Σπουδές Ψυχολογίας στις ΗΠΑ

Int_Skillz

Νεοφερμένος

Ο Σίμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Γεια σας,

είμαι μαθητής της Γ΄λυκείου θεωρητικής κατεύθηνσης (στη Γερμανία) και θα δώσω Πανελλήνιες το Σεπτέμβη με τους ομογενείς. Σκέφτομαι να κάνω -αφού πάρω τα αποτελέσματα- αίτηση για μια θέση σε πανεπιστήμιο των ΗΠΑ, βέβαια θα προτιμούσα το Univercity of California (Los Angeles, Berkeley, San Franscisco, San Diego), αλλά συμβιβάζομαι και με κάτι άλλο -αρκεί να με δεχθούν. Δεν γνωρίζω όμως πώς να κάνω την αίτηση μου, τι χαρτιά πρέπει να προσκομίσω, τι βαθμό πρέπει να βγάλω, πόσο είναι το κόστος ζωής το μήνα/εξάμηνο/έτος, τι οικονομική υποστήριξη παρέχει το κράτος, αν θεωρήται το FCE (lower) επαρκής γλωσσομάθια..

Θα είμουν ευγνώμων άμα μου απάντουσε κάποιος. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

So long
Int_Skillz
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanosmylo

Δραστήριο μέλος

Ο Θάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διοίκησης Επιχειρήσεων Δυτικής Αττικής (Αιγάλεω) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 571 μηνύματα.
Δες εδώ!

Σπουδές στις ΗΠΑ

www.studyintheusa.gr


www.studysmart.gr/studies-in-usa
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

schooliki

Δραστήριο μέλος

Ο schooliki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 594 μηνύματα.
Γεια σας,

είμαι μαθητής της Γ΄λυκείου θεωρητικής κατεύθηνσης (στη Γερμανία) και θα δώσω Πανελλήνιες το Σεπτέμβη με τους ομογενείς. Σκέφτομαι να κάνω -αφού πάρω τα αποτελέσματα- αίτηση για μια θέση σε πανεπιστήμιο των ΗΠΑ, βέβαια θα προτιμούσα το Univercity of California (Los Angeles, Berkeley, San Franscisco, San Diego), αλλά συμβιβάζομαι και με κάτι άλλο -αρκεί να με δεχθούν. Δεν γνωρίζω όμως πώς να κάνω την αίτηση μου, τι χαρτιά πρέπει να προσκομίσω, τι βαθμό πρέπει να βγάλω, πόσο είναι το κόστος ζωής το μήνα/εξάμηνο/έτος, τι οικονομική υποστήριξη παρέχει το κράτος, αν θεωρήται το FCE (lower) επαρκής γλωσσομάθια..

Θα είμουν ευγνώμων άμα μου απάντουσε κάποιος. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

So long
Int_Skillz

Για το 2012-2013 μην ελπίζεις, τουλάχιστον σε καλά πανεπιστήμια (π.χ. Berkeley, UCLA). Οι αιτήσεις στέλνονται μέχρι τις αρχές του 2012. Οι αποφάσεις παίρνονται τον Απρίλιο. Όλα έχουν τελειώσει πριν αρχίσουν οι Πανελλήνιες.
Πρέπει να δώσεις τις εξετάσεις SAT1 (γλώσσα και μαθηματικά) και SAT2 (2 ή 3 μαθήματα στην κατεύθυνση που σε ενδιαφέρει). Δίνονται 4 φορές το χρόνο σε επιλεγμένα εξεταστικά κέντρα (κάποια ιδιωτικά σχολεία) και πρέπει να πάρεις όσο το δυνατόν καλύτερους βαθμούς. Άριστα είναι το 800. Για γλώσσα χρειάζεται TOEFL.
Επίσης υπάρχουν εκθέσεις πάνω σε ζητήματα που βάζουν τα πανεπιστήμια ή σε δικό σου θέμα (μία μεγάλη είναι για όλα τα πανεπιστήμια). Για τα καλά πανεπιστήμια χρειάζονται και πολύ καλοί βαθμοί στο σχολείο (μέχρι την αίτηση), επιτυχίες σε διαγωνισμούς, συμμετοχές σε διεθνή συνέδρια, κοινωνικές δραστηριότητες, αθλητισμός κ.λ.π. Χρειάζεται δηλαδή ένα βιογραφικό που να ξεκινάει από πολύ νωρίς.
Η διαδικασία για τα περισσότερα πανεπιστήμια γίνεται μέσω του οργανισμού CollegeBoard.
Πληροφορίες για τα πανεπιστήμια που σ' ενδιαφέρουν (βαθμοί SAT, TOEFL, οικονομικά κ.λ.π.) μπορείς να βρεις στη σελίδα https://collegesearch.collegeboard.com/search/index.jsp. (Να προτιμήσεις ψάξιμο με το αρχικό γράμμα, αλλιώς πρέπει να γνωρίζεις ακριβώς το όνομα του πανεπιστημίου).
Η διαδικασία δεν είναι εύκολη. Δε μπορεί να βοηθήσει πολύ μια συζήτηση στο φόρουμ. Χρειάζεται υποστήριξη από επαγγελματία (Ιδιωτικό σχολείο, οργανισμό κ.λ.π.).
Κλείνοντας, θα σου πω τα εξής:
Αν κάποιο πανεπιστήμιο δεν ενδιαφέρεται για τα παραπάνω και σε κάνει δεκτό, σίγουρα είναι ένα μετριότατο πανεπιστήμιο μέσα από το πλήθος των 3.000 πανεπιστημίων της Αμερικής.
Γιατί δε "βλέπεις" σπουδές στη Γερμανία; Έχει πολύ καλά πανεπιστήμια. Με τα δεδομένα που έχεις αυτή τη στιγμή (δηλαδή τίποτα για Αμερική), δεν υπάρχει περίπτωση ένα πανεπιστήμιο της Αμερικής, που θα σε κάνει δεκτό, να είναι καλύτερο από το αντίστοιχο Γερμανικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top