Τμήμα Μηχανικών Παραγωγής και Διοίκησης (ΔΙΠΑΕ)

giorgos psi

Νεοφερμένος

Ο giorgos psi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλησπέρα,
να κάνω μια ερώτηση εγώ που θέλω να γίνω μηχανικός αυτοκινήτων(σέρβις) εκτός από το ΕΠΑΛ. Γιατί πάω γενίκο λύκειο σε τι Τει πρέπει να περάσω Τει Οχημάτων η Tει Μηχανολογίας και αν υπάρχουν στην Αθήνα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos Sitys

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Nikos Sitys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 1,699 μηνύματα.
Καλησπέρα,
να κάνω μια ερώτηση εγώ που θέλω να γίνω μηχανικός αυτοκινήτων(σέρβις) εκτός από το ΕΠΑΛ. Γιατί πάω γενίκο λύκειο σε τι Τει πρέπει να περάσω Τει Οχημάτων η Tει Μηχανολογίας και αν υπάρχουν στην Αθήνα.
Aθηνα απο οσο γνωριζω δεν εχει μηχανολογια μονο θεσσ λαρισα σερρες καβαλα και χαλκιδα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giannis95P

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Εγώ θέλω να ρωτήσω κάτι σχετικό.Είμαι 17 ετών και φέτος θα πάω Β'Λυκείου σε ΕΠΑΛ τομέα Οχημάτων.Επειδή στις σχολές του τομέα οχημάτων όπως και του μηχανολογικου τομέα υπάρχει μόνο το τμήμα οχημάτων στο ΤΕΙ Θεσσαλονικης και είναι λίγο δύσκολο και λόγω εξετάσεων και λόγω οικονομικής κατάστασης να τα καταφέρω να περάσω εκεί αν περάσω τμήμα Μηχανολογίας στην Πάτρα,στη Χαλκίδα,στη Λάρισα κλπ θα μπορώ μετά να γίνω μηχανικός αυτοκινήτων?Κάνεις ναι μεν κάποια μαθήματα πάνω σε αυτοκίνητα αλλά αυτό το τμήμα ασχολείται περισσότερο με άλλες ειδικότητες πχ βιομηχανική παραγωγή,ψυκτικός,υδραυλικός,χειριστής εργαλειομηχανων κλπ.Τι λέτε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,342 μηνύματα.
Παλικαράκια μου,το τμήμα Μηχανολογίας και το τμήμα Οχημάτων δεν είναι σχολές τύπου ΕΠΑ.Σ. του Ο.Α.Ε.Δ. ούτε τίποτα Ι.Ε.Κ. για να θέλετε να γίνετε από αυτές μηχανικοί αυτοκινήτων,υδραυλικοί,ψυκτικοί και ο Bob ο μάστορας!
Είναι ανώτατες σχολές 4ετούς φοίτησης οι οποίες δίνουν πτυχία Μηχανολόγου Μηχανικού Τ.Ε.,με τη σχολή Οχημάτων απλά να εμβαθύνει περισσότερο στον τομέα των Μ.Ε.Κ.!
Οπότε εσύ φίλε Γιάννη που πας ΕΠΑ.Λ.,καλά είσαι!Δώσε προσοχή,θα πάρεις και το πτυχίο τελειώνοντας και πιάνεις δουλειά!Εσύ Γιώργο μόλις τελειώσεις το Γενικό κάνε αίτηση σε κάποιο Ι.Ε.Κ. αντίστοιχης ειδικότητας και σε 2 χρονάκια είσαι κομπλέ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giorgos psi

Νεοφερμένος

Ο giorgos psi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
ναι το ξερω το θα παω Ο.Α.Ε.Δ. και σε 2 χρονια ειμαι μηχανικος αυτοκινητων!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sokolatitsa

Νεοφερμένος

Η Sokolatitsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Γεια σας.Ο αδερφός μου θέλει να πάει σε ΕΠΑΛ και να πάρει ειδικότητα μηχανικός αυτοκινήτων.Υπάρχει ΤΕΙ για μηχανικούς που μπορούν να εργαστούν σε συνεργείο μόλις τελειώσουν; Ευχαριστώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Εδάφιο Α, Παράγραφος 4, Άρθρο 4, Νόμος 1575/1985
Οι διπλωματούχοι μηχανολόγοι μηχανικοί, ναυπηγοί μηχανολόγοι μηχανικοί και ηλεκτρολόγοι μηχανικοί μπορούν να πάρουν άδεια "διπλωματούχου μηχανικού αυτοκινήτων" χωρίς να απαιτείται να έχουν προϋπηρεσία και απαλλάσσονται από τις εξετάσεις των υποψηφίων μηχανικών αυτοκινήτων.

