Σπουδές Φυσικής - ΕΚΠΑ ή ΑΠΘ;

cygnus.e

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η cygnus.e αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 188 μηνύματα.
Εννοειται οτι εψαξα, εδω και οχι μονο. Υπαρχουν παρομοια θεματα αλλα ειναι, παρομοια. Εγω θα εκτιμουσα μια απαντηση και δυσκολα βλεπει καποιος post του 2009 για να μου απαντησει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Εννοειται οτι εψαξα, εδω και οχι μονο. Υπαρχουν παρομοια θεματα αλλα ειναι, παρομοια. Εγω θα εκτιμουσα μια απαντηση και δυσκολα βλεπει καποιος post του 2009 για να μου απαντησει.

Ξαναλέω ότι έχουν απαντηθεί οι ερωτήσεις σου, γιατί είναι οι κλασικές ερωτήσεις μιας άσχετης. :) (Δεν το λέω με ύφος επίθεσης)

Οι απαντήσεις που μπορεί να σου δοθούν απέχουν κάπως από την προσωπική επαφή σου, με τις δυνατότητές σου αργότερα ως φοιτήτρια και μελλοντικά. Η αστροφυσική απέχει λίγο από αυτό που βλέπεις στη google ή σε θερινά σχολεία. Είναι research αντικείμενα και έχουν πολλά θέματα επιπλέον εξειδίκευσης. Τα Τμήματα Φυσικής σε προπτυχιακό επίπεδο, όπως κάθε επιστήμη, απλά δίνουν μια γενική εισαγωγική εικόνα για το αντικείμενο που θεραπεύουν. Δεν υπάρχει καλύτερο ή λιγότερο καλύτερο. Φυσική παντού θα κάνεις, απλά θα υπάρχουν διαφορές σε τίτλους μαθημάτων ή οργάνωση κατευθύνσεων κλπ, που δεν αφορούν τον προπτυχιακό φοιτητή. Η προσωπική ενασχόλησή σου θα είναι έξω από το Πανεπιστημιακό καλούπι σε ανώτερο επίπεδο με κάποιο μεταπτυχιακό ίσως, όπου τότε αφού θα νιώθεις καλά στα πόδια σου, θα επικεντρωθείς σε αντικείμενα της αστροφυσικής. Η αστρονομία και η αστροφυσική είναι ξεχωριστά πεδία έρευνας. Το σημείο συνύπαρξής τους είναι τα μαθηματικά. Παλαιότερους αιώνες, οι μαθηματικοί ήταν και αστρονόμοι. Πλέον τα πράγματα έχουν αλλάξει λόγω του κατακερματισμού όλων των επιστημών σε πολλές ειδικεύσεις και υπο-ειδικεύσεις. Όμως αυτό δείχνει μια σύνδεση, τι μπορεί και πρέπει να περιμένεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

Η Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 4,687 μηνύματα.
Εννοειται οτι εψαξα, εδω και οχι μονο. Υπαρχουν παρομοια θεματα αλλα ειναι, παρομοια. Εγω θα εκτιμουσα μια απαντηση και δυσκολα βλεπει καποιος post του 2009 για να μου απαντησει.

Όταν γράφεις ένα μήνυμα στο φόρουμ, ακόμα και αν αυτό βρίσκεται σε νήμα του μακρινού 2009, αυτομάτως το νήμα "ενεργοποιείται" τρόπον τινά. Είτε "ανεβαίνει" στις Hot συζητήσεις (βλέπε δίπλα από τα θέματα), είτε θα το βρει ο αναγνώστης/χρήστης στα σίγουρα στα Αδιάβαστα Μηνύματα , στις Τελευταίες Συζητήσεις. Επομένως δε χρειάζεται να επιβαρύνεται το site με το άνοιγμα νέων θεμάτων (που προϋπάρχουν). Τα πρόσφατα μηνύματα έχουν την ίδια "προσβασιμότητα" είτε ανήκουν σε παλιά threads, είτε σε καινούρια.
;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cygnus.e

