Σχολή Γεωπονίας

Itach1

Διάσημο μέλος

Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
ναι ετσι το σκεφτηκα στην αρχη οτι μπαινουν πολλοι...επισης μηπως ξερεις καθολου πια θεωρειται καλυτερη γεωπ θεσσ ή Αθηνα??γιατι στο ΑΠΘ ειναι 3 χρονια κατευθυνση ενω Αθηνα 5..!?

Δεν ξερω καθολου φιλε...δες προγραμμα σπουδων,επαγγελματικα δικαιωματα ρωτα και καποιον σχετικο απο δω και συγκρινε...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Γιατί ρωτάτε για σχολές και για μέλλον; Σε 10 χρόνια που ξέρετε πως θα είναι τα πράγματα; Μπείτε στις σχολές που σας αρέσουν και αν είστε καλοί και εν μέσω κρίσης θα βρείτε δουλειά. :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vagoz

Νεοφερμένος

Ο Vagoz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Δεν ξερω καθολου φιλε...δες προγραμμα σπουδων,επαγγελματικα δικαιωματα ρωτα και καποιον σχετικο απο δω και συγκρινε...:P

οχι τοσο το προγραμμα σπουδων πανω κατω στην αρχη ιδιο ειναι για ονομα λεω πια σχολη εχει καλυτεροο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Poseidon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Poseidon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αταλάντη (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 350 μηνύματα.
ναι ετσι το σκεφτηκα στην αρχη οτι μπαινουν πολλοι...επισης μηπως ξερεις καθολου πια θεωρειται καλυτερη γεωπ θεσσ ή Αθηνα??γιατι στο ΑΠΘ ειναι 3 χρονια κατευθυνση ενω Αθηνα 5..!?

Δεν είναι 5 χρόνια κατεύθυνση.Τα πρώτα 2 χρόνια σε κάθε σχολή του ΓΠΑ είναι κοινά για όλους,ακριβώς όπως η Θεσσαλονίκη.Τώρα,το θέμα είναι αν θες το πτυχίο σου να γράφει πχ Φυτική Παραγωγή ή Γεωπονία :)

Γενικά πάντως να ξες ότι δεν είναι εύκολες σχολές.Έχουν αρκετές βιολογίες/χημείες κτλ,δε βγαίνεις δλδ τόσο εύκολα όσο μπαίνεις :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vagoz

Νεοφερμένος

Ο Vagoz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Δεν είναι 5 χρόνια κατεύθυνση.Τα πρώτα 2 χρόνια σε κάθε σχολή του ΓΠΑ είναι κοινά για όλους,ακριβώς όπως η Θεσσαλονίκη.Τώρα,το θέμα είναι αν θες το πτυχίο σου να γράφει πχ Φυτική Παραγωγή ή Γεωπονία :)

Γενικά πάντως να ξες ότι δεν είναι εύκολες σχολές.Έχουν αρκετές βιολογίες/χημείες κτλ,δε βγαίνεις δλδ τόσο εύκολα όσο μπαίνεις :)

και ας πουμε αν πηγαινα φυτικη με 10% αναγνωριζουν μαθηματα??,ηπως ξερεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης123

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 148 μηνύματα.
καλησπερα παιδια, αυτο ειναι το πρωτο μου ποστ!!!
θα ηθελα να σας ρωτησω αν απο τεχνολογικη οπου ειμαι εγω θα μπορεσω να ανταποκριθω στις απαιτησεις της γεωπονικης στο γπα (φυτικη παραγωγη η επιστημη τροφιμων) . να σας πω οτι δεν ειμαι καλος στη χημεια επειδη βασικα δεν ασχολουμε πολυ αλλα θα ηθελα να μου πειτε αν θα μπορεσω να τα βγαλω περα, ευχαριστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,403 μηνύματα.
καλησπερα παιδια, αυτο ειναι το πρωτο μου ποστ!!!
θα ηθελα να σας ρωτησω αν απο τεχνολογικη οπου ειμαι εγω θα μπορεσω να ανταποκριθω στις απαιτησεις της γεωπονικης στο γπα (φυτικη παραγωγη η επιστημη τροφιμων) . να σας πω οτι δεν ειμαι καλος στη χημεια επειδη βασικα δεν ασχολουμε πολυ αλλα θα ηθελα να μου πειτε αν θα μπορεσω να τα βγαλω περα, ευχαριστω

Λες και αυτοί που μπήκαν με 15 ξέρουν τέλεια χημεία. Μια χαρά θα τα καταφέρεις :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης123

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 148 μηνύματα.
Σε ευχαριστω, αλλα εχω ψιλοφοβηθει με τον χημικο μας που λεει οτι απο τεχνολογικη θα δυσκολευτουμε παρα πολυ και οτι λαθος ειναι το 4ο πεδιο κλπ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paterasyp

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο paterasyp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 243 μηνύματα.
Θέλεις πολύ διάβασμα στο ΓΠΑ . Είναι πολλά τα μαθήματα και έχει πολύ χημεία και βιολογία . Επίσης οι μισοί την εγκαταλείπουν πρακτικά την σχολή , αφού σύμφωνα με τις επίσημες στατιστικές , δεν παίρνουν πτυχίο στα 10 χρόνια .

