[Πανελλήνιες] Πώς βγαίνουν οι βάσεις

statistikos

Δραστήριο μέλος

Ο statistikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 674 μηνύματα.
Επειδή είδα, πολλούς να μπερδέυονται θα προσπαθήσω να σας εξηγήσω πως βγαίνουν οι βάσεις (για όσους δεν ξέρουν) ώστε να μην μπερδεύεστε. Ο καθένας έχει τα μόρια του. Είτε 1000, είτε 1500 είτε 2000 ο καθένας έχει έναν αριθμό που τον κουβαλά. Οπότε στο σύστημα του υπουργείου μπαίνετε με φθίνουσα σειρά. π.χ.

Γιώργος 2000
Μαρία 1998
Πέτρος 1750
Κώστας 1200 κτλ κτλ....


Τότε αυτή η μηχανή ξεκινώντας από τον πρώτο και κατεβαίνοντας, κοιτάει το μηχανογραφικό του. Τον εισάγει στην πρώτη σχολή προτίμησης του, η οποία δεν έχει γεμίσει από προηγούμενους μαθητές με μεγαλύτερη βαθμολογία από αυτόν. Από ότι καταλαβένετε ο Γιώργος με τα 2000 μόρια περνάει εκεί που θέλει. Τα μόρια του τελευταίου μαθητή σε κάθε ΑΕΙ/ΤΕΙ είναι η βάση για αυτή τη χρονιά. Δηλαδή ο μικρότερος βαθμός που μπήκε. Από ότι καταλαβένετε στο ΕΠΑΛ Α δεν έχετε να συγκρίνετε με προηγούμενα έτη. Στο ΤΕΕ είχαν άλλα μαθήματα, άλλη δυσκολία και φυσικά δεν έιχαν τα ΤΕΕ Β... Κάθε σχολή τώρα, λέει από πριν θα πάρω π.χ. 13 ατόμα φέτος. Μόλις κλείσουν αυτά τα 13 άτομα, όποιος έχει βαθμό μικρότερο του 13ου απευθείας δεν μπαίνει στη σχολή. Ελπίζω να έγινα κατανοητός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sxetlant

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Απόστολος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 336 μηνύματα.
Επειδή είδα, πολλούς να μπερδέυονται θα προσπαθήσω να σας εξηγήσω πως βγαίνουν οι βάσεις (για όσους δεν ξέρουν) ώστε να μην μπερδεύεστε. Ο καθένας έχει τα μόρια του. Είτε 1000, είτε 1500 είτε 2000 ο καθένας έχει έναν αριθμό που τον κουβαλά. Οπότε στο σύστημα του υπουργείου μπαίνετε με φθίνουσα σειρά. π.χ.

Γιώργος 2000
Μαρία 1998
Πέτρος 1750
Κώστας 1200 κτλ κτλ....


Τότε αυτή η μηχανή ξεκινώντας από τον πρώτο και κατεβαίνοντας, κοιτάει το μηχανογραφικό του. Τον εισάγει στην πρώτη σχολή προτίμησης του, η οποία δεν έχει γεμίσει από προηγούμενους μαθητές με μεγαλύτερη βαθμολογία από αυτόν. Από ότι καταλαβένετε ο Γιώργος με τα 2000 μόρια περνάει εκεί που θέλει. Τα μόρια του τελευταίου μαθητή σε κάθε ΑΕΙ/ΤΕΙ είναι η βάση για αυτή τη χρονιά. Δηλαδή ο μικρότερος βαθμός που μπήκε. Από ότι καταλαβένετε στο ΕΠΑΛ Α δεν έχετε να συγκρίνετε με προηγούμενα έτη. Στο ΤΕΕ είχαν άλλα μαθήματα, άλλη δυσκολία και φυσικά δεν έιχαν τα ΤΕΕ Β... Κάθε σχολή τώρα, λέει από πριν θα πάρω π.χ. 13 ατόμα φέτος. Μόλις κλείσουν αυτά τα 13 άτομα, όποιος έχει βαθμό μικρότερο του 13ου απευθείας δεν μπαίνει στη σχολή. Ελπίζω να έγινα κατανοητός.