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η cygnus.e αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 188 μηνύματα.
Τότε μάλλον να ζητήσω συγγνώμη που κουράζω τον κόσμο με ήδη απαντημένες ερωτήσεις. Όπως είπα ήδη όμως, εγώ δεν μπόρεσα να βρω αυτό που ζητούσα και με το αθώο και άσχετο μυαλό μου σκέφτηκα να ανοίξω μια νέα συζήτηση χωρίς να ξέρω ότι απλά θα ενοχλούσα. (Έχω σχολιάσει σε παλιά θέματα και δεν έχω λάβει απάντηση παρεπιπτώντως, μάλλον απλά έτυχε.)
Κατανοώ τι είναι η αστροφυσική και ότι έχει διαφορά από την αστρονομία. Ξέρω ότι πολλά μου διαφεύγουν και ίσως προτρέχω αλλά θέλω να ενημερωθώ.Αυτό που φαντάστηκα είναι ότι ίσως κάποιο πανεπιστήμιο είναι καταλληλότερο για αυτό σε προπτυχιακο επιπεδο, δεν ψάχνω το καλύτερο φυσικό.
Ευχαριστω για τις απαντησεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

Η Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 4,687 μηνύματα.
Τότε μάλλον να ζητήσω συγγνώμη που κουράζω τον κόσμο με ήδη απαντημένες ερωτήσεις. Όπως είπα ήδη όμως, εγώ δεν μπόρεσα να βρω αυτό που ζητούσα και με το αθώο και άσχετο μυαλό μου σκέφτηκα να ανοίξω μια νέα συζήτηση χωρίς να ξέρω ότι απλά θα ενοχλούσα. (Έχω σχολιάσει σε παλιά θέματα και δεν έχω λάβει απάντηση παρεπιπτώντως, μάλλον απλά έτυχε.)
Κατανοώ τι είναι η αστροφυσική και ότι έχει διαφορά από την αστρονομία. Ξέρω ότι πολλά μου διαφεύγουν και ίσως προτρέχω αλλά θέλω να ενημερωθώ.Αυτό που φαντάστηκα είναι ότι ίσως κάποιο πανεπιστήμιο είναι καταλληλότερο για αυτό σε προπτυχιακο επιπεδο, δεν ψάχνω το καλύτερο φυσικό.
Ευχαριστω για τις απαντησεις.

Δε χρειάζεται να ζητήσεις συγγνώμη για κανέναν λόγο! Δε νομίζω να έκανες κάτι επιλήψιμο. Το λάθος είναι του nPb για μένα. Πρώτον γιατί η πρόταση "Ξαναλέω ότι έχουν απαντηθεί οι ερωτήσεις σου, γιατί είναι οι κλασικές ερωτήσεις μιας άσχετης.", είναι ο ορισμός της αγένειας. Ούτε άσχετες ήταν οι ερωτήσεις σου, ούτε περιττές. Μια χαρά ήταν και επιπλέον μόνο ενδιαφέρον δηλώνουν για το αντικείμενο της Φυσικής. Οπότε όχι απλά δεν ενοχλείς, αλλά προσφέρεις με αυτές. Και μπράβο σου που θέλεις να ενημερωθείς για κάτι που σου αρέσει. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,009 μηνύματα.
ενδιαφέρομαι για φυσικό, συγκεκριμένα για Αστρονομία και Αστροφυσική. ..... Ποια φυσικά είναι καλύτερα όσον αφορά αυτό το αντικείμενο; Ή μάλλον, για να το θέσω σωστότερα, έχουν όλα τα φυσικα τμήματα τις ίδιες δυνατότητες όσον αφορά αυτό ή κάποια ειδικεύονται περισσότερο;
Δεν σε μαλώσανε καλή μου. Απλά σου εξηγήσανε ότι τα παλιά θέματα μπορούν να ξαναζωντανέψουν.
Στο θέμα μας τώρα:
Λογικά θα πρέπει να προτιμήσεις ένα Φυσικό που έχει κατεύθυνση Αστροφυσικής. Της Αθήνας έχει σίγουρα και νομίζω ότι το ίδιο συμβαίνει και με τα Φυσικά Θεσσαλονίκης, Πάτρας και Ιωαννίνων. Της Κρήτης νομίζω δεν έχει κατευθύνσεις, αλλά μπορείς να διαλέξεις σχετικά μαθήματα. Η ΣΕΜΦΕ δεν ασχολείται καν με αστροφυσική. (Αν κάπου κάνω λάθος, ας με διορθώσει όποιος ξέρει καλύτερα).

