Τμήμα Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Καλησπερα και παλι συναδελφοι. Εχω μια απορια. Στο μελλον εγω θελω να ασχοληθω με δικτυα και τηλεπικοινωνιες οποτε παω με χιλια για ειδικευση 5. Αναρωτιωμουν απο τοτε και μετα θα εχω προγραμματιστικα μαθηματα( δηλαδη εγγραφη κωδικων και ετσι) η ασχολουμε με harware και θεωρια πανω σε δικτυα και τηλεπικοινωνιες? Επειδη δε με τραβαει ο προγραμματισμος πολυ για αυτο. Παρακαλω απαντηστε! Ευχαριστω

Δεν νομίζω πως υπάρχει τρόπος να γλυτώσεις τον προγραμματισμό ανεξαρτήτου κατεύθυνση.
Σε σχολή πληροφορικής είσαι άλλωστε...
Απλά μέσω κάποιος ειδικεύσεων περιορίζεται ... κάπως ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnman97

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Johnman97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 152 μηνύματα.
Καποιος απο το τμημα να με ενημερωσει αν γινεται???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giorgosan

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 69 μηνύματα.
Κάλως σας βρήκα,
Έρχεται όπου να είναι η στιγμή που πρέπει να συμπληρώσουμε τα μηχανογραφικά μας..Μου έχει τραβήξει ,λοιπόν, το ενδιαφέρον αυτή η σχολή αλλά δεν γνωρίζω από εκεί και πέρα τι συμβαίνει από άποψη εύρεσης εργασίας.Συγκεκριμένα θα ήθελα να μάθω τα εξής :
1)Πως αντιμετωπίζεται η σχολή από την αγορά εργασίας, δηλαδή αν η αγορά έχει κορεστεί ή αν υπάρχει χώρος..
και αν μπορείς να βρεις δουλειά στο εξωτερικό.
2)Τι θέσεις μπορείς να καλύψεις και σε τι είδους εταιρίες
3)Πως αντιμετωπίζεται από τα ξένα πανεπιστήμια αν θες για μεταπτυχιακό...

Ευχαριστώ όλους όσους απαντήσουν :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,307 μηνύματα.
Κάλως σας βρήκα,
Έρχεται όπου να είναι η στιγμή που πρέπει να συμπληρώσουμε τα μηχανογραφικά μας..Μου έχει τραβήξει ,λοιπόν, το ενδιαφέρον αυτή η σχολή αλλά δεν γνωρίζω από εκεί και πέρα τι συμβαίνει από άποψη εύρεσης εργασίας.Συγκεκριμένα θα ήθελα να μάθω τα εξής :
1)Πως αντιμετωπίζεται η σχολή από την αγορά εργασίας, δηλαδή αν η αγορά έχει κορεστεί ή αν υπάρχει χώρος..
και αν μπορείς να βρεις δουλειά στο εξωτερικό.
2)Τι θέσεις μπορείς να καλύψεις και σε τι είδους εταιρίες
3)Πως αντιμετωπίζεται από τα ξένα πανεπιστήμια αν θες για μεταπτυχιακό...

Ευχαριστώ όλους όσους απαντήσουν :clapup:
Κοίταξε, συγκεκριμένα για αυτό το τμήμα θα σου πει κάποιος άλλος επειδή δεν γνωρίζω. Αυτό που έχω να πω, είναι ότι δεδομένης της ταχύτατης ανάπτυξης της τεχνολογίας και φυσικά του γεγονότος ότι όλα πλέον γίνονται μέσω διαδικτύου, πιστεύω πως πάντα θα υπάρχουν θέσεις για άτομα που ασχολούνται με αυτά-πληροφορικάριους. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VirusX

Νεοφερμένος

Ο VirusX αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 97 μηνύματα.
Σε αυτό το τμήμα περνάς από το 2ο ή το 5ο πεδίο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanni_

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Και από τα δύο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VirusX