Είναι όμως και πολύ ενδιαφέρουσα σχολή , αφού ασχολείται με όλη την φύση , ενώ έχει και ωραίες εγκαταστάσεις .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

metspanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο metspanos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 864 μηνύματα.
το θεμα ειναι οτι η σχολη αυτη ειναι μεν απιτητικη και δυσκολη, δεν σου ανοιγει ομως καμια επαγγελματικη αποκατασταση. Το δημοσιο εχει κλεισει, η αγροτια εξαφανιζεται, το ελευθερο επαγγελμα παραπαιει, οποτε η ανεργια δυστυχως κρέμεται ως δαμοκλεια σπαθη πανω και απο τους αποφοιτους αυτης της σχολης,
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Για ΓΠΑ: https://www.aua.gr/media.php?file=docs/kentriki/SXEDIO-ATHINA.PDF (όποιος θυμάται, έτσι ήταν περίπου στο μηχανογραφικό κατά τη δεκαετία '80)

Σχέδιο Αθηνά: Οι εισακτέοι στο ΓΠΑ διπλασιάστηκαν για το 2013-2014...

Από το esos και λόγια Υπουργού: "Εκεί όπου υπάρχει αύξηση είναι ιδίως προς τις κατευθύνσεις, που είναι και η στρατηγική της Ευρώπης 2020".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paterasyp

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο paterasyp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 243 μηνύματα.
Γιά αυτούς που ζωή περνάει από το δημόσιο , προφανώς το μέλλον είναι η ανεργία .
Γιά την γεωπονία , αυτό ήταν μία στρέβλωση , αλλά πλέον δεν υπάρχει .
Εννοείται ότι μπορείς να κάνεις πολύ περισσότερα πράγματα από όσα νομίζουν κάποιοι .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ελενηΚελφ

Νεοφερμένος

Η ελενηΚελφ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Παιδια εχω απορια !Μπορει να ακουστει ηλιθια βεβαια αλλα οποιος θελει ας μου απαντησει..Το 2009 μπηκα στο Γ.Π.Α ενθουσιασμενη γιατι ηταν κατι που ηθελα πολυ.Παρ'ολα αυτα εχω κανει μεγα λαθος με το τμημα που εχω επιλεξει -Αξιοποιηση Φυσικων Πορων κλπ
Πως κι αν, μπορω να αλλαξω τμημα?????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paterasyp

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο paterasyp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 243 μηνύματα.
Σε ενοχλεί που έχει πολλά μαθήματα μηχανικού το συγκεκριμμένο τμήμα , η κάτι άλλο ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ελενηΚελφ

Νεοφερμένος

Η ελενηΚελφ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Για αρχη ,να σου πω οτι δεν εχω παρακολουθησει μετα το 3ο εξαμηνο...μπαινογβαινα στα νοσοκομεια..αλλα αλλο θεμα αυτο.Ετσι προκειται να το πιασω σχεδον απ'την αρχη οσο μπορω και οτι προλαβω.Ναι , ο κυριως λογος ειναι η μηχανικη,τελικα.Ισως να πιστευω οτι στην Φυτικη Παραγωγη τα εργαστηρια τους και η κατευθυνσεις τους να μου ειναι πιο οικειες.Στην πραγματικοτητα δε ξερω ,ενα απο αυτα που μου εχουν πει ειναι πως στη τελικη ολοι τα ιδια μαθαινουμε !!??!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paterasyp

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο paterasyp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 243 μηνύματα.
To βασικό είναι ότι όλοι τα ίδια υπογράφετε , αφού το πτυχίο είναι ενιαίο . Αλλά είναι τόσο μεγάλο το εύρος της επιστήμης αυτής , που δεν μαθαίνετε τα ίδια . Το τμήμα που είσαι έχει και πολλά μαθήματα μηχανικού , αλλά νομίζω ότι αυτό ακριβώς το ξεχωρίζει από τα παραδοσιακά τμήματα . Θέλει όμως ψάξιμο και ανοιχτό μυαλό .

Το καλύτερο που σε συμφέρει τώρα , είναι να τελειώσεις εκεί που είσαι και μετά άμα θέλεις μπορείς να κάνεις μεταπτυχιακό στην φυτική παραγωγή .

Να αλλάξεις τμήμα δεν μπορείς .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ελενηΚελφ

Νεοφερμένος

Η ελενηΚελφ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Ευχαριστω πολυ για τις αμεσες απαντησεις :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης123

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 148 μηνύματα.
μπορει καποιος να δημοσιευσει τα μαθηματα της τεχνολογια τροφιμων του γπα ανα 6μηνο γιατι στην ιστοσελιδα δεν τα βγαζει , ευχαριστω :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paterasyp

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο paterasyp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 243 μηνύματα.
Εχει τώρα θέμα η σελίδα . Μπορείς και να τα δείς στα ωρολόγια προγράμματα .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης123

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 148 μηνύματα.
σωστο thx
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top