Μαθηματικά -  Χρειάζονται τα μαθηματικά Β Λυκείου;

Nia Skg

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Nia Skg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 131 μηνύματα.
Το λοιπόν, είμαι μαθήτρια Β Λυκείου, θετικών σπουδών και συγκεκριμένα τρίτου πεδίου. Πολλοί μου είπαν ότι για να πετύχει κανείς
εκτός από άριστη γνώση φυσικής, χημείας, βιολογίας και έκθεσης χρειάζονται και τα μαθηματικά (κάτι για λογάριθμους ακούγεται συχνά). Τι πρέπει να προσέξω στην άλγεβρα και στα μαθηματικά προσανατολισμού φέτος; Ποια από αυτά χρειάζονται του χρόνου στη φυσική ή και στη χημεία; Να σημειωθεί ότι στόχος μου είναι η κτηνιατρική (θέλω να γράψω 18.000+) και πηγαίνω φροντιστήριο μόνο στα τέσσερα μαθήματα στα οποία θα εξεταστώ πανελλαδικώς. Δεν υπάρχει δυνατότητα για ιδιαίτερα στα μαθηματικά, το τι θα μάθω φέτος εξαρτάται από εμένα και τον καθηγητή του σχολείου.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων ^^
 

Guest 336742

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλό είναι να ξέρεις να κάνεις πράξεις, με οτιδήποτε και να ασχοληθείς.
 

Johnsk

Νεοφερμένος

Ο Johnsk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Το λοιπόν, είμαι μαθήτρια Β Λυκείου, θετικών σπουδών και συγκεκριμένα τρίτου πεδίου. Πολλοί μου είπαν ότι για να πετύχει κανείς
εκτός από άριστη γνώση φυσικής, χημείας, βιολογίας και έκθεσης χρειάζονται και τα μαθηματικά (κάτι για λογάριθμους ακούγεται συχνά). Τι πρέπει να προσέξω στην άλγεβρα και στα μαθηματικά προσανατολισμού φέτος; Ποια από αυτά χρειάζονται του χρόνου στη φυσική ή και στη χημεία; Να σημειωθεί ότι στόχος μου είναι η κτηνιατρική (θέλω να γράψω 18.000+) και πηγαίνω φροντιστήριο μόνο στα τέσσερα μαθήματα στα οποία θα εξεταστώ πανελλαδικώς. Δεν υπάρχει δυνατότητα για ιδιαίτερα στα μαθηματικά, το τι θα μάθω φέτος εξαρτάται από εμένα και τον καθηγητή του σχολείου.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων ^^


Εσύ και ο καθηγητής του σχολείου είστε υπεραρκετοί -μεταξύ μας, και για τα υπόλοιπα μαθήματα της Β λυκείου υπεραρκετοί είστε αλλα αυτό είναι άλλη ιστορία και ντάξει μερικές φορές όντως δεν κάνουν δουλειά στο σχολείο-

Γενικά θα πρέπει να ξέρεις τέλεια τριγωνομετρία, λογαρίθμους καλό είναι να έχεις μια ιδέα(θα τους χρειαστείς Ιοντική Ισσοροπία -Χημεία Γ λυκείου- αλλα όχι κάτι ιδιαίτερο). Πάνω κάτω νομίζω δεν χρειάζεται κάτι ειδικότερο αλλα δώσε μια σημασία βρε παιδάκι μου, καλό κανει να έχεις γνώσεις και γενικα μια κατανόηση στα μαθηματικά θα σου ανοίξει πολύ το μυαλό στη Φυσική.
 

alan09

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο alan09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 162 μηνύματα.
Όλα τα κομμάτια της ύλης των μαθηματικών (Άλγεβρα-Γεωμετρία-Μαθηματικά θετικής) χρειάζονται στη Φυσική και στη Χημεία. Μην ψάχνεις για συγκεκριμένα κομμάτια της ύλης που θα σου χρειαστούν περισσότερο. Το πιο σημαντικό όφελος από την ενασχόληση με τα μαθηματικά είναι η καλλιέργεια της μαθηματικής σκέψης, με την οποία αποκτάς οξυμένη αντίληψη, ανεπτυγμένη φαντασία και ευχέρεια στην επίλυση προβλημάτων.
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Γνώμη μου, δώσε έμφαση σε όλα. Εντάξει, τριγωνομετρία και λογάριθμοι είναι αυτά που θα δεις άμεσα και του χρόνου, αλλά δεν είναι τα μόνα. Να θυμίσω ότι ακόμα δεν ξέρουμε την ύλη ούτε το σύστημα για το 21, οπότε, πού ξέρεις ότι δε θα ξαναμπεί το φως στην φυσική; Κι αν μπει το φως και οι ανακλάσεις κ.λπ., γιατί να αρχίσει πάλι η γκρίνια ότι τα παιδιά δεν ξέρουν γεωμετρία και δεν μπορούν να κάνουν δύο ανακλάσεις σε τριγωνικό πρίσμα και τα συναφή. Οπότε, δε θα σου κάνει κακό να πάρεις όσα περισσότερα μπορείς. Μπορεί να είναι παραπάνω κόπος, αλλά και η υστερία των φροντιστηρίων να μπαίνετε στην ύλη της Γ' από φέτος δε θα σε ωφελήσει ιδιαίτερα.

Καλή αρχή!
 

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Ιωαννίνων και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Το λοιπόν, είμαι μαθήτρια Β Λυκείου, θετικών σπουδών και συγκεκριμένα τρίτου πεδίου. Πολλοί μου είπαν ότι για να πετύχει κανείς
εκτός από άριστη γνώση φυσικής, χημείας, βιολογίας και έκθεσης χρειάζονται και τα μαθηματικά (κάτι για λογάριθμους ακούγεται συχνά). Τι πρέπει να προσέξω στην άλγεβρα και στα μαθηματικά προσανατολισμού φέτος; Ποια από αυτά χρειάζονται του χρόνου στη φυσική ή και στη χημεία; Να σημειωθεί ότι στόχος μου είναι η κτηνιατρική (θέλω να γράψω 18.000+) και πηγαίνω φροντιστήριο μόνο στα τέσσερα μαθήματα στα οποία θα εξεταστώ πανελλαδικώς. Δεν υπάρχει δυνατότητα για ιδιαίτερα στα μαθηματικά, το τι θα μάθω φέτος εξαρτάται από εμένα και τον καθηγητή του σχολείου.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων ^^


Καλησπέρα.Κατ'εμέ πιο χρήσιμα είναι τα μαθηματικά γενικής παιδείας παρά της θετικής κατεύθυνσης.Αφού δε θα δώσεις για το δεύτερο πεδίο,θεωρώ οτι από μαθηματικά γενικής παιδείας θα σου χρειαστεί 100% η τριγωνομετρία(θα τη χρειαστείς στη φυσική)και οι λογάριθμοι(θα τους χρειαστείς στη χημεία).Από εκεί πέρα αν τύχει και δώσεις και μαθηματικά για περισσότερες επιλογές,θα σου χρειαστούν και οι εκθετικές καθώς και από Μαθηματικά θετικής κατεύθυνσης,η εξίσωση της ευθείας.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top