Εδάφιο Β, Παράγραφος 4, Άρθρο 4, Νόμος 1575/1985
Οι τεχνολόγοι μηχανολόγοι μηχανικοί, ηλεκτρολόγοι μηχανικοί και μηχανικοί αυτοκινήτων μπορούν να πάρουν άδεια "τεχνολόγου μηχανικού αυτοκινήτων" χωρίς να απαιτείται να έχουν προϋπηρεσία και απαλλάσσονται από τις εξετάσεις των υποψηφίων μηχανικών αυτοκινήτων.

Νόμος 1575/1985 ( ΦΕΚ 207/Β/19-05-1988 )
https://www.teiser.gr/diasyndesi/files/dikaiomata/mix/Ν.1575_85.pdf

Υπουργική Απόφαση 73100/713/88 ( ΦΕΚ 302/Β/19-05-1988 )
https://www.elinyae.gr/el/lib_file_upload/302b_88.1152182570415.pdf
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πληροφορικάριος

Δραστήριο μέλος

Ο Πληροφορικάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 623 μηνύματα.
Καλησπέρα,
να κάνω μια ερώτηση εγώ που θέλω να γίνω μηχανικός αυτοκινήτων(σέρβις) εκτός από το ΕΠΑΛ. Γιατί πάω γενίκο λύκειο σε τι Τει πρέπει να περάσω Τει Οχημάτων η Tει Μηχανολογίας και αν υπάρχουν στην Αθήνα.

Τμήμα μηχανολογίας υπάρχει και στο ΤΕΙ Πειραιά. Επίσεις αν θες να ανοίξεις συνεργείο μπορεις και με ΙΕΚ + δυο χρόνια προϋπηρεσίας.

Γεια σας.Ο αδερφός μου θέλει να πάει σε ΕΠΑΛ και να πάρει ειδικότητα μηχανικός αυτοκινήτων.Υπάρχει ΤΕΙ για μηχανικούς που μπορούν να εργαστούν σε συνεργείο μόλις τελειώσουν; Ευχαριστώ

Να εργαστεί σε συνεργείο μπορει και με χαρτί απο ΙΕΚ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

fisher96

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αποστόλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 196 μηνύματα.
Οι απόφοιτοι των Πολυτεχνικών ΤΕΙ έχουν τον τίτλο του μηχανικού ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,382 μηνύματα.
Οι απόφοιτοι των Πολυτεχνικών ΤΕΙ έχουν τον τίτλο του μηχανικού ;

Ο όρος «πολυτεχνικών ΤΕΙ» δεν ισχύει, αλλά κατάλαβα τι εννοείς. Ναι, μηχανικοί λέγονται κι αυτοί. Βασικά στην Ελλάδα τον όρο μηχανικός τον έχουμε κάνει ότι να 'ναι. Και ο απόφοιτος πολυτεχνείου «μηχανικός» λέγεται, και ο απόφοιτος ΤΕΙ πάλι «μηχανικός». Του ΙΕΚ το ίδιο (πχ μηχανικός αυτοκινήτων)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ioustianos

Νεοφερμένος

Ο Ioustianos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γεια σας ήθελα να ρωτήσω αν έχετε κανένα site που να δείχνει πολλά πράγματα για ένα αμάξι γιατί ενδιαφέρομαι να γίνω μηχανικός αυτοκινήτων άλλα δεν ξέρω σχεδόν τίποτα για την ανατομία αυτοκινήτου και πολλά άλλα πράγματα και θα ήθελα να τα μάθω έψαξα αλλά δεν βρήκα κανένα site ....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Despina_garrett

Νεοφερμένος

Ο Despina_garrett αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γεια σας,φετος ειναι η χρονια που θα δωσω επιτελους πανελληνιες.Επειδη απο σχετικα μικρη ηλικια λατρευα τα αυτοκινητα,θα ηθελα και στο μελλον να ασχοληθω με αυτο.Βεβαια δεν θελω χειρονακτικη δουλεια.Σκεφτομαι το τει μηχανολογων οχηματων.Πειτε μου αν μπορειτε τι θα μπορω να κανω σαν ελευθερος επαγγελματιας με αυτο το πτυχιο στα χερια μου.Α,και πειτε μου αν θεωρειτε πως ενα τετοιο τει δεν ειναι κοπελες και γενικα ο χωρος γυρω απο το αυτοκινητο θα με δυσκολεψει.:/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top