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 863023

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καταρχην να ξερεις απο τωρα....θα πας εξω για να ασχοληθεις με αυτο....εδω ουτε καν :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lkjhgfdsa

Δραστήριο μέλος

Ο lkjhgfdsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 736 μηνύματα.
Γιατί να μην κάνει αστροφυσική η ΣΕΜΦΕ;
Εφαρμοσμένη, όμως.
Να κάνουν ένα μάθημα εφαρμοσμένης κοσμολογίας.
Όχι θεωρητικούρες, να μάθεις να το φτιάχνεις μόνος σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 863023

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γιατί να μην κάνει αστροφυσική η ΣΕΜΦΕ;
Εφαρμοσμένη, όμως.
Να κάνουν ένα μάθημα εφαρμοσμένης κοσμολογίας.
Όχι θεωρητικούρες, να μάθεις να το φτιάχνεις μόνος σου.

Εφαρμοσμενη κοσμολογια?Εξηγεις λιγο για τι προκειται?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lkjhgfdsa

Δραστήριο μέλος

Ο lkjhgfdsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 736 μηνύματα.
Εφαρμοσμενη κοσμολογια?Εξηγεις λιγο για τι προκειται?
Ξέρω και 'γώ; Και εγώ κάτι θεωρητικούρες έκανα.
Φαντάζομαι θα δημιουργείς μια σημειακή ανωμαλία και θα την παρατηρείς να εκρήγνυται.
Αλλά μιλάμε για... μεγάλη έκρηξη!
:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,009 μηνύματα.
Φαντάζομαι θα δημιουργείς μια σημειακή ανωμαλία και θα την παρατηρείς να εκρήγνυται.
Αλλά μιλάμε για... μεγάλη έκρηξη!
Δημιούργησε κι εσύ ένα Σύμπαν. Μπορείς!

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 863023

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σοβαρα πειτε τωρα....υπαρχει κατι που να το λενε εφαρμοσμενη κοσμολογια?Αντε αυτο που λες με την εκρηξη να ειναι μια απλη εργασια στο φυσικο....πως μπορεις να διευρυνεις ενα τετοιο κλαδο?Μονο μηχανικος διαστηματος γινεσαι για τα εφαρμοσμενα αστρονομιας σωστα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,009 μηνύματα.
Μάλλον είναι πολύ νωρίς να μιλάμε για Εφαρμοσμένη Κοσμολογία. Αν και κάποια πειράματα, όπως αυτό στο CERN το οποίο επιβεβαίωσε την ύπαρξη του Higgs Boson, θα μπορούσαν να θεωρηθούν σαν κάτι τέτοιο, καθώς προσπάθησαν να αναπαράγουν συνθήκες Big Bang. Η Φυσική των Στοιχειωδών Σωματιδίων (ή Φυσική των Υψηλών Ενεργειών) σε συνδυασμό με την Κοσμολογία, είναι σήμερα ένας ταχύτατα εξελισσόμενος κλάδος της Φυσικής. Ήδη προετοιμάζονται μεγάλα πειράματα, τα οποία έχουν στόχο να ερευνήσουν τη Σκοτεινή Ύλη και τη Σκοτεινή Ενέργεια που κατακλύζουν το Σύμπαν. Η Φυσική έχει πολύ δρόμο ακόμα...
Υ.Γ. Δεν μπορώ να μη χαμογελάω όταν σκέφτομαι ότι γύρω στα 1900, ο Max Planck εξέφρασε την επιθυμία να ασχοληθεί με τη Φυσική και ο καθηγητής του Philipp von Jolly, τον συμβούλευσε να ακολουθήσει κάποια άλλη επιστήμη, αφού στη Φυσική όλα σχεδόν είχαν ανακαλυφθεί.