Νεοφερμένος

Ο VirusX αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 97 μηνύματα.
Καλύτερα;Εννοώ έχεις ποινή από το 5ο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanni_

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ναι,έχεις αφαίρεση 3 βαθμών με την έναρξη του πρωταθλήματος και 2 αγώνες κεκλεισμένων των θυρών.(πλακίζω)

Δεν έχεις ποινή προφανώς(ποινή έχεις μόνο στο πεδίο των επιστημών υγείας όταν δίνεις βιολογία γενικής και είσαι από άλλα πεδία δηλαδή το 1ο ή το 5ο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VirusX

Νεοφερμένος

Ο VirusX αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 97 μηνύματα.
Άρα πάω κανονικά για Πρωτάθλημα...(και γω)
Και δηλαδή εγώ που έχω πχ γράψει 17500 από το 5ο και ο άλλος από το 2ο 17500 μπαίνουμε και οι δύο στην τελευταία θέση ή μπαίνει μόνο αυτός από το 2ο;Δεν υπάρχει κάποια ιδιαίτερη προτίμηση σε αυτόν του 2ου ας πούμε...;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanni_

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν υπάρχει κάτι τέτοιο προς Θεού,οι ισοβαθμίες στην τελευταία θέση είναι σπάνιες μετά μπαίνει αυτός με το μεγαλύτερο άθροισμα βαθμών των δύο μαθημάτων με συντελεστή βαρύτητας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VirusX

Νεοφερμένος

Ο VirusX αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 97 μηνύματα.
Δεν υπάρχει κάτι τέτοιο προς Θεού,οι ισοβαθμίες στην τελευταία θέση είναι σπάνιες μετά μπαίνει αυτός με το μεγαλύτερο άθροισμα βαθμών των δύο μαθημάτων με συντελεστή βαρύτητας

Είσαι μεγάλος παίκτης.Ευχαριστώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άλεξ Σ.

Νεοφερμένος

Ο Άλεξ Σ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Καλύτερα;Εννοώ έχεις ποινή από το 5ο;

Αν υπηρχε θεμα ποινης θα την ειχες απο το 2ο.. Μπηκαν τα Τμημστα Πληροφορικης στο 2ο πεδιο χωρις να υπαρχει λογος ουτε καν λογική. Οχι πειτε μου ποιο μαθημα συνδεει το 2ο πεδιο με τα τμήματα Πληροφορικής..και αν σκεφτειτε τα μαθηματικα τοτε με την ιδια λογικη γιατι δεν προσθετουν το Μαθηματικο στο 4ο ( πρωην 5ο ) πεδιο μιας και δινουμε μαθηματικα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VirusX

Νεοφερμένος

Ο VirusX αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 97 μηνύματα.
Αν υπηρχε θεμα ποινης θα την ειχες απο το 2ο.. Μπηκαν τα Τμημστα Πληροφορικης στο 2ο πεδιο χωρις να υπαρχει λογος ουτε καν λογική. Οχι πειτε μου ποιο μαθημα συνδεει το 2ο πεδιο με τα τμήματα Πληροφορικής..και αν σκεφτειτε τα μαθηματικα τοτε με την ιδια λογικη γιατι δεν προσθετουν το Μαθηματικο στο 4ο ( πρωην 5ο ) πεδιο μιας και δινουμε μαθηματικα!
Ελλάδα και σωστό δεν πάνε μαζί.Ακόμα και ΗΜΜΥ δεν υπάρχει σύνδεση με την Χημεία.Καλύτερα να κάνανε Γλώσσα,ΑΕΠΠ,Φυσική,Μαθηματ.Κατευ.
Το 5ο πεδίο αν το πάρεις στα σοβαρά και μπεις σε μια σχολή της προκοπής όπως αυτή,έχεις μεγάλο πλεονέκτημα γνωρίζοντας επί της ουσίας πως λειτουργεί μια γλώσσα προγραμματισμού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanni_

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλά άντε ας πούμε αφού δεν χρειάζεσαι προηγούμενες γνώσεις πληροφορικής για να παρακολουθήσεις πληροφορική οκ δεκτό που μπήκαν στο 2ο,αλλά το άδικο να μην μπορείς από 5ο να δηλώσεις μαθηματικό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άλεξ Σ.

