέχει εξαιρέσεις για όσους εργάζονται, όπως θα γινόταν άλλωστε με το 2ν αντί του ν+2 για όσους έχουν εργαστεί στα φοιτητικά τους χρόνια.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top