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

k0n

Νεοφερμένος

Η k0n αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Σκέφτομαι φέτος να ξαναδώσω πανελλήνιες, αν και πάλι δεν έχω καταλήξει τι ακριβώς θέλω να σπουδάσω.
Και πέρσι , 3η λυκείου, σκεφτόμουν ότι θα ήθελα να ασχοληθώ με την φυσική, αλλά άκουγα σχόλια από όλους τύπου ''Είσαι τρελή, θα πας στο φυσικό;;'' ή ότι το φυσικό είναι δύσκολο και ότι δεν θα το τελειώσω ποτέ και ειδικά εφόσον οι γονείς μου δεν έχουν καμία σχέση με το αντικείμενο (γιατί μου έχουν κιόλας πει ότι γενικά στο φυσικό συνήθως μπαίνουν παιδιά που έχουν φυσικούς γονείς )

Πραγματικά δεν ξέρω αν θα μπορούσα να το σπουδάσω ή όχι, λόγω του ότι ακούω τα χειρότερα όσον αφορά τον βαθμό δυσκολίας, που έχει το τμήμα αυτό και λαμβάνοντας υπ' όψιν το ότι έχω ένα μέτριο-κανονικό μυαλό και όχι καμιά διάνοια :P.. Απλώς μου αρέσει αρκετά ως επιστήμη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
Σκέφτομαι φέτος να ξαναδώσω πανελλήνιες, αν και πάλι δεν έχω καταλήξει τι ακριβώς θέλω να σπουδάσω.
Και πέρσι , 3η λυκείου, σκεφτόμουν ότι θα ήθελα να ασχοληθώ με την φυσική, αλλά άκουγα σχόλια από όλους τύπου ''Είσαι τρελή, θα πας στο φυσικό;;'' ή ότι το φυσικό είναι δύσκολο και ότι δεν θα το τελειώσω ποτέ και ειδικά εφόσον οι γονείς μου δεν έχουν καμία σχέση με το αντικείμενο (γιατί μου έχουν κιόλας πει ότι γενικά στο φυσικό συνήθως μπαίνουν παιδιά που έχουν φυσικούς γονείς )

Πραγματικά δεν ξέρω αν θα μπορούσα να το σπουδάσω ή όχι, λόγω του ότι ακούω τα χειρότερα όσον αφορά τον βαθμό δυσκολίας, που έχει το τμήμα αυτό και λαμβάνοντας υπ' όψιν το ότι έχω ένα μέτριο-κανονικό μυαλό και όχι καμιά διάνοια :P.. Απλώς μου αρέσει αρκετά ως επιστήμη

αν σου αρεσει μια χαρα θα τα πας ,ισως ζοριστιεις λιγο παραπανω απο το μεσο τμημα πανεπιστημιου αλλα δεν θα εχεις προβλημα. Το πανεπιστημιο δεν απαιτει να εχεις "μυαλο" για να προοδευσεις ,μονο η θεληση και η αγαπη για το αντικειμενο αρκει. Οποτε καλο ειναι να πας εκει που σου αρεσει χωρις να ακους αλλους που σου λενε ακυρα σχολια και γνωμες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

unπαικτable

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο unπαικτable αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 963 μηνύματα.
Σκέφτομαι φέτος να ξαναδώσω πανελλήνιες, αν και πάλι δεν έχω καταλήξει τι ακριβώς θέλω να σπουδάσω.
Και πέρσι , 3η λυκείου, σκεφτόμουν ότι θα ήθελα να ασχοληθώ με την φυσική, αλλά άκουγα σχόλια από όλους τύπου ''Είσαι τρελή, θα πας στο φυσικό;;'' ή ότι το φυσικό είναι δύσκολο και ότι δεν θα το τελειώσω ποτέ και ειδικά εφόσον οι γονείς μου δεν έχουν καμία σχέση με το αντικείμενο (γιατί μου έχουν κιόλας πει ότι γενικά στο φυσικό συνήθως μπαίνουν παιδιά που έχουν φυσικούς γονείς )

Πραγματικά δεν ξέρω αν θα μπορούσα να το σπουδάσω ή όχι, λόγω του ότι ακούω τα χειρότερα όσον αφορά τον βαθμό δυσκολίας, που έχει το τμήμα αυτό και λαμβάνοντας υπ' όψιν το ότι έχω ένα μέτριο-κανονικό μυαλό και όχι καμιά διάνοια :P.. Απλώς μου αρέσει αρκετά ως επιστήμη

Οντας φοιτητης τμηματος φυσικης, ξερω λιγα ατομα που ειχαν γονεις φυσικους συμπεριλαμβανομενου κι εμενα.