Νεοφερμένος

Ο Άλεξ Σ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Καλά άντε ας πούμε αφού δεν χρειάζεσαι προηγούμενες γνώσεις πληροφορικής για να παρακολουθήσεις πληροφορική οκ δεκτό που μπήκαν στο 2ο,αλλά το άδικο να μην μπορείς από 5ο να δηλώσεις μαθηματικό

Ακριβως.. Χρονια παλευουμε να δειξουμε την αληθεια, πως δηλαδη ολες οι κατευθυνσεις ειναι εξισου σημαντικες και ισοδυναμες αλλα το ιδιο το συστημα κανει τα παντα για να κανει την Οικονομικη κατεύθυνση το παραθυρακι αυτων που αδιαφορουν για το μελλον τους..

Ξερει κανεις ποια χρονια μπηκαν τα τμηματα Πληροφορικης στο 2ο πεδιο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

barba ben

Νεοφερμένος

Ο barba ben αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Γνωρίζει κανείς αν το λογαριασμό του πανεπιστημίου τον εκδίδω μόνος μου ηλεκτρονικά;Κατά την εγγραφή μας δόθηκε μόνο λογαριασμός για τους υπολογιστές των εργαστηρίων και πιστεύω πως αναφέρθηκε ότι τα υπόλοιπα τα κάνουμε ηλεκτρονικά.Ρωτάω καθώς σε όλα τα άλλα τμήματα των φίλων μου (όχι στο ΕΚΠΑ) τους δόθηκε λογαριασμός κατά την εγγραφή από το προσωπικό του τμήματος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanni_

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ακριβως.. Χρονια παλευουμε να δειξουμε την αληθεια, πως δηλαδη ολες οι κατευθυνσεις ειναι εξισου σημαντικες και ισοδυναμες αλλα το ιδιο το συστημα κανει τα παντα για να κανει την Οικονομικη κατεύθυνση το παραθυρακι αυτων που αδιαφορουν για το μελλον τους..

Ξερει κανεις ποια χρονια μπηκαν τα τμηματα Πληροφορικης στο 2ο πεδιο;

Φέτος μπήκαν όλα όσα δεν ήταν μέχρι στιγμής
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cade

Δραστήριο μέλος

Ο Cade αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 788 μηνύματα.
Καλησπέρα, πόσο δύσκολη είναι η συγκεκριμένη σχολή και τι επαγγελματική αποκατάσταση έχει ; Μου αρέσει αρκετά η πληροφορικη και θα ήθελα να μάθω μερικά πράγματα σχετικά με το τμήμα αυτό.
Ευχαριστω

Υ.Σ. να πω ότι σαν αρχικό στόχο δεν είχα αυτή τη σχολή για αυτό είμαι και θετική.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Johnman97

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Johnman97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 152 μηνύματα.
Καλησπέρα, πόσο δύσκολη είναι η συγκεκριμένη σχολή και τι επαγγελματική αποκατάσταση έχει ; Μου αρέσει αρκετά η πληροφορικη και θα ήθελα να μάθω μερικά πράγματα σχετικά με το τμήμα αυτό.
Ευχαριστω