Κατατοπιστικότατος!Πολλοί νομίζουν οτι η βάση είναι ο μέσος όρος των παιδιών που περνάνε στην σχολή!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papajo

Νεοφερμένος

Ο papajo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Εγώ πάλι δεν είμαι σίγουρος αν κατάλαβα...

Έστω μια σχολη λέει πως θα δεχθεί 3 μαθητές

Θα μπει ο γιώργος η μαρία και ο πέτρος εγώ που θα έχω 1999 μόρια και θέλω να μπω θα με βάλουν και θα διώξουν τον πέτρο?

Νομίζω κάποιο λάθος υπάρχει εδώ γιατί οι σχολες δέχονται μερικές φορες περισσοτερους από τις θέσεις που προκηρύσσουν..

Υ.Γ Γνωρίζω πως είναι παλιό το θέμα αλλα νομίζω ότι υπάρχει λάθος και επειδή το βρήκα μέσω google (πράγμα που θα μπορούσε και σε άλλον να συμβεί που ψάχνει πως βγαίνουν οι βάσεις) νομίζω πως πρέπει να διορθωθεί
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,000 μηνύματα.
Έστω μια σχολη λέει πως θα δεχθεί 3 μαθητές
α μπει ο γιώργος η μαρία και ο πέτρος εγώ που θα έχω 1999 μόρια και θέλω να μπω θα με βάλουν και θα διώξουν τον πέτρο?
Νομίζω κάποιο λάθος υπάρχει εδώ γιατί οι σχολες δέχονται μερικές φορες περισσοτερους από τις θέσεις που προκηρύσσουν..
Αφού την έχεις δηλώσει τη σχολή και έχεις 1999 μόρια, προφανώς μπαίνεις εσύ και όχι ο Πέτρος.
Όμως: Εκτός από εσας τους 3 (με 2000. 1999, 1998 μόρια), θα μπουν: ο Κλεάνθης (1320 μόρια), η Φεβρωνία (1220 μόρια), ο Ανδροκλής (1058 μόρια) γιατί θα πάρουν μεταγραφή, αλλά δεν θα μπουν ο Χαρίλαος (1996 μόρια), η Τερέζα (1990 μόρια) και η Ανδρονίκη (με 1939 μόρια)...

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papajo

Νεοφερμένος

Ο papajo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
ήξερα ότι παλιά μπορούσες αν περάσεις κάπου και κάποιος άλλος περάσει σε παρεμφερές τμήμα με εσένα αλλα σε άλλο μέρος (πχ εγώ αθηνα αυτός κρήτη) μπορούμε να ανταλλάξουμε τις θέσεις μεταξύ μας..

Απλά απότι ξέρω αυτό δεν ισχύει πια..

EDIT: άκυρο... τώρα είδα ότι το post βρίσκετε στην κατηγορια "ΕΠΑΛ" :P δεν το είχα προσέξει αυτό... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
Κατατοπιστικότατος!Πολλοί νομίζουν οτι η βάση είναι ο μέσος όρος των παιδιών που περνάνε στην σχολή!!

WTF? Υπάρχει άνθρωπος που το πιστεύει αυτό;
Μα αν ήταν ο μέσος όρος, θα περνούσε κανείς και με βαθμό κάτω από τη βάση (δεδομένου ότι υπάρχουν κάποιοι όπως ο 1ος που έχουν μεγαλύτερη βαθμολογία από άλλους). :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Αφού την έχεις δηλώσει τη σχολή και έχεις 1999 μόρια, προφανώς μπαίνεις εσύ και όχι ο Πέτρος.
Ναι, αρκεί να μην πιάνει κάποια από τις προηγούμενες επιλογές του.