Τωρα σε οτι αφορα τη δυσκολια. Τα μαθηματικα που θα κανεις ειναι πανω-κατω οτι θα κανεις σε οποιαδηποτε πολυτεχνικη τμημα και τμημα σθε(με εξαιρεση το μαθηματικο). Καποιες ενοτητες θα τις χρειαστεις αρκετα παραπανω και θα αναγκαστεις να εξοικοιωθεις με αυτες γιατι δεν θα μπορεις να ακολουθησεις τα πιο θεωρητικα μαθηματα. Οι εισαγωγικες φυσικες(συνηθως λεγονται φυσικη1,2 κτλ) ειναι ιδιες με αυτες που θα κανεις και στα υπολοιπα τμηματα. Η μονη διαφορα, λοιπον, που κανει τα τμηματα φυσικης πιο δυσκολα απο αλλα ειναι οτι εχουν μαθηματα που ασχολουνται αρκετα θεωρητικα(με την εννοια οτι μπαινεις στη διαδικασια αποδειξης των νομων και των εξισωσεων που διεπουν τα φαινομενα) με τη φυσικη. Συνηθως, αυτα ειναι Νευτωνεια Μηχανικη, Αναλυτικη Μηχανικη(που δεν υπαρχει σε αλλα τμηματα), Ηλεκτρομαγνητισμος, Κβαντομηχανικη και Σχετικοτητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Σκέφτομαι φέτος να ξαναδώσω πανελλήνιες, αν και πάλι δεν έχω καταλήξει τι ακριβώς θέλω να σπουδάσω.
Και πέρσι , 3η λυκείου, σκεφτόμουν ότι θα ήθελα να ασχοληθώ με την φυσική, αλλά άκουγα σχόλια από όλους τύπου ''Είσαι τρελή, θα πας στο φυσικό;;'' ή ότι το φυσικό είναι δύσκολο και ότι δεν θα το τελειώσω ποτέ και ειδικά εφόσον οι γονείς μου δεν έχουν καμία σχέση με το αντικείμενο (γιατί μου έχουν κιόλας πει ότι γενικά στο φυσικό συνήθως μπαίνουν παιδιά που έχουν φυσικούς γονείς )

Πραγματικά δεν ξέρω αν θα μπορούσα να το σπουδάσω ή όχι, λόγω του ότι ακούω τα χειρότερα όσον αφορά τον βαθμό δυσκολίας, που έχει το τμήμα αυτό και λαμβάνοντας υπ' όψιν το ότι έχω ένα μέτριο-κανονικό μυαλό και όχι καμιά διάνοια :P.. Απλώς μου αρέσει αρκετά ως επιστήμη

Οχι, δεν χρειάζεται να είσαι καμία διάνοια για να βγάλεις το φυσικό.
Απλά πρέπει να έχεις πολύ υπομονη, επιμονή και αρκετό χρόνο για να θυσιάσεις.
Η σχολή γενικά,μαζί με το μαθηματικό, είναι ότι πιο χάρντκορ κυκλοφορεί ακαδημαικά.
Οπότε άν είσαι διατεθειμένος να πονέσεις για να πάρεις πτυχίο, ελα φυσικό. Αλλιώς πέρνα κάπου αλλού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Η σχολή γενικά,μαζί με το μαθηματικό, είναι ότι πιο χάρντκορ κυκλοφορεί ακαδημαικά.
Οπότε άν είσαι διατεθειμένος να πονέσεις για να πάρεις πτυχίο, ελα φυσικό. Αλλιώς πέρνα κάπου αλλού.

Η ΑΡΧΗ ΕΓΙΝΕ GUYS ΑΣ ΝΙΚΗΣΕΙ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Οχι, δεν χρειάζεται να είσαι καμία διάνοια για να βγάλεις το φυσικό.
Απλά πρέπει να έχεις πολύ υπομονη, επιμονή και αρκετό χρόνο για να θυσιάσεις.
Η σχολή γενικά,μαζί με το μαθηματικό, είναι ότι πιο χάρντκορ κυκλοφορεί ακαδημαικά.
Οπότε άν είσαι διατεθειμένος να πονέσεις για να πάρεις πτυχίο, ελα φυσικό. Αλλιώς πέρνα κάπου αλλού.
challenge accepted.
oh damn.
im in pharmaceutical sciences :'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Ο "μύθος" βλέπω διατηρείται ακόμη και σήμερα στα καλύτερα του...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top