Υ.Σ. να πω ότι σαν αρχικό στόχο δεν είχα αυτή τη σχολή για αυτό είμαι και θετική.
Εχοντας αποφοιτησει απο αυτη τη σχολη μολις πριν 1 μηνα, ειναι μια αρκετα απαιτητικη σχολη με εργασιες στα περισσοτερα μαθηματα. Ημουν και εγω θετικη οταν μπηκα και η αληθεια ειναι οτι μου φανηκε λιγο βουνο μεχρι να καταλαβω τα περι κωδικα και προγραμματισμου σε σχεση με συμφοιτητες μου που ειχαν δωσεις ΑΕΠΠ. Αλλα σιγα σιγα βρισκεις το δρομο. Εχει τα δυο πρωτα χρονια γενικα αν και δυσκολα μαθηματα και μετα στο τριτο ετος διαλεγεις μια εκ των 2 υπαρχοντων κατευθυνσεων καθεμια απο τις οποιες εχει ειδικευσεις. Γενικα το προγραμμα σου το χτιζεις εσυ σε μεγαλο βαθμο. Χρειαζεται ενασχοληση και μπορει να υπαρξουν και μερες που θα πρεπει να αναγκαστεις να μεινεις μεσα ενω μπορει φιλοι σου σε αλλες σχολες να βγαινουν συνεχως (αυτα για οταν ανοιξουμε :)) . Αλλα γενικα ειναι πολυ ενδιαφερουσα σχολη με καθηγητες με επιπεδο (βεβεαια υπαρχουν και οι παραπληγικοι οπως σε καθε σχολη). Επαγγελματικη αποκατασταση εχει γενικα οπως και οι περισσοτεροι κλαδοι του τομεα. Το θεμα ειναι ομως να ψαχτεις εσυ και να δεις τι σου αρεσει γιατι υπαρχουν ΠΟΛΛΩΝ ΕΙΔΩΝ θεσεις αλλα δε θα σου ερθουν απο μονες τους. Πρεπει να ψαχτεις και να το κυνηγησεις και εσυ. Ο,τι αλλο χρειαζεσαι μου λες
 

Cade

Δραστήριο μέλος

Ο Cade αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 788 μηνύματα.
Εχοντας αποφοιτησει απο αυτη τη σχολη μολις πριν 1 μηνα, ειναι μια αρκετα απαιτητικη σχολη με εργασιες στα περισσοτερα μαθηματα. Ημουν και εγω θετικη οταν μπηκα και η αληθεια ειναι οτι μου φανηκε λιγο βουνο μεχρι να καταλαβω τα περι κωδικα και προγραμματισμου σε σχεση με συμφοιτητες μου που ειχαν δωσεις ΑΕΠΠ. Αλλα σιγα σιγα βρισκεις το δρομο. Εχει τα δυο πρωτα χρονια γενικα αν και δυσκολα μαθηματα και μετα στο τριτο ετος διαλεγεις μια εκ των 2 υπαρχοντων κατευθυνσεων καθεμια απο τις οποιες εχει ειδικευσεις. Γενικα το προγραμμα σου το χτιζεις εσυ σε μεγαλο βαθμο. Χρειαζεται ενασχοληση και μπορει να υπαρξουν και μερες που θα πρεπει να αναγκαστεις να μεινεις μεσα ενω μπορει φιλοι σου σε αλλες σχολες να βγαινουν συνεχως (αυτα για οταν ανοιξουμε :)) . Αλλα γενικα ειναι πολυ ενδιαφερουσα σχολη με καθηγητες με επιπεδο (βεβεαια υπαρχουν και οι παραπληγικοι οπως σε καθε σχολη). Επαγγελματικη αποκατασταση εχει γενικα οπως και οι περισσοτεροι κλαδοι του τομεα. Το θεμα ειναι ομως να ψαχτεις εσυ και να δεις τι σου αρεσει γιατι υπαρχουν ΠΟΛΛΩΝ ΕΙΔΩΝ θεσεις αλλα δε θα σου ερθουν απο μονες τους. Πρεπει να ψαχτεις και να το κυνηγησεις και εσυ. Ο,τι αλλο χρειαζεσαι μου λες
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου! Σε επίπεδο μαθηματικών τι παίζει γενικότερα ;
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top