Actually, η κατανομή πάει ως εξής:

  • Αρχικά ταξινομούνται - με κάποιον τρόπο - οι υποψήφιοι κατά φθίνοντα αριθμό μορίων.
  • Έτσι λοιπόν, ξεκινώντας με τους υποψηφίους που έχουν τα υψηλότερα μόρια απ' όλους, αρχίζουμε και τους τοποθετούμε στην πρώτη τους επιλογή.
  • Εάν κάποιος δεν χωράει στην πρώτη του επιλογή, τον σπρώχνουμε στην 2η του επιλογή.
  • Και προχωράμε έτσι προς τους υποψηφίους με χαμηλότερα μόρια.
Γίνεται, λοιπόν, το εξής: μία σχολή να μην πάρει καθόλου υποψηφίους που την έχουν δηλώσει ως πρώτη επιλογή, γιατί καλύφθηκαν οι θέσεις από υποψηφίους που την είχαν δηλώσει ως 2η (πχ) επιλογή, καθώς είχαν υψηλότερα μόρια, αλλά όχι τόσα ώστε να μπουν στην 1η τους επιλογή.

Οπότε λάβετε υπόψη σας και αυτές τις παραμέτρους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mike-Chania

Νεοφερμένος

Ο Μιχαλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Στα επαλ υπαρχουν πολλες ειδικοτητες. Σημερα στην ηλεκτροτεχνια μας εβαλαν πολυ δυσκολα θεματα. Το θεμα ειναι πως στις αλλες ειδικοτητες μπορει να μην ηταν πολυ δυσκολα τα θεματα. Αρα σε αυτην την περιπτωση υπαρχει αδικια για τους υποψηφιους στρατιωτικων σχολων διοτι ειχα γραψει στα υπολοιπα 3 μαθηματα αριστα και αν εγραφα ηλεκτροτεχνια καλα θα περνουσα. Οποτε τι παιζει να γινει ξερετε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
Στα επαλ υπαρχουν πολλες ειδικοτητες. Σημερα στην ηλεκτροτεχνια μας εβαλαν πολυ δυσκολα θεματα. Το θεμα ειναι πως στις αλλες ειδικοτητες μπορει να μην ηταν πολυ δυσκολα τα θεματα. Αρα σε αυτην την περιπτωση υπαρχει αδικια για τους υποψηφιους στρατιωτικων σχολων διοτι ειχα γραψει στα υπολοιπα 3 μαθηματα αριστα και αν εγραφα ηλεκτροτεχνια καλα θα περνουσα. Οποτε τι παιζει να γινει ξερετε?

Το οτι εγραψες εσυ ασχημα(χωρις να θελω να σε απογοητευσω) δεν σημαινει πως τα θεματα ηταν δυσκολα:/:

Τι ακριβως ρωτας ομως;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mike-Chania

Νεοφερμένος

Ο Μιχαλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Εννοω οτι επειδη στα επαλ υπαρχουν πολλες ειδικοτητες. Ετσι σε καποια μπορει να βαλουν ευκολα θεματα ενω σε μια αλλη πολυ δυδκολα. Ετσι αδικειται καποιος που θελει να μπει στρατιωτικες γιατι οι βασεις δεν θα πεσουν!
Καταλαβατε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
Εννοω οτι επειδη στα επαλ υπαρχουν πολλες ειδικοτητες. Ετσι σε καποια μπορει να βαλουν ευκολα θεματα ενω σε μια αλλη πολυ δυδκολα. Ετσι αδικειται καποιος που θελει να μπει στρατιωτικες γιατι οι βασεις δεν θα πεσουν!
Καταλαβατε?

θα πιασεις τη σχολη που θελεις, μην ανησυχεις!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mike-Chania

Νεοφερμένος

Ο Μιχαλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Ναι το θεμα ειναι οτι ειχα βαλει πρωτη επιλογη στρατιωτικες και ειχα γραψει σε ολα αριστα αλλα ηλεκτροτεχνια την πατησα...!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 9 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top